Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Загальна характеристика та структура педагогічної діяльності




Педагогічна діяльність та психологія вчителя є важливим предметом вивчення педагогічної психології, оскільки саме через цю діяльність ми можемо вплинути не просто на розвиток окремої дитини, а й на майбутнє взагалі. Можна характеризувати педагогічну діяльність як діяльність дорослих членів суспільства, професійною метою яких є виховання підростаючого покоління.

Згідно зі схемою характеристик професій Климова Є. О., педагогічна діяльність відноситься до групи професій «людина–людина». Об’єктом педагогічної діяльності є людина, а предметом – організація навчально-виховного процесу, навчальної діяльності учня, спрямованих на його виховання, навчання та розвиток.

Педагогічна діяльність учителя – це виховний та навчальний вплив на учня, спрямований на його особистісний, інтелектуальний та діяльнісний розвиток, що є основою його саморозвитку та самовдосконалення. Структура педагогічної діяльності, як і інших видів діяльності, характеризується цілями, мотивацією, предметом, засобами, способами, продуктом та результатом.

Продуктом педагогічної діяльності виступає індивідуальний досвід, що формується в учня. До цього досвіду входять морально-етичні, емоційні, аксіологічні, предметні та оцінні складові. Продукт педагогічної діяльності вчителя, таким чином, знаходиться поза суб’єктом діяльності. Він перебуває в учнях і перевіряється та оцінюється за критеріями оцінювання виконання навчально-контрольних дій на контрольних роботах, екзаменах, заліках тощо.

Результатом педагогічної діяльності вчителя стає розвиток учня, формування його як особистості та суб’єкта діяльності. Засобами педагогічної діяльності є наукові знання, їх носії (тексти посібників, підручників) та допоміжні засоби (технічні, графічні т. ін.). Передача соціального досвіду в педагогічній діяльності здійснюється за допомогою таких способів, як пояснення, ілюстрація, практика, тренінги, сумісна діяльність.

У педагогічній психології розрізняють дві групи функцій педагогічної діяльності. До першої групи входять функції цілепокладання: орієнтаційна, розвивальна, стимулююча або мобілізуюча, інформаційна. До другої групи належать організаційно-структурні функції: конструктивна, організаційна, комунікативна та гностична. Педагогічна діяльність реалізується вчителем у педагогічних ситуаціях сукупністю різноманітних дій – перцептивних, мнемічних, розумових, комунікативних, контрольних, оціночних та інших. Ці дії визначаються цілями педагогічної діяльності та спрямовані на розв’язання створюваних учителем педагогічних задач.

Мотиви в структурі педагогічної діяльності займають особливе місце. Оскільки мотив, крім спонукальної функції, має функції сенсотвірну, організаційну та контролюючу, то в педагогічній діяльності, яка має свої дуже специфічні особливості, звернімо увагу саме на мотив як сенс виконання діяльності. Педагогічна діяльність є полімотивною, педагогічна мотивація характеризується спрямованістю, стійкістю, динамічністю, а також широтою. Можна говорити про те, що педагогічні мотиви вчителя проявляються за межами педагогічної діяльності, учитель залишається вчителем завжди. В ієрархії мотивів педагогічної діяльності домінуючими можуть бути як внутрішні (наприклад, орієнтація на процес і результат своєї діяльності), так і зовнішні мотиви (наприклад, мотив досягнень, престижу тощо). Дослідження Є. Н. Салтикової доводять, що мотивація педагогічної діяльності може змінюватися. Серед мотивів діяльності вчителів автор виділяє такі: інтерес до педагогічної професії, спілкування з колегами, бажання працювати з дітьми по-новому, бажання змінити ставлення колег до себе, можливість реалізувати себе творчо, бажання підвищити професійний рівень і отримати вищу категорію, інтерес до дослідницької діяльності, потреба в самоосвіті, розпорядження органів управління, бажання змінити свій статус, потреба в реалізації своїх можливостей та інші. Дослідження показали, що характерним для педагогічної діяльності є мотив влади (можливість керувати, контролювати, управляти, підкорювати, забороняти, завойовувати тощо). Можливо, це пов’язано з такою особливістю педагогічної діяльності, як закладені в ній можливості особистісного розвитку, вдосконалення.

У педагогічній психології, як і в педагогіці, широко використовується структура діяльності вчителя, запропонована Н. В. Кузьміною. В основу покладена сукупність умінь. До такої структури включені такі компоненти:

· гностичний (пізнавальний) – уміння вивчати та оцінювати себе й інших;

· проектувальний – уміння планувати урок, творчу роботу, домашнє завдання;

· конструктивний – уміння конструювати урок, розподіляти матеріал, контролювати успішність;

· організаційний – уміння організовувати власну роботу та діяльність учнів, керувати;

· комунікативний – уміння спілкуватися, встановлювати контакти, співпрацювати, попереджати конфлікти.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 450 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2238 - | 2171 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.