Виробничий травматизм
Виробн. небезп. - це можлив. впливу на працівників небезп. і шкідл. виробн. факторів, які призвод. до травм або захв. Виробн. наз. травму, якої зазнав працівник на виробн. і яка пов'яз. з виконанням виробн. завд. Здебільшого вона вин. внасл. недодерж. вимог безп. праці. Виробн. травма - це травма, отримана робітником на виробн. і пов'язана з недотрим. вимог безп. праці. Нещас. випадок вваж. пов'яз. з виробн., якщо він мав місце: - на протязі роб.о часу (в тому числі і під час встановл. перерви);- перед поч. і по закінч. роботи;- при викон. робіт в позауроч. час, у вихідніі і святк. дні на терит. підпр. і поза підпр.; - по дорозі на роб. і з роб. трансп. підпр. Адмін. несе повну відповід. тільки за нещас. випадки, пов'яз. з виробн.
11. Поняття «електробезпека»
Широке використ. електроен. у всіх галузях зумовл. розширення кола осіб, котрі експлуат. електрообл. Тому проблема електробезп. при експлуат. електрообл. набуває особл. знач. Аналіз нещас. випадків в промисл., котрі супроводж-ся тимчас. втратою працездатн. потерпілими свідчить про те, що к-сть травм, викликаних дією електрики, порівняно невелика і складає 0,5-1% від заг. к-сті нещас. випадків, що трапл-ся в промисл. Проте слід зауваж., що з заг. к-сті нещас. випадків зі смерт. насл. на виробн. 20-40% трапл-ся внасл. уражен. електрострум., що більше, ніж внасл. дії ін. Причин.
31. Фактори,що впливають на умови праці
Умови праці - це сукупн. взаємозв. виробн., саніт.-гігієн., психофізіол., естет. і соц. факторів конкретної праці, обумовлених рівнем розв. продукт. сил сусп., які визначають стан виробн. середов. та вплив. на здоров'я і працезд. люд. Працезд. визн-ся здатністю люд. викон. певну роботу протягом заданого часу і залеж. від чинників як суб., так і об. хар-ру.Фактори виробн. середов., що вплив. на працезд. люд. в проц. виробн.: робоче полож,монотон. роботи, температ., волог; забрудн. Повітря,шум,освітленість На працезд. людини також вплив. особист. фактори: настрій, ставл. до праці, стан здоров'я та ін.
Стан ОП в Укра1н1 та св1т1
За статист. даними к-сть нещасних випадків на виробництві останнім часом зросла і становить 1200млн. чол. щорічно, з них близько 200 тис. гине. Рівень травмат. і профзахвор. значно вищий у країнах, що розв-ся, ніж у промислово розвинених держ. Статистичні дані свідчать, що: кожні 3 хв. внаслідок виробн. травми чи проф. затвор. в світі помирає 1 люд.; в Україні внаслідок травм кожні 5 год. помирає 1 люд.; кожної сек.. в світі на виробн. травмується 4 особи;
29. Основні гарантії прав громадян
Права громадян закріпл. у відповідних нормат.-прав. актах і може бути реаліз. тільки за умови, якщо в нормат. порядку будуть встановл. для цього необх. гарантії.
Закон України “Про ОП” передбач. цілий ряд гарантій прав громадян на ОП як при укладенні труд. договору, так і під час роботи на підпр. Кожен має право на належні, безпечні й здорові умови праці. Використ. праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров’я роботах заборон.
9. Мікроклімат виробничого середовища
Мікроклімат виробн. приміщень - це сукупн. параметрів повітря у виробн. приміщ., які діють на люд. у процесі праці, на його роб. місці, у роб. зоні. Роб. місце – терит. постійн. або тимчас. знаходж. люд. у процесі праці. Роб. зона – част. простору роб. місця, обмежене по висоті 2 м від рівня підлоги. Значні коливання параметр. мікроклім. можуть привести до поруш. терморегул. організму (здатн. орган. утрим. постійну температ.), що привод. до поруш. сис-ми кровообігу, заг. слабк. і т.ін.
23. Зв язок ОП з ін. дисциплінами
ОП пов'яз. з різн. галузями науки, такими, як медиц., токсикологія, фізіологія, біол., хім., механіка, електротехніка, фізика, психол., епідеміологія, правозн., а в останні десятиріччя з'явилась нова наука - ергономіка, що вивчає методи взаємодії техн. і люд. Традиц. вважалось, що люд. повинна пристос. до роб. Використовувався навіть термін «адаптація на роб. місці». Ергономіка розробл. досить ефект. заходи щодо адаптації праці до люд., внасл. чого працівник ставиться у можливо найсприятл. умови по викон. функціонал. завд. Умови праці як сис-ма елем. та факторів вивч., аналіз., оцін. в різних галузях науки. Це, передусім, такі наукові дисципл., як техніка безп., технол. виробн., виробн. санітарія, культура виробн., організація виробн. та праці, гігієна праці, екон. праці, соціоекол., управл. виробн., безпека життєдіяльн. та ін.
Законодавча база ОП
В Укр. ств. та працює законод. база з питань ОП. Законод. Укр. про ОП скл. із заг. законів Укр. та спец. законод. актів.
Осн. закон держ. – Конст. Укр. – визнач., що кожен має право на працю. Держ. ств. умови для повного здійсн. громадянами права на працю, гарантує рівні можлив. у виборі професії та роду труд. діяльн. Використ. примус. праці заборон. Кожен має право на належні, безп. і здорові умови праці, на зарплату, не нижчу від визнач. законом. Використ. праці жінок і неповн. на небезп. для їхнього здоров'я роботах заборон.
32. Забезп ОП неповнолітніх
Неповнол. прирівн-ся у правах до повнол., а в галузі ОП, роб. часу, відпусток та деяких ін. умов праці корист-ся пільгами, встановленими законодав. України. Умови праці неповнол. на виробн. повинні відрізн. від умов праці доросл. працюючих. Це поясн-ся як фізіол. особлив. організму підлітків, який тільки форм., так і відсутн. у більшості з них відповідної професії і спеціальн. Не допуск. прийняття на роботу осіб молодше 16 р. Як виняток, можуть прийм. на роботу особи, які досягли 15 р. при письм. згоді одного з батьків. Часові норми виробітку для неповнол. є заг., що застос-ся для дорослих робітників. Але скорочена тривал. роб. часу для неповнол. залежно від віку не тягне за собою зменшення розміру оплати праці. Тому заробітна плата неповнол. виплач-ся в такому самому розмірі, як і працівникам відповідних категорій при повній тривал. щоденної роботи.
25. Види відповідальності
За порушення нормат.-прав. актів з ОП, створен. перешкод для діяльн. посадових осіб органів держ. нагляду за ОП винні особи притяг-ся до відповідальн. згідно законів. Робітники, у разі невикон. ними вимог безпеки, викладених в інструкц. з безп. методів робіт за професіями, залежно від хар-ру порушень, несуть відповідальн. у дисциплінар., адміністрат. або кримінал. порядку. Матеріал. відповідальн. передбач. відшкодуван. збитків, завданих підпр. працівникам, які постражд. від нещасного випадку або профзахв. Громад. контроль за викон. законод. про ОП здійсн. профспілки, їх об'єднання в особі своїх виборних органів і представ.
Интел