Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Соціально – управлінська технологія




 

 

Самостійна робота №4

Конфлікт як прояв соціальних відносин

 

План:

 

1. Предмет і категорії соціального конфлікту.

2. Структура, функції причини та механізми

3. Попередження та розв'язання конфліктів.

 

Соціальні конфлікти є неодмінним атрибутом сучасного життя, що проявляється в соціальних взаємодіях індивідів, груп, спільнот і суспільства. Переважна більшість соціальних конфліктів припадає на ті країни, де виникають кризові явища, пов’язані в основному з протиріччями в соціально – політичній і економічній сферах, що багато в чому характерно для нинішнього стану українського суспільства.

Відомий англійський соціолог Г.Спенсер розглядав соціальні конфлікти не тільки як неминуче явище в історії людства, але і як стимулу соціального розвитку німецький соціолог М.Вебер, що визначив його як свого роду „боротьбу” між суб’єктами соціальних взаємодій.

Глибоке теоретичне обґрунтування проблема соціальних конфліктів одержала в роботах німецько-англійського соціолога Р.Дарендорфа (нар.1929), що визначає свою соціологічну концепцію як теорію конфлікту, і

американського соціолога Р.Парка (1864-1944), що розглядав соціальний конфлікт як елемент основних чотирьох видів взаємодії: змагання, пристосування, асиміляції і конфлікту.

 

Причини соціальних конфліктів

А) соціальним конфліктам сприяє сама недосконалість суспільних відносин: соціальна неординарність суспільства, відмінності в рівнях прибутків, влади, соціальному престижі, доступні до освіти, релігійні відмінності і багато інших факторів.

Б) соціальні конфлікти стимулюються соціально - психологічними передумовами: сприйняттям особистістю своїх соціальних проблем, можливістю їх самостійного вирішення. Значною мірою поведінка людини детермінується соціально-психологічними рисами особистості: темпера метром, емоційністю, інтелектом, загальною культурою.

Незалежно від рівня конфліктів – міжособистісний груповий чи загально соціальний – у ньому завжди представленні індивіди з їх соціальними орієнтаціями, установками, думками і очікуваннями. На рівні соціальних спільнот, соціальних класів ці очікування можуть бути вираженні компромісними думками, однак незмінним залишається їх суб’єктивний характер.

Р.Дарендорф, вважав основною конфліктів політичні фактори: боротьбу за владу, престиж авторитет. На його думку, конфлікт може виникнути у всіх соціальних групах спільностях, де є відносини панування і підпорядкування.Боротьбаза владу, домінування і стають причиною конфлікту.

Соціальним конфліктом (від латинського conflictictus зіткнення) наз. Зіткнення сторін соціальних відносин, думок різних людей і соціальних груп, а також різних соціальних сил та інтересів – політичних, економічних і т. ін.

Конфлікт - це також зіткнення протилежних цілей, позицій, думок та інтересів, що призводить до реальної боротьби між суб’єктами взаємодії незалежно від джерел, способів і характеру цієї боротьби.

Таке розуміння поєднує в собі передумови для розгляду поняття „конфлікт” у широкому і вузькому значеннях.

- У широкому значенні – це конфронтація великих

- соціальних груп і класів, а також боротьба між ними. При вивченні конфлікту з цього погляду основна увага приділяється макросоціологчним змінам, основу яких становить фундаментальні протиріччя й інтереси тих чи інших соціальних сил суспільства з приводу цілей його розвитку і способів досягнення визначених цілей.

- У вузькому значенні – він виступає важливим способом взаємодії і спілкування людей, соціальних груп і соціальних інститутів, при яких дії однієї сторони при зіткненні з діями іншої сторони зустрічають опір у реалізації визначеної мети.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 503 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2340 - | 2065 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.