Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для розумово відсталих дітей




МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Інститут інноваційних технологій змісту освіти

(автор: Чеботарьова О.В.)

 

Програми з трудового навчання для 4-10 класів

спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для розумово відсталих дітей

(КВІТНИКАРСТВО)

 

 

Рекомендовано Міністерством освіти і науки Україин

(Лист Міністерства освіти і науки України №1/11-7017 від 18.08.2009)

 

 

КИЇВ

 

Пояснювальна записка

Враховуючи потреби суспільства на сучасному етапі, досвід окремих спеціальних шкіл для розумово відсталих дітей, а також перспективи соціально-трудової адаптації випускників, виникла потреба запропонувати додатковий вид праці для учнів. Спеціальним школам надається можливість ввести вивчення учнями курсу " Квітникарство" і набути необхідні теоретичні знання і практичні навички з цього курсу.

Процес підготовки молодших спеціалістів до роботи в зелених та тепличних господарствах передбачає постійний контакт і спілкування учнів із рослинами, що сприятиме загальному, естетичному розвитку школярів та екологічному вихованню, а також розвитку загально - трудових умінь.

Мета професійного навчання в спеціальних школах для розумово відсталих дітей - підготувати учнів до самостійного виконання після закінчення школи нескладних видів робіт на підприємствах.

Програма курсу "Квітникарство" розрахована на підготовку розумово відсталих учнів до праці помічником у зеленому, тепличному господарстві. Після навчання в школі за даною програмою випускники мають змогу продовжити навчання за даним фахом у професійно - технічних училищах (коледжах).

Під час навчання учнів за даною програмою виділяються три етапи роботи з учнями.

На першому етапі (IV клас) передбачено ознайомлення учнів із простішими роботами по вирощуванню рослин на прикладі невимогливих квітково-декоративних культур (чорнобривців). Передбачено ознайомлення учнів з умовами вирощування і правилами догляду за кімнатними рослинами.

Другий етап (V - VIII класи) - основний. На даному етапі навчання учні опановують усіма необхідними теоретичними знаннями по вирощуванню, догляду за різними видами рослин (декоративними, кімнатними), а також набувають практичних вмінь і навичок по догляду та вирощуванню кімнатних рослин, по вирощуванню розсади квітково-декоративних рослин. На даному етапі навчання учні набувають навичок планування клумб і квітників.

Третій етап навчання (IX - X клас) розрахований на закріплення набутих теоретичних знань і практичних вмінь на попередніх етапах навчання, на самостійну роботу учнів в теплиці, на присадибній ділянці, на квітниках і клумбах, в ході якої учні використовують набуті знання та практичні вміння і навички; на проходження виробничої практики на базі зеленого або тепличного господарств. Цей етап передбачає лише словесне керівництво вчителя та незначну практичну допомогу.

Так як розумово відсталим учням для самостійного життя і успішної соціалізації на сільськогосподарських підприємствах потрібні побутові знання та навички, то в дану програму включений розділ "Прибирання приміщень теплиці та кабінету кімнатних рослин". При вивченні даного розділу учні опановують послідовність прибирання, правила виконання даних робіт. Набуті знання з даного розділу стануть у нагоді кожному випускнику спеціальних шкіл у подальшому житті.

У IV класі учні отримують елементарні теоретичні знання по озелененню. Школярі знайомляться з елементарними навичками догляду за рослинами, а також з вирощуванням деяких квітково-декоративних рослин. При організації робіт по вирощуванню однолітніх квіткових рослин слід передбачити, що складні роботи (пікірування рослин) виконують старші учні. Включений розділ "Флористичні композиції з природного матеріалу". Учні вчаться самостійно складати об'ємні композиції з квітів і листя.

У V класі учні опановують прийомами ручної обробки ґрунту, вивчають агротехніку вирощування квітів в умовах теплиці, правилами посіву насіння на розсаду по одному у горщики, правилами підготовки ґрунту за вимогами для різних груп рослин.

Програмою VI класу передбачені розділи по вирощуванню квіткових культур як в умовах теплиці, так і у відкритому ґрунті. Учні знайомляться з основними видами мінеральних добрив і їх основними групами. Передбачені роботи на квітниках по висаджуванню розсади квітково-декоративних квітів.

Програмою VII класу передбачені теми по вирощуванню розсади однолітніх декоративно-квіткових рослин, догляд за розсадою. Учні вивчають прийоми пікірування розсади декоративно-квіткових рослин. Знайомляться із значенням лікарських рослин і умовами вирощування їх на присадибній ділянці школи.

У VIII класі до набутих знань та практичних умінь учнів додаються теми, присвячені збиранню коренеплодів, підготовці багаторічних декоративно - квіткових рослин до зими. Учні знайомляться з агротехнікою вирощування квіткових рослин в умовах закритого ґрунту. Вчаться планувати клумби і квітники.

Програмою IX класу передбачено закріплення всіх набутих теоретичних знань і практичних вмінь, самостійна робота з усіх розділів передбачає словесне керівництво і незначну практичну допомогу.

Програмою X класу передбачена виробнича практика на базі зеленого або тепличного господарств.

Після закінчення навчання за даною програмою учні повинні володіти теоретичними знаннями про основні групи декоративно квіткових рослин, про будову квіткових рослин, біологічні особливості кожної групи рослин, правила приготування ґрунтових сумішей, правила догляду за рослинами відкритого і закритого ґрунтів. Учні допоміжної школи повинні вміти застосовувати отримані знання на практиці.

В усіх класах програмою передбачений розділ "Догляд і вирощування кімнатних рослин". Вивчаючи цей розділ учні набувають теоретичних знань про декоративні кімнатні рослини, знайомляться з правилами і прийомами догляду за ними, вчаться розмножувати кімнатні рослини різними способами. Знайомляться з прийомами підживлення рослин, строками проведення даної роботи. Уроки рекомендується проводити в теплиці або кабінеті кімнатних рослин. Можна планувати екскурсії до ботанічних садів з метою ознайомлення з рідкісними рослинами.

Починаючи з п'ятого класу для роботи в теплиці необхідні різні види ґрунтів (пісок, листяний ґрунт, перегній, дерновий ґрунт) тому програмою передбачений в кожному класі розділ "Заготовка ґрунту для теплиці та правила його зберігання".

У ході всього навчання за даною програмою учні в своїй роботі використовують різний сільськогосподарський інвентар. Вчителем обов'язково проводиться інструктаж з техніки безпеки.

