Абсорбція – вибіркове поглинання газів або парів рідиною (абсорбентом), яке характеризується переходом речовини з газової або парової фази в рідку.
Автоматизація – застосування пристроїв, які дозволяють здійснити виробничий процес без участі людини, а лише при його контролі людиною.
Адсорбція – поглинання компонента газу, пари або розчину твердим пористим поглиначем (адсорбентом). Це процес розділення, який характеризується переходом речовини в тверду фазу з газоподібної або рідкої фази.
Адсорбент – тверде тіло, на поверхні якого відбувається адсорбція.
Адсорбтив – речовина, яка адсорбується на адсорбенті.
Адсорбція – концентрування речовини (адсорбата) з об’єму фаз на поверхні розділу між ними.
Аерозолі – дисперсні системи з газоподібним дисперсійним середовищем.
Активність – здатність адсорбенту поглинати речовину.
Базове значення показника якості продукції – це значення, що прийняте за основу при порівняльній оцінці її якості.
Безвідходна технологія –це такий спосіб виробництва продукції (процес, виробництво, територіально-виробничий комплекс), при якому найбільш раціонально і комплексно використовується сировина і енергія в циклі „сировинні ресурси – виробництво – споживання – вторинні сировинні ресурси” таким чином, що будь-які впливи на навколишнє середовище не порушують його нормального функціонування.
Відносне значення показника якості – це відношення значення показника якості продукції, що оцінюється, до базового значення цього показника.
Відстоювання – це осадження грубодисперсних частинок під дією сили тяжіння.
Відходи – побічні продукти, які не застосовуються на даному виробництві, але які можуть бути сировиною для виробництва деяких хімічних продуктів.
Випаровування – процес концентрування розчинів нелетких речовин, що полягає в частковому видаленні розчинника шляхом випаровування при кипінні.
Гідравлічна крупність частинок – швидкість осадження при температурі 100 С.
Десорбція – виділення з рідини поглинутого нею газу.
Діагностика несправностей – це визначення того, у якій з підсистем або матеріальному середовищі порушені запропоновані їм умови, які необхідні для забезпечення нормальних експлуатаційних якостей процесу.
Дисперсність – величина, обернена до діаметра подрібненої частинки.
Динамічнаактивність аД – це кількість адсорбованої речовини, поглинутої одиницею маси або об'єму адсорбенту при пропусканні крізь нього газу або рідини (які містять адсорбтив) до початку проскоку.
Екстракція – вилучення речовини, розчиненої в одній рідині, іншою рідиною, яка практично не змішується або частково змішується з першою рідиною, при цьому видалений компонент переходить з першої рідкої фази в іншу.
Економічні показники – відображають витрати на виробництво, зберігання і споживання продукції.
Ексергія – максимальна кількість енергії системи, яка може бути перетворена в роботу при фіксованих параметрах оточуючого середовища.
Емульсії – о дисперсні системи, що складаються з двох взаємно нерозчинних рідин, одна з яких розподілена в іншій у вигляді дуже маленьких крапельок.
Ергономічні показники характеризують систему „людина – виріб – середовище”. Вони охоплюють всю область факторів, що впливають на працюючу людину.
Естетичні показники характеризують товарний вигляд продукції.
Застосування концентрованої сировини – це застосування сировини, в якій великий вміст (концентрація) тих чи інших речовин.
Збереження – властивість продукції зберігати свою початкову якість протягом визначеного проміжку часу.
Зворотний осмос – спосіб концентрування даного розчину (включаючи усі компоненти) або спосіб виділення чистого розчинника з розчину.
Інтенсифікація - один з важливих напрямків техніки. Вона збільшує продуктивність праці обслуговуючого персоналу.
Інтегральний показник якості продукції – комплексний показник якості, що відображає співвідношення сумарного позитивного ефекту від експлуатації або вживання продукції і сумарних витрат на її створення, експлуатацію і споживання.
Йонний обмін – процес розділення, який ґрунтується на здатності твердих речовин обмінювати свої рухомі йони на йони речовин, що є в розчині.
Крива осадження завислих частинок – графік залежності відносної кількості завислих частинок, що осіли, від часу їх осадження.
Конвекція – перенесення тепла внаслідок руху і перемішування мікроскопічних об'ємів газу чи рідини.
Кристалізація – виділення твердої фази з розчинів або розплавів; характеризується переходом речовини з рідкої фази в тверду.
Коксування – метод переробки палива (вугiлля).
Комплексне використання сировини – це використання всіх складових частин сировини для виробництва різних продуктів чи матеріалів.
