Слід наголосити на необхідності внесення відповідних змін до ст. 229 КК України з метою зменшення розміру матеріальної шкоди із заподіянням якої встановлюється кримінальна відповідальність за незаконне використання торговельної марки за ст. 229 КК України. Звичайно, це обумовлюється тим, що останнім часом значно ускладнилась процедура порушення кримінальних справ стосовно усіх злочинів, які посягають на права інтелектуальної власності (зокрема, за незаконне використання торговельної марки), відповідальність за які передбачена лише у випадку завдання матеріальної шкоди у великому та/або особливо великому розмірі (на сьогодні зазначені суми складають 35 тис. грн та 175 тис. грн, а протягом 2006-2007 рр. ще більше підвищаться).
Зважаючи на наведене, Міністерство внутрішніх справ на виконання доручення Кабміну від 26 травня 2005 р. № 19763/5/1-05 підготовило проект Закону України „Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо захисту прав інтелектуальної власності)” №8068 від 2 вересня 2005 р., який наразі знаходиться на розгляді у ВР України. Зазначений проект пропонує внесення відповідних змін до ст. 229 КК України, а також ст.ст. 176, 177 КК України, які забезпечують кримінально-правову охорону інших об’єктів права інтелектуальної власності з метою вирішення даної проблеми.
Так, відповідно до вказаного проекту Закону пропонується встановити кримінальну відповідальність:
- За ч. 1 ст. 229 КК України за незаконне використання торговельної марки, фірмового найменування, кваліфікованого зазначення походження товару або інше умисне порушення прав на ці об’єкти, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі, якою відповідно до Примітки до даної статті вважається матеріальна шкода, розмір якої у двадцять і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (на сьогодні ця сума складає від 3500 до 35000 грн).
- За ч. 2 ст. 229 – ті самі дії, якщо вони вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або завдали матеріальної шкоди у великому розмірі, якою відповідно до зазначеної Примітки є матеріальна шкода, розмір якої у двісті і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (на сьогодні ця сума складає від 35000 до 175000 грн).
- За ч. 3 ст. 229 – дії, передбачені частинами першою або другою даної статті, вчинені службовою особою з використанням службового становища щодо підлеглої особи або організованою групою, або завдали матеріальної шкоди в особливо великих розмірах, якою відповідно до Примітки є матеріальна шкода, розмір якої у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (на сьогодні ця сума складає понад 175000 грн).
Крім того, відповідно до зазначеного проекту Закону України до ч. 3 ст. 229 КК України передбачається введення такої особливо кваліфікованої ознаки, як вчинення даного злочину організованою групою, що буде тягти більш суворі покарання, а саме: штраф від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до семи років, з конфіскацією відповідної продукції та знарядь і матеріалів, які спеціально використовувались для її виготовлення, з позбавленням права обіймати службовою особою певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
На наш погляд, зазначені зміни покликані вирішити низку відповідних проблемних питань у забезпеченні охорони прав інтелектуальної власності, що потребують вирішення на законодавчому рівні. Адже наразі, коли порушенням прав інтелектуальної власності на торговельні марки завдана матеріальна шкода в розмірі, меншому за двісті неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні 26200 грн або 29000 грн), настає адміністративна відповідальність за ст. 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, санкціями якої передбачено максимальне покарання у вигляді штрафу у дріб’язковому розмірі – 3400 грн. Таким чином, склалася ситуація, коли норми кримінального та адміністративного законодавства не забезпечують необхідного рівня захисту прав інтелектуальної власності у відповідності із вимогами багатосторонньої Угоди про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС). Зважаючи на наведене, на наш погляд, зміни, запропоновані проектом Закону України „Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо захисту прав інтелектуальної власності)”, мають на меті вдосконалити ст.ст. 176, 177, 229 КК України, відтак, їх слід визнати актуальними та слушними.