В 1962 р. на базі технологічного факультету Донецького інституту радянської торгівлі були організовані два факультети: технологічний і механічний. Перший випуск інженерів-механіків для торгівлі й громадського харчування відбувся в 1967 році.
01.11.2006 року факультет обладнання переробних і харчових виробництв був реорганізований в Інститут харчових виробництв.
Інститут готовить фахівців вищої кваліфікації по денній і заочній формах навчання за фахом "Устаткування переробних і харчових виробництв".
В інституті ведеться підготовка бакалаврів, спеціалістів, магістрів, аспірантів. Працює спеціалізована Рада по захисту кандидатських дисертацій.
Практичні навички студенти закріплюють на передових підприємствах торговельного й харчового машинобудування, ремонтно-монтажних комбінатах, ЗАТ "ГРУПА "NORD", підприємствах переробної й харчової промисловості. Випускники займають керівні посади в областях, пов'язаних зі збереженням, переробкою й реалізацією продуктів харчування, ремонтом, монтажем і експлуатацією встаткування харчової промисловості й громадського харчування, керують відділами міністерств і відомств, вищими й середніми спеціальними навчальними закладами. Студенти факультету беруть участь у Всеукраїнських наукових олімпіадах, конкурсах, виставках і посідають призові місця.
До складу інституту входять 5 кафедр:
- кафедра обладнання харчових виробництв;
- кафедра холодильної й торговельної техніки;
- кафедра загально-інженерних дисциплін;
- кафедра філософських наук;
- кафедра економіки і управління інноваційною діяльністю.
Факультет маркетингу, торгівлі і митної справи.
Один з найстарших факультетів, ровісник університету - факультет маркетингу, торгівлі й митної справи, спочатку був товарознавчим, на якому здійснювалася підготовка фахівців вищої кваліфікації по товарознавству й організації торгівлі промисловими товарами й по товарознавству й організації торгівлі продовольчими товарами.
Сьогодні факультет випускає кваліфікованих фахівців з таких напрямків: "Товарознавство й торговельне підприємництво", "Економіка й підприємництво". Базовими спеціальностями факультету є "Маркетинг", "Товарознавство й комерційна діяльність", "Товарознавство й експертиза в митній справі", "Товарознавство й організація зовнішньої торгівлі".
На факультеті здійснюється різнопланова підготовка студентів: денна й заочна форми підготовки бакалаврів, спеціалістів, магістрів; навчання випускників технікумів торговельного профілю по прискореній програмі; післядипломна друга освіта, успішно діє аспірантура й докторантура.
Перехід до ринкової економіки, поява великої кількості організаційно-правових форм підприємств, розвиток конкуренції й зовнішньоторговельних зв'язків, необхідність впровадження професійних технологій торговельних процесів і товарознавчо-митної експертизи викликали потребу в нових підходах до організації бізнесу, що диктує нові вимоги до підготовки фахівців. Професорсько-викладацький склад факультету, з урахуванням цих потреб, сьогодні планує навчально-виховну роботу таким чином, щоб при завершенні навчання одержати ініціативного, самостійного, заповзятливого фахівця, здатного успішно здійснювати свою діяльність у нових економічних реаліях. Із цією метою, факультет здійснює науково-технічне співробітництво із колективами провідних супермаркетів "Обжора" і "Амстор", торговими центрами "Білий лебідь", "МЕТРО", Донецьким ЦУМОМ, фірмою "Фокстрот" і "Ельдорадо", виробничими підприємствами "Стирол", "Керамет", "АВК", "Киев-Конти", СП "Арго", фірмою Мотор (Болгарія). Виїзні заняття проводяться на філіях кафедр факультету на фірмах "Норд", "Фокстрот", "Экспо-Донбасс". Разом з Донецькою торгово-промисловою палатою організовані спецкурси по митній справі, на яких студенти одержують сертифікати митного брокера й декларанта. Факультет є членом Всеукраїнської асоціації митних брокерів.