Навчальні, виховні та корекційно-розвивальні завдання на уроках вирішуються у процесі виконання учнями практичних завдань, на які відводиться не менш як 75% навчального часу, решта йде на вивчення теоретичного матеріалу. Зміст теоретичних відомостей має відповідати характеру практичних робіт та об’єктів праці з кожної теми. Орієнтовний перелік об’єктів праці, передбачений програмою, уточнюється вчителем залежно від місцевих умов та потреб школи.. Добір об’єктів праці здійснюється з урахуванням змісту програми, вікових та індивідуальних особливостей учнів, доцільності вибору об’єкта.

Зміст, представлений у навчальній програмі, має нову структуру. Структура навчальної програми включає наступні колонки: 1 – порядковий номер розділу, підрозділу, теми; 2 – кількість годин, що відводиться для вивчення конкретної теми; 3 – зміст навчального матеріалу, який поділений на теми (у кожній темі виділяються підтеми); 4 – навчальні досягнення учнів, що охоплюють знання та уміння, які повинні бути сформовані в учнів на основі вивчення конкретної теми; 5 – спрямованість корекційно-розвивальної роботи, де окреслюються основні напрямки корекційно-розвивальної роботи, яку слід здійснювати на матеріалі теми. Зокрема, охоплюються процеси пізнавальної діяльності (сприймання, пам’яті, мислення), мовленнєвої діяльності та корекційний розвиток особистості.

Зміст програми з трудового навчання «Квітникарство» передбачає наступність у розвитку набутих учнями у молодших класах знань і вмінь.

Правильно організоване трудове навчання створює сприятливі умови для професійного самовизначення учнів, сприяє розвитку творчості і конструкторських здібностей, морально-вольових якостей, культури праці. У процесі вивчення теорії і на практиці у них формується інтерес до певної професії. Особливу увагу слід звертати на знання і точне дотримання учнями правил безпечної праці, виробничої санітарії, особистої гігієни, ознайомлювати із заходами запобігання травматизму.

 

 

Й клас

(140 год., 4 год. на тиждень)

Перший семестр (68 год)

 

