Через настільки низького рівня безпеки багато компаній були змушені відмовитися від використання бездротових Wi-Fi мереж виключно з міркувань збереження конфіденційності інформації. Тому перед розробниками Wi-Fi постало найважливіше завдання - в найкоротші терміни підняти захищеність Wi-Fi на кардинально новий рівень. Як тимчасовий захід, на зміну WEP був запропонований стандарт безпеки WPA (Wi-Fi Protected Access), який, втім, закривав лише відомі проломи WEP, в основному за рахунок введення протоколу тимчасової цілісності ключів TKIP. А на створення принципово нового стандарту безпеки, названого 802.11i, треба було досить тривалий час, і він був повністю завершений тільки до літа 2004 року. Серед нововведень, що з'явилися в 802.11i, можна відзначити заміну стандартного способу аутентифікації на більш досконалий і введення нового механізму шифрування, побудованого за алгоритмом AES (Advanced Encryption Standard). У цілому, новій системі вдалося створити серйозну проблему для зловмисників. Звичайно, деякі проблеми з безпекою до цих пір залишаються, але і їх планується ліквідувати в наступних версіях.[2]
Розділ 4
Законный статус Wi-Fi
Законний статус Wi-Fi різний в різних країнах. У США діапазон 2.5 Ггц дозволяється використовувати без ліцензії, за умови, що потужність неперевищує певну величину, і таке використання не створює перешкод тим, хто має ліцензію.
У Росії використання Wi-Fi без дозволу на використання частот від Державної комісії з радіочастот (ГКРЧ) можливо для організації мережі всередині будинків, закритих складських приміщень і виробничих територій. Для легального використання поза офісной бездротової мережі Wi-Fi (наприклад, радіоканалу між двома сусідніми будинками) необхідне отримання дозволу на використання частот. Діє спрощений порядок видачі дозволів на використання радіочастот у смузі 2400-2483,5 МГц (стандарти 802.11b і 802.11g), для отримання такого дозволу не потрібно приватне рішення ГКРЧ. Для використання радіочастот в інших діапазонах, зокрема 5 Ггц (стандарт 802.11a), необхідно попередньо отримати приватне рішення ГКРЧ. У 2007 році ситуація змінилася з виходом документа: "Постанова від 25 липня 2007 р. N 476 Про внесення змін до постанови Уряду Російської Федерації від 12 жовтня 2004 р. № 539 «Про порядок реєстрації радіоелектронних засобів і високочастотних пристроїв». Де із списку устаткування, що підлягає реєстрації шістнадцятим пунктом виключено: користувача (крайовий) обладнання радіодоступу (безпровідного доступу) в смузі радіочастот 2400-2483,5 МГц з потужністю випромінювання передавальних пристроїв до 100 мВт включно. Але, маніпулюючи неявним визначенням «кінцеве обладнання» (так як кінцевим обладнанням так само може вважатися і мережевий концентратор кінцевої магістральної крапки) деякі представники регіональних ГКРЧ, будучи одночасно і провайдерами послуг зв'язку в окремих регіонах РФ, звертають зміни Постанови N 476 в зручну собі сторону.
За порушення порядку використання радіоелектронних засобів передбачається відповідальність за статтями 13.3 і 13.4 Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення (КоАП РФ). Так, в липні 2006 року декілька компаній в Ростові-на-Дону були оштрафовані за експлуатацію відкритих мереж Wi-Fi (хот-спотів). Зовсім недавно Федеральна служба по нагляду у сфері масових комунікацій, зв'язку та охорони культурної спадщини видало нове роз'яснення використання і реєстрації всіх пристроїв, що використовують Wi-Fi. Пізніше виявилося, що існує коментар Россвязь охранкультури, який частково спростовує непорозуміння, розвинені мережевими ЗМІ.
На території Україні використання Wi-Fi без дозволу УДЦР (Український державний центр радіочастот) можливо лише в разі використання точки доступу зі стандартною всенаправленою антеною (<6 Дб, потужність сигналу ≤ 100 мВт на 2.4 Ггц і ≤ 200 мВт на 5 ГГц) для внутрішніх (використання всередині приміщення) потреб організації (Рішення Національної комісії з регулювання зв'язку України № 914 від 2007.09.06). У разі сигналу більшої потужності або надання послуг доступу в Інтернет, або до яких-небудь ресурсів, необхідно реєструвати передавач і отримати ліцензію УДЦР.[2]
У Білорусі діє спеціалізована Державна комісія з радіочастот (ГКРЧ). На основі Постанови Міністерства зв'язку та інформатизації Республіки Білорусь від 26.08.2009 р. № 35 «Перелік радіоелектронних засобів і (або) високочастотних пристроїв, що не підлягають реєстрації» обладнання Wi-Fi не вимагає реєстрації, за умови, що їх параметри відповідають наступним вимогам:
- Абонентські станції широкосмугового бездротового доступу, що використовують смуги радіочастот 2400-2483,5 МГц, 2500-2700 МГц, 5150-5875 МГц і не використовують зовнішні антени (антени, що встановлюються поза будівель і споруд).
- Абонентські станції широкосмугового бездротового доступу мережі електрозв'язку загального користування, які використовують смуги радіочастот 3400 - 3800 МГц, 5470-5875 МГц.[10]
4.2 Міжнародні проекти
Інша бізнес-модель полягає в з'єднанні вже наявних мереж в нові. Ідея полягає втому, що користувачі будуть розділяти свій частотний діапазон через персональні бездротові маршрутизатори, що комплектуються спеціальним ПО. Наприклад FON- іспанська компанія, створена в листопаді 2005 року. Зараз спільнота об'єднує більше 1000000 користувачів в Європі, Азії та Америці і швидко розвивається. Користувачі діляться на три категорії:
· linus - виділяють безкоштовний доступ в Інтернет,
· bills - продають свій частотний діапазон,
· aliens - використовують доступ через bills.
Таким чином, система аналогічна пірінговим сервісам. Незважаючи на те, що FON отримує фінансову підтримку від таких компаній, як Google і Skype, лише з часом буде ясно, чи буде ця ідея дійсно працювати.
Зараз у цього сервісу є три основні проблеми. Перша полягає в тому, що для переходу проекту з початкової стадії в основну потрібно більше уваги з боку громадськості та ЗМІ. Потрібно також враховувати той факт, що надання доступу до інтернет-каналу іншим особам може бути обмежене договором з інтернет-провайдером. Тому інтернет-провайдери намагатимуться захистити свої інтереси. Так само, швидше за все, надійдуть звукозаписні компанії, які виступають проти вільного розповсюдження MP3.
У Росії основну кількість точок доступу спільноти FON розташоване в московському регіоні.
Ізраїльська компанія WeFi створила загальну мережу соціальної спрямованості [11], з можливістю пошуку мереж Wi-Fi і спілкування між користувачами. Програма і система в цілому була створена під керівництвом д-ра Варді, одного з засновників компанії Mirabilis, і протоколу ICQ. [5].