У результаті зусиль багатьох поколінь учених на факультеті створені наукові школи в галузі економіки, товарознавства, організації торгівлі, комерційної діяльності. Наукові дослідження професорсько-викладацького складу факультету завжди були й залишаються націленими на розробку пріоритетних наукових напрямків, певних концепцією розвитку науки в університеті зокрема й в Україні й у цілому.
Провідними кафедрами факультету є 6:
- кафедра маркетингу й комерційної справи;
- кафедра експертизи в митній справі;
- кафедра товарознавства й експертизи непродовольчих товарів;
- кафедра товарознавства й експертизи продовольчих товарів;
- кафедра українознавства;
- кафедра вищої й прикладної математики.
Факультет ресторанно-готельного бізнесу.
В 1954 році в Харківському інституті радянської торгівлі був заснований технологічний факультет. В 1959 р. разом з інститутом факультет перевели в м. Сталино (Донецьк), де він і існує по сьогоднішній день. В 1997 р. технологічний факультет був об'єднаний з механічним. Новий факультет став називатися "Факультет харчування й обладнання харчових і переробних виробництв". В 2000 році факультет знову реорганізували у два самостійних факультети: факультет харчування й факультет обладнання переробних і харчових виробництв. В 2009 р. на базі цих двох факультетів виник факультет ресторанно-готельного бізнесу.
До складу факультету входять 4 кафедри:
- кафедра технології харчування;
- кафедра організації й керування якістю ресторанного господарства;
- кафедра хімії;
- кафедра туризму.
Також до складу університету входять такі структурні підрозділи, як:
1) Севастопольський економіко-технологічний факультет Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановского (СЕТФ ДонНУЕТ) почав свою діяльність в 1998 році й здійснює підготовку фахівців із заочної форми навчання в місті Севастополі.
СЕТФ є першим структурним підрозділом університету, створеним за його межами.
У цей час на факультеті ведеться підготовка студентів по трьох спеціальностях:
- 7.050106 "Облік і аудит". Кафедра бухгалтерського обліку є профілюючою й випускає фахівців з бухгалтерського обліку, контролю, аудиту й економічного аналізу.
- 7.050107 "Економіка підприємства". Університет готовить фахівців для всіх рівнів у сфері економіки.
- 7.091711 "Технологія харчування" - це висока якість підготовки фахівців для ресторанного господарства, підприємств, що виробляють, перероблюють й реалізують кулінарну продукцію.
2) Маріупольський навчально-консультаційний центр Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановского створений наказом Міністерства утворення й науки України № 413 від 29.08.2000 р. і наказом ректора ДонНУЕТа № 246-оп від 25.10.2000 р.
Центр є структурним підрозділом Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановского й діє на базі Маріупольського технікуму ДонНУЕТ.
У Маріупольському навчально-консультаційному центрі підготовка бакалаврів і фахівців здійснюється за напрямком "Економіка й підприємництво" по акредитованих спеціальностях "Економіка підприємства" і "Фінанси" за контрактом за заочною формою навчання.
3) Луганський навчальний центр почав свою діяльність в 2003 році й здійснює підготовку фахівців із заочної форми навчання в місті Луганську.
У цей час у центрі ведеться підготовка студентів по трьох спеціальностях:
- 7050104 - "Фінанси",
- 7050302 - "Товарознавство й комерційна діяльність",
- 7091711- "Технологія харчування".
Навчання здійснюється на базі коледжу по скороченій програмі (3,5 роки).
4) Криворізький навчальний центр Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган - Барановського
Криворізький навчальний центр створений згідно з наказом Міністерства освіти і науки України № 302 від 14.05.2002р. як структурний підрозділ Донецького державного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган - Барановського.
Криворізький навчальний центр діє на базі Криворізького державного комерційно-економічного технікуму Міністерства освіти і науки України і являє собою єдиний навчальний заклад, що здійснює підготовку фахівців вищої кваліфікації по спеціальностях "Товарознавство й комерційна діяльність " і "Технологія харчування".