№ п/п К-сть год   Зміст навчального матеріалу   Навчальні досягнення учнів     Спрямованість корекційно-розвивальної роботи
1.   Вступ  
    Значення рослин у житті людини та їх охорона. Різноманітність квіткових рослин (розміри, форма, середовище існування). Квіткові і неквіткові рослини. Професія квітникаря та її значення для оточуючих. Ознайомлення з роботою квітникарів. Робочий інвентар. Правила роботи і поведінки у майстерні, теплиці. Практичні роботи. Ознайомлення із різноманітністю рослин під час екскурсії до парку, теплиці. Ознайомлення із обладнанням майстерні. Виконання правил безпечної праці у майстерні.   Учень має уявлення про значення рослин у житті людини; професію квітникаря. Характеризує: різноманітність квіткових рослин; – робочий інвентар. Дотримується: правил внутрішнього розпорядку та безпечної праці в май­стерні.   Пізнавальний розвиток: аналіз, порівняння різноманітних квіткових рослин; збагачення уявлень про професію квітникаря. Мовленнєвий розвиток: використанняназв квітів у розгорнутому мовленніучня. Вольовий і особистісний розвиток: засвоєння й виконання вимог щодо чистоти і порядку на робочому місці, виконання правил поведінки у майстерні.
2.   Квітково-декоративні рослини  
    Теоретичні відомості. Квітково-декоративні рослини та їх значення. Однорічні і багаторічні квітково-декоративні рослини. Загальна характеристика однорічних рослин. Календула, чорнобривці, айстри - однорічні квіткові рослини. Особливості зовнішньої будови квіткових рослин: корінь, стебло, листя, квітка. Утворення плодів та насіння рослини. Значення кореня, листя, стебла, квітки для життя рослини. Практична робота. Ознайомлення із квітковими рослинами на шкільних клумбах. Розпізнавання квіткових рослин за зовнішнім виглядом. Розрізнення частин рослини: корінь, стебло, листя, квітка, коробочка з насінням.   Учень має уявлення про квітково-декоративні рослини та їх значення. Називає зовнішню будову квіткової рослини. Характеризує: значення кореня, листя, стебла, квітки для життя рослини. Розпізнає: календулу, чорнобривці, айстри серед інших квіткових рослин.   Розвиток мовлення: використання назв квітково-декоративних рослин у розгорнутому мовленні. Пізнавальний розвиток: розвиток мислення на основі аналізу та порівняння будови однорічних квіткових рослин. Особистісний розвиток: формування організованості, самостійності у навчально-практичній діяльності.
3.   Збір насіння однорічних квіткових рослин
    Теоретичні відомості. Вигляд суцвіть календули, чорнобривців, айстр із дозріваючим насінням і вигляд окремого насіння рослин. Інвентар та пристосування для збору та зберігання насіння. Правила збору насіння. Просушування і зберігання насіння.   Практичні роботи. Підготовка інвентарю для збору насіння (відра, ножиці, відкриті коробки для просушування насіння). Зрізування стиглого суцвіття ножицями. Закладання насіння у коробки для просушування. Збір гербарію квіткових рослин. Називає: правила збору насіння Характеризує: інвентар та пристосування для збору та зберігання насіння. Дотримується: правил безпечної пра­ці з ножицями.   Виконує операції: збору та просушування насіння за незначною допомогою вчителя. Сенсорний розвиток: порівняння за розміром, формою, кольором насіння однорічних квіткових рослин. Розвиток мовлення: використання назв інвентарю у словесному описі дій. Особистісний розвиток: формування діяльності на основі дотримання вимог організації власної праці.
4.   Очищення квітників
    Теоретичні відомості. Необхідність очищення квітників. Строки проведення даної роботи. Способи видалення засохлих решток рослин. Практичні роботи. Видалення з коренями засохлих однолітніх рослин. Складання і винос видалених решток рослин на смітник. Характеризує: способи видалення засохлих решток рослин.   Видаляє: засохлі однолітні рослини з квітника.   Виносить: видалені рештки рослин на смітник. Виховання позитивних рис особистості: акуратності, терпеливості, ретельності, вміння доводити роботу до кінця.
5.   Осінні роботи на шкільних квітниках
    Теоретичні відомості. Необхідність переносу рослин із квітників до теплиці. Правила переносу хлорофітуму до теплиці. Правила безпечної роботи з лопатою. Правила посадки хлорофітуму у горщики в теплиці. Практичні роботи. Викопування кущів хлорофітуму з квітників і перенесення у теплицю. Заповнювання горщиків землею. Посадка хлорофітуму у горщики.   Називає: правила переносу хлорофітуму до теплиці.     Виконує: викопування рослин, перенесення їх до теплиці, посадку у горщики.   Дотримується: правил безпечної роботи з інвентарем.   Розвиток мовлення: використання нових слів у словесному описі діяльності. Пізнавальний розвиток: аналіз, порівняння різних видів діяльності на шкільних квітниках.
6.   Кімнатні рослини    
    Теоретичні відомості. Значення кімнатних рослин у житті людини. Озеленення приміщень. Різноманітність кімнатних рослин. Загальні уявлення про потреби кімнатної рослини у світлі, теплі, повітрі, вологості ґрунту. Розміщення рослин на підвіконні. Правила і прийоми поливу кімнатної рослини. Практичні роботи. Підготовка води для поливу та полив квітів. Видалення пилу з листя кімнатних рослин за допомогою вологої ганчірки.   Характеризує: значення кімнатних рослин у житті людини. Називає: необхідні умови існування кімнатної рослини. Виконує операції: поливу та видалення пилу з листя кімнатних рослин. Дотримується: санітарно-гігієнічних вимог у процесі догляду за кімнатними рослинами. Розвиток мовлення: використання назв кімнатних рослин, трудових операцій у словесному описі власної діяльності. Пізнавальний розвиток: аналіз, порівняння кімнатних рослин за кольором, розміром, формою листя. Розвиток саморегуляції: виконання завдання за зразком і простою інструкцією, в певній послідовності дій.  
7.   Догляд за кімнатними рослинами  
    Теоретичні відомості. Умови правильного вирощування кімнатних рослин. Декоративно - листяні рослини й умови їх вирощування. Знайомство з родиною бегоній та сенполій. Правильне розміщення рослин у кімнатах. Догляд за рослинами (поливання, збризкування, рихлення землі у горщиках). Практичні роботи. Визначення необхідності в поливі кімнатних рослин. Полив квітів. Рихлення ґрунту в горщиках за допомогою палички - піки. Характеризує:умови правильного вирощування кімнатних рослин. Вміє: доглядати за рослинами (поливати, збризкувати листя, рихлити землю у горщиках).   Визначає: необхідність поливу квітів. Пізнавальний розвиток: збагачення уявлення про кімнатні рослини, про догляд за ними, розвиток уваги.   Розвиток мовлення: на основі збагачення словника назвами кімнатних рослин. Особистісний розвиток: формування охайності, наполегливості тощо.
