Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Нафтогазоносна область Передкарпатського прогину Скибової зони Карпат




 

Передкарпатський прогин по загально прийнятій думці геологів, які проводили дослідження в цій області, поділяється на дві зо­ни: платформенного схилу (північно-східну), яка одержала назву Зов­нішньої, або Більче-Волицької і геосиклінального схилу (південно-західну), яка одержала назву Внутрішньої зони.

Зовнішня зона прогину розвинулась на південно-західній околиці Руської платформи. Для неї характерна відсутність палеогену і моласової товщі нижнього міоцену. Тортон-сарматські відклади (середнього і верхнього міоцену), зім’яті в пологі складки, заля­гають тут на розмитій поверхні, мезопалеозойських осадів опущено­го краю платформи.

Від Руської платформи Зовнішня зона Передкарпатського проги­ну відділяється по системі скидів і флексур, які прослідковуються геофізичними методами розвідки в південно-східному напрямку від с.Яворова Львівської області.

З Внутрішньою зоною прогину Зовнішня зона межує із серією крутих скидів, по яких платформенні осади занурюються на значну глибину під насувом моласових і флішевих утворень Карпат.

Поперечними розривами Зовнішня зона Передкарпатського прогину розбивається на ряд припіднятих і опущених блоків. Основні із них утворюють Угерсько-Крукеничську западину, Станіславське підняття і Косівську западину (див.рисунок 3,3.1).

Внутрішня зона прогину представляє собою область розвитку мо­ласових осадів нижньоміоценового і, частково, середньомісценового віку, які знаходяться на прогнутих складчатих підвалинах Карпат, складених флішевими осадами.

Поверхнева границя між Внутрішньою і Зовнішньою зонами проги­ну проводиться по лінії насуву стебницьких відкладів на тортон-сарматські осади.

Внутрішня зона Передкарпатського прогину з північного сходу на південний захід підрозділяється на Самбірську і Бориславсько-Покутську підзону (в деяких геологічних джерелах ці підзони виділяюються як зони і в цьому випадку назва Внутрішньої зони не вико­ристовується).

Самбірська підзона - це складнопобудований синклінарій, який являє собою западину, заповнену воротищенськими, стебницькими і балічськими осадами. Ширина розповсюдження осадів цієї підзони зменшується з північного заходу на південний схід. В пересіченні по р.Бистриці і р.Стрий Самбірська підзона по поверхні має ширину 24 км, але в Покутсько-Буковинській частині зони максимальна її ширина (між м.Вижницею і с.Берегометом) складає 3 км.

Бориславсько-Покутська підзона являє собою смугу, яка складе­на перекинутими в північно-східному напрямку антикліналями насу­нутими одна на іншу. Осадові товщі складені крейдовим і палеоге­новим флішем, а також моласами неогену. По складності своєї будо­ви і дислокування ця підзона дуже подібна до Скибової зони Карпат.

В розрізі підзони часто існує декілька тектонічних поверхів, на­сунених один на інший. Найбільшу ширину 18 км Бориславсько-Покутська підзона має у пересічені по р.Пастинкі. Найменша її ширина (800 м) є в районі м.Добромиль.

Скибова зона Карпат складається багаточисельними лінійно-ви­тягнутими і брахиантиклінальними складками, як правило, перекинутими в північно-східному напрямку і насунутими одна на одну, а та­кож на складчасті утворення Внутрішньої зони Передкарпатського про­гину.

 

 

3.1.1 Короткий нарис історії геологічного розвитку

 

В історії геологічного розвитку Передкарпатського прогину скибової зони Карпат можна намітити наступні чотири основні етапи: ранньопалеозойський, юрський, крейдяно-палеогеновий і міоценовий. Кожний із приведених етапів характеризується своєрідністю палеогеографічних умов і певними фазами тектогенезу. У вертикальному розрізі комплексу осадів, які відносяться до вказаних станів, розділяються між собою довгою перервою в осадконакопичен­ні.

В раньопалеозойському віці територія, яка розглядається, на­ходилась, напевно, в межах геосинклінальної області, на це в деякій мірі може вказувати велика потужність силурійських відкладів на Краснопільській площі. Так, по даним буріння свердловин №-1, №-5–Кр., розкрита товщина тільки борщівського і чортківського горизонтів верхнього силуру перевищує - 1300 м. Товщина всієї товщі силурі, безумовно, тут набагато більше вказаної цифри, так як борщівський і чортківський горизонти є дуже малими складовими одиницями тільки самої верхньої частини осадів цього віку. Крім того в розкритих відкладах силуру на Красноїльській площі мають місце круті кути падіння порід.

