Найпершою філософською школою Стародавньої Греції прийнято вважати Мілетську. У якій найчастіше звучало ім'я мудреця Фалеса, який зазвичай визнається першим давньогрецьким філософом. На першому місці стояло питання про пошук гармонії в цьому світі. Це була нутурфілософія або філософія природи. Фалес виходив з припущення про те, що все існуюче в світі виникло з води. У число мілесткіх філософів входив також Анаксимандр, учень і послідовник Фалеса, автор філософської прози. Він ставив і вирішував питання про основі світу. Апейрон був як щось безмежне й вічне.. Він вважав, що життя зародилося на кордоні моря і суші з мулу під впливом небесного вогню. Послідовником Анаксимандра був третій відомий представник Мілетськой школи - Анаксимен, філософ, астроном і метролог. Початком всього сущого він вважав повітря. На думку Анаксимена, душа людини теж складається з повітря. У рамках ранньої грецької філософії помітну роль відігравала школа, пов'язана з ім'ям Геракліта з Ефеса. Він пов'язував все суще з вогнем, який розглядався як найбільш мінливе із всіх стихій світу - води, землі та інших.. Геракліт висунув також ідею Логосу. У його розумінні логос - це якийсь об'єктивний і незнищенний закон світобудови. Бути мудрим - означає жити за Логосу. Логос відкриває свої таємниці лише тим, хто вміє міркувати про нього. Піфагор заснував власну філософську школу. Він поставив питання про числовий структурі світобудови. Піфагор учив, що основою світу є число: `Число володіє речами.У школі еліатів (Ксенофан, Парменід, Зенон) було звернуто увагу на проблему буття та його руху. Парменід стверджував, що буття `нерухомо лежить в межах кайданів найбільших`. Для Парменіда буття не є порок, а являє собою застиглий лід, щось завершене. Ідею нерухомості світу висловлював також і Ксенофан. На його думку, в навколишньому людини Космосі перебуває Бог. Богокосмос єдиний, вічний і незмінний. Зенон з Елеі відстоював тезу про єдність і незмінності всього сущого. Рання грецька філософія була представлена також творчістю Емпледокла і Анаксагора. Перший з них висунув положення про чотирьох стилях всього сущого - вогонь, повітря, земля і вода. Рушійними силами світу він вважав Любов і Ворожнечу, які з'єднують або ж роз'єднують ці стихії. Світ не створимо і незнищимо, всі речі постійно міняються місцями. Анаксагор основою всього сущого вважав якісь гомемеріі, які обумовлюють єдність і різноманітність світу. Світом рухає якийсь нус - розум як джерело гармонії єдності. Значне місце в ранній грецької філософії зайняло творчість атомістів (Левкіпп, Демокріт). Демокріт вважав, що одиничні речі тлінні і розпадаються. Сама ж людина, як стверджував Демокріт, стався природним шляхом, без участі Творця.
Період розквіту. Період розквіту давньогрецької філософії був пов'язаний з її поворотом від світу природи до світу до теми людини і суспільства. Ця переорієнтація могла відбутися лише в умовах демократії, де вільні громадяни усвідомлювали себе як суверенної особистості. Перехід від нутурфілософіі до антропології і соціальної філософії став можливим завдяки соціально-економічним і духовним передумов у суспільстві. Цей період пов'язується звичайно зі школою софістів, перших давньогрецьких вчителів мудрості (Протагор, Горгій, Антифонт та ін.) Вони внесли великий внесок у розвиток риторики, еристики і логіки.
Софісти займалися логікою і математикою, астрономією, музикою і поезією. Однак їх критикували за релятивізм і словесні хитрощі.
Основним завданням своєї філософії Сократ вважав надання допомоги людині в його пізнанні самого себе. Метод дослідження людини Сократом можна назвати суб'єктивної діалектикою
Після Сократа в Стародавній Греції існувала школа кініків (Антисфен, Діоген). Її представники вважали основою людського щастя відмова від плотських задоволень, багатства і слави, а метою життя - досягнення незалежності.
Особливе місце у давньогрецькій філософії займає особистість Платона, засновника Академії. Він вважається родоначальником об'єктивного ідеалізму,прихильники якого вважають реальним існування якогось духовного начала, яке породило з себе цей матеріальний світ.
Вершиною у розвитку давньогрецької філософії стала творчість Аристотеля, учня та критика Платона. Цей вельми обдарований мислитель проявив себе в логіці і естетику, в політичній теорії і природознавстві. Аристотель - «сама універсальна голова серед всіх стародавніх греків».
«Буття існує, а небуття немає» - так свідчить основний закон мислителя. Основою буття він вважав першу матерію. Проміжним ступенем між матерією і речами є: вогонь, повітря, вода і земля. За Аристотелем. реальний світ являє собою єдність матерії і форми. Формою усіх форм виступає Бог як якийсь «першодвигун». Період занепаду давньогрецької філософії збігся із занепадом вільної політичної та духовного життя в містах. Інтерес до філософствування значно знизився. Виникло раннє християнство. Найважливішими філософськими течіями в той час були епікурейство, стоїцизм та скептицизм.
Еіпкур є найбільшою фігурою в філософії грекоримського періоду. Він у всьому суперечив Демокріту.
У своєму вченні про природу Епікур вважав, що ніщо не виникає з нічого і в ніщо не перетворюється. Світ завжди був такий, який він зараз.
Стоїцизм («філософія порятунку») висловив відчуття ненадійності світу і невизначеності. Ідеалом для стоїків стала людина, яка кориться долі і волі богів.
У цьому світі все управляється необхідністю і законом. Маючи початок у часі, світ повинен мати свій кінець.
Скептицизм (Піррон та ін) як протягом епохи еллінізму відкидав можливість отримання людиною достовірних знань про навколишній світ. Тому не слід називати речі ні прекрасними, ні потворними, оцінювати вчинки людей як справедливі чи ж не справедливі.
До I століття до н.е. проявився еллектіцізм - механічне поєднання різнорідних навчань та ідей, що спиралися на різні системи класичної та елліністичної філософії. У філософії зазвучали міфологічні, релігійні та містичні мотиви, що відобразили велику соціальну катастрофу.
Давньогрецька філософія стала однією з найяскравіших сторінок в історії світової філософської думки за своїм ідейним змістом, різноманітності течій шкіл, типів мислення та ідей. Тут філософія по-справжньому стала сама собою. По суті справи, грецька філософія стала світоглядом звільняється особистості, яка виділяла себе з Космосу і усвідомлювала свою самостійність і цінність. Специфікою грецької філософії, особливо в початковий період її розвитку, є прагнення зрозуміти сутність природи, космосу, світу в цілому.