8.   Практичне повторення
    II семестр (72 год)
9.   Створення композицій із природного матеріалу
    Об’єкти роботи. Зразки різних композицій із природного матеріалу. Теоретичні відомості. Загальні правила складання букетів та композицій із сухого природного матеріалу. Букети та композиції у вазах. Композиції з природного матеріалу у рамках. Корзинки з сухими рослинами, мініатюрні композиції на зрізах деревини, на сухому корінні, на гілках. Практичні роботи: Створення композицій у вазах та рамках. Створення корзинок із засушеними рослинами. Екскурсії на виставки зимового букету.   Називає: загальні правила складання букетів та композицій із сухого природного матеріалу. Характеризує відмінності: між композиціями на зрізах деревини, сухому корінні, гілках. Розпізнає: різні природні матеріали. Дотримується: правил безпечної роботи з ножицями, клеєм. Організовує: робоче місце при роботі з природним матеріалом. Розвиток мовлення використання назв природного матеріалу, композицій у розгорнутому мовленні. Пізнавальний розвиток: аналіз, порівняння різних видів сухого природного матеріалу, розширення знань про створення мініатюрних композицій. Сенсомоторний розвиток: розвиток зорово-моторної координації, дрібної моторики руки у процесі створення композицій.  
11.   Прибирання приміщення теплиці
    Теоретичні відомості. Правила і послідовність прибирання приміщення теплиці. Складання плану прибирання приміщення. Інструменти. Відра, швабри, ганчірки для видалення пилу, ганчірки для миття підлоги. Практичні роботи. Вологе прибирання приміщення теплиці. Виконання роботи за словесною інструкцією вчителя.   Характеризує: правила і послідовність прибирання приміщення теплиці. Дотримується: санітарно-гігієнічних вимог у процесі прибирання приміщення теплиці. Розвиток мовлення використання назв інструментів, розширення словникового запасу, комунікативних умінь. Виховання позитивних рис особистості: працелюбності, відповідальності за якість виконаної роботи, наполегливості у досягненні мети  
11.   Вирощування кімнатних рослин
    Об’єкти роботи. рослини родини аспарагусів і родини колеусів. Теоретичні відомості. Рослини в інтер'єрі школи. Значення декоративно - листяних кімнатних рослин в озелененні приміщень. Підбір рослин для озеленення класів, коридорів школи. Родина аспарагусів і умови їх вирощування. Родина колеусів, умови вирощування і правила догляду за рослинами. Температура води для поливу кімнатних рослин. Необхідність відстоювання води для поливу кімнатних рослин. Практичні роботи. Вивчення умов вирощування рослин родини аспарагусів і колеусів. Приготування суміші ґрунтів для рослин. Висаджування укорінених живців у горщики та догляд за посадженими рослинами. Називає: рослини родини аспарагусів і родини колеусів.   Характеризує умови вирощування і правила догляду за рослинами. Дотримується: правил догляду за рослинами. Готує: суміші ґрунтів для рослин за допомогою вчителя.     Висаджує: живці у горщики. Розвиток мовлення використання назв рослин родини аспарагусів і родини колеусів.   Пізнавальний розвиток: аналіз, порівняння різних видів кімнатних рослин, збагачення уявлень про декоративно-листяні рослини. Особистісний розвиток формування умінь виконувати трудове завдання за зразком, інструкційною картою, за планом послідовності видів діяльності.
12.   Підготовка насіння до посіву на розсаду
    Теоретичні відомості. Умови, необхідні для вирощування розсади з насіння. Суміш ґрунтів, необхідна для вирощування розсади квіткових рослин та її компоненти. Правила приготування суміші ґрунтів у необхідному співвідношенні компонентів. Практичні роботи. Приготування суміші ґрунтів у необхідному співвідношенні компонентів. Заповнення приготованою сумішшю ящиків для розсади.   Називає: умови, необхідні для вирощування розсади з насіння.     Готує: суміші ґрунтів у необхідному співвідношенні компонентів за допомогою вчителя. Заповнює: сумішшю ящики для розсади. Розвиток мовлення використання назв компонентів суміші ґрунтів у розгорнутому мовленні, розширення словникового запасу. Пізнавальний розвиток: розширення уявлень про умови вирощування розсади. Особистісний розвиток формування уважності, спостережливості, охайності.
15.   Підготовка ґрунту під квітково - декоративні рослини
    Теоретичні відомості. Весняні роботи на квітниках. Строки проведення даних робіт. Правила безпечної роботи з лопатою. Глибина перекопування ґрунту.   Практичні роботи. Перекопування квітників за допомогою лопати. Розрівнювання ґрунту граблями. Характеризує весняні роботи на квітниках. Дотримується: правил перекопування грунту Розвиток мовлення збагачення словникового запасу термінами стосовно весняних робіт на квітниках.   Особистісний розвиток, розвиток умінь виконувати трудове завдання за зразком.
16.   Висівання насіння однорічних рослин (чорнобривці) у відкритий ґрунт
    Теоретичні відомості. Однорічні рослини - рослини, що ростуть один рік від весни до осені. Їх коротка характеристика. Вигляд насіння чорнобривців. Правила посіву у відкритий ґрунт. Оформлення чорнобривцями країв клумб. Правила безпечної роботи з інструментами. Практичні роботи. Визначення місця чорнобривців на клумбах. Підготовка рядків для посіву насіння рослин. Полив підготованих рядків із кружки. Посів насіння чорнобривців у підготовані рядки.   Називає: 2-3 однорічні рослини.   Характеризує однорічні рослини. Дотримується: правил безпечної роботи з інструментами. Готує: рядки для посіву рослин. Висіває: однорічні рослини у грунт. Розвиток мовлення використання назв однорічних рослин у розгорнутому мовленні.   Пізнавальний розвиток: збагачення уявлень про однорічні квіткові рослини. Особистісний розвиток, формування вмінь самостійно виконувати практичні завдання.
17.   Практичне повторення    
    До кінця навчання у IV класі учні повинні знати:назви 2 -3 однорічних декоративно-квіткових рослин, правила збору насіння однорічних рослин, умови необхідні для нормального росту і розвитку кімнатних рослин, назви 4 -5 кімнатних рослин. Повинні вміти:збирати насіння однорічних рослин, обробляти насіння (чорнобривці), вміти поливати і видаляти пил з листя кімнатних рослин, висівати насіння декоративно - квіткових рослин (чорнобривці) у відкритий ґрунт.
                 

