фіксують і утримують структуру своїх ядер. Молекули чітко «запам'ятовують» склад хімічних елементів і сполук. Пам'ять неживої природи - це ті фізичні закони, яких неухильно дотримуються об'єкти мікро-, макро- і мегасфер світобудови.
Генетична пам'ять. Цілком імовірно, що процес формування самої генетичної пам'яті мав дуже драматичний характер. Деякі дослідники (Моисеев, 1990) припускають, що, можливо, на перших етапах формування еволюційного розвитку життя існувало кілька конкуруючих структур пам'яті. Якщо це так, то генетична система виявилася більш стійкою, більш здатною, ніж інші, пристосуватися до умов земного життя. Хоч як там було, на Землі існує тільки одна система, «один алфавіт», який на рівні біологічного виду здатний передавати всі дані, необхідні для відтворення і життєзабезпечення наступних поколінь.
Екосистемна пам'ять. Як відомо, жодний біологічний вид не здатний існувати без взаємозв'язку з іншими видами. Будь-який біоценоз (утворюється взаємозв'язками біологічних видів) чи будь-яка екосистема (куди крім біологічних видів включаються ландшафтні елементи) крім своєї матеріально-енергетичної основи має інформаційну систему регуляції, що закріплює за певними біологічними видами функції і комунікаційні зв'язки. Екосистема, де пам'ять має кожний її елемент (ланцюги живлення, сусіди по екологічній ніші, особливості ландшафту, кліматичні компоненти і навіть барви місцевості), диктує свої правила мешканцям системи. Екосистемна пам'ять відіграла першорядну роль у збільшенні різноманіття живої природи на Землі.
Мозок. Як було показано вище, будь-яка матеріальна система здатна розвиватися настільки довго, на скільки вистачає запасу її носіїв інформації, тобто пам'яті. У більшості біологічних видів вона обмежена інформаційною ємністю генетичного коду. їх розвиток замикається межами генетичної програми, обриваючись на останній «літері» генетичного алфавіту. Трансформація біологічних видів відбувається, головним чином, завдяки інформаційному потенціалу екосистем, у яких живуть організми даного виду. Не випадково зміни в межах одного біологічного виду звичайно мають характер адаптацій до умов місцевих екосистем. Принципові ж якісні зміни в ході еволюції досягалися природою шляхом створення нових біологічних видів (а не розвитку існуючих) за рахунок знову ж таки інформаційних механізмів екосистем, через природний добір на рівні особин.
152
Ситуація різко змінилася з появою у вищих тварин мозку. Пам'ять біологічних істот, що мала до цього лише генетичну основу, діставала продовження, створюючи можливості індивідуального розвитку організму. Причому ця трансформація пам'яті не просто кількісно нарощувала її ємність із записаною на ній інформацією (у цьому випадку могла б лише збільшитися фізична тривалість життя без його якісної зміни). Тут же відбулися якісні зміни в самому характері інформаційної системи. Те, що поволі готувалося й випробувалося природою на тваринах, набуло логічного завершення в людині. Це відіграло роль революційного стрибка у формуванні інформаційних систем усієї природи.
Цікавий факт
Хоча генетична інформація в людині і мавпі здається майже однаковою, ці види живих істот зовсім непорівнянні. Головне, що їх розділяє, - це структура мозку. Особливо вражає ступінь резервування в його структурі: у людини постійно задіяно пише кілька десятих відсотка клітин мозку, тобто ступінь резервування дорівнює декільком сотням. У людиноподібних мавп він дорівнює 5-7%. Це означає, що в них постійно задіяно 14-20% мозкових клітин. У цьому відношенні мавпи мапо чим відрізняються від інших «досить розумних» тварин — дельфінів, собак. Таким чином, тут виникає «парадокс резервування», властивий тільки людині.
Нервова система, включаючи мозок, являє собою певну систему управління, і, отже, для оцінки її ефективності і завадостійкості можуть бути використані ті ж підходи і ті ж стандарти, що використовуються для оцінки будь-яких систем управління. Для таких систем, що діють в умовах стохастичних зовнішніх впливів, ступінь резервування є однією з найважливіших характеристик надійності і потенційних можливостей. Дотепер залишається загадкою, чому «еволюції потрібна була» така висока надійність нервової системи, що відсутня у всіх інших живих істот (Моисеев, 1990).
