Дифдіагностика з флегмоною:
Остеомієліт - Розм’якшення кісток. Найчастіше у дітей.
Клініка – висока температура, може бути втрата ваги, іноді судоми, серцево – судинна недостатність. Шкіра напружена, після прориву абсцесу флуктуація.
Флегмона - Гостре розлите гнійне зап. Підшкірно – жирової клітковини або мяких тканин.
Клініка: розлита інфільтрація з набряком тканин, почервоніння, болючість. Без чітких меж.Пізніше гній. Позитивний симптом флуктуації.
Білет №8
Задача 1
Діагноз: Тупа травма поясничної області. Забій правої нирки.
Обгр.:Тупа травма, тому що без пошкодження цілісності зовнішньої поверхні шкіри. Сеча рожева- ознаки внутрішньої кровотечі.
Забій, тому що відмічається припухлість, болючість. Симптом Пастернацького позитивний справа.
ПМД:1. Ввести гемостатики (р-н 12,5% дицинону 2 мл).
2.Знеболити (р-н 50% анальгіну з р-ном 1% димедролу 1 мл).
Тактика – направити в екстреному порядку на консультацію до уролога або хірурга.
Інформ.:Види травм нирок:1. Пошкодження жирової і фіброзної капсули з утворенням гематоми.
2. Підкапсульний розрив паренхіми
3. розрив фіброзної капсули і паренхіми.
Пошкодження ниркових судин.
Роздавлення нирки.
Задача 2
Діагноз: Жовчно – камяна хвороба. Хронічний калькульозний холецистит.
Обгр.:Жовчно – камяна хвороба. Тому що 2 роки болі в правому підребірї з іррадіацією в праву надключичну область. Гіркота та сухість в роті.
Хрон. Калькульозний холецистит, тому що захворіла 3 місяці тому, в жовчному міхурі виявлені камінці, температура 37,3.Шкіра бліда, склери істеричні.
С-мОртнера – при постукуванні ребром долоні по реберній дузі.
С – м Образцова –
План обстеження: 1. УЗД
2. Кров на білірубін, печінкові проби.
3. Заг.-клін.(аналіз крові, флюорографія, кал на глисти, РВ, група крові, цукор крові)
Тактика – направити в екстреному порядку на консультацію до хірурга.
Інформ.:Жовчно – камяна хвороба – хвороба характеризується наявністю в жовчному міхурі або жовчних протоках конкрементів.Важливими факторами є застій жовчі, наявність інфекцій, які спричинюють виникнення запальних процесів у жовчному міхурі. Також ожиріння, гіподинамія, дієта з великим вмістом холестерину, похилий вік, жіноча стать, цукровий діабет, хронічні інфекції жовчних шляхів.
Задача 3
Діагноз: Правостороння пахова грижа (незащемлена).
Обгр.:Пахова грижа, тому що в паховій області визначається міко – еластичне утворення розміром 5*7 см, с – м кашльового поштовху позитивний.
Пр. лік.: 1. Оперативне
Анальгетики
Повязки
тактика – направити в плановому порядку до лікаря – хірурга.
Інформ.:Грижа – це виходження внутрішнього органу разом з покриваючою оболонкою через природні або набуті отвори.грижі бувають защемлені та незащемлені.
Задача 4
Діагноз:: Відмороження пальців кисті.
Обгр.:Відмороження, тому що блідість пальців, шкіра пальців холодна, відчуття відсутне.З анамнезу працював на відкритому повітрі при Т 20.
ПМД:1.Розтерти напівспиртовим розчином.
2.Повязки (можна одягти теплі рукавиці).
Тактика – направити в екстреному порядку до хірурга.
Інформ.: Відмороження по ступенях: 1.Почервоніння та шелушіння шкіри.
2. змертвіння поверхневих участків дерми, геморагічні міхурці.
3. Змертвіння шкіри та підшкірної клітковини.
Некроз
Задача 5
Діагноз: :Варикозне розширення вен правої нижньої кінцівки. Розрив варикозного вузла. Венозна кровотеча.
Обгр.: Варикозне розширення вен тому що відомо з анамнезу 20 років.
