Адмініструванням плати за землю в Жовківській ДПІ займається відділ адміністрування платежів за землекористування, місцевих податків і зборів, ресурсних (рентних) та неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб.
Відділ адміністрування платежів за землекористування, місцевих податків і зборів, ресурсних (рентних) та неподаткових платежів входить до складу управління оподаткування юридичних осіб та згідно штатного розкладу складається з 9 одиниць, а саме:
- начальник відділу – 1,
- головний державний податковий інспектор – 3,
- старший державний податковий інспектор – 3,
- державний податковий інспектор – 2.
У своїй роботі відділ керується Конституцією України, Законом України “Про державну податкову службу в Україні”[12], Податковим Кодексом [1], Указом Президента України від 22.08.96 №760 “Про утворення Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій” [11], законодавчими актами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами та розпорядженнями Державної податкової адміністрації України, ДПА у Львівській області, Жовківської ДПІ, а також іншими нормативними, інструктивними та методичними документами.
Основним завданням відділу є:
- Забезпечення в межах прав, обов’язків, відповідальності, неухильного дотримання чинного законодавства, належної організації забезпечення надходжень до бюджету платежів за землекористування, місцевих, ресурсних (рентних) та неподаткових платежів.
- Контроль за справлянням платежів за землекористування, місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів з юридичних осіб.
- Участь у формуванні прогнозних показників по податках та зборах, що контролюються відділом, визначення бази оподаткування.
- Підготовка пропозицій щодо розширення бази оподаткування, кола платників та реалізація відповідних заходів.
- Проведення системної роботи щодо упередження зростання податкового боргу з податків та зборів, що контролюються відділом.
Відділ виконує такі функції:
1) функція “Керівництво”
2) функція “Робота з персоналом”
3) Функція “Роз’яснення податкового законодавства”
4) Функція “Забезпечення захисту прав і законних інтересів платників податків при первинному оскарженні ними рішень органів державної податкової служби в адміністративному порядку”
5) Функція “Контроль за справлянням місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів з юридичних осіб”
6) Функція “Робота з податковими ризиками”
7) Функція “Контроль за своєчасним нарахуванням та сплатою платежів до бюджетів усіх рівнів”
8) Функція “Документальні перевірки суб’єктів господарської діяльності, які отримують податкові пільги”
9) Функція “Інформаційна робота з органами державної податкової служби і зовнішніми організаціями”
10)Функція “Загальне діловодство”
11) Функція “Збереження документів на паперових носіях”
12) Функція “Модернізація державної податкової служби України”[5]
Плата за землю справляється у вигляді земельного податку (при наявності документа на право власності) або орендної плати (при наявності договору на право оренди). За земельні ділянки, які надані в оренду справляється орендна плата. Розмір плати за землю не залежить від результатів господарської діяльності власників земель та землекористувачів. Платники цього податку сплачують його з моменту виникнення права власності (користування) земельною ділянкою, тобто моменту одержання акту на право власності чи користування земельною ділянкою. Якщо фізична особа - СПД не знаходиться на обліку у ДПІ (наприклад, іногородній), вона стає на облік як платник місцевих податків, і коли у визначений термін настає строк подання податкової декларації орендної плати чи податкового розрахунку земельного податку, то він також приносить ксерокс документу на право власності на земельну ділянку чи договір на право оренди земельної ділянки, який підшивається до особової справи.
Якщо юридична особа чи фізична особа - СПД вже знаходиться на обліку у ДПІ і входить у права власності на землю чи право користування землею, вона починає сплачувати земельний податок з моменту виникнення такого права. Юридичні особи самостійно обчислюють суму податку. Податковий розрахунок складається на підставі даних державного земельного кадастру станом на 1 січня поточного року і подається до ДПІ до 31 січня з розбивкою суми плати за землю (як земельного податку так і орендної плати за землю) рівними частками за місяцями. Тобто можна сказати, що розрахунок подається ніби наперед. У разі набуття права власності чи користування земельною ділянкою платник податку протягом року подає звітний розрахунок протягом місяця від дня виникнення такого права. У разі виникнення певних змін (зміни грошової оцінки землі, зміни функціонального використання землі чи виявлення помилок), що змінюють суму податку за звітний місяць, платник податку подає звітний розрахунок протягом 20 календарних днів наступних за останнім місяця виникнення змін. А сплачує його протягом 10 календарних днів, наступних за останнім календарним днем терміну подання розрахунку.
Якщо такі зміни не виникли, то розрахунок подається один раз на рік і податок сплачується до 30 числа місяця наступного за звітним.
Орендарі земельних ділянок, які уклали договори на право тимчасового користування землею на умовах оренди з власниками землі, сплачують орендну плату за землю на рахунок власника землі. При цьому власники землі подають податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності сплачують податок на спеціальний бюджетний рахунок відповідної ради. Ті орендарі, які уклали договори на право тимчасового користування землею на умовах оренди з сільськими, селищними, районними радами, самостійно сплачують орендну плату за землю на спеціальний бюджетний рахунок відповідної ради [25].
Документальні перевірки сплати даного податку проводяться під час комплексної ревізії підприємства.
