Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Водночас історії процесу в країнах з романо-германським типом права відомі три основні форми перегляду судових рішень: апеляція, касація та ре­візія




Кажучи про апеляційне провадження, слід навести такі йо­го основні риси:

— апеляційна перевірка постанов і ухвал є гарантією здійснен­ня права на судовий захист. Якщо сторони та інші особи, що беруть участь в справі, не погоджуються з рішенням суду, вважають його незаконним і необгрунтованим, то за їх скаргою справа розглядається судом апеляційної інстанції;

— предмет процесу залишається незмінним: апеляційна ін­станція розглядає лише вимоги, заявлені у суді першої ін­станції. Разом із тим суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи (ст. 195 КАС України);

— при апеляційному оскарженні розгляд справи переноситься до вищого суду;

— перегляд постанов і ухвал в апеляційному порядку є також засобом судового нагляду вищого суду, який перевіряє за­конність і обґрунтованість постанов і ухвал суду першої інстанції, виправляє допущені помилки і формує судову практику.

Правила перегляду постанов і ухвал судів першої інстанції є аналогічними правилами розгляду справи у нижчому суді.

— Безпосередньо норми, які регламентують апеляційне прова­дження, містяться у ст.ст. 184-209 Глави 1 "Апеляційне провадження" Розділу IV "Перегляд судових рішень" КАС України.

— Відповідно до ст. 184 КАС України, судом апеляційної ін­станції в адміністративних справах є апеляційний адміні­стративний суд, у межах територіальної юрисдикції якого перебуває місцевий адміністративний суд (місцевий загаль­ний суд як адміністративний суд чи окружний адміністра­тивний суд), що ухвалив рішення. Винятком з цього прави­ла є те, що рішення окружного адміністративного суду щодо рішень, дій або бездіяльності Центральної виборчої комісії (ч. З ст. 172 КАС України) у порядку апеляції без­посередньо оскаржуються до Вищого адміністративного су­ду України (ч. 6 ст. 177 КАС України).

— Право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково (ст. 185 КАС України) мають сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якшо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

— Ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від постанови суду повністю або частково у випадках, встановлених КАС України, (на­приклад, відповідно до ч. З ст. 22 КАС України питання про передачу адміністративної справи суд вирішує ухва­лою, яку може бути оскаржено). Заперечення на інші ухва­ли можуть бути викладені в апеляційній скарзі на поста­нову суду першої інстанції.

— Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. І вже після її подання обґрун­тування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі (ст.ст. 186, 187 КАС України).

Заява про апеляційне оскарження рішень суду першої ін­станції є новелою у національному процесі, оскільки до при­йняття нових кодифікованих процесуальних нормативно-пра­вових актів (Цивільного процесуального кодексу України від 18 березня 2004 року та КАС України) цей інститут взагалі був відсутній у судовому процесі.

По суті ця заява представляє собою своєрідне попереджен­ня суду апеляційної інстанції про намір реалізувати суб'єк­тивне право оскарження. Вона є важливим відокремленим еле­ментом процесу апеляційного оскарження, характеризується певною самостійністю, а відтак — заяву про апеляційне оскар­ження не можна вважати додатком до апеляційної скарги.

Звернення із заявою про апеляційне оскарження є першим етапом апеляційного оскарження. Однак таке звернення не є обов'язковим елементом оскарження, оскільки законодавець допускає можливість подання апеляційної скарги до апеляцій­ної інстанції й без попереднього звернення із заявою.

Спільним для заяви про апеляційне оскарження та апеля­ційної скарги є їх процесуальні наслідки — зупинення проце­су набрання рішенням суду законної сили; основне ж призна­чення заяви про апеляційне оскарження полягає у попере­дженні, недопущенні тяганини в набранні чинності та вико­нанні судових рішень, завдяки чому судові рішення, які не бу­дуть оскаржуватись, швидше вступлять у законну силу.

Характеризуючи апеляційне провадження слід зазначити, що воно, представляючи собою окрему стадію адміністратив­ного судочинства, водночас складається з таких частин:

• порушення апеляційного розгляду адміністративної справи;

• підготовка адміністративної справи до апеляційного розгляду;

• апеляційний розгляд адміністративної справи у судовому засіданні.

Порушення апеляційного розгляду адміністративної спра­ви здійснюється шляхом подання заяви про апеляційне оскар­ження та апеляційної скарги до адміністративного суду апеля­ційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив ос­каржуване судове рішення. Одночасно копія апеляційної скар­ги надсилається особою, що її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошен­ня, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160, ч. З ст. 186 КАС України — з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга' на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання зая­ви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої ін­станції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ух­вали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскаржен­ня обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляцій­на скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Однак апеляційна скарга може бути подана без попередньо­го направлення заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеля­ційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, по­ні після закінчення строків, встановлених ст. 186 КАС Ук-раїни, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної ін-танції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 342 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2339 - | 2144 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.