До витрат, пов'язаних з розглядом цивільної справи у суді в порядку цивільного судочинства, згідно з ч.3 ст. 79 ЦПК України належать витрати: 1) на інформаційно-технічне забезпечення; 2) на правову допомогу; 3) сторін та їх представників, пов'язані з явкою до суду; 4) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз; 5) пов'язані з проведенням огляду доказів за місцем їх знаходження та вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи.
До витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи відповідно до ст. 81 ЦПК України належать витрати, пов'язані з інформуванням учасників цивільного процесу про хід і результати розгляду справи, а також витрати, пов'язані з виготовленням та видачею копій судових рішень та ухвал. Розмір та порядок оплати таких витрат встановлюється Постановою Кабінету Міністрів України N 1258 „Порядок оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення судових процесів, пов'язаних з розглядом цивільних та господарських справ” від 21 грудня 2005 р.
Водночас звільнені від оплати витрати на інформаційно-технічне забезпечення у справах про обмеження дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності; надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; обов'язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу; відшкодування шкоди, завданої особі незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю органів дізнання, досудового слідства, прокуратури або суду. (ч. 4 ст. 81 ЦПК України).
Не підлягають оплаті при зверненні до суду і покладаються на сторони після розгляду справи судом витрати на інформаційно-технічне забезпечення у справах про: поновлення на роботі; стягнення заробітної плати, компенсацій працівникам, вихідної допомоги, відшкодування за затримку їх виплати; відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи; стягнення аліментів; визнання батьківства або материнства. (ч. 3 ст. 81 ЦПК України).
Не підлягають оплаті витрати на інформаційно-технічне забезпечення у справах, в яких, у випадках, встановлених законом, представництво інтересів громадянина або держави в суді здійснює прокурор. (ч. 5 ст. 81 ЦПК України).
Оплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи суд може відстрочити чи розстрочити, враховуючи майновий стан сторони, постановляючи про це ухвалу на заяву такої сторони. Відстрочка або розстрочка оплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи можлива на визначений судом строк, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. У разі несплати встановлених витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи заява залишається без розгляду або стягується за рішенням суду, до ухвалення якого була допущена відстрочка або розстрочка (ч. 2 ст. 82, п. 8 ч. 1 ст. 207 ЦПК України). Враховуючи майновий стан сторони, суд може зменшити за її заявою розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, або звільнити повністю від їх оплати, постановляючи про це ухвалу. Для забезпечення законності оплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, сплачена сума коштів повертається у випадках: внесення коштів у більшому розмірі, як встановлено законом; повернення заяви або скарги; відмови у відкритті провадження і у справі; закриття провадження у справі, яка не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства; залишення заяви без розгляду з підстав: подання заяви особою, яка не має цивільної процесуальної дієздатності; подання заяви від імені заінтересованої особи, яка не має повноважень на ведення справи в суді; провадження у справі було відкрито за заявою, яка відповідає вимогам статей 119, 120 ЦПК України та яку не було оплачено витратами на інформаційно-технічне забезпечення справи і позивач не усунув цей недолік у встановлений судом строк (ч. 2 ст. 83, пункти 1, 2, 8, ч. 1 ст. 207 ЦПК України). При внесенні коштів у більшому розмірі повертаються зайві суми, в інших випадках, зазначених вище — суми повністю.
Витрати на правову допомогу, яка надається адвокатами або іншими фахівцями в галузі права, оплачується сторонами за винятком, коли сторони звільнені від витрат у встановлених законом випадках (ст. 84 ЦПК України). Граничний розмір компенсації таких витрат також встановлюється заковом.
Витрати сторін та їх представників, що пов'язані з явкою до суду складаються з витрат, пов'язаних з переїздом до іншого населеного пункту та найманням житла. Такі витрати несуть сторони, але стороні, на користь якої ухвалено судом рішення, та її представникові оплачуються іншою стороною добові (при переїзді до іншого населеного пункту), а також компенсація за втрачений заробіток, яка обчислюється пропорційно від розміру середньомісячного заробітку, а компенсація за відрив від звичайних занять — пропорційно від розміру мінімальної заробітної плати. Їх граничний розмір встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 85 ЦПК України).
Витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз складаються із витрат, пов'язаних з переїздом зазначених осіб до іншого населеного пункту, а також найманням ними житла та витрат на проведення судових експертиз. Зазначені витрати несе сторона, яка подала заяву про залучення таких осіб. Якщо клопотання про проведення експертизи заявлено обома сторонами, витрати на її проведення несуть обидві сторони порівну. Якщо у встановлений судом строк оплата експертизи не була проведена, суд скасовує ухвалу про призначення експертизи.
