Рослинництво – це галузь сільськогосподарського виробництва, яка забезпечує потребу населення у продуктах харчування, є базою для розвитку тваринництва, дає сировину для промисловості.
Рослинництво має специфічні особливості, що також впливають на ведення бухгалтерського обліку. Так, для нього характерним є сезонність виробництва, розрив між періодами виконання технологічних процесів і одержання готової продукції. Виробничі витрати в рослинництві здійснюються нерівномірно протягом тривалого часу, оскільки технологічний процес залежить від природних умов і практично не може бути прискорений за рахунок інтенсифікації.
Аналітичний облік на підприємстві у галузі рослинництва ведеться за об’єктами, якими є сільськогосподарські культури, роботи, внутрішньогосподарські підрозділи тощо. При цьому, аналітичні рахунки відкривають у виробничому звіті. Витрати обліковують за місяць та наростаючим підсумком з початку року.
Облік виробництва продукції рослинництва ведуть на рахунку 23 «Виробництво», субрахунок 231 «Рослинництво». Це активний калькуляційний рахунок, за дебетом якого відображають витрати на виробництво, а за кредитом – вихід продукції.
Під час здійснення витрат дебетують рахунок 23, а кредитують різні рахунки залежно від видів витрат (матеріальні, розрахункові та інші рахунки). Готову продукцію оприбутковують з кредиту рахунку 23 в кореспонденції з рахунком 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва». Так, П(С)БО 30 «Біологічні активи» встановлює, що продукцію рослинництва під час її визнання оцінюють за справедливою вартістю, зменшеною на суму передбачуваних витрат на її реалізацію.
Собівартість продукції рослинництва визначають один раз – у кінці року.
Собівартість соломи і стебел соняшнику на підприємстві обчислюється виходячи із розрахунково-нормативних витрат на збирання, транспортування, пресування, скиртування та інші роботи, пов’язані із заготівлею побічної продукції. Під час калькулювання вартість побічної продукції вираховується із загальної суми витрат.
За культурами, з яких одержують один вид продукції (без побічної), собівартість визначають діленням витрат на вирощування культури на валовий вихід (кількість) продукції. У такому випадку об’єкт обліку витрат збігається з об’єктом обчислення собівартості. За наявності побічної продукції її вартість вираховується від загальної суми витрат на вирощування відповідної культури (групи культур). Так, під час калькулювання собівартості зерна підраховують витрати на вирощування і збирання зернових культур, включаючи вартість з доробки зерна на току, що проводиться в межах календарного року. Від загальної суми витрат вираховують вартість соломи, а решту розподіляють між зерном і зерновідходами пропорційно частці вмісту зерна у зерновідходах.
Крім того, необхідно зазначити, що витрати в рослинництві обліковують за статтями відповідно до Методичних рекомендацій № 132, їх перелік для своєї діяльності підприємство визначає самостійно. Так, для ПСП Агрофірма «Василівка» Березанського району він є таким:
1) стаття «Витрати на оплату праці». Обліковують основну і додаткову оплату праці працівників, які зайняті безпосередньо на вирощуванні сільськогосподарських культур. Відносять оплату праці на кінно-ручних і тракторних роботах. Підставою для нарахування оплати праці в рослинництві є належним чином оформлені первинні документи: табель обліку робочого часу (форма № 64), обліковий листок праці і виконаних робіт (форми № 66) та інші. Для віднесення витрат на об’єкти обліку дані первинних документів переносять у Журнал обліку робіт і затрат (форма № 37) – по кінно-ручних роботах, та у Накопичувальну відомість обліку використання машинно-тракторного парку (форма № 37а) – по механізованих роботах. Оплата праці трактористів-машиністів та інших працівників у рослинництві відноситься безпосередньо на об’єкти обліку витрат і відображається таким записом на рахунках: дебет рахунку 23 «Виробництво» і кредит рахунку 66 «Розрахунки з оплати праці».
2) стаття «Відрахування на соціальні заходи». Відображають нарахування єдиного соціального внеску, який відображають таким записом: дебет рахунку 23 «Виробництво» і кредит рахунку 65 «Розрахунки за страхування» по відповідних субрахунках.
3) стаття «Насіння та посадковий матеріал». Показують вартість насіння та садивного матеріалу власного виробництва і придбаного для посіву (посадки) відповідних сільськогосподарських культур та насаджень. Витрати на підготовку насіння до посіву, навантаження та транспортування його до місця посіву не входить до вартості насіння, а відноситься на виробництво певної сільськогосподарської культури (групи культур) за відповідними статтями витрат.
