У своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України “Про державну податкову службу в Україні”[12], Податковим Кодексом [1], Указом Президента України від 22.08.96 №760 “Про утворення Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій” [11], законодавчими актами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами та розпорядженнями Державної податкової адміністрації України, ДПА у Львівській області, Жовківської ДПІ, а також іншими нормативними, інструктивними, методичними документами та цим Положенням [4].
Платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент. Об’єктом оподаткування резидента є:
загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;
доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);
іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Об’єктом оподаткування нерезидента є:
загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні;
доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням пункту 164.6 Податкового Кодексу на суми податкової знижки такого звітного року [25].
Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними Податковим Кодексом.
За своїм бажанням суб’єкт підприємницької діяльності – фізична особа може обрати спрощену систему оподаткування згідно з Указом Президента України від 3.07.1998р. № 727/98 “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва”.
Згідно з Указом встановлено умови переходу на сплату єдиного податку:
- річний обсяг виручки такої особи від реалізації товарів, робіт, послуг не повинен перевищувати 500 тис. грн.;
- кількість осіб, що перебувають з ним у трудових відносинах (включаючи членів сім'ї), за рік не повинна перевищувати 10.
Однак навіть при відповідності до цих критеріїв не можуть перейти на сплату єдиного податку такі особи, які: придбали спеціальний торговий патент; сплачують фіксований податок; здійснюють торгівлю лікеро-горілчаними та тютюновими виробами, пально-мастильними матеріалами.
Підставою для видачі Свідоцтва є подання суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою письмової заяви.
Доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності, шо обкладається єдиним податком, не включається до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника, а сплачена сума єдиного податку є остаточною і не включається до перерахунку загальних податкових зобов'язань як самого платника податку [16].
Жовківська ДПІ прийняла відповідне рішення щодо переліку послуг та реалізації товарів на умовах спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності і сум податку в грн. за місяць.
Податок з доходів фізичних осіб - основне джерело наповнення місцевих бюджетів, за рахунок яких фінансується практично вся освіта та медицина. Тому, примушуючи платити податок чесно, податківці змушені йти на жорсткі законодавчо обумовлені заходи.
За результатами аналізу податкових розрахунків форми №1-ДФ 35% загальної кількості підприємств, маючи статус основного платника (тобто платоспроможного підприємства) заробітну плату найманим працівникам виплачували на рівні нижчому за законодавчо встановлений.
В результаті місцеві бюджети міста Жовква та району недоотримали близько 1 млн.грн. Із вказаної кількості підприємств майже 100 задекларували валові доходи, які сягають від 1 до 10 млн. грн. і, навіть, більше.
Основними причинами виплати заробітної плати менше мінімального розміру, з пояснень керівників підприємств, є робота найманих працівників неповний робочий день. Але під час перевірок доволі часто виявляється, що робітники працюють не тільки повний робочий день, а в деяких випадках і понаднормово!
Протягом 2010 року в ході перевірок перевірено, виявлено 760 не оформлених найманих працівників із 762 суб'єктів господарювання.
Крім того, на засіданнях спільних комісій при держадміністраціях було заслухано 86 керівника підприємств, які заборгували заробітну плату своїм колективам. У результаті співбесід 31 підприємство частково/повністю погасило заборгованість на суму 2 542,7 тис. грн. Від того місцевий бюджет отримав більше 476,4 тис. грн. податку з доходів фізичних осіб. Матеріали по 12 підприємствах, де загальна сума заборгованості заробітної плати становила 11 457 тис. грн., передано до Прокуратури.