Робочий зошит
Для практичних занять
З дисципліни
«Економіка праці й соціально-трудові відносини»
Для студентів 3 курсу напряму підготовки
6.030509 «Облік і аудит»
Студента (ки) 2 групи ______________________________________________
__________________________________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові)
ХАРКІВ − 2013
Укладачі: доцент В.В Олійник
Рецензенти: директор ННІ бізнесу і менеджменту, кандидат технічних наук, професор кафедри організації виробництва, бізнесу і менеджменту ХНТУСГ ім. Петра Василенка, професор Г.Є Мазнєв;
кандидат економічних наук, доцент кафедри менеджменту організацій Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва О.М. Таран
Робочий зошит побудовано відповідно до програми навчального курсу «Економіка праці й соціально-трудові відносини» для студентів ІІІ курсу напряму підготовки 6.030509 «Облік і аудит» стаціонарної форми навчання.
Метою робочого зошиту є засвоєння студентами набутих теоретичних знань з лекційного матеріалу по кожній темі за допомогою вирішення окремих завдань, значна частина яких виконується на фактичному матеріалі Статистичних щорічників України та річних бухгалтерських звітів аграрних підприємств.
© Олійник В.В.
© Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, 2013
__________________________________________________________________
Вступ
З переходом економіки України до ринкових умов господарювання найбільш суттєві зміни відбуваються у сфері соціально-трудових відносин. Питання і проблеми, які тут виникають, – надзвичайно гострі та складні, оскільки зачіпають інтереси всього населення країни. Вирішення цих питань потребує підготування спеціалістів нового типу мислення, спеціалістів з економічним світоглядом, які були б здатні розуміти й усвідомлювати економічні процеси і явища, що відбуваються у соціально-трудовій сфері, володіти економічним методами регулювання трудових відносин.
Кожний суб’єкт ринкового господарства одночасно є й суб’єктом трудових відносин, тому від знання економічних законів і закономірностей функціонування ринку праці, зайнятості, організації та оплати праці великою мірою залежить ефективність використання такого важливого виробничого ресурсу, як робоча сила, а отже, успіх підприємця і рівень життя населення країни. Все це обумовлює об’єктивну необхідність набуття ґрунтовних знань основних положень з економіки праці та соціально-трудових відносин. У процесі вивчення дисципліни «Економіка праці й соціально-трудові відносини» студенти повинні досконало оволодіти знаннями на рівні сучасних вимог, що сприятиме ефективній роботі майбутніх управлінців, економістів, фінансистів, успішному вирішенню ними різноманітних виробничих, економічних та соціальних завдань.
Запропонований робочий зошит відповідає основним поняттям та відображає ключові моменти усіх тем, які розглядаються при вивченні курсу «Економіка праці й соціально-трудові відносини» студентами 3 курсу напряму підготовки 6.030504 «Економіка підприємства» стаціонарної форми навчання. Кожне завдання передбачає визначення основних показників демографічної ситуації в Україні, а також визначення ефективності використання трудових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах, самостійне опрацювання результатів розрахунків та відображення їх у висновках, що потребує вміння систематизувати наявну інформацію, пошуку резервів та джерел поліпшення результативних показників. Вихідною інформацією для розрахунків є Статистичні щорічники України а також річна статистична звітність сільськогосподарських підприємств.
Тематика практичних занять
Модуль 1. Трудові ресурси, трудовий потенціал, персонал та його продуктивність
Тема 1. Об’єкт, предмет та завдання дисципліни «Економіка праці й соціально-трудові відносини»
Тема 2. Населення, трудові ресурси і трудовий потенціал суспільства
Тема 3. Ефективність та продуктивність праці