Передумови. Cлабкість центральних державних властей CШ відчувалася на кожному кроці. Штати мали свої конституції, збройні сили, закони, гроші, їх поточні цілі і й інтереси не завжди збігалися, що розуміла більшість керівництва б-би за незалежність. Уже в сер.1775 р. Б. Франклін склав і запропонував Конгресові проект "Статей конфедерації і постійного союзу", який був відхилений консервативним крилом, противниками незалежності. Була ще 1 спроба запропонувати Конгресу проект СК, але ситуація змінилася лише після проголошення незалежності. Було створено комісію з представників 13 штатів і які, взявши до уваги проект Франкліна, запропонувала Конгресові текст СК. Багато делегатів, у т. ч., з правового крила, вважали, що замість ліквідованої брит. влади належить утворити свої центральні органи з "достатньою силою примусу". Однак ліве, радикальне крило, навпаки, вважало, що із здобуттям незалежності необхідність в об'єднанні штатів зникне. Але були і вагомі централізаторські чинники: війна проти Англії, боротьба з лоялістами, необхідність пошуків союзників на міжнародній арені, створення централізованих грошових фондів, ек. розвиток. Під тиском цих обставин Конгрес після тривалих дебатів прийняв у 11. 1777 р.СК, які дехто вважає першою конституцією США. Лише 1.03.1781р. СК набули сили закону.
Зміст.СК – 13 статтей..Закріпили створення конфедерації США з 13 штатів (1ст); кожен штат зберігає своє верховенство (2ст.); об’єдн. для заг. користі та захисту, рівність прав громадян(3ст.);. вільне пересування по території всіх штатів, злочинця видавали штату що його розшукує(4ст); створ. однопалатного Конгресу (щорічне обрання представників, кожен штат мав лише 1 голос), делегата не можна було затримати чи заарештувати під час засідання Конгресу, за винятком державної зради, кримінального злочину, свобода висловлювання в Конгресі; штати не могли укладати договори з іноземними державами без згоди Конгресу, як і укладати угоди між собою, не могли приймати титули, винагороди чи посади від правителів іноземних держав або самі роздавати двор. Титули(6ст.); порядок присвоєння військових звань під час війни (7ст.);Штати мали право на власні військові кораблі та збройні сили для безпеки штату + артилерія, боєприпаси на випадок війни + міліція для охорони громадського порядку.Штати не могли почати війну без згоди Конгресу, окрім випадку нападу ворога чи вторгнення індіанського племені.Формально Конгресу належала всі основні зовнішньополітичні функції. Конгрес – вища апеляційна інстанція у спорах між штатами, визначав й ціну монети, встановлював міру і вагу, регулював поштовий зв’язок, призначав всіх службових осіб армії та флоту (крім полкових офіцерів).Комітет штатів – виконавчий і вищий управлінський орган, що діяв в період між сесіями штатів (по 1 делегату від штату), обирав голову і користувався правами, наданими Конгресом.9ст. для прийняття законів, нпа та ін. рішень Конгресом і Комітетом потрібна згода мінімум 9штатів, перерва між сесіями не >6міс.
Статті конфедерації закріплювали революційні завоювання народу та визначали республіканську форму державного ладу колишніх колоній у Північній Америці, проголосивши утворення конфедерації та вічного союзу штатів. Згідно зі Статтями конфедерації, штати зберігали свій суверенітету внутрішніх і зовнішніх справах. Для керівництва загальними справами (оголошення війни та миру, підписання міжнародних договорів, створення збройних сил тощо) передбачалося щорічно скликати однопалатний конгрес із делегацій, які обирали законодавчі органи штатів. Кожний штат мав право надсилати від двох до семи делегатів, але мав лише один голос. Рішення повинні були прийматися кваліфікованою більшістю (не менше від дев'яти голосів). Конгрес не мав права втручатися у внутрішні справи штатів. Отже, Конгрес був не представницьким, а радше дипломатичним органом. У період між сесіями Конгресу його функції покладалися на Комітет штатів, котрий утворювався з представників від кожного штату (по одному). Однак Комітет, порівняно з Конгресом, мав обмежені права. Проголошений союз штатів був слабким, оскільки:
• не існувало загального бюджету союзу;
• Конгрес не мав права укладати торговельні угоди з іншими державами, запроваджувати митні тарифи, вводити інші податки для потреб союзу;
• був відсутній механізм реалізації постанов Конгресу;
• ліве крило в Конгресі та більшість фермерів вважали, що централізація несумісна з демократією.