Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 


Розділ 1. Біографія Михайла Семеновича Слободяника




МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ

КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ БОРИСА ГРІНЧЕНКА

ГУМАНІТАРНИЙ ІНСТИТУТ

Кафедра реклами та зв’язків з громадськістю

 

 

Життєвий та творчий шлях

Слободяника Михайла Семеновича»

курсова робота з бібліотекознавчих дисциплін

 

Виконав:

студента ІV курсу, групи КББб-1-12-4.0д

Купрієнко Володимир Миколайович

Науковий керівник:

доктор наук із соціальних комунікацій, професор

Воскобойнікова-Гузєва Олена Вікторівна

 

Київ – 2016

ЗМІСТ

Вступ 3

 

Розділ 1. Біографія Михайла Семеновича Слободяника 6

Розділ 2. Внесок професора М. С. Слободяника у сучасне бібліотекознавство 10

2.1. Дослідження наукової бібліотеки10

2.1.1. Стратегічні напрями прориву12

2.1.2. Формування електронної бібліотеки як бібліотекознавча проблема15

2.1.3. Базова модель бібліотеки як соціально-комунікаційної

інституції18

2.2. Українське бібліотекознавство20

 

 

Розділ 3. Доробок професора М. С. Слободяника в теорії і практиці документознавства 24

3.1. Українське документознавство24

3.1.1. Проблемне поле документологічних досліджень24

3.1.2. Основні напрями розвитку документознавства в Україні27

3.1.3. Структура сучасного документознавства в Україні31

3.2 Документознавча концепція Слободяника М. С.34

 

 

Висновки 37

Список використаної літератури 39

ВСТУП

Багатогранні сторони діяльності М. С. Слободяника, його наукові досягнення та людські якості висвітлені в публікаціях великої групи відомих український та російських науковців, яких об’єднує з професором М. С. Слободяником багаторічна спільна робота та особисті дружні стосунки.

Дана Курсова робота присвячена життєвому та творчому шляху професора М. С. Слободяника. В першому розділі, під назвою «Біографія Михайла Семеновича Слободяника» розглядається весь життєвий шлях професора. Велика увага приділяється його навчанню; роботі в бібліотеках, навчальних закладах, в редакторських колегіях; досягненням в сфері бібліотекознавства, документознавства та інформології тощо.

В другому розділі «Внесок професора М. С. Слободяника у сучасне бібліотекознавство» розглядається науковий доробок науковця в бібліотечну справу в Україні. Особливо приділяється увага дослідженню професором

М. С. Слободяником наукової бібліотеки, стратегічних напрямів прориву, формуванню електронної бібліотеки, базової моделі бібліотеки як соціально-комунікаційної інституції та розвитку і власного внеску в бібліотечну справу в Україні.

В третьому розділі «Доробок професора М. С. Слободяника в теорії і практиці документознавства» розглядається внесок Михайла Семеновича в розвиток науки про документ. Найбільше приділяється увага внеску професора в проблемне поле документологічних досліджень, основним напрямам розвитку українського документознавства, структурі сучасного українського документознавства та власне концепції М. С. Слободяника.

Також, в даній роботі представляється заслуги професора в сферах бібліотекознавства та документознавства. Особливо заслуженим авторитетом професійної спільноти як в Україні, так і за її межами, користується міжнародний науковий журнал «Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія», головним редактором якого був М. С. Слободяник, та щорічна Міжнародна наукова конференція «Бібліотекознавство. Документознавство. Інформаційна діяльність: проблеми науки, освіти, практики», що з 2004 року постійно організовувалась під керівництвом Михайла Семеновича.

Об’єкт дослідження – життєвий і творчий шлях професора М. С. Слободяника.

Предмет дослідження – внесок професора М. С. Слободяника в розвиток бібліотекознавства та документознавства в Україні.

Мета курсової роботи – на основі комплексного аналізу документів, опублікованих джерел та аналізу розвитку бібліотекознавства та документознавства, дослідити життєвий шлях та внесок професора М. С. Слободяника.

