З метою систематичного навчання й ознайомлення працівників із правилами охорони праці адміністрація зобов’язана проводити інструктажі – вступний, на робочому місці, періодичний та курсове навчання.
Вступний інструктаж проводять з усіма, хто влаштовується на роботу незалежно від професії та посади. У цьому разі керівник господарства чи наймач повинен підписувати наказ чи договір про зарахування на роботу лише після оформлення вступного інструктажу. Метою цього інструктажу є ознайомлення працівників, що влаштовуються на роботу із загальними положеннями й правилами з охорони праці, правилами внутрішнього розпорядку на даному підприємстві, обов’язками працівника з виконання інструкцій, правил і норм з охорони праці, порядком видачі, використання й зберігання спецодягу, взуття та індивідуальних засобів захисту, загальними правилами протипожежної безпеки, із способами надання першої допомоги при травмах та отруєннях.
Про проведення інструктажу роблять відповідний запис у картці обліку вступного інструктажу, яка зберігається в особовій справі працівника.
Інструктаж на робочому місці проводить керівник ділянки роботи (бригадир, завідуючий фермою, зоотехнік, ветеринарний працівник) при допуску прийнятої на роботу особи, при переведенні на іншу роботу, іншу ділянку роботи чи зміні технологічного процесу. Цей інструктаж є початком практичного освоєння безпечних прийомів роботи. Він супроводжується наглядним показом таких прийомів із застосуванням запобіжних засобів.
Періодичний інструктаж із працівниками тваринництва проводять не рідше ніж кожні 6 місяців за програмою вступного інструктажу та інструктажу на робочому місці з урахуванням специфіки роботи. Працівників завчасно попереджують про періодичність і дату проведення інструктажу та роблять відповідний запис у журналі реєстрації інструктажу на робочому місці.
У випадках нещастя на фермі проводять додатковий інструктаж з техніки безпеки із всіма працівниками на даній ділянці незалежно від терміну проведення останнього інструктажу.
З метою запобігання випадків травмування, при необережному поводженні з тваринами, кожен працівник тваринництва під керівництвом зооветфахівця вивчає правила безпеки по догляду та утриманню тварин.
Робота працівників тваринництва нерідко буває небезпечною через контакт з хворими тваринами, трупами та гноєм. Особливо небезпечні такі захворювання, як сибірка, туберкульоз, бруцельоз, ящур, лептоспіроз, сказ, бешиха, деякі гельмінтози та інші. Профілактичні заходи при цих захворюваннях зводяться, перед усе, до ретельного ветеринарного нагляду, своєчасної постановки діагнозу, лікування хворих тварин, дезінфекції приміщень та гною, а також дотримання обслуговуючим персоналом заходів особистої профілактики.
Обслуговуючий персонал, що працює в ізоляторах, повинен мати санітарний спецодяг та взуття: халати, комбінезони, шапочки чи косинки, гумові фартухи, чоботи й рукавиці, які по закінченні роботи обов’язково дезінфікують. По закінченні роботи обслуговуючий персонал переодягається лише після душу. Для знезараження взуття перед входом у приміщення обладнують дезбар’єри.
Інфікований гній та трупи прибирають у гумових чоботях, комбінезоні та рукавицях. Одяг після цього ретельно дезінфікують. Халати й рушники раз на тиждень замочують в 1%-му розчині їдкого лугу чи 2%-му розчині натрію гідрокарбонату, кип’ятять 30 хв. і перуть у гарячій воді з милом. Спецодяг та взуття дезінфікують під наглядом ветеринарного працівника.
Працівники заходять на територію ферми через ветсанпропускник, обладнаний гардеробною кімнатою, рукомийниками, душовими кімнатами та пральнею з відділенням для дезінфекції одягу. Тут працівники та відвідувачі знімають свій одяг, приймають душ і в одязі господарства входять у виробничі приміщення. По закінченні роботи вони знову приймають душ у санпропускнику й одягають уже свій одяг. Гардеробну кімнату влаштовують так, щоб індивідуальний одяг і спецодяг зберігалися окремо.
У кожному тваринницькому приміщенні повинна бути аптечка з набором медикаментів і перев’язувальних матеріалів для надання першої допомоги працівникам ферм при травмуванні. Правила особистої гігієни спрямовані на збереження здоров’я працівників, профілактику хвороб тварин та одержання продуктів високої санітарної якості.