 

Клас

(280 год., 8 год на тиждень)

Перший семестр (136 год)

  К-сть год. Зміст навчального матеріалу Навчальні досягнення учнів Спрямованість корекційно-розвивальної роботи
1.   Вступ    
    Квітникарство. Професія квітникаря. Квіткові рослини: різноманітність, декоративні якості. Зміст навчання у 5 класі. Організація навчально-трудової групи. Правила безпечної роботи та особистої гігієни при роботі на шкільній ділянці.   Учень має уявлення про значення професії квітникаря у житті людини. Характеризує: різноманітність квіткових рослин; –правил безпечної праці на шкільній ділянці.   Пізнавальний розвиток: збагачення уявлень про професію квітникаря, різноманітність квіткових рослин.  
2.   Культурні квіткові рослини
    Теоретичні відомості. Культурні і дикорослі квіткові рослини: види, різниця між ними. Різноманітність квіткових культур. Квіткові рослини найбільш поширені в місцевих умовах. Рослини, що вирощують на квітниках та в кімнатних умовах. Практичні роботи. Ознайомлення з квітковими рослинами під час екскурсії на виставку квітів, до парку.   Учень має уявлення про культурні і дикорослі квіткові рослини.   Називає відмінності між культурними та дикорослими квітковими рослинами. Розпізнає: культурні і дикорослі квіткові рослини. Мовленнєвий розвиток: удосконалення зв'язного мовлення, повторення нової термінології. Особистісний розвиток: формування інтересу до професії квітникаря
3.   Осінні роботи на території школи
    Теоретичні відомості. Осінні роботи на території школи (прибирання опалого листя). Строки проведення даних робіт. Інвентар і правила безпечної роботи з ним. Необхідність закладання листя в компостну яму. Збирання насіння однорічних декоративно - квіткових рослин. Практичні роботи. Згрібання опалого листя. Винос листя в компостну яму.   Називає: інвентар для осінніх робіт на території школи. Збирає: насіння однорічних декоративно - квіткових рослин. Прибирає: опале листя на території школи. Дотримується: правил безпечної роботи з інвентарем.   Пізнавальна діяльність аналіз, порівняння насіння квіткових рослин. Особистісний розвиток: виховання наполегливості та організованості при виконанні завдань.
4.   Багаторічні квітково-декоративні культури
    Теоретичні відомості. Історії, легенди, казки про багаторічні квіти. Багаторічники - кращі рослини для озеленення. Переваги багаторічників - тривале життя, стійкість, довге квітування, економія затрат праці на їх вирощування. Зимуючі і незимуючі багаторічні квітково-декоративні рослини. Флокси і піонія -зимуючі багаторічні рослини, їх характеристика. Осінній догляд за зимуючими багаторічними рослинами. Кани, гладіолуси - незимуючі багаторічні квітково-декоративні рослини, їх характеристика. Осінній догляд за незимуючими багаторічними рослинами. Практичні роботи. Викопування кан, гладіолусів із квітників. Обрізання стебла за допомогою секатора. Закладка коренів на зимове зберігання.     Учень має уявлення про багаторічні квітково-декоративні рослини та їх значення. Називає переваги багаторічних культурних рослин. Характеризує: зимуючі і незимуючі багаторічні квітково-декоративні рослини. Доглядає: за незимуючими багаторічними рослинами.   Розвиток мовлення: використання назв багаторічних квітів у розгорнутому мовленні.   Пізнавальний розвиток: аналіз, порівняння зимуючих і незимуючих багаторічних квітково-декоративних рослин. Сенсомоторний розвиток: розвиток зорово-моторної координації, дрібної моторики руки під час виконання осінніх робіт на квітниках. Виховання позитивних рис особистості: акуратності, терпеливості, ретельності.
5.   Обробка ґрунту
    Теоретичні відомості. Ґрунт - родючий шар землі.. Види ґрунтів. Удобрювання ґрунту Поняття борозни, глибина перекопування. Прийоми перекопування ґрунту, правила безпечної роботи інвентарем. Вимоги до якості виконання роботи. Практичні роботи. Вибір лопати. Перекопування ґрунту лопатою. Дотримання глибини перекопування, контроль за якістю виконання роботи.   Називає: властивості ґрунту.   Демонструє: прийоми перекопування ґрунту, Дотримується: правил безпечної пра­ці під час перекопування ґрунту. Розвиток мовлення: використання назв трудових операцій у словесному описі власної діяльності. Пізнавальний розвиток: збагачення уявлень учнів про види ґрунтів, інвентарю. Особистісний розвиток: розвиток самостійності, відповідальності за виконану роботу.  
6.   Практичне повторення
7.   Обробка і розфасовка насіння однорічних рослин
    Теоретичні відомості. Прийоми обробки насіння. Ознаки якісного насіння, сортування насіння по пакетам. Використання столової ложки для розфасовки насіння. Практичні роботи. Видалення насіння із сухих плодів. Виготовлення та оздоблення пакетів для насіння. Сортування насіння по пакетам Характеризує: прийоми обробки насіння, ознаки якісного насіння Виготовляє: пакети для насіння. Дотримується: правил безпечної пра­ці з ножицями та клеєм. Мовленнєвий розвиток: повторення назв однорічних квіткових рослин. Пізнавальний розвиток: розширення знань про обробку насіння. Сенсомоторний розвиток: розвиток дрібної моторики руки під час сортування насіння по пакетам.
10.   Кімнатні рослини
    Теоретичні відомості. Декоративно-листяні кімнатні рослини. Умови вирощування. Необхідність поливу і освітлення для росту і розвитку рослин. Правила догляду за декоративно-листяними рослинами. Практичні роботи. Видалення пилу за допомогою вологої ганчірки з листя рослин. Обприскування рослин з мілким листям. Поливання кімнатних рослин. Характеризує: декоративно-листяні кімнатні рослини. Називає: правила догляду за декоративно-листяними рослинами. Дотримується: правил безпечної пра­ці.   Пізнавальний розвиток: розвиток спостережливості, пам'яті, розумових операцій учня, розширення знань про кімнатні рослини.    
11.   Прибирання приміщень теплиці
    Теоретичні відомості. Необхідність прибирання приміщень теплиці. Послідовність роботи і правила прибирання приміщень теплиці. Практичні роботи. Видалення пилу із стелажів. Миття піддонів. Підмітання підлоги. Вимивання підлоги в приміщенні теплиці. Прибирання приміщення.   Називає: послідовність роботи і правила прибирання приміщень теплиці. Виконує: прибирання приміщення теплиці..   Виховання позитивних рис особистості: працелюбності, відповідальності, наполегливості у досягненні мети.  
12.   Розмножування кімнатних рослин
