Враховуючи роль принципу змагальності у забезпеченні пошуку істини у справі, адміністративним процесуальним законодавством надається право і встановлюються обов'язки сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, подати свої докази або повідомити про них суд до початку судового засідання щодо розгляду справи. Однак зацікавлені особи не завжди мають у своєму розпорядженні належні докази, або ж ці докази згодом можуть бути втрачені (зникнути чи бути знищені) чи доступ до них буде ускладненим. Із метою запобігання настанню наслідків, які ускладнюють доступ до необхідних доказів, чинним КАС України закріплено інститут забезпечення доказів — тобто вжиття судом термінових (невідкладних) заходів щодо закріплення у визначеному прог^есуальнаму порядку фактичних даних з метою використання їх як доказів при розгляді публічно-правових спорів'.
Тому процесуальним національним законодавством (ст.ст. 73-75 Глава 6 Розділ II КАС України) гарантована можливість забезпечення доказів, для здійснення якої характерні є дотримання певних правил.
По-перше, забезпечення доказів можливе, як до порушення адміністративної справи у суді, так і після відкриття провадження у справі.
По-друге, ініціатором подання заяви про забезпечення доказів може бути будь-яка особа, зацікавлена у вирішенні публічно-правового спору.
По-третє, забезпечення доказів може відбуватись за місцем їх знаходження або ж безпосередньо у судовому засіданні.
Так, якщо особи, які беруть участь у справі та обґрунтовано вважають, що надання потрібних доказів стане згодом неможливим або ускладненим, мають право просити суд забезпечити ці докази.
Забезпечення доказів може здійснюватися також за заявою зацікавленої особи до відкриття провадження у справі (ст. 73 КАС України).
У разі задоволення адміністративним судом клопотання осіб про забезпечення доказів ним застосовуються визначені процесуальним законом способи забезпечення доказів (ст. 74 КАС України).
1. Допит свідків. Може бути застосований у разі, коли, наприклад, свідок виїжджає на постійне місце проживання за кордон або у довготривале відрядження.
2. Призначення експертизи.
3. Витребування та огляд письмових або речових доказів. Потреба витребувати та оглянути, наприклад, письмові докази може виникнути у разі передання документації до державного архіву, інформація із якого згодом може бути отримана лише через значну кількість часу.
Заява, подана до суду із клопотанням про забезпечення доказів, має містити ряд необхідних реквізитів, наявність яких є необхідною для задоволення такої заяви.
У заяві про забезпечення доказів слід вказувати (ст. 75 КАС України):
— докази, які необхідно забезпечити;
— обставини, що можуть бути підтверджені цими доказами;
— обставини, які свідчать про те, що надання потрібних доказів може стати неможливим або ускладненим;
— дані про справу, для якої потрібні ці докази, або з якою метою потрібно їх забезпечити.
При зверненні із заявою про забезпечення доказів до адміністративного суду слід враховувати такий порядок її подання.
Заява про забезпечення доказів подається до суду, який розглядає справу, а якщо провадження у справі ще не відкрито — до місцевого адміністративного суду, на території якого можуть бути вчинені процесуальні дії щодо забезпечення доказів.
9 Заява про забезпечення доказів розглядається протягом п'яти днів після її надходження з повідомленням сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду заяви.
3. У разі обґрунтованої вимоги особи, яка подала заяву про забезпечення доказів, а також якщо не можна встановити, до кого може бути згодом висунуто вимоги, заяву про забезпечення доказів розглядає суд невідкладно лише за участю особи, яка подала заяву.
Питання про забезпечення доказів вирішується ухвалою, яку може бути оскаржено. Однак таке оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Про забезпечення доказів або про відмову в забезпеченні доказів суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення доказів визначаються порядок і спосіб її виконання. Ухвала про відмову в забезпеченні доказів може бути оскаржена особою, яка звернулася із заявою про забезпечення доказів. Забезпечення доказів здійснюється за загальними правилами вчинення відповідних процесуальних дій.
Рекомендована література