У разі коли платник не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, такий платник сплачує штрафні санкції.
В Жовківській ДПІ платники податку до податкової інспекції подають такі вхідні документи:
- технічний звіт про визначення зовнішніх меж;
- довідка з міського управління земельних ресурсів або договір на право користуванням землею, якщо земля орендується. В такому випадку необхідно подати: список орендарів; вказати площу земельної ділянки в розрахунку на одного орендаря; строк дії договору; перелік пільговиків.
- довідка з Міністерства статистики України про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій;
- форма 4-ОПП, якщо організація зареєстрована в іншій ДПІ.
Податок на землю сплачується в розмірі 1% від грошової оцінки землі в розрахунку на рік і 1м2 площі земельної ділянки.
Залежно від призначення землі, існують різні підходи до справляння сплати:
- плата за сільськогосподарські землі. Ставки плати за землю з 1 га сільськогосподарських угідь встановлені у відсотках до їх грошової оцінки у розмірах: для ріллі, сіножатей та пасовищ – ставка 0,1; для багаторічних насаджень – 0,03; по земельних ділянках, що використовуються за цільовим призначенням для сільськогосподарського виробництва плата складає 0,1.
- плата за землі в межах населених пунктів. Плата за землю в межах населеного пункту, по якій встановлено грошову оцінку, стягується за ставкою 1% від грошової оцінки.
ПЗ = Ставка податку * Грошова оцінка землі * Кількість (га) землі
Якщо грошову оцінку не встановлено, тоді використовують ставки плати за землю, диференційовані залежно від таких факторів:
- групи населених пунктів за чисельністю (Таблиця 1);
- за віднесенням до певних зон.
Таблиця 1
Ставки податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюються у таких розмірах:
Групи населених пунктів з чисельністю населення, тис. осіб | Ставки податку, грн за 1 кв.м | Коефіцієнт,що застосовується у містах Києві, Сімферополі, Севастополі та містах обласного значення |
до 3 | 0,24 | |
від 3 до 10 | 0,48 | |
від 10 до 20 | 0,77 | |
від 20 до 50 | 1,2 | 1,2 |
від 50 до 100 | 1,44 | 1,4 |
від 100 до 250 | 1,68 | 1,6 |
від 250 до 500 | 1,92 | 2,0 |
від 500 до 1000 | 2,4 | 2,5 |
від 1000 і більше | 3,36 | 3,0 |
Джерело: Довгалюк В., Ярмоленко Ю. Податкова система: Навчальний посібник. – К.: Центр учбової література, 2008. – 360 с.
У населених пунктах, віднесених Кабінетом Міністрів України до курортних, до ставок податку, зазначених у пункті 275.1, застосовуються такі коефіцієнти:
на південному узбережжі Автономної Республіки Крим - 3;
на південно-східному узбережжі Автономної Республіки Крим - 2,5;
на західному узбережжі Автономної Республіки Крим - 2,2;
на Чорноморському узбережжі Миколаївської, Одеської та Херсонської областей - 2;
у гірських та передгірних районах Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької областей - 2,3, крім населених пунктів, які відповідно до законодавства віднесені до категорії гірських;
на узбережжі Азовського моря та в інших курортних місцевостях - 1,5.
Ставки податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із ставок податку, встановлених пунктом 275.1 статті, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не більше трикратного розміру цих ставок податку, з урахуванням коефіцієнтів, встановлених пунктом 275.2 статті.
ПЗ = СП * Q
СП – ставка податку;
Q – площа землі;
ПЗ – податкові зобов’язання.
Конкретні ставки плати за землю (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють і затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради, виходячи із середніх ставок.
По Жовківській ДПІ приріст надходжень по платі за землю до рівня минулого року складає 15,3% при середньообласному показнику 18,8%. По головному офісу приріст надходжень до рівня минулого року складає 16,6%. (Додаток 4).
Станом на 01.12.2010 року по Жовківській ДПІ обліковано 123994 землекористувачів, із них платниками земельного податку є 49436 громадян, або 40,5% від загальної кількості при середньообласному показнику 42,5%. 81255 Нарахування земельного податку по зазначеній категорії платників становить 1260,1тис.грн., приріст нарахувань до рівня минулого року складає 2,5% при середньо обласному показнику 6,4%.
В порівнянні з 01.12.2009р. кількість платників збільшилась на 74 особи. По поданих податкових деклараціях нарахування по орендній платі СГД - фізичних осіб на 2010 рік складає 4593,2тис. грн., що на 1023,2тис. грн. більше в порівнянні з минулим роком. Нарахування по орендній платі з громадян станом на 01.12.2010 року становить 292,1тис.грн.
За правильністю нарахування і своєчасністю сплати плати за землю, для фізичних осіб здійснюється лише через проведення документальних і камеральних перевірок.
При здійсненні контролю слід враховувати термін позовної давності. Якщо порушення виявлено через три і більше років, то платник плати за землю відповідальності не несе.
За порушення Податкового Кодексу платники несуть відповідальність, передбачену Податковим Кодексом, Земельним Кодексом України та відповідно до Закону України від 4 грудня 1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» зі змінами та доповненнями.