    Теоретичні відомості. Кімнатні рослини і способи їх розмноження. Розмноження кімнатних рослин способом живцювання. Практичні роботи. Живцювання традесканції. Висаджування живців у ящики з вологим піском на укорінення. Називає кімнатні рослини і способи їх розмноження. Виконує: живцювання кімнатних рослин за допомогою вчителя. Доглядає за рослинами теплиці: поливає, видаляє пил з листя, розпушує землю. Розвиток мовлення використання нових назв кімнатних рослин у розгорнутому мовленні.
13.   Практичне повторення
    ІІ семестр (144 год)  
14.   Вирощування квіткових рослин в кашпо
    Теоретичні відомості.Квіткові рослини, які вирощують в кашпо (чорнобривці, петунія) розсадним способом. Поняття про розсаду. Час висівання насіння для отримання розсади. Вирощування розсади. Умови, необхідні для отримання квіткових рослин в кашпо. Догляд за рослинами. Інвентар, необхідний для вирощування рослин у кашпо. Практичні роботи. Підготовка суміші ґрунтів. Висівання насіння в ґрунт. Догляд за розсадою. Висаджування розсади у кашпо. Називає: квіткові рослини, які вирощують в кашпо. Характеризує умови вирощування розсади. Складає: план роботи на основі технологічної карти за допомогою вчителя. Доглядає розсаду. Пізнавальний розвиток: аналіз, порівняння квіткових рослин, які вирощують в кашпо. Виховання позитивних рис особистості: працелюбності, відповідальності, любові до природи.
15.   Догляд за кімнатними рослинами в теплиці
    Теоретичні відомості. Умови для росту і розвитку рослин. Необхідність підживлювання кімнатних рослин в зимовий період. Терміни підживлювання. Графік підживлювання. Практичні роботи. Поливання рослин. Видалення пилу з листя за допомогою вологої ганчірки. Миття піддонів. Підживлювання кімнатних рослин розчином мінеральних добрив (розчин готує вчитель). Прибирання приміщення з кімнатними рослинами. Називає: умови для росту і розвитку рослин. Характеризує: терміни підживлювання рослин. Пояснює: необхідність підживлювання кімнатних рослин в зимовий період. Виконує: прибирання приміщення з кімнатними рослинами. Розвиток мовлення Повторення назв кімнатних рослин, розвиток комунікативних здібностей. Пізнавальний розвиток:, розширення знань про кімнатні рослини, розвиток спостережливості, пам’яті, мислення у процесі вивчення кімнатних рослин.
16.   Висівання насіння однорічних квітково - декоративних рослин
    Теоретичні відомості. Декоративно - листяні рослини (клещивина, датура, капуста декоративна). Їх характеристика. Умови, необхідні для отримання розсади даних рослин. Догляд за розсадою. Інвентар, необхідний для вирощування розсади.   Практичні роботи. Підготовка суміші ґрунтів у певному співвідношенні для кожного виду рослин. Висівання насіння клещивини, датури по одному у стаканчик.. Висівання капусти декоративної рядками у ящики. Називає: декоративно - листяні рослини. Характеризує: умови, необхідні для отримання розсади. Готує: суміші ґрунтів у певному співвідношенні для кожного виду рослин за допомогою вчителя. Виконує:. висівання насіння однорічних рослин у стаканчики та ящики.   Розвиток мовлення використання нових назв квіткових рослин у розгорнутому мовленні, назв професій, пов’язаних з вирощуванням квіткових культур. Виховання позитивних рис особистості: працелюбності, ретельності, відповідальності за якість виконаної роботи.
17.   Практичне повторення
    Пікірування розсади капусти декоративної
    Теоретичні відомості. Необхідність пікірування розсади капусти декоративної. Строки виконання даного виду робот. Правила пікірування. Правила безпечної роботи з інструментами.   Практичні роботи. Підготовка суміші ґрунту для пікірування розсади. Пікірування розсади капусти декоративної. Догляд за розсадою. Характеризує: строки пікірування розсади. Пояснює: правила пікірування. Дотримується: правил безпечної роботи з інструментами у процесі пікірування розсади.. Пізнавальний розвиток:, розширення знань про пікірування розсади рослин, розвиток спостережливості, пам’яті, мислення у процесі роботи.
19.   Весняні роботи на квітниках
    Теоретичні відомості. Весняні роботи на квітниках. Строки проведення даних робіт. Правила перекопування клумб. Глибина перекопування. Правила безпечної роботи з інвентарем. Практичні роботи. Перекопування ґрунту на клумбах і квітниках. Контроль за якістю виконання роботи. Розрівнювання перекопаного ґрунту за допомогою граблів. Характеризує: весняні роботи на квітниках. Пояснює: правила перекопування клумб. Дотримується: правил безпечної роботи з лопатою, граблями. Розвиток мовлення на основі збагачення словника назвами квіткових рослин та садового інвентарю.   Особистісний розвиток: розвиток самостійності виконання практичних завдань.
20.   Висаджування розсади декоративно-квіткових рослин у відкритий ґрунт
    Теоретичні відомост і. Правила висаджування розсади капусти декоративної у відкритий ґрунт. Місце даної рослини на клумбах і квітниках. Інвентар і правила безпечної роботи з ним. Необхідність догляду за висадженою розсадою у відкритому ґрунті. Правила поливання рослин. Необхідність підсаджування рослин. Практичні роботи. Підготовка ґрунту для висаджування розсади рослин. Висаджування розсади капусти декоративної у відкритий ґрунт. Поливання та підсаджування нових рослин. Розпушування ґрунту. Називає: правила висаджування розсади у відкритий ґрунт. Пояснює: догляду за висадженою розсадою у відкритому ґрунті. Висаджує: розсаду капусти декоративної у відкритий ґрунт. Доглядає: висаджену розсаду у відкритому ґрунті. Розвиток мовлення: використання назв декоративно-квіткових рослин у розгорнутому мовленні. Пізнавальний розвиток: розширення уявлень про вирощування розсади, розвиток спостережливості. Виховання позитивних рис особистості: наполегливості, бажання виконати завдання до кінця акуратності, терпеливості, ретельності.
21.   Практичне повторення
    В кінці навчання у п'ятому класі учні повинні знати: назви 4 -6 кімнатних рослин, що знаходяться в теплиці і кабінеті кімнатних рослин, правила догляду за кімнатними рослинами, послідовність прибирання приміщення теплиці, правила висівання насіння для отримання розсади. Учні повинні вміти: доглядати за кімнатними рослинами, висівати насіння по одному і рядками для отримання розсади, готувати суміші ґрунтів за технологічними картами, доглядати за висадженою розсадою у відкритому ґрунті.

