Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Акт про престолоспадкування ” 1701 р., “Акт про посади ” 1707. та ін




У 1701 р. парламент прийняв “Акт про облаштування”, відомий ще під назвою “Акт про престолоспадкування”. Він містив подальші уточнення прерогатив законодавчої і виконавчої влади та регулювував порядок спадкування королівського престолу. У ньому, зокрема, зазначалося: особа, яка вступить на престол, повинна обов’язково бути англіканського віросповідання; король не може без дозволу парламенту виїжджати з території Англії, Шотландії чи Ірландії; король не може застосовувати право помилування щодо осіб, притягнених до відповідальності парламентом у порядку імпічменту; “усі королі та королеви... зобов’язані здійснювати управління англійським народом ” відповідно до законів Англії, “які є природженими правами її народу ”; цим же законам мають підпорядковуватися всі королівські урядовці та міністри. Крім цих нововведень акт містить ще декілька нових важливих положень і державно-політичних засад. Серед них – правило контрасигнатури, яке означало, що на кожному державному нормативному акті, виданому виконавчою владою (королем, його Таємною радою - урядом чи міністром), крім підпису короля мав бути підпис того члена Таємної ради (міністра), який готував чи відпо- иідав за цей нормативний акт. Щоб зробити парламентаріїв більш незалежними від короля, позбавити його засобів впливу на депутатів, уведено таке: заборонялося особі, яка обіймає якусь посаду або місце, підпорядковані королеві, чи отримує пенсію від корони чи якісь дотації, бути членом на палати общин. Заборонялось також поєднувати членство в палаті общин з посадою міністра (члена Таємної ради). Судді, яких і далі призначала корона, могли залишатись на місцях доти, “доки поводитимуться добре” (раніше існувала інша формула: “доки бажатиме король”). Отже, це була засада незмінюваності суддів, їх пожиттєвого призначення. їм належалася платня, а звільнення з посади допускалося лише в разі подання обох палат.

І ще одне важливе положення містилось у цьому акті: особи, народжені поза межами Англії, Шотландії, Ірландії або їхніх володінь, не могли бути членами Таємної ради (міністрами) чи обох палат парламенту, чи обіймати інші відповідальні посади в державному апараті. Це положення було скероване проти іноземців (передусім голландців), які разом із В. Оранським прибули до Англії й яких він призначав на різні посади або в палату лордів. Англійським правлячим колам така політика короля не подобалася, бо й на престолі перебував іноземець, який майже не знав англійської мови.

Згадаємо ще три важливі закони того часу: “Акт про посади” (1707), “Акт про забезпечення свободи парламентів” (1710) та “Семирічний акт” (1716).

У “Акті про посади” ґрунтовніше викладалось положення про заборону бути членами палати общин особам, які обіймали “будь-яку нову посаду чи місце, пов’язані з отриманням винагороди від корони, створені після 25 жовтня 1705 р., або ті, що будуть створені в майбутньому У акті подано перелік посад, навіть незначних. Якщо ж хтось із депутатів палати общин “прийме від корони будь-яку посаду, пов’язану з отриманням винагороди, то його обрання оголошується недійсним... і оголошуються нові вибори” в даному виборчому окрузі (ст. 25). Щоправда, це положення не поширювалось на офіцерів армії і флоту, які могли поєднувати військову службу з мандатом депутата (ст. 27).

У “Акті про забезпечення свободи” зазначено, хто може бути обраним до палати общин парламенту: від графств (сільська місцевість) - особа, яка володіє нерухомістю (землею) на засадах фрігольда чи копігольда або на підставі якогось іншого права, що приносить річний прибуток, який залишається після сплати податків, 600 фунтів ст.; а в містах і містечках, що мають право посилати своїх депутатів, - 300 фунтів ст.

“Семирічним актом” уведено семирічний термін діяльності парламентів. Необхідність збільшити свою каденцію парламент мотивував тим, що: “... часті вибори спричиняли багато труднощів і незручностей через зростання витрат на вибори депутатів.., сильних і тривалих клопотів і хвилювань серед підданих англійського королівства...”18.

Таким чином, у кінці XVII - на початку XVIII ст. в Англії законодавчо врегульовано важливі засади державного права, що діють донині: верховенство парламенту в галузі законодавства; визнання за ним виключного права схвалювати (або ні) бюджет країни, запроваджувати податки, мита, акцизи, визначати військовий контингент і фінансування збройних сил; засада контрасигнатури актів короля; засада незмінюваності суддів; засада вільних виборів до парламенту й органів місцевого самоврядування, свободи дебатів у парламенті; закріплення низки важливих прав громадян (свобода обрання депутатів, свобода слова, подання скарг і петицій у державні органи)





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 4219 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2604 - | 2280 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.