Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Кругообіг біогенних елементів в природі




НАСЛІДКИ ПОРУШЕННЯ КРУГООБІГІВ ЗА РАХУНОК

АНТРОПОГЕННОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

Мета роботи: розглянути системний рівень організації живого в біосфері, основні закономірності їх функціонування;кругообіг основних біогенних елементів і наслідків впливу антропогенної діяльності на кругообіг речовин.

 

Теоретична частина

 

Завдяки сонячній енергії, внутрішній енергії Землі в природі відбуваються безперервні процеси утворення, трансформації та розкладу багатьох хімічних сполук, а також: переносу речовин у межах планети. Сукупність таких явищ В.І. Вернадський назвав геохімічними процесами. Одні й ті самі хімічні елементи в межах історичного минулого Землі входили до складу певних сполук, що зазнавали змін, перетворень та переносу. Цей закономірний процес багаторазової участі хімічних елементів та речовин в явищах, що відбуваються в атмосфері, гідросфері та літосфері, називають кругообігами речовин.

Залежно від того, чи беруть участь у кругообігах живі організми чи ні, розрізняють абіотичнийта біотичний кругообіги.

Абіотичний кругообіг. Абіотичний (великий, або геологічний) кругообіг речовин існує в межах геологічних оболонок Землі і здійснюється за рахунок безпосереднього впливу сонячної енергії та енергії Землі на речовини. Нерівномірний розподіл енергії в оболонках Землі спричиняє перенесення речовин, їхню циркуляцію. Розтріскування гірських порід внаслідок нагрівання та охолодження, течії повітря та води, перенесення цими течіями різних речовин, вивітрювання, вимивання водою різних хімічних елементів — усе це складові частини великого кругообігу речовин у природі. Найяскравішим прикладом абіотичного кругообігу є циркуляція води в природі (випаровування води, перенесення повітряними течіями водяної пари, конденсація її та атмосферні опади). Зрозуміло, що абіотичний кругообіг існував задовго до виникнення життя на нашій планеті та утворення біосфери.

Біотичний кругообіг. З виникненням життя на Землі та з утворенням у межах її геологічних оболонок біосфери на планеті кругообіг речовин прискорився внаслідок життєдіяльності живих організмів. Завдяки створеним трофічним ланцюгам та мережам виник біотичний кругообіг речовин. Біотичний кругообіг — це явище безперервного, циклічного, але нерівномірного в часі та просторі закономірного перерозподілу речовини, енергії та інформації в межах екологічних систем різного рівня організації — від біогеоценозу до біосфери. Біотичний кругообіг речовин називають ще біосферним, або малим, через те що він відбувається ще в меншому просторі, ніж абіотичний, — у біосфері. Час, необхідний для проходження повного циклу обігу речовин у біотичному кругообігу, набагато менший, ніж; в абіотичному. Живі організми в біотичному кругообігу виступають своєрідними каталізаторами, які швидко синтезують нові, трансформують та руйнують наявні органічні сполуки.

Через біотичний кругообіг проходить велика кількість речовин та хімічних елементів. Але найбільш важливими є біогенні елементи (С, Н, О, N. Р, S),з яких синтезуються органічні сполуки. Кругообіги СО2 та Н2О в глобальному масштабі є, мабуть, чи не найбільш важливими для людства. Для обох кругообігів характерним є наявність невеликої, але рухомої частки цих речовин в атмосфері, зміна вмісту яких впливає на погоду та атмосферу. їхній вміст може змінюватися і в результаті діяльності людини.

Утворення живої речовини і його розкладання – це дві сторони єдиного процесу, що називається біологічним кругообігом хімічних елементів. У процесі життєдіяльності жива речовина заряджається енергією, у процесі розпаду його енергія виділяється в навколишнє середовище. Розрізняють великий (біосферний) кругообіг і малі кругообіги різних рівнів (наприклад, кругообіг океану, озера, окремої ділянки степу й ін.).

Біогеохімічний цикл – круговорот хімічних речовин з неорганічної природи через живі організми назад у неорганічну природу. Ця біогенна міграція атомів відбувається з використанням сонячної енергії й енергії хімічних реакцій і виявляється в процесі обміну речовин, росту і розмноженні організмів. Особливе значення мають біохімічні цикли води й основних біогенних елементів - вуглецю, азоту, фосфору і сірки.