 

Клас

(280 год., 8 год. на тиждень)

Перший семестр (136 год.)

№ п/п К-сть год Зміст навчального матеріалу Навчальні досягнення учнів Спрямованість корекційно-розвивальної роботи
1.   Вступ  
    Повторення і узагальнення знань, отриманих учнями на уроках трудо­вого навчання у 5 класі. Види роботи, що будуть виконуватися протягом року. Обов'язки школярів по збереженню ручного інвентарю і обладнання. Перевірка стану ручного сільськогосподарського інвентарю. Правила безпечної роботи з інвентарем.   Наводить приклади:ручного інвентарю і обладнання. Дотримується:правил внутрішнього розпорядку та правил безпечної роботи в майстерні. Пізнавальний розвиток: аналіз та порівняння квіткових рослин. Особистісний розвиток: розвитокакуратності, організованості, наполегливості.
2.   Декоративно - квіткові рослини
    Теоретичні відомості. Однорічні і багаторічні декоративно - квіткові рослини. Їх коротка характеристика. Різноманітність однорічних квітково-декоративних рослин. Гарноквітучі однорічні декоративні рослини: настурція, сальвія, календула, айстра, портулак, агератум мексиканський. Коротка характеристика даних рослин. Декоративно - листяні однорічні рослини - табак, капуста декоративна, цинерарія. Особливості культури однорічних квітково-декоративних рослин. Збирання і зберігання насіння однорічних рослин. Ознаки дозрівання плодів і насіння; правила збирання, очищення, просушування, зберігання насіння. Основи мистецтва складання букетів. Практичні роботи. Збирання та обробка насіння з однорічних рослин. Розфасовка і закладка насіння на зберігання. Складання різних видів букетів. Характеризує: однорічні і багаторічні декоративно - квіткові рослини. Називає: приклади красиво квітучих однорічних декоративних рослин. Визначає: декоративно - листяні однорічні рослини   Дотримується:правил безпечної роботи під час збирання та розфасовки насіння.   Складає: букети за допомогою вчителя. Розвиток мовлення: уточнення, збагачення словникового запасу назвами декоративно - квіткових рослин. Пізнавальний розвиток: аналіз, порівняння, класифікація видів декоративно - квіткових рослин. Особистісний розвиток: розвиток естетичного смаку на основі вибору квітів для різних видів букетів.  
4.   Осінні роботи на території школи
    Теоретичні відомості. Види осінніх робіт, що виконують на території школи: збирання опалого листя, прибирання клумб і квітників. Видалення однорічних рослин. Правила техніки безпеки при роботі з граблями. Практичні роботи. Згрібання опалого листя.. Видалення однорічних рослин.   Називає: інвентар для осінніх робіт на території школи. Прибирає: опале листя на території школи. Дотримується: правил безпечної роботи з інвентарем.   Пізнавальний розвиток: аналіз, порівняння видів осінніх робіт на квітниках. Особистісний розвиток: виховання наполегливості та організованості при виконанні завдань.
5.   Підготовка незимуючих багаторічних рослин до зими
    Теоретичні відомості. Зимуючі і незимуючі квіткові багаторічні рослини. Кани - незимуючі багаторічні рослини. Правила підготовки рослин до зими. Техніка безпеки при роботі з секатором і лопатою. Практичні роботи. Обрізування стебла кан. Викопування кан із ґрунту. Закладування коренів кан для зимового зберігання.   Називає: зимуючі і незимуючі квіткові багаторічні рослини. Виконує: викопування рослин з ґрунту. Дотримується: правил безпечної роботи з інвентарем.   Розвиток мовлення: використання назв технологічних етапів, інструментів, трудових операцій у словесному описі власної діяльності.
6.   Самостійна робота
8.   Зимуючі багаторічні квіткові рослини і осінній догляд за ними
    Теоретичні відомості: Зимуючі багаторічні рослини, їх коротка характеристика. Склад рослини (підземна і наземна частини). Надземна частина: будова, ознаки відмирання. Підземна частина (цибулина, кореневище, брунька). Види зимуючих багаторічних рослин. Потреба легкого укривання на зимовий період. Практичні роботи: Видалення відмерлого стебла і листя з рослин. Неглибоке рихлення ґрунту навколо рослин і перекопування ґрунту між рядками. Укривання рослин торф’яною сумішшю. Наводить приклади: зимуючих багаторічних рослини.   Називає: будову та ознаки відмирання надземної частини рослини.   Видаляє: відмерлі стебла і листя з рослин. Дотримується: правил безпечної ро­боти. Пізнавальний розвиток: аналіз, порівняння зимуючих багаторічних рослини. Мовленнєвий розвиток: використання назв зимуючих багаторічних рослини, трудових операцій у розгорнутому мовленні учня.
9.   Осіння обробка ґрунту
    Теоретичні відомості. Поняття про ґрунт. Обробка ґрунту і її значення. Обробка ґрунту за допомогою лопати (перекопування). Глибина перекопування, визначення глибини. Правила перекопування ґрунту лопатою. Техніка безпеки при роботі з лопатою. Практичні роботи. Перекопування ґрунту за допомогою лопати на клумбах, на дослідних ділянках.   Характеризує: осінню обробку ґрунту на квітниках. Пояснює: правила перекопування ґрунту. Дотримується: правил безпечної роботи з лопатою. Розвиток мовлення на основі збагачення словника назвами квіткових рослин та садового інвентарю.   Особистісний розвиток: розвиток самостійності виконання практичних завдань.
10.   Кімнатні рослини
    Теоретичні відомості. Декоративно - листяні і гарноквітучі кімнатні рослини. Значення правильного догляду за кімнатними рослинами в залежності від їх біологічних особливостей; строки проведення робіт по догляду за рослинами в різні пори року. Потреби рослин у волозі ґрунту, температурі повітря, освітленні. Світлолюбиві і тіньовиносливі рослини. Розміщення світлолюбивих і тіньовиносливих рослин в інтер'єрі школи. Температура води для полива рослин в період росту і покою. Практичні роботи. Розміщення рослин відповідно вимог до освітлення і температури. Полив, обприскування, видалення пилу з листя рослин,, рихлення ґрунту в горщиках, миття горщиків, видалення пожовклого листя.   Характеризує: однорічні і багаторічні декоративно - квіткові рослини. Називає: приклади світлолюбивих і тіньовиносливих рослини.   Пояснює: розміщення світлолюбивих і тіньовиносливих рослин в інтер'єрі школи. Доглядає:кімнатні рослини Розвиток мовлення: уточнення, збагачення словникового запасу назвами декоративно – листяних та гарноквітучих рослин. Пізнавальний розвиток: аналіз, порівняння, класифікація світлолюбивих і тіньовиносливих рослин. Особистісний розвиток: розвиток естетичного смаку на основі вибору квітів для інтер'єру школи.
11.   Шкідники кімнатних рослин
    Теоретичні відомості: Шкідники кімнатних рослин і шкода, нанесена ними. Засоби боротьби із шкідниками (з урахуванням їх біологічних особливостей) Практичні роботи: Ознайомлення з найбільш поширеними комахами, що наносять шкоду кімнатним рослинам. Обмивання листя і стебла рослин. Знайомство з будовою оприскувача. Пояснює: необхідність боротьби із шкідниками. Наводить приклади засобів боротьби із шкідниками кімнатних рослин. Розвиток мовлення використання назв шкідників кімнатних рослин у словесному описі етапів роботи.  
12.   Фенологічні і метеорологічні спостереження
    Сезонні зміни в природі зимою. Спостереження за ростом і розвитком кімнатних рослин. Спостереження за станом кімнатних рослин, за появою шкідників і захворювань.   Характеризує: сезонні зміни в природі зимою. Спостерігає: за станом кімнатних рослин.   Пізнавальний розвиток: розширення уявлень про сезонні зміни в природі, розвиток допитливості та спостережливості.
    ІІ семестр (144 год)
13.   Ручний сільськогосподарський інвентар для вирощування рослин
