3.1. Розподіл студентів для проходження практики всіх видів по базах практики здійснює відділ практики і працевлаштування ЕПФ. Направлення на базу практики оформлюється наказом по університету з обов'язковою вказівкою керівника практики від кафедри економіко-правового факультету.
3.2. Студенти-практиканти прибувають на базу своєї практики, а також відбувають з неї в установлені строки, які позначені в щоденниках практики. Останнім днем практики є останній робочий день зазначеного строку практики залежно від організації робочого часу бази практики.
3.3. Під час проходження практики студенти ведуть щоденник практики, куди регулярно заносять відомості про хід виконання індивідуального завдання на практику.
Щоденник – основний документ студента під час проходження практики. Під час практики студент щодня коротко повинен записувати в щоденник усе, що він зробив за день для виконання календарного графіка проходження практики. Не рідше як раз на тиждень студент зобов’язаний подавати щоденник на перегляд керівникам практики від ЕПФ й від підприємства, які перевіряють щоденник, дають письмові зауваження, додаткові завдання й підписують записи, що їх зробив студент. Після закінчення практики щоденник разом зі звітом має бути переглянутий керівниками практики, які складають відгуки й підписують його.
При заповненні у щоденнику календарного графіку проходження практики вказуються основні етапи робіт, які повинен виконати студент протягом строку практики у відповідності до індивідуального завдання та виду бази практики (додаток 1).
У відгуку щодо оцінки роботи студента на практиці зазначаються:
- повнота та якість виконаних студентом завдань та програми практики;
- вміння студента аналітично мислити, приймати рішення за поставленими завданнями;
- рівень теоретичних знань студента, продемонстрованих при виконанні практичних завдань;
- набуття навичок виконання певних професійних обов'язків;
- ставлення до роботи, його участь у громадському житті колективу бази практики;
- оцінка за результатами виробничої практики.
Відгук підписується керівником і завіряється печаткою бази практики.
3.4. Результати проходження практики студент оформляє у виді письмового звіту про практику.
Звіт про практику, як правило, повинен бути надрукованим, а всі матеріали, прикладені до нього - підшиті й пронумеровані. Не підшивається, а додається до звіту заповнений щоденник практики.
Обсяг звіту про практику, без обліку додатків, повинен складати не менше 5 сторінок тексту з одинарним інтервалом кегля 14. Обсяг звіту про практику разом з додатками складає не менше 15 аркушів.
У звіті про практику висвітлюються наступні питання:
- загальні відомості про місце проходження практики, порядок і строки проходження даного виду практики;
- виконання програми виробничої практики й індивідуального завдання (індивідуальне завдання визначається в залежності від бази практики і передбачає виконання тих задач, які передбачені в Додатку 1 для конкретної бази виробничої практики у «Змісті умінь, які треба закріпити»);
- методика виконання, зміст основних робіт практики і висновки за ними.
Обов'язковими складовими частинами звіту про практику є:
- титульний лист (із вказівкою факультету, даних про студента-практиканта, керівника практики від кафедри та керівника від бази практики, інших відомостей), підшивається до звіту як його перший аркуш;
- зміст звіту, в якому вказуються розділи звіту і відповідні сторінки; вступ із короткою характеристикою бази практики, індивідуального завдання на практику, (підшивається як другий аркуш звіту);
- основна частина звіту за розділами відповідно до змісту звіту, в якійзазначається:
- що конкретно виконано, вивчено, узагальнено;
- обов’язково надається інформація щодо отримання певних навичок, умінь в залежності від індивідуального завдання і бази практики (відповідно до Додатка 1);
- складнощі, з якими довелося стикатися, під час проходження виробничої практики і чинники, що їх зумовили;
- перелік підготовлених документів;
- висновки містять основні результати практики, конкретні пропозиції і рекомендації з удосконалення організації практики;
- додатки включають документи і матеріали, що підтверджують виконання індивідуальних завдань виробничої практики, які обумовлені відповідною базою практики, а також ілюстровані матеріали (графіки, таблиці, схеми, фотознімки, відеозаписи тощо).
3.5. Оформлені щоденник практики, звіт про практику здаються студентом на перевірку керівнику практики від кафедри. Одночасно керівник інформує студента про день захисту звіту про практику.
3.6. Захист звіту про практику проходить перед комісією, призначеною завідувачем кафедри, на якій працює викладач – керівник практики від кафедри, що складається з 2 – 3 осіб з обов'язковою участю викладача – керівника практики від кафедри, а також інших викладачів і, за можливістю, керівника від бази практики.
3.7. Процедура захисту звіту про практику включає наступні основні елементи.
1. Оголошення керівником практики від кафедри відзиву-характеристики, складеної керівником від бази практики.
2. Повідомлення студента про підсумки і результати проходження практики.
3. Питання до студента з боку керівника практики від кафедри, інших членів комісії і присутніх студентів.
4. Обговорення й оголошення комісією оцінки результатів практики.
Критерії оцінки результатів практики.
Оцінювання результатів практики відбувається з урахуванням вимог Болонської системи освіти.
Основними параметрами, за якими оцінюються результати практики студента, є такі:
- відсоток виконання студентом вимог програми практики (100%, 80%, 70%, 60 %, 50%, 30%);
- знаходження на базі практики кожен робочий день (кожен день / не кожен день / відлучався без дозволу керівника практики);
- виконання завдань керівника практики;
- реагування на зауваження, пропозиції керівника практики;
- оформлення щоденника, звіту та додатків до звіту про проходження практики.