 

Кругообіг води

Вода випаровується з водяної поверхні, утворити атмосферну вологу, конденсація якої приводить до випадання атмосферних опадів. В остаточному підсумку вода повертається у водяні об'єкти. Цей процес складає великий круговорот води на земній поверхні. Існує і малий круговорот, коли вода з атмосфери повертається в ті райони земної поверхні, де вона випарувалася. Вода є необхідною частиною біосфери. Вона входить до складу всіх живих організмів і складає до 90 % їхньої ваги.

Для кругообігу води в межах біоценозу найбільш важливе значення мають процеси транспірації, інфільтрації і стоку, що входять в елементи малого круговороту. Вода атмосферних опадів, досягаючи ґрунту, просочується в неї (процес інфільтрації) чи утворює поверхневий стік. Якщо вода атмосферних опадів досягає ґрунтових вод, вона включається в їхній склад. Підземний стік зв'язує ґрунтову вологу з поверхневими водами і гідросферою в цілому.

 

1 – океанічні відклади; 2 – озерні відклади; 3 – клітковина в річних кільцях дерев; 4 – сніг і лід; 5 – підземні води глибокого залягання; 6 – відклади у печерах

Рисунок 3.1 – Схема кругообігу води

 

Ґрунтова волога використовується рослинами, а частина її шляхом випару рослинами (транспірації) знову попадає в атмосферу. Транспірація рослинами вносить істотний вклад у круговорот води. У деяких районах транспірація навіть перевищує випар води з вільної водяної поверхні.

 

Кругообіг вуглецю

Вуглець – це елемент, що дуже широко розповсюджений у навколишнім середовищі. Його здатність утворювати міцні хімічні зв'язки між атомами вуглецю лежить в основі всіх органічних сполук. Він входить до складу атмосфери, де є присутнім у виді СО2. Зміст його в повітряному середовищі поступово збільшується внаслідок антропогенного впливу (спалювання палива, вирубки лісів і ін.). Усі живі істоти на Землі мають у своєму складі вуглець. У результаті життєдіяльності більшості живих організмів утворяться СО2 і вода. Це процес називається подихом.

 

Рисунок 3.2 – Схема кругообігу вуглецю. Вуглець проходить через декілька екосистем. Пунктирними стрілками показані процеси, в яких перетворення вуглецю проходить повільніше, а суцільними - швидше

Протилежний йому процес – фотосинтез у рослин, тобто включення вуглецю до складу органічних сполук. З СО2 і води утворюються цукри, що надалі перетворюються в білки і ліпіди, що живі організми використовують для побудови своїх тканин і одержання енергії для підтримки життя. Усі живі організми після смерті піддаються розкладанню, органічні речовини розщеплюються на більш прості фрагменти, перетерплюють перетворення, у результаті яких вуглець у виді СО2 знову надходить у круговорот і цикл замикається. Таким чином, в основі біогенного круговороту вуглецю в біосфері Землі лежить хімічна речовина СО2.

За певних умов круговорот вуглецю може сповільнюватися. Так, наприклад, при недоліку кисню мінералізація (розкладання) органічних речовин у ґрунті сповільнюється, виділення діоксиду вуглецю припиняється і вуглець не вивільняється в навколишнє середовище. У цих умовах вуглець у виді органічних залишків може накопичуватися у виді торфу, кам'яного вугілля, нафти. У гідросфері СО2 знаходиться в розчиненому стані. Він може утворювати солі кальцію: вапняки, крейда. Корали будують своє тіло з вуглекислого кальцію. Ці процеси приводять до порушення круговороту вуглецю і нагромадженню його в екосистемах.

У круговороті вуглецю беруть участь також гірські породи. Він виділяється в навколишнє середовище при вилуживанні вапняків атмосферними опадами.

Важливу роль у круговороті вуглецю грає світовий океан. Прийнято вважати, що океан “вдихає” СО2 з атмосфери – біля половини його поглинається океаном (розчиняється у воді), а поховання вуглецю в донних опадах приводить до виведення його з круговороту. Океан, таким чином, як би компенсує приплив вуглецю від палива, що спалюється, і разом з наземною рослинністю виробляє необхідний для життя кисень.

