Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методологічні основи регіональної економіки




 

Методологічні основи дисципліни «Регіональна економіка» – це сукупність категорій цієї галузі економічної науки, а також система певних наукових методів дослідження та алгоритм вирішення теоретичних і прикладних завдань.

Методологічною першоосновою дисципліни є матеріалістична діалектика, відповідні економічні закони і категорії. Закони діалектики дають змогу розкрити сутність процесів і явищ, які відбуваються в процесі розміщення продуктивних сил та вдосконалення їх територіальної організації.

З акон переходу кількісних змін у якісні діє коли внаслідок діалектичної єдності і взаємодії складових елементів продуктивних сил відбувається нагромадження певних структурних змін, які і зумовлюють перехід до нової якості всієї системи відтворювання продуктивних сил та регулювання регіонального розвитку.

Закон заперечення запереченням проявляється у внутрішньому зв’язку і спадковості між старим і новим, що досягається за рахунок збереження позитивного змісту попереднього в новому.

Дія закону єдності і боротьби протилежностей полягає в тому, що розвиток та вдосконалення продуктивних сил відбувається суперечливо – шляхом розв’язання різних типів суперечностей стверджуються нові напрями, форми розвитку продуктивних сил, забезпечується збалансований і комплексний розвиток території.

У розміщення продуктивних сил та регіональній економіці використовують чотири рівні наукових методів дослідження:

- загальнонауковий (діалектичний та системний методи пізнання, завдяки яким продуктивних сил розглядаються як єдина систем, що постійно розвивається і збагачуються новими складовими);

- міждисциплінарний (історичний і методичний методи, що застосовуються для аналізу динаміки певних процесів або явищ);

- спеціальний (статистичний і картографічний методи застосовують для конкретно-наукових досліджень);

- методико-технічний (ці методи дають змогу виконувати техніко-економічні розрахунки різної складності та здійснювати формалізацію окремих положень і рішень).

Досить поширеною групою методів, що використовується у розміщення продуктивних сил та регіональній економіці, є спеціальні методи дослідження, а саме: балансовий, нормативний, регіональний аналіз, економіко-статистичний, техніко-економічне обґрунтування та ін.

Методологія розробки теоретичних і прикладних завдань щодо розміщення продуктивних сил передбачає певну послідовність проведення досліджень і охоплює такі етапи:

- програмний, що передбачає обґрунтування програми виконання певного завдання чи проекту: його мети, очікуваних результатів, виконавців, кошторису, тощо;

– інформаційний: збирання та обробки інформації, складання паспортів досліджуваних об’єктів;

– аналітичний: проведення аналізу одержаної інформації, її систематизація та інтерпретація з метою отримання наукових і практичних результатів;

– модельний, який включає розробку системи моделей прогнозування та планування для різних рівнів управління;

– алгоритмічний: визначення чіткого порядку вироблення конкретних рішень щодо розміщення продуктивних сил;

– концептуально-конструктивний: розробка концепцій, проектів, програм, опрацювання прикладних рішень, одержання пошукового результату.

Методологічні основи науки про розміщення продуктивних сил і регіональну економіку сформували основоположники ринкової теорії розміщення виробництва: І. Тюнен, А. Вебер, А. Гетнер, А. Льош, У. Ізард, Дж. Чорлі, П. Хаггет.

Становлення і розвиток науки про розміщення продуктивних сил і регіональну економіку в Україні відбулося під керівництвом В. І. Вернадського. У центрі уваги вченого були проблеми впливу природних умов і ресурсів на економічний розвиток, обґрунтування доцільності залучення нових ресурсів у господарський обіг, проблеми спеціалізації і комплексного розвитку територій, економічного районування. В основі сучасної теорії розміщення продуктивних сил та регіональної економіки – модель сталого розвитку, концепція якої передбачає досягнення збалансованості економічної, соціальної та екологічної складових регіональної господарської системи.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 438 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2412 - | 2331 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.