Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Всмоктування продуктів гідролізу білків




Як зазначалось вище, основними продуктами гідролізу білків є амінокислоти і невелика кількість простих пептидів Основна маса продуктів розщеплення білків всмоктується в кінцевій частині дванадцятипалої і на початку тонкої клубової кишок. Всмоктування амінокислот є досить складним біологічним процесом. У ньому беруть участь осмос, дифузія й активна всмоктуюча дія кишкових ворсинок. Амінокислоти можуть всмоктуватись внаслідок перенесення їх через мембрану клітин слизової оболонки кишок. Цей процес тісно пов'язаний з використанням енергії і наявністю в клітинах іонів натрію.

Перенесення амінокислот крізь біологічні мембрани

Дослідження, проведені з різними ізольованими клітинами, тканинними препаратами, а також у дослідах in vivo, дозволили припустити, що в перенесенні амінокислот крізь біологічні мембрани беруть участь не менше п'яти специфічних систем. Кожна з них відповідає за перенесення лише певної групи амінокислот, близьких за будовою І властивостями. Згідно з цим виділяють такі групи амінокислот: а) амінокислоти, що містять малі радикали; б) амінокислоти, що містять великі радикали; в) амінокислоти, що виявляють основні властивості; г) амінокислоти, що виявляють кислотні властивості; д) імінокислоти.

Нещодавно одержано дані щодо активного перенесення амінокислот крізь клітинні мембрани в кишках, нирках і мозку. Механізм цього


процесу дістав назву углутамілтрансферазного циклу. В ньому беруть участь один мембрашю-зв'язаннй фермент і п'ять ферментів цитоплазми, а також глутатіон (углутамілцистеїнілгліцин), який міститься в усіх тканинах організму. Головну роль у углутамілтрансферазному циклі відіграє мембранно-зв'язаний фермент углутамілтрансфераза, яка каталізує реакцію

Y-Глутамілтрансфераза, перебуваючи в клітинній мембрані, здійснює трапслокацію амінокислот з позаклітинного простору внаслідок реакції транспептидування залишку углутамінової кислоти з глутаті-ону на транспортовану амінокислоту і перенесення утвореної сполуки 7-глутаміламінокислоти в клітину. Сюди ж надходить і цистеїнілглі-цин. Стід зазначити, що донорами залишку у-глутаміиової кислоти можуть бути й інші глутамілпептиди, а всі амінокислоти, крім проліну, можуть виступати у ролі акцепторів.

На наступному етапі у-глутаміламінокислота за участю ферменту V-глутамілциклотрансферази розщеплюється з утворенням вільної амінокислоти і 5-оксипроліну:

Інша сполука, яка утворюється на першому етапі реакції (цистеї-ніл-гліцин), під впливом ферменту пептидази розщеплюється на цисте-


12 5-287



їн і гліцин:

NHa-CH—CO-NH-CH2-COOH ^Ї!2ЇЦ NH2-CH-COOH+NHa-CHa—COOH.

І І

СНа СНа

І \

SH • SH

У процесі здійснення зазначених вище трьох реакцій відбувається перенесення в клітину однієї молекули амінокислоти, при цьому використовується енергія пептидних зв'язків глутатіону.

Для продовження процесу в клітинах відбувається регенерація глутатіону з використанням енергії АТФ. Спочатку 5-оксипролін за участю ферменту 5-оксипролінази перетворюється на L-глутамінову кислоту:

Далі ця кислота взаємодіє з цистеїном з утворенням дипептиду — Y-глутамілцистеїну. Реакцію каталізує •углУтаміЛІіистеїн — синтетаза

і, нарешті, Y-глутамілцистеїн взаємодіє з гліцином, внаслідок чого утворюється глутатіон. Реакцію каталізує глутатіонсинтетаза

Глутатіон, що утворився, може вступати в новий цикл і переносити в клітину наступну молекулу амінокислоти.


Ферменти v-глутамілтрансферазного циклу виявлено в ряді тканин, в яких проходить"активний транспорт амінокислот. Ключовий фермент циклу — -у-глутамілтрансфераза у високих концентраціях трапляється в епітелії ворсинок тонкої кишки, в нирках та інших органах.

Разом з цим слід наголосити, що у-глутамілтрансферазний цикл є, очевидно, лише одним з кількох механізмів, які забезпечують транспорт амінокислот у клітинах. Після всмоктування амінокислоти надходять у кров і по системі ворітної вени потрапляють у печінку.

Гниття білків у кишках

Окремі амінокислоти, які не всмоктались у тонкій кишці, та деякі білки, що не розщепились, потрапляють у товсту кишку, де за участю мікроорганізмів піддаються різним перетворенням. Цей процес дістав назву гниття білків. У процесі перетворення з амінокислот утворюються аміни, жирні кислоти, спирти, феноли, індол, скатол та інші сполуки, частина з яких є отруйними для організму.

Так, під час декарбоксилювання діаміномопокарбонових кислот орнітину і лізину утворюються відповідно путресцнн і кадаверин:



 


Ці аміни є отруйними сполуками. Вони належать до трупних отрут.

Циклічна амінокислота триптофан під дією мікроорганізмів перетворюється на скатол та індол:



 


 


Ті*



Скатол та індол — отруйні речовини з досить неприємним запахом. Під час розкладання циклічної амінокислоти тирозину утворюються крезол і фенол:

Н

Сполуки індол, скатол, крезол і фенол з кишок через систему ворітної вени потрапляють у печінку, де знешкоджуються, взаємодіючи з активними формами сірчаної та глюкуронової кислот. Цей процес у печінці проходить досить інтенсивно.

Активується сірчана кислота внаслідок взаємодії з АТФ, в результаті чого утворюється фосфоаденозинфосфосульфат, тобто активна форма сульфату:

KM,»

З' -Фосфоаденозин-5'-фосфосульфат (ФАФС)

Активною формою глюкуронової кислоти є уридиндифосфоглюку-ронова кислота


Сполуки, які утворюються під час знешкодження отруйних речовин, дістали назву парних сполук, оскільки вони складаються із залишків двох речовин. Наприклад, під час взаємодії фенолу з активною формою сірчаної кислоти утворюється фенолсірчана кислота:

9Н o-s-он

Аналогічно взаємодіє з фенолом УДФГК з утворенням фенолглю-куронової кислоти:


Уридиндифосфо- Фенол Фенолі люк>ройова кислота

глюкуронова кислота

Подібно відбувається знешкодження індолу і скатолу. Відмінність полягає в тому, що ці сполуки спочатку окислюються, а вже потім взаємодіють з ФАФС і УДФГК з утворенням парних сполук, які виводяться з організму з сечею.

Слід зазначити, що під дією мікроорганізмів зазнає перетворення ще ряд амінокислот, наприклад, сірковмісних, з утворенням отруйних для організму сполук, які, в свою чергу, знешкоджуються і переважна більшість їх виводиться з організму. Процеси гниття білків інтенсивно розвиваються при потраплянні в організм недоброякісної їжі, порушенні режиму харчування, захворюваннях травного каналу та інших захворюваннях. Утворення токсичних продуктів негативно впливає на здоров'я людини та продуктивність сільськогосподарських тварин.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1439 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2225 - | 2154 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.