4) стаття «Добрива». Обліковують витрати окремо на мінеральні, бактеріальні й органічні добрива, які вносять під сільськогосподарські культури. На вартість внесених добрив дебетують субрахунок 231 і кредитують рахунок 20 (80). Витрати на підготовку добрив, навантаження на транспортні засоби, вивезення на поля, завантаження у розкидачі, внесення в ґрунт відносять на конкретні сільськогосподарські культури і на цій статті не відображують.
5) стаття «Засоби захисту рослин». Відображають фактичну вартість пестицидів, протруювачів, гербіцидів, дефоліантів та інших хімічних засобів. На їх вартість дебетують субрахунок 231 і кредитують рахунок 20 (80). Витрати на обробіток посівів сільськогосподарських культур, виконані силами господарства, на цій статті не відображують, а відносять на культури (групи культур) за відповідними статтями витрат.
6) стаття «Роботи і послуги». Відображують вартість робіт і послуг допоміжних виробництв, сторонніх організацій на виробничі потреби під час вирощування сільськогосподарських культур (груп культур), на виконані роботи тощо. Дебетують субрахунок 231, кредитують рахунки 23, 63,68 (84). На цю ж статтю відносять вартість електро- та теплоенергії, використаної на виробничі потреби під час вирощування сільськогосподарських культур (груп культур) тощо, при цьому кредитують рахунок 23. Окремо відображують вартість нафтопродуктів (палива і мастильних матеріалів), витрачених машинно-тракторним парком, комбайнами й іншими сільськогосподарськими машинами на роботах у рослинництві, а також витрати на запчастини, використані для заміни спрацьованих деталей машин і устаткування в рослинництві під час ремонту за межами ремонтно-механічної майстерні. Дебетують субрахунок 231, кредитують рахунок 20 (80).
7) на статті «Амортизація» відображається сума нарахованої амортизації основних засобів, нематеріальних активів та інших необоротних матеріальних активів, які використовуються у рослинництві.
8) на статті «Інші витрати» відображують страхові платежі по посівах і основних засобах у рослинництві та Інші витрати, які не були враховані у попередніх статтях. На суму інших витрат у рослинництві дебетують субрахунок 231, кредитують рахунки 65,47 (84).
9) на статті «Витрати на організацію виробництва й управління» враховують загальнобригадні і загальногалузеві витрати, які розподіляються наприкінці року і списуються з кредиту рахунка 91 у дебет субрахунка 231 «Рослинництво».
Наприкінці року на суму перевищення фактичних доходів від первісного визнання сільськогосподарської продукції та/або додаткових біологічних активів (кредит рахунка 231 «Рослинництво») над витратами рослинництва (дебет рахунка 231 «Рослинництво») дебетують субрахунок 231 «Рослинництво» і кредитують субрахунок 710 «Дохід від первісного визнання та зміни вартості активів, які обліковуються за справедливою вартістю». Якщо витрати з виробництва сільськогосподарської продукції та/або додаткових біологічних активів перевищують суму фактичних доходів від первісного визнання сільськогосподарської продукції та/або додаткових біологічних активів, то на суму перевищення дебетують субрахунок 940 «Витрати від первісного визнання та від зміни вартості активів, які обліковуються за справедливою вартістю» і кредитують субрахунок 231 «Рослинництво». Для оформлення витрат та виходу продукції рослинництва використовується ціла система первинних та зведених документів. Так, підставою для нарахування оплати праці є табелі обліку робочого часу, облікові листи праці й виконаних робіт, облікові листи трактористів-машиністів. Насіння та садивний матеріал відпускають у межах встановлених норм за лімітно-забірними картками, накладними внутрішньогосподарського призначення та іншими документами. Основою для списання насіння з підзвіту після завершення сівби є Акт витрати насіння і садивного матеріалу. Затверджений керівником підприємства акт передається до бухгалтерії разом з іншими документами і є підставою для записів до Журналу обліку робіт і витрат і Звіту про рух матеріальних цінностей.
Отже, дослідження показало, що організація обліку витрат галузі рослинництва у ПСП Агрофірма «Василівка» Березанського району ведеться відповідно до законодавства. При цьому основним рахунком під час бухгалтерського обліку даної галузі є 231 «Рослинництво». Це активний калькуляційний рахунок, за дебетом якого відображають витрати на виробництво, а за кредитом – вихід продукції.
РОЗДІЛ 4