Комплексний показник якості продукції – показник, що характеризує декілька її властивостей. Комплексним показником є сортність продукції.
Контроль якості продукції – це контроль кількісних і (або) якісних характеристик властивостей продукції.
Критерій оптимальності – це головна ознака, яка визначає, наскільки добре функціонує дана система, працює даний процес, наскільки добре вирішена задача оптимізації.
Масопередача – складний процес, який включає перенесення речовини (маси) в межах однієї фази, перенесення через поверхню поділу фаз і подальше її перенесення в межах іншої фази.
Масовіддача – перенесення речовини в межах однієї фази до її поверхні або в зворотному напрямі.
Механізація – заміна фізичної праці людини машиною.
Мінеральна сировина – це корисні копалини, які видобуваються з земних надр, що при даному рівні техніки можуть бути ефективно використані в народному господарстві.
Моделювання – вивчення закономірностей процесів на моделях за умов, які допускають розповсюдження отриманих результатів на всі процеси, подібні до вивчених, незалежно від масштабу апарата.
Момент проскоку – це момент виявлення речовини в потоці газу, що виходить з адсорбера.
Нагрівні агенти – теплоносії, що мають температуру, вищу за температуру середовища, якому тепло передається.
Напівкокс – слабоспечений крихкий продукт, який містить значні кількості летких речовин (до 10 %) та має високу реакційну здатність; використовується, в основному, як місцеве енергетичне паливо.
Напівпродукти – це сировина цілого ряду виробництв, яка використовується для промислової переробки.
Напівкоксування – процес термічного розкладу палива при нагріванні його без доступу повітря до кінцевої температури 500-5500С в печах прямого чи непрямого нагрівання.
Нерудна сировина – гірські продукти, які використовуються в виробництві хімічних, будівельних та інших неметалевих матеріалів.
Оптимізація – це цілеспрямована діяльність, метою якої є знаходження найкращих (оптимальних) результатів за відповідних (оптимальних) умов.
Операційний контроль – це контроль продукції або процесу під час виконання або після завершення технологічної операції.
Охолоджуючі агенти – теплоносії з температурою, нижчою за температуру середовища, від якого тепло забирається.
Паливо -iснуючi в природi чи штучно отриманi горючi органiчнi речовини, якi можуть бути джерелами теплової енергiї та сировиною для хiмiчної промисловостi.
Піни – дисперсні системи, що складаються з комірок, заповнених газом і відокремлених одна від одної рідкими або твердими плівками дуже малої товщини.
Продуктивність – кількість сировини, яка виробляється за одиницю часу. Інтенсивністю роботи апарата називається його продуктивність, яка відноситься до будь-якої величини, що характеризує розміри апарата (об'єм, площа поперечного перерізу).
Показник якості – це кількісна характеристика одного або декількох властивостей продукції, що складають її якість; він розглядається стосовно визначених умов створення, експлуатації і вживання продукції.
Приймальний контроль – це контроль продукції, за результатами якого приймають рішення про її придатність для постачання і використання.
Ректифікація – розділення рідких сумішей на компоненти шляхом багаторазового обміну компонентами між рідкою і газовою фазами, що рухаються протитечією один відносно одного.
Рудна сировина – гірські породи, з яких можна економічно вигідно отримати метали.
Спосіб переробки – сукупність усіх операцій, які проходить сировина до отримання з неї продукту.
Суспензії – це грубодисперсні системи, зависі твердих частинок у рідинах.
Сушіння – видалення вологи з твердих матеріалів шляхом випарювання, при цьому волога переходить з твердої фази в газову.
Селективність – вибірковість вбирання компонентів суміші, що розділяється.
Статична(або рівноважна ) активнісь аСТ (або а*) - це кількість адсорбованої речовини, яка поглинається до моменту досягнення рівноваги одиницею маси або об'єму адсорбенту при даній температурі і концентрації адсорбтиву в газі (рідині)-носії (в нерухомих умовах).
Сировина – природні матеріали, які використовують в виробництві промислових продуктів.
Система управління якістю – це сукупність управлінських органів і суб'єктів управління, взаємодіючих за допомогою матеріально-технічних та інформаційних засобів при управлінні якістю.
Технологія – це наука, яка вивчає способи та процеси переробки продуктів природи (сировини), виробництво продуктів споживання та засобів виробництва.
Теплообмін – передача енергії у вигляді тепла, що відбувається між тілами з різною температурою.
Теплоносії – тіла (речовини), які беруть участь у теплообміні.
Теплопередача – наука про процеси поширення тепла.
Теплопровідність – перенесення тепла внаслідок хаотичного (теплового) руху мікрочастинок, які безпосередньо стикаються між собою.