Розрив варикозного вузла тому що відмічається рана округлої форми.
Венозна кровотеча тому що витікає цівкою кров темного кольору.
ПМД:1. Накласти тиснучуповязку.
Тактика – негайно транспортувати в супроводі до хірурга.
Інформ.: Варикозне розширеннявен.Причиною цього є застій крові у венах, тому відбувається деформація судин.Причини: відсутність венозних клапанів, тривале перебування у вертикальному положенні, високий артеріальний тиск.
Блет №9
Задача 1
Діагноз: Перелом кісток тазу. Розрив сечового міхура. Травматичний шок 2 ст.
На перелом кісток тазу вказує: положення передньої верхньої клубової кістки зліва нижче від правої, симптом«прилиплої» п’ятки та припухлість симфізу.
На розрив сечового міхура вказують: набряки в ділянці калитки та промежини.
На травматичний шок вказує:АТ 80/50 мм.рт.ст.
ПМД:
1) Імобілізувати вену – мезатон 1%-1мл.
2) Перекласти в позі жабки – на ноші
3) Інфузійна терапія 1,5-2 л. (Глюкоза, 0,9% фізрозчин, реосорбілакт по 400 мл.); Перший флакон струменно
Тактика фельдшера: викликати ШМД або Екстренно транспортуєм в хірургію.
Інформ.:Перелом кіток тазу – це порушення цілісності кісток тазу. Види: крайові, з порушенням тазового кільця.
Ускладнення: травматичний шок, розрив органів тазу(прямої кишки, сечового міхура), повітряна емболія, жирова емболія.
Задача 2
Діагноз: Сечо-кам’яна хвороба. Хронічний правосторонній пієлонефрит в стадії загострення, блідість. Ниркова коліка.
Сечо-кам’яна хвороба тому що: біль в поперековій ділянці після навантаження, за рахунок вклинення камінця.
Хронічний правосторонній пієлонефрит в стадії загострення тому що: біль в поперековій ділянці, підвищена t
Ниркова коліка тому що: симптом Пастернацького справа позитивний
Диф діагностика: Пієлонефрита з гломерулонефритом.
Хронічний пієлонефрит при латентному перебігу так само, як і хронічний гломерулонефрит, може проявлятися лише незначним сечовим синдромом.
Наявність в анамнезі вказівок на цистит, пієліт, сечокам'яну хворобу, аденому передміхурової залози свідчить про хронічному пієлонефриті. Періодично виникають дизуричні явища, відзначається субфебрильна температура тіла, яка не може бути пояснена іншими причинами, хоча б незначна і нестійка лейкоцитурія, бактеріурія, що перевищує 50 тис. мікробних тіл.
Важливе значення мають дані дослідження сечі по Адісу-Каковському і Нечипоренко (при пієлонефриті переважає лейкоцитурія над ерітроцітуріей), на активні лейкоцити, нерідко виявляються при пієлонефриті та відсутні при гломерулонефриті.
Про пієлонефриті свідчать дані екскреторної урографії: неоднакові розміри нирок, аномалії їх розвитку, нефроптоз, піелоектазія, деформація чашок, перегини, атонія, стриктура сечоводу, наявність конкрементів, а також результати радіоізотопної ренографії, що дозволяє виявити зниження функції однієї нирки в порівнянні з іншою.
Тактика: Направити в екстринному порядку до уролога. Спазмолытики ввести.
Інформація про хворобу:Сечокам'яна хвороба (уролітіаз) — одне з найчастіших захворювань нирок, воно становить близько ЗО—45% усіх урологічних недуг. Спостерігають однаково часто як у чоловіків, так і жінок у середньому віці. Сечокам'яна хвороба — поліетіологічне захворювання, що виникає внаслідок природжених аномалій, гормональних порушень, в умовах сухого жаркого клімату або в разі порушення обміну речовин в організмі та ін. В Україні сечокам'яна хвороба найпоширеніша в південних районах: Донбас, Крим, Причорноморський регіон.
