Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Політичний конфлікт: особливість та його види




Взаємодія учасників політичного процесу нерідко пов'язана з виникненням між ним суперечностей різного ступеня напруженості, які нерідко переростають в стадію політичних конфліктів.
Конфлікт - невід'ємний атрибут політичного життя, політичного процесу. Найважливіші конфлікти між людьми і соціальними групами концентруються у сфері політики. Політика є не що інше, як сфера діяльності по дозволу і відтворюванню конфліктів.

Поняття політичного конфлікту позначає боротьбу одних суб'єктів з іншими за вплив в системі політичних відносин, доступ до ухвалення загальнозначущих рішень, розпорядження ресурсами - словом, за все те, що складає владу і політичне панування.
Політичний конфлікт - це зіткнення, протиборство політичних суб'єктів, обумовлене протилежністю їх політичних інтересів, цінностей і поглядів.
Всі політичні конфлікти в суспільстві можна розділити на два основні вигляд: горизонтальні і вертикальні.

Політичний конфлікт - це протиборство політичних суб'єктів, обумовлене протилежністю їх політичних інтересів, цінностей і поглядів, протиріччям між суспільством як цілісною системою і політичним нерівністю (ієрархією) включених в неї індивідуумів і груп.
Поняття політичного конфлікту означає боротьбу одних суб'єктів з іншими за вплив у системі політичних відносин, політичний статус соціальних груп, доступ до прийняття загальнозначущих рішень, пристрій владних інститутів, розпорядження ресурсами, монополію своїх інтересів і визнання їх суспільно необхідними - словом, за все те, що складає влада і політичне панування.
Розрізняють три основних типи політичних конфліктів.
ü Конфлікти інтересів. Переважають в економічно розвинених країнах, стійких державах, політичною нормою тут є «торг» навколо поділу економічного «пирога» (боротьба навколо розмірів податків, обсягу соціального забезпечення і т. д.); цей тип конфлікту найбільш легко піддається врегулюванню, так як тут завжди можна знайти компромісне рішення («як це, так і те»).
ü Конфлікти цінностей. Характерні для держав, що розвиваються з нестійким державним ладом; вимагають більше зусиль для врегулювання через труднощі зі знаходженням компромісів («або - або»).
ü Конфлікти ідентифікації. Характерні для товариств, в яких відбувається ототожнення суб'єктом себе з певною групою (етнічної, релігійної, мовної), а не з суспільством (державою) в цілому; цей тип конфлікту виникає в умовах протилежності рас, етнічної або мовної протилежності.
Залежно від рівня учасників політичний конфлікт може бути: міждержавним (суб'єкти - держави та їх коаліції), державним (суб'єкти - гілки влади, політичні партії і т. д.), регіональним (суб'єкти - регіональні політичні сили), місцевим.
Внутрішньополітичні конфлікти поділяють на позиційні (горизонтальні) і опозиційні (вертикальні).
Суб'єктами позиційних конфліктів виступають політичні інститути, організації, що здійснюють владу і керівництво в рамках даної системи (у різних гілках державної влади, інститутах федеральної влади і суб'єктів федерації), але займають різні позиції. Предмет таких конфліктів - окремі елементи політичної системи і політики правлячих кіл, не відповідають повною мірою інтересам і цілям системи, окремим угрупованням правлячих сил. Їх вирішення веде до часткових змін у політиці влади; це часткові конфлікти.
Особливість політичного конфлікту полягає у боротьбі за політичний вплив у суспільстві.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 637 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2240 - | 2159 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.