Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Принципи дослідження феноменів культури в психології




Психологів цікавить культура або етнос передусім як психологічна спільність, здатна успішно виконувати важливі для кожної людини функції, що наведені вище. Вивченням психологічних явищ у контексті культурного становлення індивідів і соціальних груп займається етнопсихологія (етнічна психологія).

Етнопсихологія як міждисциплінарна область знання має родинні зв’язки з багатьма науковими дисциплінами: соціологією, лінгвістикою, біологією, екологією та іншими. Проте її «батьківські» дисципліни – це, з одного боку, наука, яка називається етнологією або культурною антропологією, а з другого – психологія. Один зі способів визначення базових принципів досліджень в області етнопсихології, які об’єднують у собі методологію психології і культурної антропології, – це використання понять етики (etic) та еміки (emic). Етики відносяться до тих аспектів життя, які узгоджуються в різних культурах, тобто мають відношення до універсальних або панкультурних істин або принципів. Навпаки, еміки торкаються тих аспектів життя, які різні для різних культур; отже, еміки відносяться до культурно-специфічних істин або принципів. Поняття емік і етик корисні, оскільки вказують на те, що ми можемо розуміти під істиною. Якщо ми знаємо про людську поведінку щось таке, що вважаємо істинним, і це – етик-риса (тобто універсальна риса), тоді істина, як ми її знаємо, буде істиною для всіх, незалежно від культури. Але якщо те, що ми знаємо про людську поведінку і розглядаємо як істину, є емік-рисою (тобто культурно-специфічною), тоді те, що ми розглядаємо як істину, не обов’язково вважається таким представником іншої культури.

У результаті інтенсивного розвитку наукового знання в XX столітті в межах етнопсихології виникло два напрями: етнологічний, який сформував психологічну антропологію, і психологічний, для позначення якого використовують термін порівняльно-культурна (чи крос-культурна) психологія.

Предметом вивчення психологічної антропології, що спирається на emic-підхід, є систематичні зв’язки між психологічними змінними, тобто внутрішнім світом людини, і етнокультурними змінними на рівні етнічної спільності. Це зовсім не означає, що культура не порівнюється з іншими, але порівняння здійснюються лише після її досконального вивчення, проведеного, як правило, у польових умовах.

Предмет порівняльно-культурної психології, що спирається на etic-підхід, – вивчення схожості і відмінностей психологічних змінних у різних культурах і етнічних спільностях. При цьому до основних особливостей etic-підходу слід віднести такі:

· вивчаються дві або декілька культур із прагненням пояснити міжкультурні відмінності або міжкультурну схожість;

· використовуються одиниці аналізу і порівняння, які вважаються вільними від культурного впливу;

· дослідник займає позицію зовнішнього спостерігача, прагнучи дистанціюватися від культури;

· структура дослідження і категорії для її опису, а також гіпотези конструюються вченим заздалегідь.

У психологічних порівняльно-культурних дослідженнях, виділивши універсальні (etic) категорії, необхідно проаналізувати їх за допомогою специфічних для кожної культури (emic) методів і тільки тоді порівнювати, використовуючи etic-підхід. Таке комбіноване дослідження вимагає спільних зусиль психологів і етнологів, а отже, створення міждисциплінарної етнопсихології. Поки такої єдиної науки не існує, хоча й намітилося зближення фахівців двох галузей – культурної антропології і психології. Але якщо мати на увазі майбутнє етнопсихології, її специфіку можна визначити як вивчення систематичних зв’язків між психологічними і культурними змінними при порівнянні етнічних спільностей (Т. Г. Стефаненко, 2000).

Існує ще одна галузь етнопсихології, яка примикає до вказаних вище напрямів – це психологія міжетнічних стосунків. А в сучасному світі, у соціальному контексті безперервних міжетнічних конфліктів саме цей розділ етнопсихології вимагає до себе найпильнішої уваги. Цей напрям є складовою частиною соціальної психології і також пов’язаний із культурною антропологією.

У сучасній етнопсихології найбільшого поширення отримало дослідження таких елементів традиції, як цінності і соціальні норми. Але під час розгляду традиції як структури взаємозв’язаних елементів, останнім часом пильна увага приділяється особливостям (чи психологічним «вимірам») тієї або іншої культури, які «пронизують» усі її елементи і проявляються в поведінці її членів. Проаналізувавши велику кількість літературних джерел, У. і К. Стефани (Stephan, Stephan, 1996) виділили 11 психологічних вимірів культур:

· індивідуалізм/колективізм або орієнтація на індивідуальні/групові цілі;

· міра толерантності до відхилень від прийнятих у культурі норм (міра «натягнення повідця» між нормами і індивідом);

· міра уникнення невизначеності і, відповідно, потреби у формальних правилах;

· маскулинність/фемінність, тобто оцінка в культурі якостей, що розглядаються стереотипними для чоловіків/жінок, і міра заохочення традиційних гендерних ролей;

· оцінка природи людської істоти як «доброї», «поганої» або «змішаної»;

· складність культури, міра її диференціації;

· емоційний контроль, міра емоційної експресивності, яка допускається в культурі;

· близькість контактів або допустимі під час спілкування дистанції і дотики;

· дистанція між індивідом і «владою», міра нерівності між субординаційно нерівними;

· висока контекстність/низька контекстність або максимізація/мінімізація відмінностей у поведінці залежно від ситуації;

· дихотомія людина/природа або міра панування людини над природою, підпорядкування природі, життя в гармонії з природою.

Звичайно, це далеко не всі виміри культур, в основу яких покладені опозиції психологічного типу.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 412 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2326 - | 2084 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.