Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Лекція 6. Будова і функції статевих клітин




ЕМБРІОЛОГІЯ

Предмет вивчення ембріології, її поділ. Загальна характеристи­ка статевих клітин. Мікро- і ультрамікроструктура сперматозоїдів і яйцеклітин ссавців. Класифікація яйцеклітин. Особливості будови яй­цеклітини птахів.

Ембріологія в дослівному перекладі - це наука про зародок. Її назва походить від грецьких слів: „етЬгуоп" - зародок і „Іо^оа" - учення. Однак ця назва не відповідає повному змісту науки, оскільки зародок є тільки початковою стадією розвитку тварин. За сучасними даними, ембріологія вивчає розвиток і будову статевих клітин, розви­ток організму від запліднення до народження (живородні) або вилуп­лення (яйцекладні). Розвиток окремих органів, їх систем і апаратів (статеві органи, ендокринні органи та ін.) не закінчується з народжен­ням тварин, а триває і в післяродовий період. Таким чином, ембріологія вивчає також розвиток органів і в післяродовий період до­ти, доки вони не досягнуть дефінітивного стану.

Ембріологію поділяють на загальну і спеціальну. Загальна ембріологія вивчає розвиток і будову статевих клітин (прогенез), запліднення, ранні етапи розвитку зародка, які закінчуються утворен­ням зародкових листків, осьових органів і плодових оболонок (ембріогенез). Спеціальна ембріологія вивчає розвиток окремих органів (органогенез), їх систем і апаратів від моменту закладання до набуття ними дефінітивного стану.

Будова статевих клітин (гаметоцитів). Хто вперше виявив статеві клітини до цього часу невідомо. З цього приводу є дві версії. Прихильники першої вважають, що першовідкривачем сперматозоїдів був А.Левенгук. Автори другої версії стверджують, що вперше сперматозоїди побачив студент Гам, учень природознавця І.Сваммердама і це сталося у другій половині XVII століття. Щодо походження терміну „гаметоцити" теж є дві версії. За першої - він по­ходить від прізвища студента, який вперше виявив сперматозоїди. За другої, більш правдоподібної версії, термін „гаметоцити" утворений двома грецькими словами: ,^атеп" - шлюб і „ суіоз " - клітина.

Статеві клітини за своєю будовою подібні до соматичних клітин, вони так само складаються з оболонки, цитоплазми і ядра. їх будова в розділі "Ембріологія" вивчається тільки з методичної точки іору. Чрілі статеві клітини відрізняються від соматичних клітин тим, що їйиїй не можуть розмножуватися, в їхніх ядрах знаходиться гаплоїдний мнбір хромосом і для них характерна низька метаболічна активність. <' і її гені клітини поділяють на статеві клітини самців і самиць.

Статеві клітини самців називають сперматозоїдами, або сперміями (рис. 11). Це рухливі джгутикоподібні клітини, що входять до складу сперми і виконують три основні функції: забезпечують кон- ІІІКТ зі статевою клітиною самиці, вносять при заплідненні у яйцеклітину центріоль, яка потрібна для її поділу, і передають май­бутньому організму спадкову інформацію самців. Живуть сперматозоїди в статевих шляхах самиць ссавців 24-36 годин, а птахів - до ЗО діб. Оптимальне середовище для них слаболу- жне. Сперматозоїди здатні до хемотаксису та реотаксису і мають од­наковий електричний заряд.

Довжина сперматозоїдів свійських ссавців коливається від 50 до 80 мкм. Найбільшу довжину мають сперматозоїди бугая і барана (75- 80 мкм), найменшу - кнура (50-55 мкм) і жеребця (50-60 мкм).

Сперматозоїд складається з головки, шийки і хвоста (джгутика), які обмежені плазмолемою (рис. 11, 12). Головка має сплюснуту окру­глу або овальну форму (у птахів вона конічна або гвинтоподібна) і ро­зміщена на передньому кінці сперматозоїда. Її більшу частину займає ядро, в якому міститься спадковий матеріал у вигляді хромосом. Спе­рматозоїди гетерогаметні, оскільки в їхніх ядрах знаходяться різні ти­пи статевих хромосом -X або У. Відповідно до цього вони поділяють­ся на андросперматозоїди - мають У-хромосому і гінекосперматозоїди - Х-хромосому. У передній частині головки ядро вкриває акросома (видозмінений комплекс Гольджі), в якій містяться гідролітичні фер­менти - трипсин і гіалуронідаза. Вони потрібні для перфорації вто­ринної оболонки яйцеклітини під час запліднення. У плазмолемі діля­нки головки сперматозоїда знаходяться фібрили, які надають їй міцності.

