Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Правове становище Гетьманщини у складі Російської держави за Березневими статтями 1654 р




Найгіршим, як виявилося згодом, було те, що цей псевдодоговір російська історіографія почала подавати як основний офіційний текст Переяславської угоди ще з 1654 р., він навіть був включений до «Полного собрания законов Российской империи». На нього почала покликатися російська влада, дедалі більше обмежуючи автономію України.

В цих нових «Переяславських статтях» містилася низка положень, які суттєво обмежували правовий статус України. Так, обирати і знімати гетьмана можна було тільки з дозволу царя. Він з усім населенням України мав перебувати у вічному підданстві московського царя та його наступників. Гетьман не мав права мати з іншими країнами дипломатичних стосунків, звільняти і призначати полковників; козаки мали покинути Білорусію, вирушати в походи тільки з дозволу царя. Російські воєводи і гарнізони мали стояти у Києві, Ніжині, Переяславі, Брацлаві та Умані. Київський митрополит мав визнати зверхність Московського Патріарха.

Після цього царський уряд послав російське і українське війська на Правобережну Україну, але вони були розбиті поляками й татарами на Волині і відкинуті назад на Лівобережжя. Поляки теж запропонували Ю. Хмельницькому підписати угоду. Було укладено Слободищенський трактат (1660 р.), в основу якого покладено Гадяцьку угоду. Україна фактично розпалася на дві частини: Лівобережжя орієнтувалося на Москву, Правобережжя — на Польщу. Справа дійшла і до виборів двох гетьманів. У 1663 р., коли Ю. Хмельницький знову зрікся гетьманства і постригся у ченці, гетьманом Лівобережної України обрано І. Брюховецького — вірного прислужника Москви, а Правобережжя — П. Тетерю, який став прислужником Польщі. В історії України почався період так званої руїни.

У січні 1666 р. гетьманом Правобережжя було обрано П. Дорошенка, який намагався об'єднати обидві частини України, відновити самостійну Українську державу, звільнившись від залежності щодо Москви і Польщі. Він на цьому шляху обрав іншого союзника — Туреччину.

Тривала війна між Польщею та Росією за Україну закінчилася укладенням між ними 13 січня 1667 р. в місті Андрусові біля Смоленська так званого Андрусівського миру строком на 13 років. За цим миром Лівобережна Україна залишалася за Москвою, Правобережна — за Польщею. Київ на 2 роки передано Росії, Запорізька Січ залишалася під спільним російсько-польським контролем.

Безчинства, грабунки турків і їхніх союзників — татар відвернули від П. Дорошенка народ. Його скинули з гетьманства і відправили у Москву, щоб вислужитися перед царем. Гетьманом обрали І. Самойловича (1776 р.), який на той час вже був гетьманом Лівобережної

України, а тепер став гетьманом всієї України. Саме під час його гетьманування Українська православна церква в 1685 р. була підпорядкована Московському Патріархату.

Польща і Росія 1686 р. підписали так званий «Вічний мир». Окремий мир підписано між Росією і Туреччиною. 25 липня над річкою Коломак була скликана козацька рада. Вона обрала новим гетьманом Лівобережної України Івана Мазепу-Калединського, гетьманство якого тривало понад 20 років. Вступаючи на гетьманство, І. Мазепа підписав так звані Коломацькі статті, які налічували 22 пункти. Гетьману, якого на посаді затверджував цар, заборонялося порушувати «Вічний мир» з Польщею, торгувати з Кримом, «самовільно», тобто без дозволу московської влади, призначати і звільняти генеральну старшину, полковників, підтримувати стосунки із зарубіжними країнами. У гетьманській столиці — Батурині мав стояти російський стрілецький полк. Пункт 19 без усяких застережень проголошував Україну невід'ємною частиною Московської держави. Водночас за козаками закріплено певні привілеї: їх і надалі звільнено від усіх податків і натуральних повинностей, закріплено за ними право володіння своїми грунтами, сіножатями, лісами, млинами тощо; підтверджувалися права київських і ніжинських міщан, записані у попередніх договорах.

У 1706 р. за указом царя козацьке військо перейшло під командування Москви. Цар зобов'язав козаків брати участь в усіх війнах, які він вів. У 1696 р. після довгої облоги Петро І здобув місто-фортецю Азов над Доном. Росія, крім того, розпочала Північну війну зі Швецією, намагаючись пробитись до Балтійського моря, і гетьман був змушений щорічно направляти туди козацькі загони.