Разом із жорстким, детермінованим записом інформаційних програм життя людина одержала вільну інформаційну ємність, яку могла використовувати (записуючи і стираючи інформацію за власним бажанням) для індивідуального розвитку.
Ііифри і факти
• Людський мозок містить 1010 нейронів, у кожного нейрона є 104синапсів. Синапс — це функціональне сполучення нейронів, через яке відбувається передача інформації між ними. Гранична ємність такої мережі складає не більш 10мбіт (-104 Гбайт). За деякими оцінками, функціональна ємність
людської пам'яті складає принаймні 1020 біт. Тому існує погляд, що ней-ронний механізм сам по собі просто не в змозі реалізувати унікальні пізнавальні здібності людини. Висловлюються різні думки про влаштування людської пам'яті. З них три є найбільш поширеними:
1) інформація кодується послідовністю амінокислот у білках, вбудованих у мембрану нейронів. При цьому зовсім не зрозуміло, як саме записана таким чином інформація може оброблятися;
2) інформація відображається у вигляді оптичної голограми. Хоча при голографічному способі відображення інформації виникають питання щодо достатності ємності пам'яті, принципова можливість даного принципу обумовлена можливістю паралельної обробки і реалізації алгоритмів залежно від змісту, що характерно для людського мислення;
3) пояснення роботи людського мозку лежить за межами існуючої фізичної картини світу. І для того щоб знайти цей ще невідомий механізм надшвидкісної обробки інформації, необхідне більш глибоке проникнення в сутність фізичних явищ за межами того опису реальності, що лролонує нам сучасна фізика. Основна обробна інформації відбувається поза мозком. Функціональна роль матеріальних формацій мозку полягає в організації доступу до цих процесорних засобів. Така аналогія; хоча носії заряду рухаються усередині провідника, найголовніші явища — електричні і магнітні поля, пов'язані зі*струмом, - розгортаються в просторі навколо провідника (Дубнищева и др., 1998).
• «Ємність довгострокової пам'яті людини потенційно не обмежена і досягає, за деякими оцінками, 2,& • 1020 біт. Оскільки обсяг мозку дорівнює 103 см3, його можна розглядати як запам'ятовуючий пристрій із щільністю інформації 3 • 1017 біт/см3. Один раз отримана інформація фіксується мозком людини назавжди: образи згодом не тьмяніють і можуть бути відтворені через багато років.» (Волков и др., 1999).
Оперуючи звичними сьогоднішньому читачеві термінами, можна дуже приблизно порівняти запис генетичної інформації з жорсткою фіксацією на грамофонному диску, а пам'ять мозку - з інформаційною ємністю чистих касет чи дискет, які дозволяють не тільки записувати нову інформацію, але, що дуже важливо, «витирати» (забувати), виправляти (переосмислювати) і оновлювати запис (переучуватися). Щоб ще більше наблизити аналог до оригіналу, внесемо в пропонований приклад одне істотне уточнення. Справа в тім, що кожний біологічний індивід одержує обидві інформаційні ємності (жорстку програму і вільну «дискету») одночасно. Більш того, використовувати свобод-ну ємність можна тільки паралельно з жорсткою пам'яттю. Причому доти, поки звучить її запис. Таким чином, це більше
154
нагадує спів під фонограму. Імпровізувати (розвивати «пісню») можна, але тільки на тлі жорстких ритмів біологічних функцій і строго в рамках основної «теми життя», що звучить у записі на жорсткому диску генетичної «пластинки».
Примітка
Гердер назвав людину «першим вільновідпущенником природи». І це справді так. Людині першій (принаймні, поміж мешканців планети) пощастило одержати індивідуальний інформаційний пульт управління своїм розвитком - інтелект.
І все-таки заради справедливості слід зазначити, що ця свобода виявилася дуже відносною. Вона обмежена міцним «повідцем» меж матеріальної природи людини, жорсткою інформаційною програмою генетичного коду. Розсунути ці обмеження людина може, тільки напружуючи до краю свої фізичні можливості, або за допомогою різних знарядь праці, що подовжують межу досяжності людини. Найбільш досконалі знаряддя - автомати - уже працюють в екстремальних фізичних умовах (позамежних температурі, тиску, радіації), досліджують космічний простір.
