Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 


Особливості гістологічної будови легень птахів




У птахів реберна поверхня легень не має плеври і проникає між ребрами, де зростається з їх окістям. Головні бронхи розгалужуються на бронхи першого порядку.

Бронхи першого порядку не мають хрящів, утворюють ампулопо-дібні розширення, потім звужуються і, під назвою мезобронха, прони-зують легеню і досягають черевного повітроносного мішка. Від бронха першого порядку відходять бронхи другого порядку. Останні розгалу-жуються і утворюють парабронхи. Парабронхи є останньою ланкою повітроносних шляхів. Разом з системою повітроносних капілярів, що від них відгалужуються, вони утворюють частки легень. Останні одна від другої відокремлені прошарками сполучної тканини, у якій прохо-дять судини та нерви.

Слизова оболонка бронхів покрита багаторядним миготливим епі-телієм, серед якого знаходяться келихоподібні клітини. Власна плас-тинка містить слизові залози, сітку еластичних волокон і пучки міо-цитів. У парабронхах епітелій стає однорядним кубічним чи плоским, під ним знаходяться: тонкий шар пухкої сполучної тканини, еластичні волокна і пучки міоцитів.

Стінка парабронхів утворює заглибини — переддвір'я, від них від-ходять повітроносні капіляри. Стінка їх складається з плоского епіте-лію, внутрішня поверхня якого покрита осміофільною плівкою товщи-ною 10-15 нм, вона запобігає здавлюванню повітроносних капілярів. Між епітелієм повітроносних капілярів та ендотелієм кровоносних капілярів знаходиться базальна мембрана. Цей бар'єр розділяє пові-тря і кров, товщина його не перевищує 1 мкм, що дає змогу кисню та вуглекислоті дифузно проникати по градієнту концентрації із одних капілярів в інші.

Стінка повітроносних мішків складається із слизової оболонки з пучками міоцитів, еластичних волокон, їх внутрішня оболонка покри-та призматичним епітелієм. Зовні мішки, залежно від їх розміщення, покриті серозною оболонкою чи адвентицією (рис. 138).


Розділ 4 Спеціальна гістологія


Рис. 138. Схема гістологічної будови легені у птахів:

1- парабронх; 2-повітроносні капіляри; 3-кровоносні капіляри; 4-параброн-

хіальнии сегмент.

Система органів травлення


 


У вищих багатоклітинних індивідуумів (гетеротрофів) процес травлення відбувається у спеціально диференційованій системі. По-живні (органічні) речовини, які потрапляють до організму, використо-вуються як сировина для синтезу нових макромолекул, або як джерело енергії.

Розщеплення складних речовин і перетворення їх в прості, які мо-жуть бути засвоєні клітинами, відбувається у травній системі під впли-вом ферментів, що виробляються травними залозами.

Таким чином, функціями травної системи є захоплення корму, його механічне подрібнення, хімічна переробка, всмоктування у кро-


В.П. Новак, Ю.П. Бичков, М.Ю. Пилипенко Цитологія, гістологія, ембріологія

воносне й лімфатичне русло поживних речовин і виведення продуктів метаболізму.

Первинна кишкова трубка у зародка з обох кінців сліпа, і лише жовтковим стебельцем з'єднується з жовтковим мішком. Пізніше на поверхні тіла утворюються випинання: на передньому кінці — ротова, на задньому — анальна бухти. Порожнина первинної кишки відокрем-люється від ротової бухти глотковою перетинкою, а від анальної — кло-ачною перетинкою. У процесі розвитку ці перетинки поступово потон-шуються і потім перфоруються, у результаті чого первинна кишка стає відкритою на обох кінцях.

В розвитку тканин стінки кишкової трубки беруть участь ентодер-ма, мезенхіма, вісцеральний листок несегментованої мезодерми. Із енто-дерми утворюється внутрішній епітеліальний шар; мезенхіма — це ма-теріал для розвитку сполучної та гладенької м'язової тканин; епітелій зовнішньої поверхні кишкової трубки розвивається із вісцерального листка мезодерми. Застінні травні залози розвиваються шляхом випи-нання кишкової трубки. Таким чином, у їх закладці беруть участь ті ж самі ембріональні зачатки.

За своїми морфофункціональними особливостями травна система поділяється на кишкову трубку та великі застінні залози, які розміщу-ються за межами її стінки: слинні залози, печінка, підшлункова залоза.

Кишкова трубка незамкнена з кінців. У ній розрізняють головний від-діл (органи ротової порожнини), передній (стравохід, шлунок), середній (дванадцятипала, порожня та клубова кишки), задній (ободова, сліпа, пряма кишки). Незважаючи на відмінності морфофункціональних осо-бливостей різних органів травної трубки, вона має ряд загальних зако-номірностей у будові. її стінка складається з трьох оболонок: слизової, м 'язової і серозної (коли орган розміщується у грудній або черевній по-рожнинах) або адвентиції (якщо орган знаходиться за межами цих по-рожнин) (рис. 139).

Внутрішня слизова оболонка покрита слизом, який виробляють епі-теліальні клітини, що зменшує тертя при проходженні корму. Вона, в більшості випадків, складається із чотирьох шарів: епітеліального, власної пластинки, м 'язової та підслизової основи, винятком є слизова оболонка ротової порожнини. Будова епітелію змінюється у каудальному напрямку від багатошарового зроговіваючого плоского (сквамозного) до одношаро-вого стовпчастого (циліндричного, каймистого).