Тепловипромінювання – це процес поширення електромагнітних коливань з різною довжиною хвиль, який зумовлений тепловим рухом атомів або молекул тіла, що випромінює тепло.
Тепловіддача – перенесення тепла від стінки до газу чи рідини або, навпаки.
Теплопередача – процес передачі тепла від більш нагрітого газу чи рідини до менш нагрітих середовищ через стінку або якусь поверхню, що їх розділяє.
Теплообмінники – це апарати, в яких здійснюється обмін між нагрітим середовищем і середовищем, яке нагрівається.
Ультрафільтрація – спосіб концентрування високомолекулярних сполук (з молекулярною масою більшою за 500) з одночасним їх очищенням від низькомолекулярних сполук.
Фільтрування – процес розділення суспензій за допомогою пористої перегородки (фільтру), яка затримує тверду фазу суспензії і пропускає рідку фазу.
Хімічна технологія – це переробка сировини зі зміною її складу та властивостей.
Чисте виробництво – це виробництво, яке характеризується безперервним і повним застосуванням до процесів і продуктів природоохоронної стратегії, що попереджує забруднення навколишнього середовища таким чином, щоб знизити ризик для людства і навколишнього середовища.
VII. РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Збожна О.М. Основи технології: Навч. посібник. – Тернопіль: Карт-бланш, 2002, – 486 с.
2. Запольський А.К. Водопостачання, водовідведення та якість води: Підручник. – К.: Вища школа, 2005, – 671 с.
3. Фізико-хімічні основи технології очищення стічних вод. / За ред.проф. А.К. Запольського. – К.: Лібра, 2000, – 552 с.
4. Яворський В.Т. та ін. Загальна хімічна технологія: Підручник / В.Т.Яворський, Перекупко Т.В., Знак З.О, Савчук Л.В. – Львів: Вид-во Нац. ун-ту „Львівська політехніка”, 2005, – 552 с.
5. Булатов М.А. Комплексная переработка многокомпонентных жидких систем. Теория и техника управления образованием осадков. – М.: Мир, 2004, – 304 с.
6. Липатов Л.Н. Типовые процессы хиимческой технологии как объекты управления. – М.: Химия, 1973, – 317 с.
7. Громогласов А.А., Копилов А.С., Пильщиков А.П. Процессы и аппараты химической технологи. - М.: Энергоиздат, 1990, - 460 с.
8. Основы химической технологии / Под ред. проф. И.И.Мухленова. – М.: Высшая школа, 1991, – 463 с.
9. Общая химическая технология. Т.1. Теоретические основы химической технологии / Под ред. проф. И.П.Мухленова.-М.: Высшая школа, 1984,- 256 с.
10. Общая химическая технология. Т.2. Важнейшие химические производства / Под ред. проф.И.П. Мухленова. – М.: Высшая школа, 1984, – 264 с.
11. Кутепов А.М., Бондарева Т.И., Беренгартен М.Г. Общая химическая технология. – М.: Высшая школа, 1990, – 520 с.
12. Теорія процесів виробництв неорганічних речовин. / За ред.проф. А.К. Запольського. - К: Вища школа, 1992,- 399 с.
13. Химико-технологические системы: Синтез, оптимизация и управление / Под ред. проф. И.П.Мухленова – Л.: Химия, 1986, – 423 с.
14. Царева З.М., Орлова Е.И. Теоретические основы химической технологии. – К: Вища школа, 1986, – 270 с.
15. Царева З.М., Товажнянский Л.Л., Орлова Е.И. Основы теории химических реакторов (компьютерный курс) / Под ред. З.М. Царевой – Харків: ХГПУ, 1997, – 624 с.
16. Касаткин А.Г. Основы процессов химической технологии. – М.: Химия, 1967, - 868 с.
17. Яцков М.В., Корчик Н.М., Мисіна О.І. Типові технологічні процеси і об’єкти. – Рівне: РДТУ, 2004, – 245 с.
18. Корчик Н.М., Яцков М.В. Мисіна О.І. Способи очищення стічних вод виробництва друкованих плат від органічних домішок. Деклараційний патент України на винахід №35505А, 2001.
19. Корчик Н.М., Нестер Л.А., Шугайлов В.С. Спосіб відновлення міднохлоридного травильного розчину в діафрагмовому електролізері. Деклараційний патент України на винахід №48449А, 2002.
20. Корчик Н.М., Бухальская Ю.Г., Омельчук В.П. Спосіб комплексного очищення висококонцентрованих стічних вод. Патент України №72677UA, 2005.