Шийка сперматозоїда коротка. Вона має незначний об'єм цито­плазми, в якій розміщені проксимальна центріоль і краніальна частина дистальної центріолі.

Хвіст сперматозоїда - це орган його руху. На ньому розрізняють проміжну, головну і кінцеву частини, що розміщені позаду шийки в наведеній послідовності.

У проміжній, головній і кінцевій частинах хвоста розміщена ак­сонема - осьова нитка - скоротливий апарат хвоста. Вона починається від краніальної частини дистальної центріолі, має циліндричну форму і знаходиться в центрі хвоста. Аксонема побудована з 10 пар мікротрубочок, з яких одна пара займає центральне положення. Вздовж і навколо аксонеми у проміжній і головній частинах хвоста міститься 9 мікрофібрил, які починаються ще в шийці. Вони утворю­ють цитоскелет. У головній частині хвоста повздовжні мікрофібрили і'гднуються поперечними. Внаслідок цього формується волокниста ІІІХІШ.

І Іроміжна частина (тіло сперматозоїда) містить найбільший об'єм цитоплазми, в якій розміщені мітохондрії та включення. Мітохондрії роїміщені спірально навколо мікрофібрил і формують мітохондріальну пічну. Вони забезпечують енергією рухову активність сперматозоїдів. Иключення представлені глікогеном і фосфоліпідами. На межі між проміжною й головною частинами хвоста, навколо мікрофібрил, розміщена кільцеподібна каудальна частина дистальної центріолі. В головній частині хвоста прошарок цитоплазми тонкий, у ній немає ор­нії ісл і включень. Кінцева частина за своєю будовою подібна до головної. Однак у ній відсутні мікрофібрили, а є лише поодинокі мікрофіламенти. Аксонема в ділянці кінчика хвоста розпадається на кіпцеві фібрили.

Яйцеклітина, або овуляторне яйце (овоцит), - це статева клітина самиці. За будовою яйцеклітини значно відрізняються від сперматозоїдів та соматичних клітин. Вони нерухомі, мають округлу форму і великий діаметр, який залежно від виду свійських тварин коливається від 100 мкм до кількох сантиметрів. Яйцеклітини вкриті двома або трьома оболонками. Для них характерні значні трофічні иключення у вигляді жовтка в цитоплазмі та полярна диференціація - анімальний і вегетативний полюси. В анімальному полюсі міститься ядро, а у вегетативному - жовток. З органел у яйцеклітинах відсутній цитоцентр.

Яйцеклітина, як і кожна еукаріотна клітина, складається з ядра, цитоплазми і оболонок (рис. 13). Ядро велике, розміщене в ділянці анімального полюса. В ньому міститься гаплоїдний набір хромосом, серед яких є лише Х-статева хромосома, у зв'язку з чим яйцеклітини називають гомогаметними. Ядерце велике, що свідчить про значні можливості формування апарату білкового синтезу. Цитоплазма (ово- плазма) займає великий об'єм. У ній є вільні рибосоми, ендоплазма­тична сітка, комплекс Гольджі, мітохондрії, лізосоми і жовток. Жов­ток складається з білків, вуглеводів і ліпідів. Накопичуючись у цитоплазмі, він зміщує ядро на периферію, у зв'язку з чим яйцеклітина набуває полярності. Жовток є 'трофічним матеріалом для зародка. Його кількість у яйцеклітині пов'язана з типом ембріонального розвитку тварин - внутрішнім або зовнішнім, а також від виду зовнішнього типу - прямого чи непрямого.

Залежно від кількості жовтка яйцеклітини поділяють на оліголецитальні, полілецитальні й мезолецитальні.

Оліголецитальні яйцеклітини містять мало жовтка. Вони властиві тваринам з внутрішнім ембріональним розвитком (ссавці) і тваринам з непрямим зовнішнім ембріональним розвитком (ланцет­ник).

Полілецитальні яйцеклітини містять багато жовтка. Вони властиві тваринам з прямим зовнішнім ембріональним розвитком (плазуни, птахи, яйцекладні ссавці). Яйцеклітини, що містять середню кількість жовтка, називають мезолецитальними. Такі яйцеклітини властиві тваринам із зовнішнім прямим і непрямим типом ембріонального розвитку (амфібії, більшість риб).

