Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Права і обов'язки природокористувачів




Правомочності природокористувачів по використанню і володін­ню природними об'єктами втілюються у конкретних правах і обов'яз­ках, визначених Конституцією України, Законом «Про охорону навко­лишнього природного середовища», кодексами і законами України про природні ресурси, іншими нормативними актами, а також доку­ментами на право користування (власності) відповідними природни­ми об'єктами.

Права і обов 'язки природокористувачів можна поділити на за­гальні і спеціальні. Загачьншт є такі, що притаманні усім без винятку суб'єктам природокористування. Спеціачьні ж визначаються залеж­но від природного об'єкта, який використовується, його природних якостей, специфіки, виду природокористування і властиві, прита­манні лише певним суб'єктам природокористування, тобто такі, що не належать інши м суб'єктам. До загальних прав, зокрема, належать такі, як право на самостійне господарювання при використанні природного об'єкта, на видобуван­ня з нього корисних властивостей і якостей, на одержання плодів і прибутків від нього, на здійснення різних дій у межах закону з метою одержання корисного ефекту від природного об'єкта, право вимагати усунення перешкод у користуванні природним об'єктом, право на одер­жання повної і достовірної інформації про стан навколишнього природ­ного середовища, право на участь у проведенні громадської екологі­чної експертизи, на подання до суду позовів до державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян про відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров'ю та майну внаслідок негативного впливу на природний об'єкт, що використовується, право вимагати відшко­дування збитків, нанесених правомірними або неправомірними дія­ми інших осіб, право на захист порушеного права користування при­родним об'єктом шляхом подання позову до судових органів.

Права природокористувачів можуть бути обмежені в інтересах держави або інших природокористувачів. Обмеження прав приро­докористувачів не передбачене законом і є недопустимим. Екологічні права природокористувачів забезпечуються шляхом установлення в законодавстві певних гарантій1.

Головним обов'язком усіх природокористувачів є раціональне і ефективне використання природних об'єктів, бережливе до них став­лення відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Для цього на природокористувачів покладе­но обов'язок виконувати передбачені законом певні екологічні вимо­ги: застосовувати новітні технології; здійснювати заходи до запобі­гання псуванню, забрудненню, виснаженню природних об'єктів, не­гативному впливу їх діяльності на стан навколишнього природного середовища; здійснювати заходи щодо відтворення природних об'єктів; застосовувати біологічні, хімічні та інші методи поліпшен­ня якості природних об'єктів, які забезпечують охорону природного середовища і безпеку здоров'я населення; зберігати території та об'єкти природно-заповідного фонду, що підлягають особливій охо­роні; здійснювати господарську та іншу діяльність без порушення прав інших осіб. Загальним обов'язком усіх природокористувачів є також дотримання ними вимог екологічної безпеки, екологічних нор­мативів і лімітів, внесення зборів за спеціальне використання природ­них об'єктів та штрафів за екологічне правопорушення; компенсуван­ня шкоди, заподіяної забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє сере довище. Громадяни зобов'язані виконувати й інші обов'язки при використанні природних об'єктів відповідно до зако­нодавства України.

Крім загальних для всіх природокористувачів прав і обов'язків є і спеціальні, тобто властиві кожному виду природокористування сто­совно його об'єктів. Вирішальну роль тут відіграє мета природоко­ристування. Права і обов'язки, реалізація і виконання яких обумов­люють безпосереднє досягнення мети даного виду природокористу­вання, є для нього спеціальними.

Спеціальні права та обов'язки природокористувачів, як правило, встановлюються відповідними галузями екологічного законодавства як для підприємств, організацій і установ, так і для громадян, тобто без диференціації на юридичні та фізичні особи1.

І лише Закон України «Про охорону атмосферного повітря» перед­бачає обов'язки тільки для юридичних осіб по використанню атмосфер­ного повітря (ст. 31).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 515 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2457 - | 2326 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.