Завдання:

1) Дослідити життєвий шлях професора М. С. Слободяника.

2) Охарактеризувати внесок професора М. С. Слободяника у сучасне бібліотекознавство.

3) Дослідити внесок професора М. С. Слободяника в сучасне документознавство.

4) З’ясувати вплив професора М. С. Слободяника в сучасне бібліотекознавство та документознавство в Україні.

Методи під час дослідження:

Методами дослідження даної роботи є порівняльно-історичний, культурологічний, інформаційний, пізнавальний та аксіологічний методи.

Наукова новизна:

Науковою новизною даної роботи є те, що вперше з урахуванням багатьох джерел комплексно досліджується життєвий та творчий шлях М. С. Слободяника та його внесок в сучасне бібліотекознавство та документознавство.

Структура курсової роботи зумовлена метою і завданнями дослідження. Робота складається із вступу, трьох розділів, висновків та списку використаних джерел і літератури. Загальний обсяг курсової роботи складає 41 сторінку. Список використаних джерел і літератури включає 25 позицій.


 

Розділ 1. Біографія Михайла Семеновича Слободяника

Слободяник Михайло Семенович народився 21 грудня 1949 р. у складний післявоєнний час в невеличкому містечку Поліське в Київській області у сім’ї службовців. Батько – Семен Захарович, працював керівником районного відділу кінофікації. Мати – Ніна Давидівна, була вчителькою у середній школі. «Родина на той час мала безпосереднє відношення як до галузі культури, так і до галузі освіти. Мабуть, саме ці обставини і визначили подальший життєвий шлях Михайла Семеновича, який багато років віддав розвитку культури та освіти в Україні» [11].

В 1967 р. закінчив Васильківську школу № 7 в Київській області. Трудову діяльність розпочав на підприємствах м. Василькова в Київській області. З 1968-1973 рр. без відриву від виробництва навчався у Київському державному інституті культури.

У 1973 р. одержав диплом зі спеціальності «бібліотекар-бібліограф». Фактично з цього часу до Михайла Семеновича приходить свідоме прагнення працювати в галузі досліджень процесів, що відбуваються в інформаційній сфері. Першим місцем роботи в цій галузі став відділ науково-технічної інформації галузевого сільськогосподарського інституту Українського філіалу ДержНДТІ. З 1972-1978 рр. Михайло Семенович безпосередньо займався дослідженням проблем інформаційного забезпечення ремонту сільськогосподарської техніки. У ці роки відбулося поєднання гуманітарної освіти та потягу молодого фахівця до математичних методів дослідження. Саме це у подальшому визначило напрям його наукових уподобань на тривалий період.

«Становлення Михайла Семеновича як науковця і педагога відбулося у 1979-1981 рр., коли він навчався в аспірантурі Московського державного інституту культури під науковим керівництвом доктора технічних наук, професора Костянтина Васильовича Тараканова. Результатом навчання став захист у 1982 р. дисертації на тему, що поєднувала гуманітарні та технічні аспекти дослідження і присудження наукового ступеня кандидата педагогічних наук» [11]. Дисертація була на тему: «Удосконалення системи інформаційно-бібліографічного обслуговування спеціалістів НІІ (на матеріалах НІІ по механізації сільського господарства)», після захисту якої, йому було присуджено науковий ступень кандидата педагогічних наук за спеціальністю 05.25.03 «Бібліотекознавство і бібліографознавство».

«Школу життя» Михайло Семенович пройшов з 1982-1985 рр. як організатор та керівник нової кафедри бібліотекознавства і бібліографії в Наманганському факультеті Ташкентського державного інституту культури. Саме тут молодий науковець починає самостійну науково-педагогічну діяльність та набуває досвіду організатора-управління.