6.4. Соціальна пам'ять
На думку академіка М.М. Моїсеєва, саме соціальна форма пам'яті стала відігравати провідну роль в еволюції природи з моменту виникнення перших людських співтовариств.
Аргументи вченого
«Уповільнення швидкості еволюційного розвитку людини, яке відбулося на заключній стадії антропогенезу, означає тільки одне: у сипу якихось причин активність внутрішньовидового добору - основного рушія процесу біологічної еволюції — почала поступово згасати. 1 морфологічне удосконалення людини практично припинилося в останню міжльодовикову епоху.
Отже, закінчення періоду антропогенезу пов'язане з новою якісною зміною всього процесу розвитку — морфологічне удосконалення Людини закінчилося: еволюція, у тому числі і розвиток мозку, припинилася. Механізм генетичного розвитку Людини на основі внутрішньовидового добору практично перестав функціонувати. Для відмови від використання цього механізму, якому Людина була зобов'язана своїм затвердженням на вершині біологічної піраміди, та й усім своїм життям, мали бути вагомі причини.
155
Я думаю, що причина настільки різкої зміни характеру розвитку Людини як біологічного виду і справді мапа суто кібернетичний чи, краще сказати, інформаційний характер: на певному етапі еволюційної історії співтовариств неоантропів для їхнього подальшого удосконалення потрібна бупа (і виникла) нова форма пам'яті» (Моисеев, 1990).
Поява на еволюційній сцені «людини думаючої» із принципово новим інформаційним потенціалом мозку здійснила революцію й у формуванні колективної пам'яті, що почала складатися з появою на Землі тварин, наділених зачатками інтелекту.
Вже в кооперативних структурах тварин, особливо тих, що ведуть стадний спосіб життя, з'являється спадкоємна негенети-чна форма пам'яті, яка сприяє розвитку цих структур. Механізм передачі поведінкової інформації ґрунтується на навчанні: старші навчають молодших за принципом «роби, як я!». Звичайно, кожна особина, маючи мозок, певні знання може отримувати і з власного досвіду. Однак сповнене небезпек життя, на жаль, швидкоплинне і змушує вчитися не тільки на своїх, але і на чужих помилках. Виникає потреба в системі колективного навчання і виховання. Механізм колективної пам'яті виробив своєрідну і дуже ефективну мову, у якій використовуються не тільки приклади, але й заохочення і покарання.
Колективна пам'ять людських стад спочатку формувалася за тими ж принципами, найважливішим з яких був «роби, як я!». Виділення зі світу тварин «людини думаючої» принципово трансформувало і її колективну пам'ять. З розвитком інтелекту все більше ускладнюються процеси добування їжі, основою яких стають знання і праця. Нагромадження і збереження трудових навичок стали життєвою основою популяції. Для їх передачі від покоління до покоління генетична пам'ять була непридатна. Стандартної пам'яті було недостатньо. За її допомогою в пам'яті популяції могли закріпитися лише найпростіші навички. Складні ж знання, наприклад, про властивості вихідних матеріалів для готування знарядь праці, місця їх видобутку і способи обробки, техніку використання сокир і організацію полювання - потребують багаторічного навчання. Крім суто професійних навичок, життя в суспільстві диктувало виконання певних соціальних правил.
Аргументи вченого
«...Багато... принципів поведінки в суспільстві, як і взагалі принципи людської моралі, пов'язані насамперед із трудовою діяльністю, з необхідністю закріплювати трудові навички, зі створенням спеціальної форми пам'яті, здатної забезпечити будь-який тип спадковості, що дозволив би не тільки зберігати і накопичувати ці навички і набуті знання, але й розвивати їх.
Ця необхідність привела згодом до виникнення ще одного нового феномену, ще однієї системи (інституту) пам'яті, яку я називатиму системою «Учитель». Я гадаю, що першим кроком до її створення було утвердження заборони «не убий!». Така гіпотеза має під собою певні підстави. Справді, зазначена заборона сприяє виживанню тих умільців, що були здатні не тільки зберігати потрібні знання і навички, але і народжувати нову майстерність, здобувати нові знання і, що найголовніше, передавати їх іншим поколінням. Принцип «не убий!» розв'язував суперечність між сильним і розумним на користь останнього» (Моисеев, 1990).