До зазначеної ст. 86 ЦПК України групи витрат належать також добові (при переїзді до іншого населеного пункту) та компенсація за втрачений заробіток чи відрив від звичайний занять свідкам, спеціалістам, перекладачам, експертам, які сплачуються стороною, не на користь якої ухвалено рішення. Компенсація обчислюється: а) за втрачений заробіток — пропорційно від середньомісячного заробітку; б) за відрив від звичайних занять — пропорційно від розміру мінімальної заробітної плати. Відповідні витрати відшкодовуються за рахунок Державного бюджету України у випадках виклику свідків, призначення експертизи, залучення спеціалістів у справах окремого провадження, яке здійснюється за ініціативою суду, а т акож у випадках звільнення від судових витрат або зменшення їх розміру. При цьому граничний розмір таких компенсаційних витрат встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Витрати, пов'язані з проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням та вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи, несе сторона, яка подала до суду заяву про вчинення зазначених процесуальних дій. А якщо таку заяву подано обома сторонами, то витрати несуть обидві сторони порівну. Граничний розмір таких компенсаційних витрат, необхідних для розгляду справи, встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 87 ЦПК України).
До актів нормативного регулювання витрат, пов'язаних з розглядом справи, належить Інструкція «Про порядок і розміри відшкодування витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним науково-дослідним установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів», затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 1 липня 1996 р. № 710.
В Інструкції роз'яснюється, що викликаними до суди свідками, спеціалістами, експертами та перекладачами зберігається їх середній заробіток за місцем роботи. Якщо зазначені особи не є працівниками підприємств, установ, організацій, їм виплачується винагорода за явку до суду або виконану роботу. Винагорода виплачується за відрив від звичайних занять з урахуванням їх характеру від 20 до 30 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за один день. При виконанні ними процесуальних обов'язків свідка, експерта, перекладача за межами постійного місця проживання, їм відшкодовуються витрати, понесені у зв'язку з переїздом до місця виклику і назад, наймом житла і добові. Свідкам виплачується винагорода у розмірі 12 відсотків мінімального розміру заробітної плати на день.
Перекладачам, експертам і спеціалістам, які виконують свої функції не в порядку службового доручення, за виконану роботу виплачується винагорода, що визначається залежно від кваліфікації і складності завдання у межах від 5 до 10 відсотків неоподаткованого мінімуму доходів громадян за одну годину роботи. При проведенні експертизи особливої складності розмір винагороди збільшується на 25 відсотків.
Перекладачам, залежно від їх кваліфікації, встановлено такі розміри винагород:
за письмові переклади — від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за один авторський аркуш (40 тис. друкованих (рукописних) знаків);
за усні переклади — від 5 до 10 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за одну годину роботи.
Переклади з рідкісних мов, з письмовою в'яззю, своєю графікою, ієрогліфами, клинописом, а також зі стародавніх мов, як і переклади на іноземні мови, віднесені до рідкісних, що мають писемність в'яззю, свою графіку, написання ієрогліфами, клинописом, оплачується зі збільшенням ставок на 25 відсотків.
За правилами статей 86, 87 ЦПК України кошти, необхідні на оплату свідків, експертів, а також на проведення огляду на місці, вносить наперед сторона, яка заявила відповідне клопоті. Якщо виклик цих осіб або огляд на місці провадиться за клопотанням обох сторін або зініціативи суду, потрібні для цього кошти вносяться обома сторонами порівну. Зазначені суми не вносяться стороною, звільненою від оплати судових витрат. У таких випадках оплата провадиться з коштів, що відпускаються за кошторисом.
Виплата винагороди свідкам, спеціалістам, експертам, перекладачам, а також відшкодування їм витрат у зв'язку з явкою провадиться за ухвалою судді негайно після виконані ними своїх процесуальних обов'язків незалежно від стягнення зі сторін сум, необхідних для цього.
Відшкодування витрат (проїзд, витрати по найму жилого приміщення, добові) військовослужбовців, які викликаються до суду як свідки, законні представники потерпілих, експерти, перекладачі провадиться за вимогою військових частин за встановленими нормами. Самим військовослужбовцям ніякі витрати не відшкодовуються.
Окремий порядок передбачено для стягнення витрат, пов'язаних з розшуком відповідача, місце фактичного перебування якого невідоме, у справах про стягнення аліментів, відшкодування шкоди тощо (ст. 78 ЦПК України). Для цього суд (суддя) постановляє ухвалу, покладаючи розшук відповідача на органи внутрішніх справ, витрати яких стягуються з відповідача на користь держави у розмірі до п'яти мінімальних заробітних плат (постанова Кабінету Міністрів України «Про визначення розміру витрат, пов'язаних з розшуком відповідачів у цивільних справах»).
До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать інші витрати, які ст. 79 ЦПК України не включені до судових витрат, але, по суті, є такими. Це, зокрема, витрати заявника у справі окремого провадження про відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника, пов'язані з публікацією у місцевій пресі оголошення про виклик до суду держателя цінного папера (ст. 262 ЦПК України).