Кордон між геосинклінальною областю і руською платформою, південно-західний край якої в той час, ймовірно, був шельфовою зоною, проходив трохи на схід від міст Красноільська і Кут, і далі простягаючись в північно-західному напрямку.

Каледоніди, які утворились, склали зону відносно консолі­дованих порід, за рахунок яких докембрійська Руська платформа в південно-західному напрямку розширила свої границі.

Після герцинського ортогенезу, який створив складчату споруду простягання якого В.В.Глушко пов’язує із смугою відносних максиму­мів сили тяжіння, яка простягається через Ворохту, Зелену, Сколе, Самбір, Перемишль. В юрський час область розвитку складчатого нижнього палеозою зазнало занурення, формуються Переддобружинський і Передкелецько-Сандомирський юрські прогини (проявлення ранньокіммерійської фази тектогенезу). В батський час інтенсивність занурення області була дуже слабкою. Відкладались континентальні осади, які приносились поверхневими водами з навколишніх Підвищень Про це може свідчити їх різноманітний характер. Починаючи з ке-ловейського часу, занурення підсилюється, море трансгресує і відкладаються вапняки, доломіти, інколи ангідрити. Передкілецько-Сандомирський і Передббруженськй прогини в цей час з’єднуються вузьким заливом і утворюється єдиний юрський басейн, який прос­тягається від Добруджі до Всентокшишських гір. Кінець юрського часу знаменується регресією моря. Територія сучасного Передкарпаття була припіднята і частково розмита, що по’вязано, напевно, з проявами пізньокімерінської фази тектогенезу.

За доби ранньої крейди велика частина Східних Карпат була втягнута у занурення, яке позначило початок формування Карпатсь­кого геосинклінального сланцю спаської світи нижньої крейди.

Наприкінці доби ранньої крейди у Східних Карпатах виявилися давньоавстрійська і пізньоавстрійська фази складчастості що спри­чинило до виникнення піднять, на території Карпат. Територія Внутрішньої і Зовнішньої зон Передкарпатського прогину і південно-західного краю Волино-Подільської плити за час нижньої крейди не зазнавала істотних коливальних рухів і була сушею.

На початку часу пізньої крейди на всій території Карпатського нафтогазоносного регіону поновлюються опускання. Втягуються у прогин територія Передкарпатського прогину і південно-західний край Східно-Європейської (Руської) платформи, особливо, зона Волино-Подільської плити. Тоді у геосинклінальному прогині, який існу­вав на території сьогоднішньої Внутрішньої зони Передкарпатського про­гину і Скибової зони Карпат, сформувалися пісково-глинисті флішові оса­ди. На опущеному краї Руської платформи і платформеному схилі Передкарпатського прогину сформувалися переважно карбонатні відклади. Подеку­ди, однак, траплялися вільні сполучення між цими басейнами, за ра­хунок чого на деяких площах (Герсько, Журавна і тощо) осади верх­ньої крейди репризентовані в перехідній фації від геосинклінальної до платформеної.

Наприкінці доби пізньої крейди південно-західний край Руської платформи зазнав підняття. Ця територія була сушею аж до середньо­го міоцену. У геосинклінальному прогині (територія Скибової зони Карпат і Внутрішня зона Передкарпатського прогину) нагромадження осаду тривало протягом всієї палеоценової, еоценової і оліоценової доби. Ларамійська фаза складчастості, яка виявилася у Карпатах наприкінці верхньої крейди знову дещо змінила структурні форми заля­гання верств в осадових формуваннях.

За доби еоцену в цій зоні трапляються стресові тектонічні посунення (рухи) у земній корі, які спричиняють моретруси, що є виявом уже піренейської фази складчатості. Про це промовисто свідчать природні дайки, які часто трапляються в гірських породах манявської світи (еоцен). Тектонічна активність території посилюється в олігоцені, про що свідчать дрібні, мабуть, сингенетичні складки (мікроскладки), які часто трапляються у силіцилітових горизонтах менілітової світи, а також ті, що виникли відразу після відкладан­ня осадового матеріалу ще до його скам’яніння і консолідації. Про коливальні рухи, які відбувалися, свідчить також велика фаціальна мінливість осадів. Так, наприклад, у середньоменілітовій підсвіті олігоцену поряд з бітумінозними товщами є пачки мергелей, доломі­тів, алевролітів, пісковиків і конгломератів. Вулканогенні утво­рення у розрізі цієї товщі свідчать про вулканічну діяльність за доби олігоцену.