Формуванню суспільної пам'яті сприяли розвиток усного мовлення та інших форм мови (жестів, символів, знаків і т.д.), а також засобів комунікаційних зв'язків між членами співтовариств.
Соціальною пам'яттю можна вважати систему інформаційних механізмів спадкування і закріплення соціальних змін, що забезпечують відтворення організаційних основ, суспільних відносин, процесів регламентації і навчання в суспільних структурах.
6.5. Штучні вили пам'яті
Матеріальні носії пам'яті. Винайдення матеріальних носіїв пам'яті (у першу чергу писемності, а потім книгодрукування) відіграло колосальну роль у процесі розвитку цивілізації. До цього системі суспільної пам'яті вдавалося вирішувати завдання інформаційної інтеграції суспільства в просторі. Інформація хоча й передавалася від покоління до покоління, але головним чином серед сучасників, тобто людей найближчих поколінь. Відсутність надійної фіксації інформації приводила до того, що поступово частина знань і навичок могла спотворюватися, розсіюватися, втрачатися. Багато дуже важливих відкриттів і винаходів доводилося здійснювати заново. На це витрачалися час і енергія суспільства.
Поява матеріальних носіїв інформації заклала основу для суспільної інформаційної інтеграції людства в часі. У принципі
157
функцію матеріальної фіксації інформації виконували будь-які об'єкти людської культури (знаряддя праці, одяг, будівлі, твори мистецтв). Адже вже саме їх довгострокове використання давало уявлення про їхні функції, будову, методи застосування. І все-таки знаковою подією стало винайдення писемності. З появою книгодрукування з'явилися об'єктивні передумови, з одного боку, для масового поширення знань, з іншого - для підключення кожного члена суспільства до колективних банків інформації. Це одразу ж позначилося на темпах суспільного прогресу, підготовляючи ґрунт для індустріальної революції. Поява нових форм фіксації інформації і комунікаційного обміну (фотографія, кіно, радіо, телебачення) стала потужним поштовхом соціального розвитку, значною мірою сприяючи його прискоренню.
Соціальна пам'ять (що охоплює, природно, і автономні пам'яті всіх членів суспільства), озброєна сучасними матеріальними носіями інформації, - це вже потужна інформаційна система, яка має колосальний потенціал і чинить величезний вплив на соціально-економічний розвиток.
Якщо соціальна пам'ять, як і пам'ять генетична, є цільною інформаційною системою, у ній, напевно, мають існувати і певні носії та одиниці пам'яті за аналогією з геном. Сучасний англійський біолог Р. Доукінс увів поняття «мем». Мем є продуктом інтегральної інформаційної системи соціальної пам'яті, що охоплює підсистеми мозку кожного члена суспільства і підсистеми матеріальних носіїв інформації. Мем являє собою стійкий елемент людської культури, який транслюється каналом лінгвістичної інформації. Якщо гени локалізовані в хромосомах, то меми — у людській пам'яті (звідси і транскрибування мем від англ. memory) і передаються від покоління до покоління за допомогою слів. Мем - це реплікатор; одиниця трансляції культурної спадщини, він передається від одного мозку до іншого за допомогою процесу імітації.
Подробиці
У якості мема можуть виступати: мелодії, ідеї, модні слівця і вислови, теорії Ч. Дарвіна, А. Енштейна та інших учених, релігії з усіма їх обрядами і молитвами, філософські вчення, переконання, забобони, жести, пози й ін. Родинні меми як цеглинки культури групуються у вищі категорії - теми, що кожним із видів культур формуються в сцени, які групуються, у свою чергу,
158
у вищу категорію - драми, мри чи ритуали, що детермінують світогляд видів культур. У кожної культури є своя мрія - модель природної і соціальної реальності, природа якої гіпотетична й складає певну систему переконань і упереджень. Фактично мрії, теми і меми - це свого роду ілюзії, які визначають поведінку людини і функціонування соціальних систем, і мають не тільки культурні, але й біологічні основи (Волков и др.( 1999).
