Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Ряд Твердокрилі або Жуки— Coleoptera




Різні за розмірами і формою комахи. Ротовий апарат гризучого типу. Крил 2 пари, різнорідні; перша пара — надкрила, друга — перетинчаста; інколи крила недорозвинуті або відсутні. Перетворення повне. Личинки камподеоподібні або червоподібні, лялечки відкриті або вільні. Більшість видів моновольтинні, деякі дають 2–3 покоління за рік, є види з багаторічною генерацією.

Твердокрилі — велика група комах, налічує близько 300 тис. видів, з яких в Україні поширено понад 15 тис., які об’єднані в 100 родин. За типом живлення вони є як хижаки, так і фітофаги. Серед останніх багато видів здатні завдавати значної шкоди сільськогосподарським рослинам і лісовим насадженням, а також продукції рослинного і тваринного походження в період зберігання.

· Родина Жужелиці, або ТуруниCarabidae. Жуки рухливі, темного, іноді яскравого забарвлення з бігальними ногами. Личинки камподеоподібні, живуть, як правило, в ґрунті. Більшість видів жужелиць — хижаки, деякі — фітофаги. Серед останніх найбільш небезпечні хлібна (Zabrus tenebrioides Gz.) та просяна (Ophonus calceatus Duft.) жужелиці.

· Родина ПластинчастовусіScarabaeidae. Жуки з пластинчасто-булавоподібними вусиками і копальними передніми ногами. Личинки червоподібні, м’ясисті, С-подібно вигнуті, білі, з добре розвиненими грудними ногами та великою коричневою головою. У підродині хрущів (Melolonthinae) багато небезпечних шкідників — хлібні жуки (хлібний жук кузька — Anisoplia austriaca Hrbst.), хрущі (західний травневий хрущ — Melolontha melolontha L.) та ін. З підродини гнойовиків (Coprinae) до шкідників належить кравчик, або головач (Lethrus apterus Laxm.).

· Родина КоваликиElateridae. Жуки, лежачи на спині, здатні підстрибувати і перекидатись на лапки з характерним клацанням, за що і одержали відповідну назву. Личинки червоподібні — справжні дротяники. Багато видів коваликів — фітофаги, зокрема, ковалик темний (Agriotes obscurus L.), широкий (Selatosomus latus F.) та ін.

· Родина Кокцинеліди, або СонечкоCoccinellidae. Невеличкі жуки з округлим, сильно випуклим тілом, часто яскравого забарвлення. Личинки камподеоподібні, рухливі, живуть відкрито на рослинах. Більшість видів — хижаки; жуки та личинки живляться попелицями, кокцидами, листоблішками, трипсами, кліщами. Представники: 7-крапкове сонечко (Coccinella septempunctata L.), стеторус (Stethorus punctillum Wse.) та ін. Серед шкідників рослин відомі: картопляне, або 28-крапкове сонечко (Epilachna vigintioctomaculata Motsch.) та баштанне сонечко (E. chrysomelina F.).

· Родина ЧорнишіTenebrionidae. Жуки середньої величини, темного забарвлення. Личинки червоподібні — несправжні дротяники. Личинки і жуки фітофаги, деякі види некрофаги та хижаки. Шкідниками сільськогосподарських рослин є мідляки: степовий (Blaps halophila F.—W.), піщаний (Opatrum sabulosum L.) та ін. У сховищах та коморах пошкоджують борошно або інші продукти личинки великого борошняного хрущака (Tenebrio molitor L.), малого борошняного хрущака (Tribolium confusum Duv.) та ін.

· Родина Вусачі, або СкрипуниCerambycidae. Жуки зазвичай великі або середньої величини з видовженим тілом, часто вкриті волосками. Личинки червоподібні, м’ясисті, білі або сірі, часто без ніг з невеликою головою. Істотної шкоди вусачі завдають лісовим насадженням, лісоматеріалам, будівлям з дерева. Шкідниками сільськогосподарських рослин є соняшниковий вусач (Agapanthia dahli Richt.) та степові вусачі роду Dorcadion.

· Родина ЛистоїдиChrysomelidae. Тіло жуків найчастіше коротке, цупке, з металевим блиском. Личинки червоподібні, випуклі, найчастіше — фітофаги. До небезпечних шкідників належать: колорадський жук (Leptinotarsa deсemlineata Say.), п’явиця червоногруда (Oulema melanopus L.), хрестоцвіті блішки (рід — Phyllotreta) та ін.

· Родина ЗерноїдиBruchidae. Дрібні жуки з трохи вкороченими надкрилами. Личинки червоподібні, спочатку з короткими ногами, пізніше без ніг. До шкідників належать зерноїди: гороховий (Bruchus pisorum L.), квасолевий (Acanthoscelides obtectus Say.) та ін.

· Родина ДовгоносикиCurculionidae. Велика родина, яка нараховує понад 40 тис. видів, з яких в Україні поширено більше 3,5 тис. видів. Жуки, у яких голова витягнута у головотрубку. Личинки червоподібні, м’ясисті, білі, безногі. Більшість видів — фітофаги, серед яких багато шкідників сільськогосподарських рослин і лісових насаджень, зокрема: конюшиновий насіннєїд (Apion apricans Hbst.), буряковий довгоносик (Bothynoderes punctiventris Germ.), комірний довгоносик (Sitophilus granaries L.), смугастий бульбочковий довгоносик (Sitona lineatus L.) та ін.

· Родина ТрубкокрутиRhynchitidae. Жуки довгоносики з тонкою і довгою головотрубкою. Личинки живуть у скручених у трубку листках деревних порід, а також у плодах та пагонах. Серед шкідників найбільше поширені плодові трубковерти: казарка (Rhynchites bacchus L.) і букарка (Coenorrhinus pauxillus Germ.).


 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1004 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2540 - | 2236 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.