.


:




:

































 

 

 

 


Wyrazy, zwroty i wyrażenia do tekstu




 

( ) - .

, .

, , .

- , 쳿, 쳿 쳿 ( ).

, .

 

 

Spis treści

 

1. Gospodarka 2

2. Podatki 4

3. Cła 6

4. Rynek 8

5. Waluta 11

6. Ubezpieczenia 13

7. Pieniądz. Polityka pieniężna 16

8. Konkurencja i monopol 19

9. Inflacja 21

10. Kryzys nadprodukcji i bezrobocie 24

11. Podstawowe pojęcia, istota i charakterystyka marketingu 27

12. Handel zagraniczny 29

13. Prywatyzacja 32

14. Budżet państwa: wydatki i dochody 34

15. Przedsiębiorstwa. Prawne typy przedsiębiorstw 37

16. Jednoosobowa własność przedsiębiorstwa 39

17. Spółka cywilna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 41

18. Przedsiębiorstwo jako spółka akcyjna 43

19. Papiery wartościowe 45

20. Podstawowe typy umów, umożliwiających korzystanie z rzeczy,

praw i pieniędzy 48

 

 

Temat 1. Gospodarka

 

Ludzie stworzyli gospodarkę, aby zaspokajać swoje potrzeby. Znajduje się ona w ciągłym rozwoju. Rozwój ten nie jest zawsze jednakowy. Są okresy, kiedy gospodarka rozwija się dynamicznie; są też takie, w których występuje osłabienie jej rozwoju, czy nawet kryzys.

Na gospodarkę składają się różne, ściśle ze sobą powiązane, elementy. Elementem gospodarki jest rynek, czyli kupowanie i sprzedawanie towarów. Równie ważnym elementem jest system podatkowy, który umożliwia państwu budowanie szkół, dróg i domów. Kolejny jej element to system ubezpieczeń, który służy zapewnieniu obywatelom środków materialnych w razie nieszczęśliwych wypadków. Na gospodarkę składa się również rozbudowany system transportu, dzięki któremu towary docierają na rynek. Towary te są produkowane w fabrykach i w gospodarstwach rolnych.

Podstawową zasadą dobrego gospodarowania jest racjonalność, oszczędność i opłacalność. Dotyczy to zarówno surowców, jak i pracy ludzkiej, pieniędzy i czasu. Jak wiadomo, maszyny umożliwiają produkcję, ale żaden przedsiębiorca nie kupi nowej maszyny, jeżeli zysk ze sprzedaży produktów nie jest większy od wydatków na płace dla pracowników i utrzymanie starych maszyn. Każdy producent chce produkować jak najwięcej i z jak największym zyskiem.

O zysku myślą również ci ludzie, którzy decydują się na oszczędzanie pieniędzy w bankach. Banki bowiem oferują odsetki od złożonych w nich kwot.

Racjonalne gospodarowanie i chęć zysku charakteryzuje nie tylko poszczególne jednostki, ale również państwo. Mówimy wtedy o gospodarce narodowej. Przez gospodarkę narodową rozumiemy wszystkie gałęzie przemysłu i usługi występujące na terenie jednego państwa i ściśle ze sobą powiązane. W tym wypadku państwo decyduje o tym, jakie dziediny gospodarki będzie rozwijać. Kieruje się przy tym kryterium opłacalności, tzn. inwestuje w te dziedziny gospodarki, których rozwój w danym momencie jest dla kraju najbardziej korzystny. Gospodarowanie krajem, jak każde gospodarowanie, musi się liczyć z ograniczeniami. Do takich ograniczeń należy ilość pieniędzy, którymi państwo dysponuje, ograniczoność zasobów, np. lasów czy wody oraz terenów pod nowe inwestycje.

 

Wyrazy, zwroty i wyrażenia do tekstu

Okres System ubezpieczeń Obywatel Docierać na rynek Gospodarstwa rolne Podstawowa zasada Przedsiębiorca Surowce Produkcja Decydować się na coś Oszczędzanie pieniędzy Oferować Dziedziny Dysponować (czymś) Zasoby   ѳ ϳ

 





:


: 2016-09-06; !; : 250 |


:

:

, , .
==> ...

1505 - | 1426 -


© 2015-2024 lektsii.org - -

: 0.013 .