Після повернення до України шукає своє місце в діяльності провідних бібліотечних закладів м. Києва. Особливе значення в своєму житті науковець відводить рокам роботи в Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського. З 1986-1997 рр. в цій установі Михайло Семенович обіймав посади завідувача відділу бібліотекознавства, директора Інституту бібліотекознавства та заступника директора з наукової частини. Ці роки діяльності відзначені такими визначними віхами:

1990 р. – член міжвідомчої робочої групи з розроблення «Концепції бібліотечної справи в Українській РСР»;

1991 р. – присвоєно вчене звання старший науковий співробітник за спеціальністю бібліотекознавство та книгознавство.

1991-1992 рр. – член редколегії журналу «Радянське бібліотекознавство».

1994 р. – обрано членом-кореспондентом Міжнародної академії інформатизації при ООН.

В 1994-1995 рр. був членом редколегії науково-теоретичного та практичного журналу «Бібліотечний вісник», який видає Національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського.

«Якісно новий етап наукової діяльності розпочинається із захисту дисертації на тему: «Наукова бібліотека – еволюція структури: функції в період освоєння інформаційних технологій» та присудження наукового ступеня доктора історичних наук в 1995 р.» [11].

Характерною ознакою наукових інтересів Михайла Семеновича у цей період було дослідження інформаційних потреб користувачів і задоволення їх на основі комплексного обслуговування та впровадження інформаційних технологій.

В 1998 р. був членом редколегії щоквартального науково-виробничого журналу «Бібліотечна планета», який видає Національна парламентська бібліотека України.

Окремою сторінкою у діяльності науковця стала робота на посаді директора Центральної наукової сільськогосподарської бібліотеки Української академії аграрних наук (ЦНСГБ УААН). За досить короткий час (1998-2000) установа одержала статус наукової, було сформовано колектив фахівців, спроможних піднести діяльність закладу на якісно новий рівень.

В 1999 р. Міжнародний біографічний інститут удостоює Михайла Семеновича званням «Людина року» та нагороджує почесною медаллю «За заслуги у XX столітті».

Розпочинається перебудова роботи бібліотеки на основі впровадження інноваційних технологій. У цей час Михайло Семенович стає ініціатором підготовки та випуску загальноакадемічного реферативного журналу «Агропромисловий комплекс України» та фундатором бібліографічної серії «Академіки Української академії аграрних наук».

З 1999-2014 рр. був членом редколегії збірника наукових праць «Вісник Харківської державної академії культури».

З 1999-2015 рр. був членом редколегії науково-практичного журналу «Вісник Книжкової палати», який видає Книжкова палата України.

З 2000 р., не полишаючи наукової роботи, Михайло Семенович визначає основним пріоритетом своєї діяльності підготовку нових кадрів для інформаційної сфери. У Київському національному університеті культури і мистецтв (КНУКіМ) ним започаткована кафедра та факультет документальних комунікацій і міжнародної інформації.

Пізніше Михайло Семенович працював завідувачем кафедри документознавства та інформаційно-аналітичної діяльності Європейського університету. Розквіту науково-педагогічна діяльність набула з 2002 р. в Державній академії керівних кадрів культури і мистецтв (ДАКККіМ), де йому було присвоєно вчене звання – професор.

З 2002-2015 рр. був професором та завідувачем кафедри Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв.

З 2004 р. за ініціативою Михайла Семеновича в ДАКККіМ започатковано високопрофесійний фаховий часопис «Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія», головним редактором якого він був до кінця останніх днів життя.

В 2014 р. Михайла Семеновича було обрано дійсним членом Академії наук вищої освіти України.

«Загалом, науково-теоретичний доробок вченого становить понад 220 праць. Авторитетною і завжди професійною є його участь у роботі Спеціалізованих вчених рад із захисту докторських та кандидатських дисертацій, що функціонують у навчальних закладах» [11].

12 серпня 2015 р. Михайло Семенович пішов із життя та похований в Києві.


 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 616 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2357 - | 2149 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.