Оцінка за шкалою ECTS | Оцінка за бальною шкалою, яка використовується в ДонНУ | Оцінка за національною шкалою |
А | 90-100 | 5 (відмінно) |
B | 80-89 | 4 (добре) |
С | 70-79 | 4 (добре) |
D | 60-69 | 3 (задовільно) |
E | 50-59 | 3 (задовільно) |
FX | 30-49 | 2 (незадовільно) з можливістю повторного захисту звіту про проходження практики |
F | 0-29 | 2 (незадовільно) з обов'язковим повторним проходженням практики |
Оцінка А (90-100балів) – відмінно виставляється, якщо студент повністю на 90 - 100 % виконав вимоги програми практики; кожен день знаходився на базі практики (в установі, на підприємстві, в організації); проводив аналітичну роботу; зібрав необхідний практичний матеріал. Звіт практики виконаний на високому рівні, містить самостійно розроблені висновки, оформлений згідно стандартів.
Оцінка В (80-89 балів) - добре виставляється, якщо студент виконав вимоги програми практики не менш ніж на 80 %; кожен день знаходився на базі практики (в установі, на підприємстві, в організації); здійснював необхідні робочі процедури, збирав та аналізував необхідний практичний матеріал, але у тексті звіту є недоліки в оформленні та стилі.
Оцінка С (70-79 балів) - добре виставляється, якщо студент виконав вимоги програми практики не менш ніж 70 %; кожен день знаходився на базі практики (в установі, на підприємстві, в організації); здійснював необхідні робочі процедури, збирав та аналізував необхідний практичний матеріал, але у тексті звіту, додатках до звіту є недоліки в оформленні, стилі, несуттєві юридичні помилки.
Оцінка D (60-69 балів) - задовільно виставляється, якщо студент виконав вимоги програми практики не менш ніж на 60 %; кожен день знаходився на базі практики (в установі, на підприємстві, в організації), виконував завдання та збирав необхідні практичні матеріали, але допустив помилки при оформленні цих матеріалів. Звіт носить конспективний характер.
Оцінка Е (50-59 балів) - задовільно виставляється, якщо студент виконав вимоги програми практики не менш ніж на 50 %; мав незначні порушення графіку проходження практики в установі, на підприємстві, в організації, виконав частково завдання практики та підготував необхідні практичні матеріали, але допустив помилки при оформленні цих матеріалів. Звіт носить конспективний характер.
Оцінка FX (30-49 балів) - незадовільно виставляється, якщо студент виконав вимоги програми практики не менш ніж на 30%; не кожен день знаходився на базі практики (в установі, на підприємстві, в організації), не вважав доцільним прислухатися до зауважень керівника практики. У звіті є грубі помилки у змісті та в оформленні або не представив звіт у визначений строк. Якість матеріалів практики не відповідає вимогам вищої школи.
Оцінка F (0-29 балів) - незадовільно виставляється, якщо студент виконав вимоги програми практики менш ніж на 30%; несвоєчасно прибув на базу практики, не кожен день знаходився на базі практики (в установі, на підприємстві, в організації), ігнорував рекомендації та зауваження з боку керівників практики. У звіті є грубі помилки у змісті та в оформленні або не представив звіт у визначений строк. Якість матеріалів практики не відповідає вимогам вищої школи.
3.8. Студенту, який не виконав програму практики без поважних причин, може бути надано право проходження практики повторно при виконанні умов, визначених навчальним закладом, за умови її проходження в період канікул чи у позааудиторний час.
Студент, який повторно не виконав завдання на практику, або який востаннє отримав негативну оцінку по практиці в комісії, відраховується з університету.
ОБОВ'ЯЗКИ УЧАСНИКІВ
4.1. Відділ практики та працевлаштування:
- завчасно узгоджує з базами практики строки її проходження й обліковий склад студентів-практикантів;
- завчасно оформляє щоденники практики і передає їх викладачам – керівникам практики від кафедр;
- проводить на зборах академічних груп інструктаж студентів-практикантів про порядок і строки проведення практики, форми звітності, нагадує про необхідність дотримання норм, закріплених у п.п. 1 – 4 ст. 6 Зводу правил поведінки студентів ЕПФ, а також правил безпеки й охорони праці;
- у період проходження студентами практики здійснює контроль за її ходом, збирає й аналізує зауваження і пропозиції студентів з питань організації практики і проходження практики;
- по закінченні строку проходження практики організує захист звітів про практику на кафедрах чи на базах практики.
4.2. Керівник практики від кафедри:
- завчасно, перед початком практики надає студентам індивідуальне завдання на практику, допомагає студентам скласти календарний графік проходження практики, що фіксується в щоденнику практики;
- безпосередньо перед початком практики інструктує студентів з питань виконання індивідуального завдання на практику, вручає студентам щоденник практики, робочу програму практики;
- складає і доводить до відома студентів графік контролю проходження практики і консультацій на кафедрі;
- надає студентам-практикантам методичну допомогу у виконанні індивідуальних завдань на практику;
- інформує кафедру і відділ практики та працевлаштування ЕПФ про хід практики;
- після закінчення практики приймає від студентів звіти про практику і перевіряє їх, бере участь у комісії з захисту звітів про практику;
- по закінченні захисту звітів про практику складає підсумковий звіт про проведену роботу, її результати і недоліки, вносить пропозиції з удосконалювання наскрізної та робочої програм практики. Підсумкові звіти керівники практики передають у відділ практики та працевлаштування ЕПФ для аналізу й узагальнення.
4.3. Керівник практики від бази практики діє в рамках повноважень, визначених керівником бази практики.
Керівник від бази практики:
- надає студентові необхідну допомогу у складанні календарного графіку проходження практики;
- здійснює контроль за виконанням студентом отриманих завдань, дотриманням трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку.
Керівник від бази практики складає в щоденнику практики студента-практиканта стислий відгук-характеристику, який підписується керівником і завіряється печаткою бази практики.