Перехід до ринкових відносин висунув на перший план для підприємств не лише повну окупність але і отримання доходу у розмірі достатньому для розширеного виробництва і зростання підприємства.
Виручка від реал ізації продукції у відтворювальному процесі матеріального виробництва відіграє важливу роль як одна з ланок нового кругообігу коштів підприємства. За рахунок грошових надходжень від реалізації продукції передовсім відшкодовується вартість матеріальних витратна виробництво – використаної сировини, напівфабрикатів, електроенергії, палива та ін., а також перенесена частина вартості основних фондів (амортизаційні відрахування).
Таким чином, утворюються економічні умови для нового виробничого циклу. Залишок виручки становить валовий дохід.
Валовий дохід – це грошовий вираз вартості знов створеної продукції. Він визначається як різниця між виручкою та матеріальними витратами й амортизаційними відрахуваннями у складі собівартості реалізованої продукції. Валовий дохід є важливим показником діяльності підприємства і характеризує її ефективність. У ньому відображається підвищення продуктивності праці, збільшення заробітної плати, скорочення матеріаломісткості продукції. Використання валового доходу як основного узагальнюючого показника ефективності дає змогу визначити реальний економічний ефект, котрий отримується від діяльності кожного підприємства. Переваги показника валового доходу полягають у тім, що в ньому найбільш реально відбито таку важливу сторону діяльності, як підвищення продуктивності праці. Валовий дохід, показуючи ступінь ефективності виробництва, є величиною знов створеної вартості – основного джерела національного доходу.
Валовий дохід – основне джерело утворення фінансових ресурсів.
Таким чином, визначення валового доходу залежить від точки погляду на цей показник. Так, у фінансовому аспекті доходи розглядаються як основа формування матеріально технічної бази підприємства, фінансування основних і оборотних коштів, здійснення основного та капітального будівництва та інших витрат підприємства. Як фінансова категорія валовий дохід є джерелом фінансування матеріальних і прирівняних до них витрат різноманітних фондів виробничого та соціального характеру, а також джерелом створення загальнодержавних коштів.
У загальноекономічному зн ачені валовий дохід являє собою виручку від реалізації продукції разом з доходами отриманими окрім основної діяльності – це частина сукупного суспільного продукту, що відособилася у рамках галузі.
Як економічна категорія валовий дохід виражає відносини з приводу з приводу розподілу і реалізації у суспільстві знов створеної вартості і є основним джерелом простого і розширеного відтворення.
Реалізованою продукцією вважається готова продукція, відпущена споживачам або вивезена ними з складів підприємства - виготівника, в оплату якого повністю поступили кошти на рахунок постачальника.
Виручка від ре алізації є сумою грошових коштів, що поступили на рахунок підприємства за реалізовану продукцію і надані послуги. Вона служить основним джерелом грошових доходів підприємства. Виручка від реалізації є найважливішою фінансовою категорією, що виражає грошові відносини між постачальником і споживачем товару. Будучи фінансовою категорією, виручка виступає як одне з головних джерел надходження фінансових ресурсів підприємства і грошових коштів.
У економічній літературі існують різні точки зору про поняття реалізованої продукції.
Зокрема, йде суперечка і про те, чи можна вважати продукцію реалізованою у разі реалізації її посередницьким – постачальницько-збутовим і заготовчим організаціям за оптовими цінами. Ряд економістів рахують, що поняття реалізації пов'язане з надходженням товару безпосередньо споживачу. Ця суперечка виникає при рішенні питання про платників податкових платежів, податок на додану вартість, акцизні платежі. Платником цих податків є споживач. До бюджету їх вносить підприємство, що реалізовує товар - податковий посередник.
Розмір виручки від реалізації продукції залежить від кількості, асортименту, якості продукції, що реалізовується, розрахункової дисципліни і ціни.
Кількість продукції, що реалізовується, за інших рівних умов робить прямий вплив на розмір виручки. У свою чергу, кількість реалізованої продукції залежить від об'єму виробництва і розміру перехідних залишків нереалізованої продукції на початок і на кінець періоду реалізації.
Асортимент реалізованої продукції робить двоякий вплив на розмір виручки. Підвищення питомої ваги в загальному об'ємі реалізованої продукції дорожчого асортименту збільшує розмір виручки, і навпаки.
Якість реалізованої продукції робить двоякий вплив на розмір виручки. На багато видів готової продукції, сировини, що поставляється, послуг, що надаються, ціна залежить від якості і споживчих властивостей продукції (послуг).
Таким чином, виручка найважливіше джерело формування власних фінансових ресурсів фірми - в той же час є три абсолютно різних як за об'ємом, так і за змістом потоку надходжень грошових коштів від основної, інвестиційної і фінансової діяльності.