Клініка. Основними симптомами сечокам'яної хвороби є біль у поперековій ділянці, гематурія, відходження солей і каменів із сечею. Інтенсивність болю та його іррадіація залежать від локалізації каменя. Біль буває тупим і гострим. Тупий біль характерний для малорухомих каменів. Він посилюється під час руху і надмірного вживання рідини. Гострий біль проявляеться нирковою колікою і спричинюється раптовим припиненням відтоку сечі з нирки. Біль виникає раптово, часто вночі або після фізичного навантаження і може мати нападоподібний характер. Локалізується в поперековій длянці. іррадіюс за ходом сечовода в пахвинну ділянку та статеві орга- ^ \ворі неспокійні, часто змінюють положення. Напад супроводжується блідістю, сухістю в роті, головним болем, ознобом, нудотою, частим сечо- 1' ѵсканням. Що нижче опускається камінь уздовж сечовода, то сильніше 'важені дизуричні розлади. Гематурія виникає внаслідок ушкодження канем слизової оболонки ниркових мисок або сечовода. Лейкоцитурія на- М «а в разі приєднання інфекції. Під час больового нападу рефлекторно * *уть виникати затримання випорожнень, газів, блювання. Під час обстеження відзначають болючість у ділянці нирки, позитивний симптом Пастернацького на боці захворювання. Іноді можуть бути позитивні симптоми подразнення очеревини, що вимагає диференціації захворювання від зстрого живота. Тривалість ниркової коліки різна — від кількох хвилин до 12 діб і більше.
Задача 3
Діагноз: ВХШ. Шлунково-кишкова кровотеча.
ВХШ: періодичні болі в епігастрії.
Шлунково-кишкова кровотеча:шум у «вухаха», мерехкотіння «мушок» перед очима, Р -120, АТ-90/60, 80/50 мм.рт.ст., при пальцевому дослідженні прям кишки в ампулі сліди калу темного кольору.
Принципи лікування: 1) холод, 2) холодна дієта (Мейленграхта), 3) гемостатики, 4)Квадротерапія (квамател, денол), 5) антибіотики.
Тактика фельдшера: Транспортувати в хірургічне відділення.
Інформ.:Шлунково-кишкова кровотеча – це потрапляння крові в просвіт стравоходу, шлунка і (або) кишечника внаслідок руйнування (пошкодження) судинної стінки цих органів.
Причини: ВХШ, поліпи, ерозивний гастрит, рак (пухлини), варикозне розширення вен стравоходу, синдром Малорі-Вейса (поява на фоні блювання тріщин слизових оболонок на межі стравоходу і шлунка, у вагітних).
Ознаки: рвота кров’ю, мелена, симптоми: Бергмана (біль в епігастрії який після початку кровотечі зникає), Тейлора(посилення кишкових шумів і перистальтики при аускультації), ознака Бурштейна (при надавлюванні на шкіру кінцівки утв. біла пляма яка повільно зникає).
Задача 4
Діагноз:. Облітеруючий ендартеріїт нижніх кінцівок
Біль в кінцівка який посилюється під час ходьби, кінцівки холодні на дотик, пульс на кінцівках ослаблений, захворів на півночі, поруш кровопостачання пальців стоп.
План обстеження: 1) УЗД судин
2) Реовазографія.
Тактика: направити на консультацію до хірурга.
Інформ.: Облітеруючий ендартеріїт— запалення внутрішніх оболонок артерій, частіше — нижніх кінцівок, що виявляється звуженням просвіту артерій, тромбозом і порушеннями периферичного кровообігу аж до розвитку ішемічного некрозу. Захворювання виникає переважно в віці 20—40 років, але може спостерігатися в 15—16 років, а також в літньому віці. Хворіють майже виключно чоловіки. Процес локалізується в основному в дистальних артеріях стопи і гомілки. Поразка, як правило, симетрична. Етіологія. Існують всілякі теорії: алергічна, нервова, ендокринна, гормональна.
Чинники риски
Гіперсприйнятливість до нікотину (проте серед хворих є і некурящі). Припинення куріння — потрібно будете умова лікування
Тривале повторне охолоджування, особливо при високій вологості.
Стадія I — біль в литкових м'язах з'являється при спокійній ходьбі на дистанцію 1 км.