Жовток у цитоплазмі яйцеклітин розміщується неоднаково. В одних яйцеклітинах він розміщений рівномірно - ізолецитальні яйцеклітини (ссавці, ланцетник), в інших - локалізований у ділянці вегетативного полюса — телолецитальні яйцеклітини (амфібії, риби, плазуни, птахи та яйцекладні ссавці). Периферійний шар цитоплазми називають кортикальним. У цьому шарі жовтка немає і міститься значна кількість мітохондрій та кортикальних гранул. Останні є ком­плексами протеогліканів і глікопротеїдів. Через кортикальний шар відбувається перенесення поживних речовин, він бере участь у заплідненні та розвитку на найбільш ранніх етапах ембріогенезу.

Яйцеклітини вкриті трьома оболонками: первинною, вторинною й третинною. Первинна оболонка (жовткова, або вітелінова) - це власне плазмолема. Вторинна оболонка утворена фолікулярними клітинами та їхніми похідними. Останні, як правило, щільно приляга­ють до первинної оболонки і формують блискучу (прозору) зону. Фолікулярні клітини поблизу блискучої зони розміщені радіально. Вони та їх відростки, що пронизують блискучу зону, і контактують з первинною оболонкою утворюють так званий променевий вінець. Вто|іниіщ оболонка виконує трофічну та захисну функції, вона також іііііо О іі'цс поліспермії - проникненню багатьох сперматозоїдів у ийцоклітину. Найкраще розвинена ця оболонка у ссавців. Третинна пОолоика є лише в яйцеклітинах плазунів, птахів та яйцекладних іч'ііиціїї. Її складові частини утворені секретом клітин яйцепроводів.

Будова яйцеклітини птахів. Яйцеклітину птахів називають яй­цем (рис. 14). Яйце складається з жовтка, білка, підшкаралупової обо- ИОМКИ й шкаралупи. Жовток — це власне яйцеклітина, в якій є ядро і цигоїілазма. Ядро знаходиться в ділянці анімального полюса і оточене иу'іі.кою смужкою цитоплазми, яка не має жовтка і містить органели (шродковий диск, рубчик). Жовток яйця неоднорідний, він буває світ­ним і темним. Поблизу центра яйцеклітини знаходиться світлий жов- іок. Ця зона має колбоподібну форму і називається латеброю. В ін­ших ділянках яйцеклітини темний і світлий жовтки розміщені шара­ми. Темний жовток формується вдень, світлий - уночі. Жовток утри­мується в центрі за допомогою халаз - покручених пучків тонких нит­коподібних структур білково-вуглеводної природи, які спрямовані від жовтка до підшкаралупової оболонки протилежних кінців яйця. При цьому ядро яйцеклітини завжди знаходиться зверху. Вторинної обо­лонки у сформованій яйцеклітині птахів немає.

Білок, підшкаралупова оболонка і шкаралупа - це складові час­тини третинної оболонки. Часто окремо їх називають третинними оболонками. Білок розміщений навколо жовтка. До його складу вхо­дить вода (87%), білки, вуглеводи, мінеральні речовини та незначна кількість ліпідів. Він є поживним матеріалом для зародка. В білку є також бактерицидні речовини. Залежно від локалізації розрізняють внутрішній і зовнішній шари білка. В кожному шарі білок буває в рідкому й щільному станах. Щільний білок бере участь у формуванні халаз.

Зовні білок вкритий підшкаралуповою оболонкою, яка складається з двох шарів - зовнішнього та внутрішнього. Внутрішній шар прилягає до білка, а зовнішній - до шкаралупи. В ділянці тупого кінця яйця між шарами оболонки знаходиться порожнина, заповнена повітрям - повітряна камера. Підшкаралупова оболонка побудована з волокон, до складу яких входять кератиноподібні речовини. Вона ду­же щільна, еластична і проникна для газів, води та розчинів.

Шкаралупа побудована з неорганічних та органічних речовин. Органічні речовини утворюють щільно розміщені пучки волокон, а неорганічні - вапно. В шкаралупі є мікроскопічні пори, у зв'язку з чим вона проникна для газів. Зовні шкаралупа вкрита кутикулою, яка побудована із глікозаміногліканів. Вона запобігає проникненню крізь пори шкаралупи мікроорганізмів, спор грибів і проникна для газів. Шкаралупа виконує захисну функцію і є депо мінеральних речовин, які використовуються для формування скелета зародка.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2504 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2213 - | 2048 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.