Розділ 4


Спеціальна гістологія


Рис. 139. Схема будови стінки травної трубки різних відділів:

А — стравохід; Б — шлунок; В-тонка кишка; Г — товста кишка; I — слизова оболонка; II — підслизова основа; III — м'язова оболонка; IV — серозна, ад-вентиційна оболонка: 1-епітелій слизової оболонки; 2-власна пластинка сли-зової оболонки; 3-м'язова пластинка слизової оболонки; 4-келихоподібні ек-зокриноцити; 5-залози у власній пластинці слизової оболонки; 6-залози під-слизової основи (дуоденальні); 7-судинне сплетення; 8-підслизове нервове сплетення; 9-міжм'язове нервове сплетення; 10-шлункові ямки; 11-крипти; 12-ворсинки.

Власна пластинка містить сполучну тканину з добре розвиненим гемомікроциркуляторним руслом. М'язова пластинка складається з гладенької м'язової тканини, клітини якої формують циркулярний та поздовжній шари. Підслизова основа представлена пухкою несформо-ваною сполучною тканиною, у якій більше волокнистих структур, ніж у власній пластинці. Підслизова основа забезпечує рухливість слизової оболонки та формування складок, вона пронизана густою сіткою кро-воносних судин, які живлять слизову оболонку та підслизове нервове сплетення (Мейснера). Характерною особливістю слизової оболонки є наявність залоз у складі її шарів. Секреторну функцію можуть викону-вати клітини внутрішнього епітеліального шару (шлунок) у вигляді од-ноклітинних залоз, які знаходяться між клітинами епітелію (кишечник)


В.П. Новак, Ю.П. Бичков, М.Ю. Пилипенко Цитологія, гістологія, ембріологія

і розміщуються в основній пластинці (шлунок), або в підслизовій основі (стравохід, дванадцятипала кишка).

М'язова оболонка складається з двох шарів гладеньких м'язових клітин, внутрішній — циркулярний, зовнішній — поздовжній. М'язова оболонка головної і, частково, передньої та задньої кишок утворена поперечносмугастою м'язовою тканиною з аналогічною орієнтацією м'язових волокон. Між шарами м'язової оболонки розміщується пух-ка сполучна тканина з кровоносними та лімфатичними судинами і міжм'язовим (Ауербаховим) сплетенням. Ця оболонка регулює вели-чину просвіту кишкової трубки, переміщення вмісту в каудальному на-прямку за допомогою «хвиль скорочення».

Серозна оболонка складається із пухкої сполучної тканини і мезотелію (одношарового плоского епітелію, який розміщується зовні на поверхні). Вона забезпечує рухомість органів кишкової трубки, їх ковзання та за-хищає органи від тертя, бере участь в утворенні серозної рідини і сприяє всмоктуванню останньої. Якщо орган знаходиться за межами серозних по-рожнин (шийна частина стравоходу), його покриває адвентщія, яка, на відміну від серозної оболонки, міцно фіксує орган до навколишньої волок-нистої сполучної тканини.

Судинна система кишкової трубки сформована із трьох з'єднаних (анастомозуючих) між собою судинних сплетень: підслизового, м'язового та серозного. Лімфатичні капіляри беруть початок під епітелієм і впада-ють у лімфатичну сітку власного шару, яка розміщується між протоками залоз, анастомозуючи із підслизовою, м'язовою та серозною лімфатични-ми сітками.

Іннервація кишкової трубки здійснюється симпатичною та пара-симпатичною нервовою системою. Розгалуження нервових волокон формує три взаємопов 'язаних нервових сплетення: підслизове (Мей-снерове), міжм 'язове (Ауербахове) та підсерозне або адвентиційне, утворені інтрамуральними парасимпатичними гангліями (рис. 140). Екстрамуральні симпатичні ганглії розміщуються за межами киш-кової трубки, до яких відносять верхній шийний і зірчастий вузли, ганглії сонячного та тазового сплетень. Інтра- та екстрамуральні ганглії забезпечують аферентну і еферентну іннервацію, нервові сплетення яких складаються із гангліїв, утворених нервовими та гліальними клітинами, нервовими волокнами та пухкою сполучною тканиною.


 


Розділ 4


Спеціальна гістологія


Аферентні нейрони вегетативних і спинномозкових гангліїв іннєр-вують епітелій, залози, сполучну тканину, м'язи, нервові ганглії та кро-воносні судини. Еферентні нейрони вегетативних гангліїв, аксони яких закінчуються нервово-м'язовими та нервово-залозистими закінченнями, іннервують гладеньку м'язову тканину та залози.

Рис. 140. Схема розміщення нервових елементів

стінки кишкової трубки:

I — слизова оболонка; II — підслизова основа; III — м'язова оболонка; IV — серозна оболонка: 1-розгалуження нервових волокон у слизовій обо-лонці; 2 — післизове нервове сплетення (Мейснерове); 3 — міжм'язове (Ау-ербахове); 4-адвентиційне сплетення.


В.П. Новак, Ю.П. Бичков, М.Ю. Пилипенко Цитологія, гістологія, ембріологія





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 794 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2404 - | 2224 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.