Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Середовище та фактори існування тварин. Живлення тварин




Видовий склад сучасних тваринних організмів.

Участь живих організмів у біогенному кругообігу речовин.

Середовище як фактор існування. Вплив факторів середовища на життєдіяльність тваринних організмів. Основні екологічні закони, шляхи та способи дії середовища на організм. Основні типи живлення тварин (сапрофагія, детритофагія, некрофагія, копрофагія; фітофагія, зоофагія; паразитичний спосіб живлення). Пристосування зоофагів (органофагів) та фітофагів. Способи добування їжі. Пасивне живлення у тварин. Активне живлення (випасання, виїдання, засідки, переслідування). Приклади активного добування їжі у тварин різних таксонів. Спеціалізація живлення (монофагія, олігофагія, поліфагія, пантофагія). Приклади. Поняття про вікарні та сурогатні корми.

Стенофагія та еврифагія. Потреби в їжі у тварин. Наслідки нестачі кормів та голодування. Біологічне значення живлення. Харчодобувна поведінка.

Особливості водно-сольового обміну та мінерального живлення тварин.

Загальне значення води для тваринного організму. Особливості водно-сольового обміну у водних тварин (гідробіонтів). Тварини-осмоконформери (пойкілоосмотичні) та тврини-осморегулятори (гомойоосмотичні). Прісноводна осморегуляція. Осморегуляція у солоній воді. Механізм перебігу та гормональна регуляція водно-сольового обміну у хрящових та кісткових риб. Осморегуляція у амфібій, фізіологічна регуляція водно-сольового обміну. Водний обмін у наземних тварин. Метаболічна вода. Екстраренальні (позаниркові) втрати води. Амоніотелітичний, уреотелітичний та урикотелічний типи азотистого обміну у тварин групи Amniota. Поняття про ниркову, кишкову та клоакальну реабсорбцію води. Особливості водного обміну пустельних тварин. Адаптивна поведінка тварин аридних (посушливих) місць проживання. Сольовий обмін у наземних хребетних. Ниркова екскреція солей. Будова та функції сольових залоз у тварин різних таксонів. Екологічні пристосування до сольової нестачі у тварин.

Газообмін та дихання у тварин. Загальне значення дихання та газообміну.

Особливості газообміну у водному середовищі. Принцип водного дихання (тварини оксифіли-стенобіонти, евриоксибіонти, оксифоби-стенобіонти) Значення розчинених у воді газів (N2, СО2, H2S, СН4). Пристосування до зміни вмісту кисню у воді. Повітряне дихання у риб. Газообмін у повітряному середовищі. Принципи повітряного дихання. Дихання у птахів. Пристосування до гіпоксії. Газообмін у пірнаючих тварин. Запасання кисню при пірнанні. Пристосування до економного використання запасів кисню.

Теплообмін, терморегуляція у тварин. Значення сонячної енергії.

Вплив видимого світла, ультрафіолетових та інфрачервоних променів на життєдіяльність тваринного організму. Світло та поведінка тварин. Значення температури середовища. Особливості терморегуляції у пойкілотермних тварин. Температурна компенсація. Адаптивна поведінка пойкілотермних тварин. Геліотермні та геотермні види рептилій. Температура тіла гомойотермних тварин. Хімічна та фізична терморегуляція. Терморегуляторна поведінка. Оборотна гіпотермія у тварин.

Рух середовища. Тиск. Субстрат.

Роль течій в житті водних організмів. Морфологічні пристосування реофільних видів. Поняття про реотаксис. Пристосування планктонних форм, видів - мешканців припливно-відпливної зони. Роль вітру у житті наземних тварин. Значення субстрату для тварин: ґрунту, снігового покриву, вічної мерзлоти та льодового покриву.

Екологія протистів.

Середовище існування та екологічні групи протистів. Вплив на одноклітинних абіотичних та біотичних факторів середовища. Поведінки протистів. Значення в природі та житті людини. Біоіндикація за допомогою протистів.

Біологічні цикли.

Добові та сезонні біологічні ритми. Добові ритми: добовий ритм локомоторної активності. Механізми та регуляція циркадних ритмів. Загальні закономірності перебігу сезонних ритмів. Цирканні ритми. Фотоперіодична регуляція сезонних циклів. Гормональна регуляція розмноження. Сезонність розмноження та фотоперіодизм. Цирканна природа репродуктивних циклів. Комплексний характер регуляції розмноження. Цикли розвитку, линяння покривів тварин як приклади цирканних ритмів

Сезонні міграції та фізіологічний контроль міграційного стану. Приклади міграцій риб, птахів, ссавців, безхребетних. Багаторічні цикли в житті тварин.

Просторова орієнтація у тварин.

Загальне поняття про орієнтацію. Світлочутливість та зір. Особливості кольорового зору у тварин. Звуки та слух у тварин. Межі та чутливість слуху. Хімічна чутливість. Шкірна чутливість. Особливості гігротермічної, електричної та електромагнітної чутливості. Аналіз часу та простору. Орієнтація тварин. Поведінкові адаптації.

Екологія угрупувань.

Особливості стосунків тварин і рослин. Просторові зв'язки між тваринами і рослинами. Енергетична роль тварин в екосистемах. Оцінка енергетичної ролі тварин в екосистемах. Взаємини популяцій різних тварин в біоценозах. Взаємини популяцій суміжних трофічних рівнів. Конкуренція та симбіоз (приклади). Паразити і господарі. Типи паразитизму. Коадаптація паразитів і господарів. Значення паразитів у динаміці чисельності їх господарів. Біологічні методи боротьби з шкідниками сільського та лісового господарства.

 

ПРАКТИКУМ

Практичне заняття № 1





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1681 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2214 - | 2158 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.