Тема. Методика вивчення площі геометричних фігур і формування навиків вимірювання площі. Ознайомлення з одиницями площі і їх співвідношеннями.
План.
1. Підготовчі вправи для ознайомлення молодших школярів з поняттям площі.
2. Методика ознайомлення учнів початкових класів з площею геометричних фігур, з одиницями площі та їх співвідношеннями.
3. Формування навиків вимірювання площі.
4. Розв’язування задач на знаходження площі фігури.
Література:
1. М.В.Богданович. Методика викладання математики в початкових класах. – К.: “А.С.К.”, 1998. – С.233 – 237.
2. М.В.Богданович. Методика вивчення нумерації і арифметичних дій в початковій школі. – К.: “Вища школа”, 1991. – §17.
3. М.О.Бантова, Г.В.Бельтюкова, О.М.Полєвщикова. Методика викладання математики в початкових класах. – К.: “Вища школа”, 1982. – С.253 – 258.
Підготовчі вправи для ознайомлення молодших школярів
З поняттям площі.
З поняттям площі діти зустрічаються постійно. Вже дошкільники порівнюють предмети за площею (не називаючи самого слова "площа"). Порівнюють не накладанням, а на око (наприклад, листок дуба більший, ніж листок берези). У початкових класах уявлення про площу стають чіткішими: фігури можуть бути різними і однаковими за площею.
Методика роботи над площею фігури має багато спільного з роботою над довжиною відрізка.
Насамперед площу розглядають як властивість плоских предметів серед інших їхніх властивостей. Вже дошкільники порівнюють предмети за площею (не називаючи самого слова „площа”) і правильно встановлюють відношення „більше”, „менше”, „дорівнює” („однаково”), якщо порівнювані предмети дуже різко відрізняються один від одного або зовсім однакові. При цьому діти рідко користуються накладанням предметів, порівнюють їх на око, зіставляючи предмети з місцем, яке вони займають на столі, на землі, на аркуші паперу і т. д. Наприклад, листок берези менший за листок клена, каток біля школи більший, ніж біля нашого будинку, всі млинці однакові – не більші і не менші і т. д. Однак, порівнюючи предмети різної форми, різниця в площах яких не дуже чітко виражена, діти відчувають утруднення. У цьому випадку вони замінюють порівняння площ порівнянням лінійної протяжності предметів, особливо тоді, коли одним з вимірів предмети значною мірою відрізняються один від одного.
У процесі вивчення геометричного матеріалу в І – IIІ класах у дітей уточнюються уявлення про площу як про властивість плоских геометричних фігур. Чіткішим стає розуміння того, що фігури можуть бути різними й однаковими за площею. Цьому сприяють вправи на вирізування фігур з паперу, креслення і розмальовування їх у зошитах тощо. У процесі розв'язування задач з геометричним змістом (наприклад, складання фігур із заданих частин, виділення різних фігур на складному кресленні тощо) учні ознайомлюються з деякими властивостями площі. Вони переконуються, що площа фігури не змінюється від зміни її положення (фігура не стає ні більшою, ні меншою). Діти багато разів спостерігають відношення між площею всієї фігури і її частинами (частина менша за ціле), виконують вправи на складання різних за формою фігур з тих самих заданих частин (тобто на побудову рівноскладених фігур). Учні поступово нагромаджують уявлення про поділ фігур на нерівні і рівні частини, порівнюючи накладанням утворені частини (наприклад, під час вивчення часток). Усіх цих знань і умінь діти набувають на практиці одночасно з вивченням самих фігур. Важливо, щоб учитель звертав увагу дітей на ці питання і тим самим готував учнів до вивчення в 4-ому класі площі фігур.
Методика ознайомлення учнів початкових класів з площею геометричних фігур, з одиницями площі та їх співвідношеннями.
З поняттям площі учні знайомляться у 4 класі (с.73). Вчитель повідомляє про те, що в розмовах, передачах по радіо, телебаченню часто можна почути: посівна площа, житлова площа, площа квартири, площа класної кімнати; що серед предметів, які нас оточують, багато таких, поверхня яких має форму трикутника, прямокутника, круга (дно каструлі – круг; підлога, стіни кімнати, класна дошка – прямокутники), кожна з них має площу.
З площею учнів можна ознайомити так:
- Подивіться на фігури, прикріплені до дошки, і скажіть, яка з них займає більше місця на дошці:
(Червоний квадрат займає місця більше, ніж усі інші фігури).
- У цьому випадку кажуть, що площа квадрата більша, ніж площа кожної іншої фігури. Порівняйте площі першого трикутникаі великого квадрата.
(Площа трикутника менша, ніж площа квадрата).
- Накладіть трикутник на квадрат. Трикутник займе лише частину квадрата. Площа трикутника менша за площу квадрата. Порівняйте площу обох трикутників.
(У них площі однакові, вони займають однакове місце на дошці).
- Перевірте накладанням.
Аналогічно порівнюють за площею інші фігури, а також предмети навколишньої обстановки.
