Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Суть і фактори рівня життя




Рівень життя об'єктивно характеризує рівень розвитку, споживання, ступінь задоволення матеріальних, духовних і соціальних потреб людей, забезпеченість населення споживчими благами.

Певні види людських потреб, задоволення яких є складовою рівня життя, прийнято визначати як компоненти рівня життя (наприклад, харчування, здоров'я, освіта й т. ін.). Кожний із них включає дані, що відносяться до задоволення потреб у відповідній сфері у визначений період.

Систему кількісних і якісних показників рівня життя складають:

• загальний обсяг споживання матеріальних благ і послуг, рівень
споживання продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг;

• реальні доходи населення, розмір заробітної плати,
надходження доходів з інших джерел'(за рахунок пенсій, допомог,
стипендій, реалізації продукції особистого підсобного господарства,
дивідендів і відсотків на інвестовані у виробництво особисті трудові
доходи);

 

• умови праці, тривалість робочого і вільного часу;
■ житлові умови;

• показники освіти, охорони здоров'я й т. ін.

При розгляді рівня життя необхідно враховувати всю сукупність соціально-економічних умов, тому що без оцінки споживання матеріальних і духовних благ, доступності їх для людини, соціальних умов праці і рівня соціального забезпечення, охорони здоров'я й інших характеристик неможливо повною мірою судити про реально існуючий рівень життя населення.

Узагальнюючими вартісними показниками рівня життя населення прийнято вважати такі.

Загальне споживання матеріальних благ і послу/, що включає особисте споживання населенням матеріальних благ, платні і безкоштовні послуги, надані населенню. Розрахунок цього показника іабезпечує взаємне ув'язування окремих показників добробуту населення, що дозволяє розглядати рівень і структуру споживання у взаємозв'язку із сукупними доходами населення і дає повну характеристику задоволення його особистих потреб.

Реальні доходи (без урахування послуг) — частина національного доходу, використовувана населенням для задоволення своїх матеріальних і культурних потреб.

Реальні доходи (з урахуванням послуг) — частина валового національного продукту, використовувана населенням на споживання і нагромадження матеріальних благ і послуг.Для характеристики зростання (зниження) добробуту населення обчислюються індекси його реальних доходів й індекси реальних доходів за соціальними групами. При обчисленні таких індексів повинна бути забезпечена [юрівняність цін, для чого при розрахунках враховується їхня зміна за порівняльний період.

Реальна заробітна плата робітників та службовців — складова реальних доходів (з урахуванням послуг). Вона визначається шляхом поділу номінальної (нарахованої) заробітної плати на індекс їпоживчих цін на товари і послуги для відповідної групи населення.

Інформаційною базою для аналізу диференціації населення за зівнем доходів служать дані балансів грошових доходів і витрат населення, статистики праці і заробітної плати, статистики соціального забезпечення, а також статистики освіти (у частині отримання учнями стипендій). Найбільш докладну інформацію про соціальну диференціацію можна одержати за результатами обстежень бюджетів зодин, де згадані вище надходження у вигляді заробітної плати, пенсій, допомог трансформуються в загальний грошовий і сукупний доход родини.

Грошовий доход родини — це сума грошових надходжень у вигляді заробітної плати, пенсій, стипендій, допомог, підприємницького доходу, відсотків, дивідендів та інших доходів від власності, засобів, від продажу продукції особистого підсобного господарства. При обстеженнях бюджетів родин у їхньому грошовому доході не враховуються прирости внесків у банках, тоді як у балансі грошових доходів і витрат населення такі суми відбиваються.

Сукупний доход, що є у вітчизняній практиці основним показником матеріальної забезпеченості населення, включає всі види грошових доходів, а також вартість натуральних надходжень, зтриманих від особистого підсобного господарства і використаних на зсобисте (домашнє) споживання. У структурі сукупного доходу надходження від особистого підсобного господарства займають до 1/4 загальної суми, чим зокрема, і визначається положення сукупного доходу як одного з основних показників рівня життя населення, по якому щорічно виробляється розподіл в середньому на душу населення.

У світовій практиці розрахунок розподілу населення здійснюється пе-зеважно за розмірами грошового доходу в середньому на родину

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 424 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2300 - | 2022 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.