Тектонічна активність зони, яку розглядаємо за доби олігоце­ну відповідає, мабуть, останнім виявам піренейської фази тектогенезу.

На початку поляницької доби відбуваються висхідні рухи у крайовій частині Східно-Європейської платформи. Про це свідчить велика кількість у поляницькій стіті конгломератів, уламковий склад яких формується переважно сіро-зеленими метаморфічними сланцями і ясно-сірими вапняками платформного походження.

На початку воротищенської доби величезна територія Карпат зазнає загального підняття. Морем була вкрита тільки зона Внутріш­ньої зони Передкарпатського прогину. Вздовж краєвої частини Карпат постають регіональні розломи. Починається формування насунення Ски­бової зони Карпат на Передкарпаття. Основний розвиток надсувних дислокацій відбувається, проте пізніше, бо на багатьох площах на­сунення флішових утворень перекривають не тільки воротищенські відклади, але й пізніші утворення.

На початку слобідської доби виявляється давньоштирійська фаза тектогеневу. Карпати ще більше піднімаються. Зазнає, мабуть, різко­го піднімання і складчаста споруда, яка простягається вздовж південно-західного краю Східно-Європейської платформи, за рахунок руй­нування якої у південно-західній частині. Передкарпатського прогину відкладається товща слобідських конгломератів, потужність яких у районі Слободи Рангурської перевищує 3000 метрів.

На початку нижньотортонської доби, через виявлення новоштирійської фази складчастості відбувається підняття відкладів Внут­рішньої зони Передкарпатського прогину. Цей процес супроводжується початком зародження майже усіх антиклінальних структур, які є те­пер у крейдяному і палеогеновому фліші і у міоцені. На південно-за­хідному краю Східно-Європейської платформи тоді відкладаються тортонські і нижньосарматські осади.

Кінець доби пізнього сармату у Карпатах знову виявляється інтенсивними тектонічними рухами (прикінцева фаза альпійського тектогенезу, які відповідають, напевне, античній фазі складчастості по шкалі Г.Штіллє) У цій фазі відбуваються насунення відкладів Внут­рішньої зони Передкарпатського прогину на тортон-сарматські осади його платформного схилу, а також Бориславсько-Покутської підзони на стебниківські відклади Самбірської підзони. Відбувається форму­вання великої кількості нових та інтенсивний розвиток і ускладнен­ня уже існуючих складок, утворення розривів і локальних насунень у флішових відкладах Внутрішньої зони Передкарпатського прогину і Скибової зони Карпат.

За наступної геологічної доби в Карпатах в міру їх підіймання, яке тривало, відбувається розмивання склепінь складчастих структур і відслонення їх ядер. Розмиваються і моласові утворення у Передкарпатському прогині.

Процес формування сучасного складу і типів покладів вуглевод­нів, наприклад, у Бориславсько-Покутській підзоні (де зосереджена більшість нафтових покладів), згідно з дослідженнями І.Висоцького, розпочався з сармату і триває досі. Максимально процес формування нафтогазових покладів, згідно з І.Висоцьким, треба по­в’язувати з добою пізнього пліоцену, коли розпочалося формування структурних форм, з якими пов’язані родовища. Зазначені висновки І.Висоцького цілком відповідають виведеним залежностям, коефіцієн­тів аномальності шарових тисків від коефіцієнтів інтенсивностей антиклінальних структур для Передкарпатського прогину, бо в пере­бігу перетворення його структурного плану і формування локальних антиклінальних складок, які трапляються і тепер, відбувалося ут­ворення покладів вуглеводнів з певними значеннями шарових тиснень.

У межах геосинклінального схилу Передкарпатського прогину і на прилеглих площах Скибової зони Карпат, де відбувалось інтенсив­не утворення складок і стиснення природних ревервуарів, виникли; підведені шарові тиски, їх збереженню сприяють тектонічні рухи; які тривають у цій зоні. У Зовнішній зоні Передкарпатського прогину на сучасному етапі геологічної доби структури майже не збільшую­ться. Тут є менші значення коефіцієнтів, інтенсивностей локальних структур і відповідно менші величини коефіцієнтів аномальності по­чаткових шарових зтиснень у природних резервуарах.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 863 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2623 - | 2455 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.