Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Механізми м’язового скорочення




Сучасне уявлення про механізм скорочення скелетних м’язів було запропоноване в двох роботах А.Хакслі і Х. Хакслі (1954). Фактично, це модель взаємного ковзання двох типів протофібрил. В основу моделі покладені важливі факти, одержані на основі електронномікроскопічних і рентгенографічних досліджень. Допускається, що товсті і тонкі протофібрили здатні зміщуватись відносно одна одної. Під час скорочення, загалом довжина філаментів не змінюється; відбувається тільки зміна напрямку руху (орієнтації) поперечних містків. Сила, яку розвиває саркомер в ізометричному режимі, при сталій його довжині, пропорційна кількості містків у зоні перекриття товстих і тонких протофібрил. На сьогодні існує декілька моделей і концепцій механізму скорочення скелетних м’язів.

Основними біохімічними компонентами м’язового скорочення є актин, міозин та АТФ.

Послідовність біохімічних та механічних змін на рівні саркомера представлена на рис. 13.6. Нервовий імпульс викликає вивільнення йонів Са2+ з цистерн саркоплазматичного ретикулуму:

нервове збудження

СР-Са2+ → СР + Са2+

Вільні йони Кальцію надходять до міофібрил, зв’язуються з тропоніном (Тн) тонких актинових міофіламентів, викликають конформаційні зміни молекули тропоніну, які сприяють відкриттю блокованих актинових центрів взаємодії з міозином, тобто активують актин (А) (два йони Са2+ приєднуються до однієї молекули Тн):

активація актину

Са2+ + А−Тн → А + Тн/Са2+

Йони Кальцію активують також АТФ-азу міозину (М), яка в присутності йонів Са2+ розщеплює комплекс Мg-АТФ2- до АДФ та Фн, що створює можливість сполучення актину з головками міозину:

активація міозину

М−АТФ → М * · АДФ · Фн

утворення комплексу

М* · АДФ · Фн + А → А · М * · АДФ · Фн

Процес приєднання актину до головок міозину супроводжується відʼєднанням продуктів продуктів АТФ-азної реакції і вивільненням хімічної енергії, яка перетворюється в механічну енергію напруження актоміозинових комплексів руху тонких ниток до центра саркомера:

розвиток напруження

А · М* · АДФ · ФнА · М · АДФ + Фн + ∆Q

При ковзанні тонких ниток вздовж товстих ступінь напруження знижується і головки міозинових молекул легко з’єднуються з вільними молекулами АТФ, що призводить до розриву актоміозинового комплексу:

розрив комплексу

А · М + АТФ → А + М · АТФ

 

 

Рис. 13.6. Біохімічний механізм скорочення і розслаблення мʼязу

 

Якщо збудження м’яза не припиняється, то цикл вищеописаних реакцій повторюється, але вже з сусіднім активним центром тонкої нитки. При завершенні нервової стимуляції м’язу ацетилхолін швидко розщеплюється ацетилхолінестеразою − встановлюється вихідний поляризований стан сарколеми. Вільні йони Са2+ з саркоплазми поглинаються назад саркоплазматичним ретикуломом за допомогою АТФ-залежної Са2+-помпи (Са2+АТФ-аза), що розщеплює АТФ із виділенням енергії, яка використовується для закачування Са2+ до цистерн ендоплазматичної сітки. При гідролізі однієї молекули АТФ переносяться два йони Са2+:

розслаблення

Т−Са2+ + АТФ + СР → Т + СР−Са2+ + АДФ + Фн

Видалення йонів Са2+ від скоротливих білків приводить до початку розслаблення. У стані спокою концентрація йонів Са2+ у саркоплазматичному матриксі дуже низька (10-8 моль/л) і дуже висока (10-5 моль/л) в цистернах саркоплазматичнох сітки. Це призводить до втрати активності АТФ-ази міозину. Головки міозинових ниток зв’язують, але не розщеплюють АТФ. Тропонін за відсутності кальцію знову блокує активні центри тонких ниток. Актоміозинові комплекси розриваються, актинові і міозинові нитки розходяться. Під дією білків строми м’яз повертається у вихідне положення, відновлює попередні запаси АТФ і КрФ.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1161 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2172 - | 2117 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.