Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Виробництво амоніачної селітри, карбаміду та амоній сульфату




Амоніачна селітра – безбаластове добриво, яке містить 35% нітрогену в амонійній та нітратній формах, внаслідок цього воно з успіхом використовується на будь-яких ґрунтах та для будь-яких культур. Але це добриво має характерні негативні фізичні властивості – кристали амоніачної селітри розпливаються на повітрі і формуються у великі агрегати. Крім цього, при зміні температури під час зберігання селітри можуть відбуватися перетворення однієї кристалічної форми в іншу – тобто перекристалізація, що також сприяє злежуванню добрив. Для зменшення злежування добрив використовують присипання частинок селітри такими тонко розмолотими малогігроскопічними добавками: вапняним, фосфоритним або кістковим борошном; гіпсом, каоліном, а також використовують гранулювання селітри з добавками нітратів кальцію, магнію або фосфатів кальцію.

Іншою сферою використання амоніачної селітри є виробництво амонітів (суміш порошкоподібного амоній нітрату з органічними продуктми), амоналу (суміш амонітів з алюмінієвою пудрою). Амоніачна селітра відноситься до класу вибухонебезпечних та вогненебезпечних речовин і це ускладнює її виробництво та використання в якості мінерального добрива.

Амоніачну селітру виготовляють на заводах, де є виробництва синтетичного амоніаку та нітратної кислоти. Виробничий процес складається з таких стадій:

- нейтралізації слабкої нітратної кислоти газоподібним амоніаком;

- випарювання отриманого розчину;

- гранулювання амоніачної селітри.

Стадія нейтралізації відбувається за реакцією:

кДж.

Процес нейтралізації – процес хемосорбції, при якому поглинання газу рідиною супроводжується швидкою хімічною реакцією, яка відбувається в дифузійній області і є екзотермічною. Тепло нейтралізації раціонально використовують для випаровування води з розчинів амоній нітрату. Функціональні залежності концентрації розчинів селітри від концентрації нітратної кислоти при різних температурах дозволяють встановити, що використання нітратної кислоти високої концентрації і підігрітих реагентів дозволяє отримати сплав амоніачної селітри (при концентрації вище 95-96%) без використання випарювання. Тепер досить часто використовують технологічні схеми з частковим випаровуванням розчину за рахунок тепла нейтралізації.

Основна маса води випаровується у ВТН (використовувач тепла нейтралізації). Цей апарат виготовляють у вигляді циліндра з нержавіючої сталі. Всередині циліндра монтують другий циліндр. У циліндр безперервно вводиться амоніак та нітратна кислота, яка поступає через розпилювач. Рух реагентів здійснюється прямотоком. Внутрішній простір циліндру є нейтралізаційною частиною апарата, а кільцевий простір між зовнішнім та внутрішнім циліндрами – випарною частиною. Відвід тепла з зони реакції проводиться через стінки внутрішнього циліндра. Утворений розчин амоніачної селітри переливається через верхні краї циліндра у випарну частину, де випаровування води відбувається за рахунок теплообміну між нейтралізаційною та випарною частинами апарата. Відвід тепла з зони нейтралізації необхідний не тільки для випаровування розчину, але й для того, щоб уникнути перегріву та розкладу нітратної кислоти і амоніачної селітри.

Соковий пар виходить з нейтралізатора та використовується як гріючий агент. Розчин амоніачної селітри (60-80% NH4NO3 в залежності від концентрації нітратної кислоти) через гідрозаслін потрапляє в бак з мішалкою – денейтралізатор, а потім – в систему багатокорпусних вакуум-випарних апаратів. В нейтралізаторі слабо- кислий розчин додатково нейтралізують амоніаком; в цей же апарат вводять спеціальні добавки, які зменшують злежуваність добрива. Випаровування проводять в дві або три стадії з використанням сокової пари в якості гріючого агенту, або пари від випарного апарату, або пари з ВТН чи свіжої насиченої пари. У випарній системі доводять концентрацію розчину до 98-99% NH4NO3, отримуючи плав амоніачної селітри. Цей плав направляють у сепаратор і на грануляційну башту. Гранулювання проводиться при розпилюванні плаву в пустотілій залізобетонній башті висотою 30-35 метрів. Розпилювання проводиться через обертову дірчату лійку або через горизонтальний диск. Краплі плаву падають вниз башти і застигають в струмені холодного повітря, яке подають вентиляторами протитоком плаву. Гранули селітри транспортером передаються на сушіння, розсіювання та пакування.

На деяких заводах отримуюь амоніачну селітру не у вигляді гранул, а у вигляді луски, для цього використовують кристалізацію плаву на поверхні обертового барабана, який зсередини охолоджують холодною водою.

Безвипарний одностадійний метод синтезу амоніачної селітри проводять в реакторі під тиском 4 атм. Реагенти попередньо підігрівають в теплообмінниках. Парогазова емульсія після реакції нейтралізації розділяється в сепараторі, плав з 97-98%-ним вмістом амоніачної селітри направляється на гранулювання.

Для покращення властивостей амоніачної селітри доцільно виготовляти її на основі змішаних та складних добрив. Змішування селітри з амоній сульфатом та вапняком дозволяє отримувати вапняно-амоніачну селітру, амоній сульфонітрат. Нітрофоску отримують сплавленням NH4NO3 з солями фосфору та калію. На основі амоніачної селітри випускають рідкі комплексні добрива (при розчиненні селітри в рідкому амоніаку або амоніачній воді).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 789 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2300 - | 2025 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.