Однак не завжди легко встановити, яка з двох фігур має більшу (меншу) площу чи вони однакові за площею (наприклад, круг і квадрат чи трикутник). Щоб показати це учням, можна запропонувати їм порівняти вирізані з паперу прямокутник і квадрат, які мало відрізняються площею, наприклад: квадрат зі стороною 4см і прямокутник із сторонами 5см і 3см, при цьому фігури із зворотного боку поділено на квадратні дециметри. Спочатку учні роблять спробу порівняти ці фігури на око, а також накладанням. Однак обидва ці способи не допомагають дітям розв'язати питання переконливо. Після цього вчитель ставить завдання (сьогодні на уроці ми будемо вчитися вимірювати площу).
Вислухавши різні припущення, учитель повертає фігури тим боком, на якому їх поділено на квадрати, і пропонує полічити, скільки однакових квадратів містить кожна фігура. На основі цього діти встановлюють, площа якої фігури більша, а якої – менша. Аналогічні вправи на порівняння площі фігур, складених з однакових квадратів, виконують з підручника (с.74, № 467), а також користуючись рисунками, зображеними на дошці. Діти впевнюються в тому, що коли фігури складаються з однакових квадратів, то площа тієї фігури більша (менша), яка має більше (менше) квадратів. Корисно на цьому ж уроці розглянути такий випадок, коли різні за формою фігури мають однакову площу, бо містять однакову кількість квадратів (наприклад, квадрат із стороною 6см і прямокутник із сторонами 9см і 4см. На наступних уроках виконують вправи на підрахунок квадратів у заданих фігурах, пропонують накреслити в зошитах фігури, які складаються із заданого числа квадратів (клітинок зошита). В процесі виконання таких вправ починає формуватися поняття про площу як про число квадратних одиниць, які містить геометрична фігура.
Необхідність введення квадратного сантиметра, як одиниці вимірювання площі, можна розкрити на основі знаходження кількості квадратів, що містить одна й та сама фігура.
Способом підрахунку квадратів однієї і тієї самої фігури учні встановлюють, що вона містить різну їх кількість
(15 і 6). Учитель підкреслює, що фігуру можна розбити на будь-які квадрати, але це незручно. Потрібно розбивати фігуру на квадрати із стороною певної довжини. Площі фігур визначають квадратними одиницями.
На наступному етапі учнів ознайомлюють з першою одиницею площі –квадратним сантиметром (с.74). Учні креслять у зошитах, вирізують з паперу в клітинку квадрати з стороною 1см. Учитель повідомляє: „Це одиниця площі – квадратний сантиметр”. Використовуючи паперові квадратні сантиметри, діти складають з них різні геометричні фігури і підрахунком знаходять їхню площу:
Порівнюючи площі складених фігур, діти ще раз впевнюються, що площа тієї фігури більша (менша), яка містить більше (менше) квадратних сантиметрів. Площі фігур, які містять однакову кількість квадратних сантиметрів, рівні, хоч фігури при накладанні можуть і не суміщатися. Ефективний на цьому етапі прийом зіставлення знайомих дітям величин – довжини відрізка і площі фігури, який допомагає розрізняти ці величини. Виконуючи конкретні вправи, встановлюють деяку схожість і істотну відмінність цих величин: сантиметр – одиниця довжини; квадратний сантиметр – одиниця площі; довжина відрізка – кількість сантиметрів, які містять даний відрізок, площа фігури – кількість квадратних сантиметрів, які містить ця фігура.
Окремий урок відводиться для ознайомлення учнів з новими одиницями вимірювання площі (с.78). Вводяться відразу всі одиниці вимірювання площі, які передбачені програмою. Основу бесіди складає таке повідомлення:
- Площа — одна з математичних величин. Для її вимірювання користуються не тільки квадратними сантиметрами, а й іншими одиницями. В таблиці подано одиниці вимірювання площі, які найчастіше застосовуються в практичній діяльності.
1 мм2 – це площа квадрата, сторона якого 1 мм.
1 см2 – це площа квадрата, сторона якого 1 см.
1 дм2 – це площа квадрата, сторона якого 1 дм.
1 м2 – це площа квадрата, сторона якого 1 м.
Ар – це площа квадрата, сторона якого 10 м.
ар – це сота частина гектара (сотка).
Гектар (га) – це площа квадрата, сторона якого 100 м.
1 км2 – це площа квадрата, сторона якого 1 км.
Далі учнів ознайомлюють з квадратним дециметром. Як і в процесі введення поняття квадратного сантиметра, насамперед формують наочний образ навої одиниці: креслять квадрат з стороною 1 дм, вирізують його з паперу в клітинку і складають фігури з кількох квадратних дециметрів і т. д. Встановлюють співвідношення між квадратним дециметром і квадратним сантиметром. Учні самостійно обчислюють площу квадрата з стороною 1 дм у квадратних сантиметрах і записують: 1 кв.дм. = 100 кв.см.
Співвідношення між см2 і дм2 можна встановити і за рисунком у підручнику (с.78, № 492). Виконавши завдання, учні роблять висновок, що в 1 квадратному дециметрі 100 квадратних сантиметрів.
Можна запропонувати встановити співвідношення й між іншими одиницями площі.