Щодо другого кваліфікованого виду даного злочину – вчинення діянь, передбачених ч. 1 ст. 229 КК України за попередньою групою осіб, слід зазначити, що ч. 2 ст. 229 КК України була доповнена даною кваліфікованою ознакою відповідно до Закону України № 850-IV від 22 травня 2003 р., спрямованого на вдосконалення, зокрема, кримінально-правової охорони прав інтелектуальної власності на торговельні марки.
Адже, як свідчить правозастосовна практика, порушення прав інтелектуальної власності на торговельні марки здебільшого вчинюються саме у співучасті. При цьому типова схема дій злочинців, як знову таки засвідчує практична діяльність органів розслідування, є достатньо простою: громадяни А., Б. і В. до початку здійснення дій стосовно фальсифікації продукції домовилися про „розподіл” ролі кожного з них у вчиненні даних діянь. Так, громадянин А. взяв на себе функції закупівлі фальсифікованої продукції з незаконним використанням торговельних марок, доставки зазначеної продукції на „базу” (місце, де здійснюється виготовлення та облік фальсифікованої продукції та дана продукція відправляється у торговельну мережу – „точки”). Громадянин Б. забезпечує надання згаданої „бази”, в якій здійснюватиметься „майбутнє” виготовлення та облік фальсифікованої продукції, підшуковує реалізаторів зазначеної продукції. Громадянин В., у свою чергу, бере на себе виконання функції реалізатора фальсифікованої продукції на ринках, базарах, та інших місцях торгівлі, отримує виручку від реалізації зазначеної продукції і доставляє її іншим співучасникам цього злочину.
Отже, вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб є одною із форм співучасті у злочині і має місце у тих випадках, коли між усіма учасниками злочину була змова про спільне вчинення злочину до його початку. При цьому між співучасниками вчинюваного злочину можливий і розподіл ролей. Зокрема, стосовно вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 229 КК України, це може мати вигляд, про який згадувалося.
В силу ст. 26 КК України співучастю у злочині є умисна спільна участь кількох суб’єктів злочину у вчиненні умисного злочину. Згідно із ч. 2 ст. 28 КК України злочин визнається вчиненим за попередньою змовою групою осіб, якщо його спільно вчинили кілька осіб (дві або більше), які заздалегідь, тобто до початку злочину, домовилися про спільне його вчинення. При цьому вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб означає спільне вчинення цього злочину кількома (двома і більше) суб’єктами злочину, які заздалегідь домовились про спільне його вчинення. Домовитись про спільне вчинення злочину заздалегідь – означає дійти згоди щодо його вчинення до моменту виконання його об’єктивної сторони. Таким чином, ця домовленість можлива на стадії готування злочину, а також у процесі замаху на злочин. Як випливає із ч. 2 ст. 28 КК України, зазначена домовленість повинна стосуватись спільності вчинення злочину (узгодження об’єкта злочину, його характеру, місця, часу, способу вчинення, змісту виконуваних функцій тощо). Така домовленість може відбутись у будь-якій формі – усній, письмовій, за допомогою конклюдентних дій тощо. Учасники вчинення злочину такою групою діють як співвиконавці. При цьому можливий технічний розподіл функцій, за якого кожен співучасник виконує певну роль.
На думку кандидата юридичних наук, доцента, завідувача кафедри кримінального права та кримінології Київського університету ім. Шевченка П.П. Андрушка, під вчиненням злочину, передбаченого ч. 2 ст. 229 КК України, за попередньою змовою групою осіб має визнаватись спільне вчинення даного злочину двома чи більше особами як співвиконавцями дій, передбачених ч. 1 ст. 229 КК України, які заздалегідь, тобто до початку їх вчинення, домовились про спільне вчинення даних дій. При цьому може мати місце і розподіл ролей щодо вчинення об’єднаних спільним умислом дій: одна особа може здійснювати незаконне нанесення торговельної марки на продукцію, інша – рекламування зазначеної продукції у мережі Інтернет, а третя особа – розповсюдження зазначеної фальсифікованої продукції тощо.