Комп'ютер. Комп'ютер (у широкому розумінні, тобто разом з усіма його інформаційними системами) здійснив революцію насамперед у збільшенні індивідуального інформаційного потенціалу людини. Маючи на увазі класичну тріаду пам'яті (накопичувати, закріплювати і відтворювати інформацію), можна сказати, що комп'ютер на кілька порядків збільшив її параметри. Ємність комп'ютерних інформаційних систем, тобто їх здатність накопичувати інформацію, практично безмежна (у всякому разі, стосовно реальних потреб людини), не обмежені (у реальному масштабі часу) і характеристики закріплення інформації, тобто час її збереження, і нарешті, безпрецедентні показники, що характеризують темпи відтворення інформації. Саме цей показник є результуючим у тріаді пам'яті (який сенс накопичувати і зберігати (закріплювати) інформацію, якщо немає можливості її відтворення або ж це потребує багато часу).
Примітка
У сучасному суспільстві, що нагромадило величезні обсяги інформації, саме проблема відтворення інформації стала найбільш «вузькою ланкою». Досить згадати, скільки часу іде на пошук архівної довідки чи потрібної книги (не кажучи вже про потрібну фразу чи термін у ній), скільки сил витрачається на оформлення в «ручному режимі» квитка на будь-який вид транспорту, як довго обробляються результати дослідів і аналізів, і, нарешті, на скільки затягується обрахування й обґрунтування різних варіантів проектних рішень.
Задачі, на які йшли дні, місяці і роки, комп'ютер зміг вирішувати за лічені хвилини. Більш того, він зміг моделювати (а отже, відтворювати за заданою програмою інформацію, що зберігається) такі процеси, які в принципі не здатна контролювати людина з її власним потенціалом мозку. Ці процеси протікають або в нескінченно великих, або в нескінченно малих масштабах часу. Мозок людини виявився значно більш вразливим порівняно зі штучними інформаційними системами, створеними на основі комп'ютера. Людина на порядки гірше накопичує
159
(запам'ятовує) інформацію, гірше її фіксує (при легкому розладі чи перевантаженнях може взагалі все забути чи переплутати) і, нарешті, на кілька порядків програє у швидкодії відтворення накопиченої інформації, яка в людини обмежена швидкістю нормальних фізіологічних реакцій.
Саме ця обставина привела до чергової революції в розвитку інформаційних систем природи. Людина змушена була довірити комп'ютерам прийняття кінцевих рішень щодо забезпечення власної безпеки.
Примітка
Людина може ще самовпевнено тішитися, що в її* руках залишається пульт управління штучними інформаційними системами. Згадаємо принципи «не-завдання шкоди людині», якими, за задумом А. Азімова, людство має намір наділяти самокерованих роботів у майбутньому.
Уже сьогодні практично всі найважливіші вузли життєзабезпечення людства виявляються контрольованими штучними інформаційними системами. Відключення їх може привести до справжнього пекла на Землі. У цьому переконали цілком реальна ситуація Чорнобильської катастрофи і гіпотетична ситуація комп'ютерної проблеми при переході до 2000 року.
Щоб улаштувати на Землі апокаліпсис, роботам не обов'язково заподіювати пряму шкоду людству - досить забути змінити кілька цифр у потрібний час у потрібному місці чи зробити дію на одну мільйонну секунди пізніше, ніж це має відбутися...
XX століття підбило своєрідний підсумок еволюційного розвитку природи. Участь на перших ролях людини в цьому процесі займає за історичними масштабами лічені секунди, однак роль її в прискоренні розвитку природи колосальна.
Факти публікацій ___________________________________________
Швейцарський інженер і філософ Г. Ейхельберг дуже образно описує темпи прогресу людства:
«Передбачається, що вік людства 600 тис. років. Уявимо собі рух людства, як марафонський біг на 60 км.
Велика частина 60-кілометрової відстані проходить дуже важким шляхом - через незаймані ліси. Ми мало знаємо цю частину, тому що лише наприкінці, на 58-59-му км бігу зустрічаємо разом з первісними знаряддями малюнки печерних людей як перші ознаки культури і тільки на останньому кілометрі шляху з'являється все більше ознак землеробства.
