Під час розгляду цивільної справи у спірних матеріальних правовідносинах може змінитися одна чи обидві сторони. В такому випадку виникає також питання і про відповідну заміну у процесуальних правовідносинах.
Заміна сторони або третьої особи у цивільному судочинстві, коли їх матеріальні та процесуальні права й обов'язки переходять до інших осіб, називається процесуальним правонаступництвом.
Підставою процесуального правонаступництва є наступництво у матеріальних правовідносинах, внаслідок якого відбувається вибуття сторони із спірних або встановлених судом правовідносин
53майнового характеру. Якщо певні правовідносини носять особистий характер (наприклад, при стягненні аліментів, призначенні пенсії, поновленні на роботі), то правонаступництво у них не допускається.
Заміна сторони чи третьої особи можлива у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні (при відступленні права вимоги, переведенні боргу тощо), а також в інших випадках заміни особи у відносинах щодо яких виник спір.
Суд може залучити до участі у справі правонаступника на будь-якій стадії цивільного процесу (ч. 1 ст. 37 ЦПК України).
Доказом права зайняти процесуальне становище особи, яку замінює правонаступник, може бути свідоцтво про право на спадщину, установчі документи, відповідний договір, інші документи, що підтверджують перехід прав та обов'язків щодо спірних матеріальних правовідносин, які передані на розгляд суду.
Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив (ч. 2 ст. 37 ЦПК України). Крім того, правонаступники набувають усіх нездійснених і нереалізованих прав попередника на час вступу до справи та, виходячи із принципу диспозитивності, можуть вільно ними розпоряджатися.
У разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, а також у разі злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, коли такі особи були стороною у справі, суд зобов 'язаншї зупинити провадження у справі до залучення до участі у ній правонаступника (ч. 1 ст. 201, ст. 203 ЦПК України).
Процесуальне правонаступництво схоже за своєю правовою природою із заміною неналежної сторони. Водночас вони мають суттєві відмінності одне від одного, а саме:
1) процесуальне правонаступництво можливе стосовно позивача, відповідача і третьої особи, а заміна неналежної сторони - лише стосовно відповідача;
2) при процесуальному правонаступництві всі процесуальні дії, виконані попередником, є обов'язковими для наступника. При заміні неналежного відповідача його дії не викликають ніяких правових наслідків для належного відповідача;
3) після вступу у справу правонаступника її розгляд продовжується, а після заміни відповідача новий відповідач може клопотати про розгляд справи спочатку;
4) процесуальне правонаступництво є можливим на всіх стадіях цивільного процесу, а заміна неналежного відповідача лише до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Практичні завдання
1. Вирішіть питання про процесуальну правоздатність і дієздатність осіб у наступних ситуаціях:
а) Іванов за рішенням суду визнаний недієздатним. Чи може він подати до суду заяву про поновлення його в дієздатності?
б) Петрова (16 років) уклала шлюб із Сухановим (17 років). Чи може Петрова подати позов про стягнення аліментів з чоловіка?
в) Сидорову 15 років, батьки жорстоко з ним поводяться (б'ють, ображають тощо). Чи може він подати до суду позов про позбавлення його батьків батьківських прав?
2. Семенову були завдані легкі тілесні пошкодження в результаті нападу на нього собаки, яка належала Миколайчуку. Семенов звернувся до суду з позовом до Миколайчука про відшкодування моральної шкоди. До ухвалення рішення суду Семенов помер. Як правонаступників позивача суддя залучив до участі у справі його спадкоємців - дружину й сина.
Дайте оцінку діям судді.
Список рекомендованої літератури
1. Гетманцев О. В. Громадяни як сторони у цивільному процесі України: Автореф. дис.... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Київський ун-т ім. Тараса Шевченка.-К., 1997.-23с.
2. Кулаков Г., Орловская Я. Обязанности сторон в гражданском процессе // Российская юстиция.-200!.-№ 4.- С. 22-23.
3. Цюра Т. Сторони як основні «процесуальні противники» в процесі доказування в цивільних справах // Право України.- 2002.- № 3,- С. 102-106.
55 Глава 7 ТРЕТІ ОСОБИ У ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