Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Внутрішньочастиномовні утворення числівникових одиниць




 

В англійській мові числівники другого десятка утворюються адитивно та семантизують значення складених чисел: eleven – ‘одиниця, що залишилася (leave) після десяти’, twelve – відповідно ‘двійка після десяти’. У формах цих числівників принцип адитивності візуально стертий на відміну від числівників на позначення 13 – 19 (прозорих у своїй мотивації), але цим числівникам, як і усій групі назв другого десятка, притаманний єдиний принцип побудови.

Спільним структурним компонентом у числівниковій групі виокремлюється морфема -teen, напр .: англ. – thirteen, fourteen, sixteen. Числівники наступного рангу утворюються від числівників першого десятка з додаванням суфікса -ty, напр.: англ. – twenty, thirty, sixty. Уномінаціях зазначених дериваційних груп виокремлюються відповідно етимологічні дублети -teen та -ty, які походять від лексеми ten, та імплікують відповідно процеси додавання та множення. В українській та російській мовах числівники на позначення одинадцять-дев’ятнадцять утворюються шляхом додавання суфіксів укр. -надцять, рос. -надцать, що семантизує‘на + десять’, напр.: укр. – дванадцять, чотирнадцять, сімнадцять; рос. – двенадцать, тринадцать, семнадцать. Назви чисел другого десятка в англійській мові структурно мотивовані – їх числовий зміст тлумачиться змістом компонентів основи. Позначення десятків від 20 до 90 творяться за допомогою суфіксів укр. -дцять,рос. -дцать (за винятком сорок і девяносто), напр.: укр. – двадцять, тридцять; рос. – двадцать, тридцать. У складених назвах чисел в англійській мові, починаючи з 20, номінації чисел розміщуються за принципом сукцесивності, напр.: англ. – twenty-four, forty-six; укр. – двадцять чотири, сорок шість; рос. – двадцать шесть, тридцать восем.

За структурою числівники англійської мови поділяються на три групи: прості, складні та складені. До простих належать числівники від one до ten. Складні числівники – це слова, утворені від двох числівникових коренів типу sixteen, seventeen, що виникли внаслідок стягнення. Складені числівники утворюються адитивним способом, поєднанням простих і складних числівників. Принцип аглютинації продовжує діяти в українській та російській мовах, тоді як в англійській мові у відповідних випадках використовується сполучникова сурядність: між позначеннями сотень і дрібніших одиниць вводиться сполучник and. Пор.: англ. – three hundred and twenty four, укр. – триста двадцять чотири. Прості числівники позначені активно діючою епідигматичною функцією: без них неможливе існування числівникового внутрішньочастиномовного конструювання. Назви чисел oneten позначені тенденціями вторинного конструювання складних і складених числівників. Кількісні числівники в англійській мові (hundred, thousand, million) не вживаються у множині, напр.: англ. – three hundred, five thousand, two million. Процес пізнання кількісних відношень відбивається у побудові числівників, їх внутрішній формі. Зміст назв десятків мотивується мультикаплікативним відношенням позначуваних чисел, напр.: англ. – twenty =2 · 10, thirty = 3 · 10, fifty = 5 · 10.

Особливу групу становлять позначення великих вузлових чисел, що належать до пізніх утворювань. Процес самоорганізації притаманний також числівникам вищого порядку, типу hundred, thousand, million та milliard, в етимологічній пам’яті яких зберігається сема ‘великий’, напр.: англ. – hundred – ‘велика десятка’; thousand – ‘велика сотня’; million – ‘велика тисяча’; milliard – ‘великий мільйон’.

Числівники англійської мови характеризуються притаманною для них словотвірною активністю, що проявляється у процесі словоскладання та афіксації. Словоскладання відіграє важливу роль у лексико-семантичній системі сучасної англійської мови, оскільки є одним із важливих джерел розвитку та поповнення словникового складу за рахунок функціонально-структурних одиниць. Словоскладання вихідних одиниць – це скорочення існуючих у мові номінативних одиниць – підчас способами немодельованого утворення слів.

Числівники посідають центральне місце серед лексичних квантитативних одиниць і мають значну аналітико-синтезувальну потенцію. Ці слова становлять упорядковану систему одиниць, вони наділені силою оказіонального творення. Комбінаторика числівників спостерігається як на рівні сполучення, так і словотворення. Пор.: англ. – two, twice, two-paged; укр. – два, двоїна, двовладдя. Похідні від числівників слова мають тенденцію до реалізації семи точного числового позначення. Коренева морфема числівника може сполучатися як із суфіксами, так і з іншими морфемами. Утворені від числівників слова, зберігаючи вихідну сему числа, набувають самостійного лексичного значення.

В англійській мові існує ціла низка слів з основою числівника. Проте спільність основи слів не свідчить про належність дериватів до однієї і тієї самої частини мови. За допомогою суфіксів від числівника можуть утворюватися різні частини мови − іменники, прикметники, займенники, прислівники, дієслова та службові слова, напр.: англ. – two, twoness, anyone, to two, between; укр. – два, двоякість, подвоїти.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 476 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2806 - | 2366 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.