    Теоретичні відомості. Ручний інвентар для висівання насіння в ящики: ящики для посіву, маркер, трамбовка. Їх будова і призначення. Пристрої для очищення і відбору насіння: дошка і шпатель, користування ними. Інвентар для догляду за рослинами в ящиках і горщиках: лійка, її будова і правила користування. Сито для ґрунту, його призначення. Практична робота. Визначення придатності ручного сільськогосподарського інвентарю.   Характеризує: ручний інвентар для висівання насіння в ящики. Розпізнає: інвентар для догляду за рослинами в ящиках і горщиках:   Порівнює: види та призначення ручного інвентарю. Розвиток мовлення використання назв ручного інвентарю у розгорнутому мовленні. Пізнавальний розвиток: аналіз, порівняння різних видів ручного інвентарю.
14.   Вирощування чорнобривців в горщиках
    Теоретичні відомості. Умови, необхідні для вирощування чорнобривців у горщиках. Горщики для квітів, які придатні для вирощування чорнобривців в кімнатних умовах. Догляд за рослинами. Практичні роботи. Підготовка ґрунту для вирощування чорнобривців: просіювання і прогрів ґрунту. Підготовка насіння до висівання, підготовка горщиків. Висівання насіння у горщики, полив, встановлення в тепле місце. Спостереження за сходами. Систематичний полив.   Характеризує: умови, необхідні для вирощування чорнобривців у горщиках. Орієнтується: в завданні за зразком.   Висіває: насіння у горщики.   Поливає: висіяне насіння. Особистісний розвиток: формування свідомого ставлення до процесу навчання, позитивного ставлення до праці.
15.   Мінеральні добрива
    Теоретичні відомості. Поняття про мінеральні добрива. Елементи підживлення, що містяться в мінеральних добривах, види мінеральних добрив: азотні, фосфорні, калійні. Азотні добрива - аміачна селітра і сульфат амонію. Зовнішній вигляд цих добрив. Розчинення у воді. Фосфорні добрива - суперфосфат. Колір добрива, розчинення у воді. Калійні добрива - хлористий калій, калійна сіль, комплексні мінеральні добрива - амофос, нітрофоска, нітроамофоска. Колір добрив, розчинення у воді. Зберігання мінеральних добрив. Правила внесення мінеральних добрив у ґрунт. Лабораторні роботи. Розпізнавання мінеральних добрив.   Характеризує види мінеральних добрив: азотні, фосфорні, калійні.     Порівнює: види мінеральних добрив. Дотримується: правил безпечної праці з мінеральними добривами.   Розпізнає: мінеральні добрива. Пізнавальний розвиток: розширення знань про мінеральні добрива. Мовленнєвий розвиток: уточненнята використання вивчених назв мінеральних добрив, формування логічності самостійних висловлювань. Виховання позитивних рис особистості: наполегливості, акуратності, терпеливості, ретельності.
16.   Розмноження кімнатних рослин
    Теоретичні відомості. Кімнатні рослини і способи їх розмноження. Розмноження кімнатних рослин живцями, діленням кореня, цибулинками. Найбільш розповсюджені кімнатні рослини, рекомендовані для озеленення приміщень. Фікус, монстера, традесканція, алое, бальзамін, бегонія, плющ, гібіскус, фуксія, азалія, сенполія, хлорофітум. Біологічні особливості цих рослин. Практичні роботи. Живцювання герані, ехеверії, колеусу, бальзаміну, бегонії, фуксії. Висаджування живців у мокрий пісок на укорінення. Розмноження циперусу, адіатуму діленням кореню на декілька частин. Догляд за живцями і посадженими рослинами. Характеризує кімнатні рослини і способи їх розмноження.   Пояснює: способи розмноження кімнатних рослин. Доглядає: висаджені живці. Дотримується: правил безпечної роботи з інструментом.   Пізнавальний розвиток: розширення знань про кімнатні рослини і способи їх розмноження Мовленнєвий розвиток: повторення вивчених назв кімнатних рослин. Особистісний розвиток: розвиток самостійності виконання практичних завдань.
17.   Висівання насіння однорічних декоративно - квітучих рослин
    Теоретичні відомості. Декоративно - квітучі рослини: однорічні, дворічні. Однорічні: петунія, портулак, айстра, агератум, їх характеристика. Дворічні: шавлія, капуста декоративна. Правила підготовки насіння до посіву. Правила висівання насіння у ґрунт на розсаду. Практичні роботи. Висівання насіння декоративно-квітучих рослин у ящики для отримання розсади. Називає: декоративно-квітучі рослини. Характеризує правила підготовки насіння до посіву. Дотримується: правил безпечної роботи з інструментами. Висіває: насіння декоративно-квітучих рослин у ґрунт. Пізнавальний розвиток: розширення знань про кімнатні рослини і способи їх розмноження Мовленнєвий розвиток: повторення вивчених назв кімнатних рослин. Особистісний розвиток: розвиток самостійності виконання практичних завдань.
18.   Пікірування розсади декоративних культур
    Теоретичні відомості. Необхідність пікірування розсади. Строки виконання даного виду робот. Правила пікірування розсади. Правила безпечної роботи з паличками - піками. Практичні роботи. Підготовка ґрунту в стелажах для пікірування. Пікірування розсади декоративно - квітучих рослин Характеризує: строки пікірування розсади. Пояснює: правила пікірування. Дотримується: правил безпечної роботи з інструментами у процесі пікірування розсади.. Розвиток мовлення на основі збагачення словника назвами квіткових рослин та садового інвентарю.   Особистісний розвиток: розвиток самостійності виконання практичних завдань.
19.   Підготовка квітників до весняно - літнього сезону
    Теоретичні відомості. Елементи квіткового оформлення шкільного подвір'я: рабатка, бордюр, групова посадка. Строки і послідовність весняних робіт на клумбах і квітниках. Правила рихлення зимуючих багаторічних рослин за допомогою сапки. Перекопування квітників лопатами. Підготовка коренів кан до висаджування на клумби. Правила посадки. Техніка безпечної роботи із сільськогосподорським інвентарем. Практичні роботи. Рихлення зимуючих багаторічних декоративних рослин за допомогою сапки. Висаджування кан у відкритий ґрунт. Перекопування квітників за допомогою лопати. Характеризує весняні роботи на квітниках. Називає: елементи квіткового оформлення шкільного подвір'я. Дотримується: правил посадки рослин, безпечної роботи з інвентарем. Висаджує: декоративні рослини у ґрунт. Пізнавальний розвиток: розширення знань про квіткові рослини і способи їх розмноження. Мовленнєвий розвиток: повторення вивчених назв квіткових рослин. Особистісний розвиток: розвиток самостійності виконання практичних завдань.
20.   Весняне пересаджування кімнатних рослин
    Теоретичні відомості. Необхідність весняного пересаджування квітів. Строки проведення даного виду робіт. Правила пересаджування кімнатних рослин. Практичні роботи. Пересаджування кімнатних рослин. Догляд за рослинами після пересадки. Обґрунтовує необхідність весняного пересаджування кімнатних квітів Дотримується: правил Пересаджування кімнатних рослин Пізнавальний розвиток: розвиток мислення, уваги, спостережливості у процесі догляду за кімнатними рослинами. Мовленнєвий розвиток: розширення словникового запасу за рахунок назв кімнатних квітів.
21.   Висаджування розсади декоративних культур у відкритий ґрунт
    Теоретичні відомості. Правила висаджування декоративних культур у відкритий ґрунт. Правила догляду за посадженими рослинами. Інвентар і правила безпечної роботи з ним. Практичні роботи. Підготовка ґрунту для висаджування розсади декоративних рослин. Висаджування розсади декоративних рослин згідно пл




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 858 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2539 - | 2234 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.