І. Мазепа вирішив розпочати переговори зі шведським королем Карлом XII, оскільки шведи вже зайняли значну частину Польщі і готувалися до походу на Москву. Мазепа за підтримки генеральної старшини і більшості полковників уклав із Карлом XII угоду, що Україна «зобох сторін Дніпра з Військом Запорізьким і народом має бути вічними часами вільна від усякого чужого володіння». Угода також гарантувала невтручання будь-якої держави у внутрішні справи України і недоторканність її кордонів. Восени 1708 р. Карл XII з військом вступив на Лівобережну Україну. Мазепа з генеральною старшиною та кількома тисячами козаків (3-5 тис.) приєднався до нього. До Мазепи пристав кошовий Кость Гордієнко із запорожцями. Дізнавшись про це, цар наказав О. Меншикову знищити гетьманську столицю м. Батурин і Запорізьку Січ. Вирішальна битва між російськими і шведськими військами відбулась 27 червня 1709 р. під Полтавою. Шведи зазнали поразки. Не маючи змоги пробитися на північ, рештки шведського війська з Карлом XII та козацького з Мазепою втекли у Молдову під протекторат турецького султана. 21 вересня у м. Бендери І. Мазепа помер (у віці 70 років).

Після смерті І. Мазепи на козацькій раді у Бендерах 5 квітня 1710 р. гетьманом України у вигнанні було обрано Пилипа Орлика, який до цього був генеральним писарем. Він підготував проект конституції Української держави, яка була затверджена на тій же раді під назвою «Пакти і Конституції законів та вольностей Війська Запорозького». Це була перша писана конституція у світі, але, на жаль, у дію вона не вступила, бо не стало Української держави.

Ще у 1708 р., після переходу І. Мазепи на бік шведів, гетьманом Лівобережної України було обрано Івана Скоропадського. Повноваження гетьмана були ще більше обмежені, в Україні для нагляду за гетьманом і генеральною старшиною утворено посаду царського резидента. Ним був призначений стольник Ізмайлов. Після смерті І. Скоропадського, у 1722 р. російський цар взагалі заборонив вибори нового гетьмана. Гетьманство було поновлене після смерті Петра І (1725 р.). Гетьманом було обрано Данила Апостола, який звернувся до царського уряду з проханням затвердити «гетьманські статті». У відповідь на це він отримав з Москви «Решительные статьи». Вони мали форму наказу і містили низку подальших обмежень української автономії. Після смерті Д. Апостола гетьманство знову ліквідовується. В 1747 р. цариця Єлизавета Петрівна відновила його для свого фаворита Кирила Розумовського, але 1763 р. наступна цариця — Катерина II — остаточно ліквідувала гетьманство, позбавивши Україну решток автономії і перетворивши її на адміністративну одиницю «єдиної і неподільної» Російської імперії.

Російсько-турецька війна, розпочата Туреччиною 1768 р., закінчилася Кючук-Кайнарджийським мирним договором 1774 р., за яким землі між Дніпром і Бугом, а також м. Керч і фортеці у Криму були звільнені з-під влади Туреччини. Крим проголошувався незалежним, а 1783 р. його приєднали до Росії. Внаслідок нової війни з Туреччиною за Ясським

мирним договором 1791 р. до складу Росії відійшли землі між Південним Бугом і Дністром. Так більша частина ще й степової України ввійшла до складу Російської держави.

Важливу роль у визвольній боротьбі відіграли козацькі полки, що створювалися на Правобережній Україні. Але у 1699 р. польський сейм прийняв ухвалу про ліквідацію на Правобережжі козацького війська — як реєстрового, так й іншого. Це, а також колонізаторська політика Польщі на Правобережжі викликали у 1702 р. повстання під проводом козацького полковника Семена Палія, який домагався прилучення Правобережжя до Росії.

Магнатсько-шляхетська анархія, антифеодальні виступи народних мас значно послабили колишню могутність шляхетської Польщі. Скориставшись цим, Австрія, Пруссія та Росія здійснили три поділи Польщі (1772, 1793, 1795 рр.). Після другого поділу, у зв'язку з підписанням конвенції між Росією і Пруссією 12 січня 1793 р., до Росії відійшли Правобережна Україна і частина Західної Білорусі. Генерал-аншеф М. Кречетников за дорученням імператриці Катерини II оприлюднив маніфест «Про приєднання польських областей до Росії». У ньому зазначалося, що населення Правобережної України повинне впродовж місяця урочисто присягнути на вірність царській владі. Якщо ж хтось не хотів дати присягу, йому дозволяли продати нерухомість і протягом 3 місяців виїхати за кордон. Після закінчення цього терміну маєток конфісковували. Польський сейм 11 липня 1793 р. за присутності у Польщі російських військ був змушений затвердити договір про входження цих земель до складу Росії.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 811 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2349 - | 2104 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.