Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Мовне законодавство та мовна політика в Україні. Державна мова в Україні




Державна мова – мова професійного спілкування

В умовах розбудови України, утвердження її на міжнародній арені, закріплення української мови як державної, розширення процесів демократизації нашого суспільства постала настійна потреба впровадження української мови в усі сфери життєдіяльності держави, забезпечення використання її у професійній діяльності кожного.

Науково-технічний прогрес, перебудова соціально-економічної й політичної системи в країні насичують нашу мову новими поняттями, термінами. Разом з піднесенням рівня фахових знань представників різних професій підвищуються і вимоги до мови.

Знати мову професії означає вільно володіти лексикою свого фаху, послуговуватися нею. Мовні знання — один з основних компонентів професійної підготовки. Оскільки мова виражає думку, є засобом пізнання й діяльності, то правильному професійному спілкуванню людина вчиться все своє життя. Знання мови професії підвищує ефективність праці, допомагає краще орієнтуватися в ситуації на виробництві та в безпосередніх ділових контактах.

Професія тісно пов’язана з діловою мовою і користуванням діловим стилем мови. Мова і дотримання етикету – перше враження про людину і перше враження про організацію по її представнику. Має бути високий рівень володіння мовою. Відсутність двозначностей, зайвих слів, “русизмів” у писемному і усному мовленні.

Сучасна українська літературна мова використовується в багатьох сферах. Усі слова сучасної української мови щодо їх стосунків з різними функціональними стилями поділяється на дві великі групи.

До першої належать ті, які вживаються в усіх стилях, до другої ― слова, використовувані лише в окремих стилях чи в одному з них.

Слова вужчого стилістичного призначення пов’язані не з усіма, а з окремими функціональними стилями. Сюди належать книжна, розмовна, просторічна лексика, терміни, професіоналізми, діалектизми, жаргонізми.

Професійні слова (або професіоналізми) — це слова або звороти, властиві мовленню людей певної професії, тобто, це назви понять певної галузі виробництва, роду занять і под.

Найчастіше професіоналізми вживаються в усному неофіційному мовленні людей певної професії.

У писемному мовленні професіоналізми вживаються в науково-технічних професійних виданнях, призначених для фахівців (журналах, буклетах, інструкціях).

Найбільше інформації професіоналізми несуть тоді, коли ними користуються фахівці. У практиці ділового спілкування треба бути обережними щодо їх уживання у службовому папері. Документ може перетворитися з офіційного в неофіційний або викликати непорозуміння, ускладнити ділові стосунки.

В інформаційному суспільстві фахівець має вміти швидко сприймати будь-яку форму мовлення, схоплювати необхідну інформацію, створювати монологи, вести діалоги, керувати системою мовленнєвих комунікацій у межах своєї компетенції тощо. Слово є одним із інструментів професійної діяльності лікарів, педагогів, правозахисників, менеджерів, журналістів та ін.

Від багатства словникового запасу, рівня культури мови і техніки мовлення значною мірою залежать професійна майстерність, імідж та успіх особистості

 

Мовне законодавство та мовна політика в Україні. Державна мова в Україні.

Державна мова — це закріплена традицією, офіційно проголошена законодавчою владою мова сфери офіційного спілкування, мова спілкування держави з її громадянами і навпаки (мова всіх гілок державної влади — законодавчої, виконавчої, судової, засобів масової інформації, освіти, культури, науки, документації і т. д.).

За загальноприйнятою світовою практикою, є такі критерії затвердження мови у функції державної: 1) мова корінної нації; 2) мова найчисленнішої нації.

Докладної історії української мови як державної (офіційної) немає.

Окремі етапи становлення: дописемний період; хрещення Русі - старослов’янська мова в церковно-релігійній сфері; старослов’янська мова не витіснила давньоруську писемну мову із діловодства, законодавства, красного писемства;14 –І половина 16 століття - українська мова мала близький до державного статусу в Галичині та Західній Волині; з 16 століття – духовне та фізичне нищення української мови. Діловодство польською або латиною; з 18 ст. українська мова зникає з офіційного вжитку; занепад української мови в 20-30 роки 20 століття; державні заходи СРСР щодо української мови в 50-60 рр. 20 ст; статус української мови в сучасній Україні (Закон про мови, Конституція України, ст. 10).

Правовий статус української мови сьогодні визначає Конституція України, прийнята Верховною Радою 28 червня 1996 року. У статті 10 Конституції записано: “Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування.Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом”.

Мовні відносини в Україні регулює, крім Конституції, Закон «Про засади державної мовної політики» № 5029-VI— закон, прийнятий Верховною Радою України 5 червня 2012 року у першому читанні 234 голосами «за» (172), 3 липня 2012 року — у другому читанні 248 депутатами. Закон набув чинності 10 серпня 2012 року. Закон встановлює, що державною мовою є українська мова, але істотно розширює використання регіональних мов, якщо кількість носіїв цих мов не менше 10 % від населення певного регіону, а в окремих випадках й менше 10 %.

Дія закону розповсюджується на 18 мов. Закон містить визначення «рідної мови», що ототожнює її з «першою мовою». Закон складається з 11-ти розділів та 32-х статей.

Відповідно до ст. 5 даного Закону, державна мовна політика України базується на визнанні і всебічному розвитку української мови як державної і гарантуванні вільного розвитку регіональних мов або мов меншин, інших мов, а також права мовного самовизначення і мовних уподобань кожної людини.

Згідно з ст. 6 попереднього Закону, державною мовою України є українська мова. Українська мова як державна мова обов’язково застосовується на всій території України при здійсненні повноважень органами законодавчої, виконавчої та судової влади, у міжнародних договорах, у навчальному процесі в навчальних закладах в межах і порядку, що визначаються цим Законом. Держава сприяє використанню державної мови в засобах масової інформації, науці, культурі, інших сферах суспільного життя. Норми української мови встановлюються у словниках української мови та українському правописі.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 966 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2375 - | 2100 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.