ПА — пацієнт до появи болів може пройти більше 200 м
ІБ — пацієнт до появи болів може пройти менше 200 м звичайним кроком
III — болі з'являються в спокої і при ходьбі до 25 м
IV — виявляються виразково-некротичні зміни нижніх кінцівок.
Клінічна картина
Переміжна кульгавість (найбільш частий симптом). Можливі виникнення болів в спокої і некроз тканин з появою виразок, що не гояться
Відсутність пульсації на магістральних артеріях нижніх кінцівок
Інші симптоми: випадання волосся, зміна нігтьових пластинок, атрофія м'язів ураженої ноги, збліднення шкіри нижньої кінцівки в піднятому стані і застійна гіперемія в опущеному положенні.
Методи дослідження
Електротермометрія
Реовазографія
Артеріальна осцилографія
Капіляроскопія і капілярографія
Об'ємна сфігмографія
Ультразвукова допплерографія
Аорто-артериография
Артеріальна ангиографія з цифровою обробкою
Зображення.
Диференціальний діагноз - див. Кульгавість переміжна.
Лікування:
Оперативне лікування
Свідчення до операції: болі в спокої і виразково-некротична стадія ішемії нижніх кінцівок, а також виражена переміжна кульгавість при ПБ ступені
Протипоказання до операції: НИМ давністю менше 3 мес, недостатність кровообігу III ступеня, виражена легенева недостатність, нирково-печінкова недостатність. Вік хворого не може служити протипоказанням
Реконструктивні операції на судинах (наприклад, шунтування) при облітеруючому ендартеріїте застосовують відносно не часто. Частіше виконують поперекові симпа-тектомію, іноді регіонарну періартеріальную симпатектомію. При розвитку гангрени показана ампутація меншого або більшого сегменту кінцівки (залежить від рівня повної оклюзії судин). Консервативне лікування
Лікарська терапія
Спазмолітичні засоби (папаверин, но-шпа, галідор [бенциклан], андекалін, пентоксифілін)
Гангліоблокатори (бензогексоній, дімеколін)
Антіагреганти (наприклад, діпірідамол)
Нікотинова кислота
Вітаміни групи У, вітамін Е, аскорбінова кислота
Антигістамінні засоби (діпразін, супрастин, тавегіл).
Фізіотерапія (діадінамічеськие струми, діатермія поперекової області, баротерапія, бальнеотерапія).Прогноз за відсутності лікування несприятливий. Через декілька років надалі появи перших ознак ішемії нижніх кінцівок хворі підлягають хірургічному лікуванню— ампутації кінцівки. Комплексне лікування часто уповільнює, але не виключає подальшого прогресу патологічного процесу.
Задача 5
Діагноз:. Відкрита проникаюча ЧМТ. Забій головного мозку тяжкої стеені. Перелом основи черепа.
Відкрита проникаюча ЧМТтому що: травмований автомобілем.
Перелом основи черепатому що: Ото-назолікворея, АТ 80/40, Р-110, в роті кров зі згустками.
Забій головного мозку тяжкої стеенітому що: Розширені зіниці, реакція на світло в’яла, втрата свідомості, мимовільне сечовипускання.
Допомога: 1) Імобілізувати вену, 2) Покласти на ноші, 3) санація ротової порожнини, 4) 100% кисень, 5) холод на голову, 6) мезатон 1%-1мл., 7)Анальгіна. 25%,50% - 1, 2, 5 мл, 8) сечогінні(Фуросемід т. 0,04; а. 1% - 1 ml), 9) апарат штучного дихання або допоміжного дихання.
Тактика: транспортувати в хірургічне відділення.
Інформація про хворобу: Забиття головного мозку (contusio cerebri) — закрите ушкодження головного мозку, яке супроводжується ушкодженням тканини головного мозку. У разі забиття головний мозок може ушкодитися не лише в місці травми, а й на протилежному боці, що пов'язано з його дислокацією під час забиття. Забиття головного мозку супроводжується його набряком, розладом мікроциркуляції, підвищенням спинномозкового тиску.
Утрата свідомості при забитті головного мозку може продовжуватися кілька діб. Неврологічні симптоми (утрата чутливості, патологічні симптоми тощо) залежать від розмірів ушкодження головного мозку і локалізації.
