Цивільне процесуальне право України і врегульоване ним цивільне судочинство побудовано на демократичних принципах (від.лат. principium – основа, начало, засади). Визначення в законодавстві принципів як загальних засад права вплинуло на формування їх поняття в науці цивільного процесу. Вони розглядаються як основні (або правові) засади організації і діяльності суду, основні положення даної галузі права, які відображають її специфіку і зміст, або засади побудови процесу в цілому і всієї системи цивільних процесуальних дій і відносин відповідно до завдань правосуддя; як основні ідеї, положення, керівні засади з питань здійснення правосуддя в цивільних справах, закріплені в нормах права; як правові погляди народу на завдання і засоби діяльності суду по розгляду і вирішенню цивільних справ; як обумовлені базисом суспільства і виражені в змісті цивільного процесуального права суспільно-політичні, нормативно-керівні основи засади даної галузі права, які становлять її якісні особливості і виявляють демократизм, специфічні властивості процесуального права і відображають перспективи його розвитку.
Отже, принципи цивільного процесуального права - це обумовлені соціально-економічними умовами суспільного життя формально закріплені засади здійснення правосуддя в цивільних справах, які визначають завдання і мету правосуддя в цивільних справах, характер, зміст і побудову цивільного судочинства, а також повноваження та процесуальну діяльність суду, учасників процесу, їх процесуально-правове становище.
Значення принципів цивільного процесуального права полягає в тому, що в них відображені найбільш характерні демократичні риси і загальна спрямованість права та його найважливіших інститутів, у зв'язку з чим вони дають можливість пізнати суть цієї галузі права, її суспільний характер у цілому, а також окремих інститутів. Вагоме місце принципи займають у вирішенні проблем прогалин законодавства, коли вони застосовуються як аналогія права.
Виконання завдань цивільного судочинства і його ефективність перебуває в прямій залежності від правильного застосування судами в справі норм матеріального і процесуального права, для чого необхідне пізнання їх змісту, регламентованих ними правил, їх спрямованості, місця в системі права, їх зв'язку з іншими нормами і юридичних принципів, які в них відтворюються. Принципи сприяють правильному пізнанню і застосуванню норм цивільного процесуального права, виступають основою для законодавчої практики, для підготовки, розроблення і прийняття відповідних їм за змістом правових норм і їх удосконалення.
Принципи цивільного процесуального права тісно пов'язані між собою і в сукупності становлять систему. Кожний з принципів системи відіграє самостійну роль, характеризує галузь у цілому, окрему стадію чи окремий процесуальний інститут, але між ними існує зв'язок і взаємодія, які визначаються єдністю мети і завдань цивільного судочинства: дія одного принципу обумовлює дію інших. Кожний з принципів не може існувати окремо від принципів системи, а тільки у взаємодії з ними. Зміст одних принципів розкривається з урахуванням змісту інших.
Кількісний склад системи принципів цивільного процесуального права нормативне не закріплений і в науці цивільного процесу визначається по-різному.
Для виявлення специфічних властивостей принципів їх можна згрупувати за різними критеріями, а саме:
1) за змістом та сферою поширення:
· загальноправові (демократизм, гуманізм, законність);
· міжгалузеві (здійснення правосуддя виключно судом, незалежність суддів тощо);
· галузеві (диспозитивність, змагальність, процесуальна рівноправність сторін);
· принципи окремих правових інститутів (безпосередність, усність);
2) за формою нормативного закріплення:
· закріплені Конституцією України;
· закріплені у законодавстві про цивільне судочинство;
3) за роллю в регулюванні процесуально-правового становища суб'єктів правовідносин:
· які визначають процесуально-правову діяльність суду;
· які визначають процесуальну діяльність осіб, які беруть участі у справі, й інших учасників процесу;
4) за предметом регулювання:
· організації правосуддя (судоустрою і судочинства);
· функціональні - принципи процесуальної діяльності (судочинства);
· які визначають зміст процесуальної діяльності (диспозитивність) і такі, що визначають процесуальну форму виконання процесуальних дій (усність, безпосередність, безперервність);
5) за іх значимістю:
· фундаментальні (абсолютні) - диспозитивність, рівноправність сторін, процесуальний формалізм;
· конструктивні (відносні) - всі інші принципи.
Класифікацію принципів можна проводити на основі змішаних критеріїв, наприклад, за дією в системі права і за формою нормативного закріплення або за предметом правового регулювання, але найбільш прийнятною та практичною вбачається класифікація принципів за формою нормативного закріплення.