За двісті метрів до фінішу покрита кам'яними плитами дорога веде повз римські укріплення.
160
За сто метрів до фінішу бігун пробігає через середньовічні міста.
До фінішу залишається ще 50 метрів; там стоїть людина, розумними і розуміючими очима стежить за бігуном, — це Леонардо да Вінчі.
Залишається тільки 10 метрів! Вони починаються при світлі смолоскипів і при вбогому освітленні масляних світильників.
Але при стрімкому ривку на останніх п'яти метрах відбувається приголомшливе диво: світло заливає нічну дорогу, машини гудуть на землі й у повітрі, і вражений бігун осліплюється прожекторами фото- і телекореспонде-нтів» (Мангутов, 1973).
Але ж на момент написання цих рядків учений ще не був свідком останніх декількох сантиметрів шляху, коли з'явилися ксерокс, факс і Інтернет. Коли комп'ютер увійшов невід'ємним елементом у виробництво, побут і сервіс. Коли, не виходячи з власної квартири, людина могла побачити по телевізору зустріч нового тисячоріччя на всіх континентах Землі.
Цифри і факти
Створені людством технічні системи дозволили в 100 разів прискорити пересування, у 1000 разів збільшити енергооснащеність людини, у 1 000 000 разів підвищити швидкість запису інформації, у 10 000 000 разів - швидкість зв'язку (Петрянов-Соколов, 1984).
Це безпрецедентне збільшення темпів еволюції природи в умовах Землі, при якому постійно наростали не тільки швидкість, але й прискорення розвитку, стали можливі завдяки унікальній здатності людини постійно удосконалювати інформаційні системи накопичення, закріплення і відтворення інформації.
Інтернет. Початок нового тисячоріччя фактично є початком нового етапу розвитку інформаційних систем і еволюції природи. До цього етапу людство встигло підготуватися в останнє десятиліття минулого століття. Інтернет означає, що всі існуючі на Землі інформаційні системи (індивідуальні й асоціативні) об'єднуються в єдину інформаційну мережу. Єдиний всепланетний розум, про який говорили у своїх футуристичних прогнозах учені (напр., думаючий океан - Солярис С. Лема), став реальністю.
Штучні інформаційні системи, що саморозвиваються. Ці системи є неминучим породженням комп'ютерної цивілізації, яку людина створила в останню чверть XX століття. Фактично
це буде четверта ера еволюції природи в такій послідовності: нежива природа, жива природа, суспільство, штучні інформаційні системи... Однак до цієї ери людству ще потрібно дожити. У попередніх главах ми ознайомилися з механізмами, що забезпечують процеси розвитку відкритих стаціонарних систем. У наступній частині книги ми розглянемо глибинну сутність процесів, що лежать в основі феномену розвитку.
162
Розділ 7
Енергетичний базис розвитку
7.1 • Поняття про енергію та її вили
Поняття про енергію. Енергія є рушійною силою будь-яких змін, а отже, і рушійною силою процесів розвитку.
Енергія (від грец. energeia - діяльність, сила) - загальна кількісна міра різних форм руху матерії (Политехнический, 1998). У деяких енциклопедіях до вже наведеного визначення подаються додаткові ознаки енергії, що передбачають також міру «взаємодії усіх видів матерії» (Физический, 1995) або міру, «що об'єднує воєдино всі явища природи» (Новьій, 1998). Ці доповнення, як видно, варто визнати істотними, хоча вони розкривають уже окремі аспекти (наслідки) тієї сутності явища, що міститься в базовому визначенні.
Відповідно до різних форм руху матерії розглядаються різні форми енергії: механічна, внутрішня, електромагнітна, хімічна, ядерна та ін.
Примітка __________________________________________________
Зазначений подіп до певної міри умовний. Так, хімічна енергія складається з кінетичної енергії руху електронів, а також епектричної енергії взаємодії епек-тронів один з одним і з атомними ядрами. Внутрішня енергія дорівнює сумі руху мопекул щодо центра мас тіл і потенційної енергії взаємодії молекул. Теорія відносності показала, що енергія тіла нерозривно пов'язана з його масою т співвідношенням Е = тс2 (де с - швидкість світпа). Будь-яке тіло має енергію, кількість якої можна визначити за даною формулою. Ця енергія може переходити в інші види енергії при перетвореннях енергії (розладах, ядерних реакціях і т.д.) (Физический, 1995).