Потерпілі скаржаться на головний біль, нудоту, блювання, ретроградну амнезію.
Білет №10
Задача 1
Діагноз: Тупа травма живота. Розрив кишечника. Гострий розлитий перитоніт.
Тупа травма живота:упав з 3 м. висоти на живіт.
Розрив кишечника:вимушине положення, просить пити, Р 120 за хв., межі печінкової тупості не визначаються.
Гострий розлитий перитоніт:позитивні симптоми подразнення очеревини, живіт здутий, напружений.
План обстеження:Рентгенографія ОЧП, УЗД ОЧП
Тактика фельдшера: транспортувати в хірургічне відділення.
Інформ.:Травми живота:Закриті травми живота виникають при ударах і здавленнях і бувають або тільки забоями, або разом з цим ще є й ушкодження внутрішніх органів.
Ознаки. Удари черевної стінки супроводжуються хворобливістю, припухлістю, місцевим напруженням м'язів та інколи крововиливами. До симптомів ураження внутрішніх органів відносяться: гострий біль у животі, напруження черевних м'язів, нудота, блювота, затримка стільця і ознаки внутрішнього крововиливу, характерного для розриву печінки та селезінки. Ознаки ураження внутрішніх органів розвиваються не відразу, тому кожну травму черевної стінки потрібно вважати можливим порушенням внутрішніх органів.
Перша допомога спрямована на забезпечення спокою і зменшення можливого внутрішньої кровотечі. Хворому показано обов'язкове лежаче положення, холод на живіт і термінова евакуація в лікарню.
Проникаючі поранення живота характеризуються пораненням пристеночной очеревини і можуть супроводжуватися ушкодженням органів черевної порожнини.
Ознаки. Наявність рани черевної стінки і ознаки ушкодження органів черевної порожнини: випадання в рану сальника, витікання шлункового вмісту, жовчі або калу.
Перша допомога спрямована на захист рани від інфекції і на порятунок випали органів. При відсутності випали органів на рану накладається асептична пов'язка. Випали органи накриваються декількома шарами марлі, просоченої вазеліном, олією або розчином пеніциліну, і обережно прибинтовуються.
Органи, що випали можна вправляти у черевну порожнину! Потерпілому не можна давати пити і їсти. Він підлягає терміновій евакуації в лежачому положенні на спині з підкладеними під коліна і крижі м'якими предметами (подушка, ковдра, одяг і т. п.).
Задача 2
Діагноз: Опік обличчя, шиї, тулуба 3А степені. Опіковий шок.
Опік обличчя, шиї, тулуба 3А степені: знобіння, гіпермійована шкіра, покрита міхурами різного розміру всередині яких серозна рідина з кров’ю.
Опіковий шок:АТ-100/50 мм.рт.ст. Р-110 за хв.
ПМД:- охолодження(простині змочені водою)
- Анальгетики (Анальгіна. 25%,50% - 1, 2, 5 мл з димедрол а.1%-1мл)
Тактика фельдшера: Транспортувати в хірургічне відділення.
Визначення площі опіків проводиться методом:- долоні (1 – долоня пацієнта умовно слугує 1% площі опіку)
Правило дев'яток: поверхні різних частин тіла становлять приблизно по 9% (або кратно цьому числу) від загальної площі поверхні тіла:площа голови і шиї - 9%,груди - 9%,живіт - 9%,задня поверхня тіла 18%,рук - кожна по 9%,стегна - по 9%,гомілки і стопи - по 9%,промежину і зовнішні статеві органи - 1% поверхні тіла.
Задача 3
Діагноз: Інфікована колота рана. Панарицій.
Інфікована колота рана: вколов палець.
Панарицій: Біль в 2 пальці лівої руки, t 37,9 С, набряк, шкіра гіпермійована, в області флангів пальців наявність гною, симптом безсонної ночі.
ПМД:1) Знеболюючі (Анальгіна. 25%,50% - 1, 2, 5 мл з димедрол а.1%-1мл)
2) Асептична пов’язка з дека саном.
3) Направити в екстринному стані в хірургічне відділення