 

Кругообіг азоту

Кругообіг азоту відіграє важливу роль у життєдіяльності організмів. Він входить до складу багатьох органічних речовин, насамперед білка. Джерелом азоту для продуцентів (автотрофам) є нітрати, а також молекулярний азот атмосфери. Нітрати через кореневу систему попадають у листи, де використовуються для синтезу рослинного білка.

Рисунок 3.3 – Кругообіг азоту

 

Другий шлях, яким азот попадає в організми – пряма фіксація азоту з атмосфери. Це явище унікальне і притаманне прокаріотам, тобто без'ядерним мікроорганізмам (бактерії, синьо-зелені водорості).

Азотвміщуючи органічні сполуки, що утвориться в рослинах, по трофічним (харчовим) зв'язкам попадають в організм консументов (гетеротрофов), а також у ґрунт після відмирання рослин. У ґрунті вони піддаються розпаду і використовуються іншими рослинами. Кінцевим продуктом розкладання є аміак, що переходить у нітрити, а потім у нітрати, що служать джерелом для продуцентів.

Частина азоту повертається в атмосферу завдяки діяльності бактерій-денітрифікаторів, що розкладають нітрати до молекулярного азоту. У результаті цього процесу з ґрунту щорічно з 1 га іде до 50-60 кг азоту. Призупинення круговороту азоту може відбуватися внаслідок його нагромадження в глибоководних океанічних опадах. При цьому азот виключається з круговороту на кілька мільйонів років. Утрати компенсуються надходженням газоподібного азоту при вулканічних виверженнях

В даний час в атмосферу надходять великі кількості азоту у виді оксиду і діоксиду азоту, що утворяться при спалюванні палива, при високотемпературних технологічних процесах. Діоксид азоту розчиняється в краплях атмосферної вологи, утвориться слабкий розчин суміші азотної й азотистої кислот. Таке походження кислотних дощів, що містять крім цих кислот ще сірчану і сірчисту кислоти.

 

Кругообіг фосфору

Фосфор є елементом необхідним для харчування живих організмів, відіграє найважливішу роль у розвитку організмів. Фосфор міститься в гірських породах.

 

Рисунок 3.4 – Кругообіг фосфору

 

 

У гідросферу попадає в результаті ерозії гірських порід, відкладається у виді опадів на дрібній воді, частково осаджується в глибоководних мулах. У тварин фосфор у виді органічних сполук входить до складу кіст і інших тканин. Він відіграє роль в енергетичних процесах запасу енергії кліток у виді аденозинтрифосфорної кислоти (АТФ).

У результаті розкладання мертвих організмів і мінералізації органічних сполук фосфор у виді фосфатів знову використовується рослинами і тим самим знову утягує в круговорот. Виведення фосфору з круговороту відбувається внаслідок його нагромадження в донних опадах. В даний час росте концентрація у водяних екосистемах, що приводить до їхнього інтенсивного заростання, деградації і до загибелі. Фосфор широко використовується у виді фосфорних добрив. У поверхневі водойми потрапить шляхом виносу добрив з полів і скидання недоочищених стічних вод.

 

 

Кругообіг сірки

Мінеральна сірка потрапить у ґрунт у результаті природного розкладання сірчаного і мідного колчеданів у гірських породах. Вона переноситься з атмосферними опадами і попадає в наземні і водяні екосистеми. Сірка є компонентом білків і ряду амінокислот: цистина, цистеїна, метіоніну. Ці амінокислоти синтезуються рослинами, що використовують мінеральну сірку. В організм тварин сіра попадає з рослинною їжею. Сульфатредуцуючі мікроорганізми руйнують органічні сполуки в ґрунті, відновлюють сірку до сірководню або до мінеральної сірки. Сульфатокислюючи мікроорганізми окисляють сірку, перетворюючи її в сульфати, що поглинаються рослинами і знову попадають у круговорот.

Рисунок 3.5 – Кругообіг сірки

 

В даний час в атмосферу надходять великі кількості сірки у виді діоксида сірки, що утвориться при спалюванні палива. Діоксид сірки, частково розчиняється воді з утворенням сірчистої кислоти, частково окисляється до триоксида сірки, що при розчиненні в атмосферній волозі утворить сірчану кислоту. Дощі, у воді яких міститься сірчана і сірчиста кислота, називаються “кислотними”. Їхнє випадання приводить до закислення природних вод і ґрунтів.

 

ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2753 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2487 - | 2330 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.