Для будь-якої замкнутої системи справедливий закон збереження енергії, відповідно до якого енергія не зникає і не виникає «з нічого»: вона лише переходить з одного виду в іншій. Якщо система не замкнута, то її енергія може змінюватися за рахунок одержання енергії ззовні чи передачі системою енергії навколишньому середовищу у вигляді роботи чи теплоти (Новьій, 1998).
Набагато складніше сформулювати поняття руху, на яке спирається визначення енергії. Згідно з існуючими визначеннями, рух є універсальним способом існування матерії, її загальним атрибутом (Философский, 1983).
У найбільш загальному вигляді, рух - це зміна взагалі, будь-яка взаємодія матеріальних об'єктів (Философский, 1983).
Таким чином, у результаті енергія може бути визначена як загальна кількісна міра різних форм зміни матерії чи взаємодії матеріальних об'єктів.
Відступ
Для філософів цілком звичними, напевно, є фрази: «рух - універсальна властивість матерії» чи «без руху матерія існувати не може». Ми сприймаємо ці постулати як аксіоми, рідко замислюючись над причинами такого нерозривного зв'язку руху і матерії.
Теорія самоорганізації систем вносить ясність у зміст звичних істин, дозволяючи по-новому поглянути на взаємозалежність і взаємозумовленість двох ключових філософських категорій.
Матерія починається з виникнення перших відкритих стаціонарних систем. Утім, можна сказати й інакше: історія перших відкритих стаціонарних систем починає відлік з виникнення матери. Саме основи функціонування подібних систем наочно ілюструють нерозривний зв'язок матерії і руху. Справа в тім, що відкриті стаціонарні системи можуть існувати, лише підтримуючи рівень гомеостазу (певну різницю потенціалів) і здійснюючи метаболізм (обмінні процеси системи із середовищем та всередині самої системи). Обидві ці функції нерозривні з рухом, тому що пов'язані з процесами переміщення речовин, енергії та інформації.
Існування матерії означає не просто рух - це рух до саморозвитку матеріальних систем. Зазначене дозволяє говорити про спеціальне призначення руху в процесі еволюції природи.
Відповідь на питання, у чому призначення руху, можна знайти в самому його визначенні. «Рух - це зміна». Отже, для відтворення змін стану системи необхідний рух.
Причиною, що викликає рух якого-небудь тіла, є енергетичний вплив.
164
Рух характеризують дві основні величини: вихідна і результуюча. Вихідною величиною є сила; результуючою величиною є робота.
Робота - величина, що характеризує кількісні і якісні зміни, які відбулися в системі під дією сили (енергетичного впливу). Якісні перетворення в системі пов'язані з перетворенням енергії з однієї форми в іншу.
Сила - це величина, що характеризує здатність енергетичного впливу виконати певний обсяг роботи. Сила визначається інтенсивністю і напрямком впливу. З видів впливу можна виділити: теплове, механічне, променеве, світлове, електричне, акустичне та ін.
Потужність - це величина, що характеризує обсяг роботи, вироблений за одиницю часу.
Будь-які зміни в системі можуть пояснюватися двома основними причинами. Одна з них пов'язана з природними процесами дисипації (необоротного розсіювання) енергії. У результаті цих процесів енергія марно втрачається, і зростає ентропія системи. Іншими словами, знижується упорядкованість системи, у ній відбуваються процеси руйнування.
Інша причина змін пов'язана з корисною витратою енергії. Подібні процеси, навпаки, ведуть до зменшення ентропії системи. Такий процес, у якому збільшується упорядкованість системи, і можна вважати здійсненням роботи.
Примітка
Тут слід зробити застереження. Не завжди кінцевим підсумком здійснення роботи однозначно є підвищення упорядкованості системи. Енергетичний імпульс, зокрема, може стати «останньою краплею», що викликала лавиноподібний процес руйнування системи. Такі явища можна спостерігати в природі, техніці, суспільних системах.