Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Адміністрація закладу освіти –керівний персонал установи




Атестація педагогічних працівників – визначення кваліфікації спеціаліста, рівня його професійно – технічних знань, практичного досвіду, необхідних для виконання службових обов’язків.

-Б-

Батьківський комітет школи – одна із форм зв’язку школи з батьками і пропаганди серед них педагогічних знань.

-В-

Вільна («круглий стіл») нарада – це нарада, яка не має не має чітко сформульованого порядку денного, а інколи проводиться, і без головуючого. Вона не приймає ніяких рішень, а зводиться до обміну думками і відбувається у формі бесіди між більшістю учасників.

-Г-

Гностичні (аналітичні) уміння керівника навчального закладу – це уміння аналізувати психолого-педагогічну літературу, умови, в яких здійснюється навчально-виховний процес, завдання, що стоять перед керівником навчального закладу, педагогічні ситуації і знаходити гуманні способи їх розв’язання; це уміння аналізувати й оцінювати результати управлінської діяльності, рівень розвитку педагогічного та учнівського колективів, узагальнювати і використовувати передовий педагогічний досвід.

-Д-

Диктаторська нарада - це нарада, на якій право проведення і голосу — лише у керівника.

Директор школи – керівник школи, організатор навчально – виховної і господарської діяльності.

Диспетчерська нарада – це нарада, якамає на меті з'ясувати хід виконання робіт, встановити, хто винен у недоліках, і намітити заходи щодо їх усунення.

Ділові якості -здатність знаходити найкращий підхід до розв'язання ситуацій, що виникають, і найкоротший шлях досягнення мети, самостійно мислити й оперативно приймати обґрунтовані рішення, послідовно й ініціативно забезпечувати їх виконання.

-Е-

Економічні методи управління -це методи матеріального стиму­лювання (преміювання, підвищення зарплати за результатамиатестації), економічного планування, бюджетного управління тощо.

-З-

Загальноосвітня школа – масовий тип навчально – виховних закладів, які дають загальну освіту.

Звітна нарада це звіти про виконання планів, окремих доручень тощо.

-І-

Ієрархія -система послідовно підпорядкованих елементів управління, розміщених у порядку від нижчого до вищого: "службова драбина" - посади, звання і т. п. у низці підпорядкування.

Інформаційна нарада – це нарада, на якій це ознайомлюються з новими директивними документами, майбутніми заходами, зміною ситуації на ринку тощо.

-К-

Кадри -основний (штатний) склад працівників закладу, підприємства, організації, галузі діяльності; усі постійні працівники.

Кадрова політика - розрахована на тривалу перспективу лінія вдосконалення кадрів, генеральний напрямок у роботі з персоналом, що визначається сукупністю найбільш важливих, принципових положень і установок, виражених у державних рішеннях.

Кваліфікація - ступінь придатності людини до якого-небудь виду праці, рівень підготовленості.

Керівник - працівник органу освіти, який володіє правом приймати рішення, впливаючи на функціонування і розвиток керованого об'єкту.

Компетентність – цеяка реалізується самотійно, і базується на набутих знаннях, життєвому досвіді, цінностях та нахилах вчителя.

Комунікативні уміння керівника навчального закладу – цеуміння формувати гуманні співвідносини з учнями та педагогами на рівні співробітництва і співтворчості; створювати сприятливе виховне середовище для розвитку інтересів, здібностей, нахилів учнів; регулювати міжособистісні стосунки в педагогічному колективі; володіти методами позитивного впливу на людину; здійснювати індивідуальний і диференційований підходи; уміння спілкуватися з учнями, батьками та вчителями; уміння захопити учнів та педагогів практичною діяльністю, використовуючи власний авторитет.

Конструктивні уміння керівника навчального закладу – це уміння планувати особисту діяльність для педагогічного керівництва; впроваджувати ставленицький, рольовий, діяльнісний, творчий, діалогічний, гуманістичний, особистісно зорієнтований, комплексний, науковий, конкретно-історичний, системний, полікультурний, національний, технологічний підходи шляхом використання ефективного змісту, засобів, методів форм та технологій управлінської діяльності; передбачати труднощі в навчально-виховному процесі; конструювати новітні засоби та прийоми взаємодії з підлеглими; уміння планувати роботу школи.

Координаційні уміння керівника навчального закладу – уміння налагоджувати постійні педагогічні стосунки з батьками вихованців і громадськістю, об’єднувати виховні зусилля вчителів, соціальних педагогів, психологів, вихователів груп подовженого дня; уміння вести педагогічну пропаганду.

Культура управління – це:

1) теорія ефективного застосування управлінської системи, структури;

2) теорія раціональної організації роботи апарату управління, застосування найбільш ефективних засобів, форм і методів праці, розкриття ролі культурного елемента в цьому процесі;

3) теорія управління як важливої соціальної функції і свідомого і власного впливу як на окремих людей, так і на всю спільноту для досягнення конкретної мети;

4) сукупність теоретичних і практичних положень, принципів і норм, що мають загальний характер і відносяться тією чи іншою мірою до різних аспектів людської діяльності;

-М-

Метод управління (тема 1) - спосіб впливу на учасників управлінського процесу.

Метод аналізу конкретних ситуацій -відбір та аналіз найважливіших факторів, що становлять проблему, їх групування.

Методична робота в школі – це цілісна, заснована на досягненнях науки та передового педагогічного досвіду і на конкретному аналізі навчально – виховного процесу система взаємозалежних дій та заходів, спрямованих на всебічне підвищення кваліфікації до професійної майстерності вчителів та вихователів, на розвиток і підвищення творчого потенціалу педагогічного колективу, школи вцілому.

Метод імітації робочого дня керівника - відтворення ділового навантаження в звичайний робочий день директора школи.

Метод ділових ігор -розвиток навичок управлінської поведінки ділового спілкування шляхом практичного програвання, імітації різних управлінських ситуацій.

Метод розробки шкільної документації -складання планів роботи школи, плану вивчення, узагальнення і впровадження передового педагогічного досвіду чи окремі їх розділи.

-Н-

Навчальна нарада (конференція) – це нарада, яка ставить за мету дати учасникам необхідні знання і підвищити їхню кваліфікацію.

Нарада — це форма реалізації управлінських рішень, змістом якої є спільна робота певної кількості учасників управлінської діяльності.

Нормування - нормативи навчального навантаження, нормативи витрат часу, чисельності педагогічного і обслуговуючого персоналу та ін.

-О-

Організаторські уміння керівника навчального закладу – це уміння стимулювати розвиток учнівського та педагогічного колективів; спільно з учителями та учнями організовувати їх щоденну життєдіяльність, наповнюючи її цікавими творчими справами; сприяти накопиченню в учнів соціального досвіду, позитивних рис, контролювати і допомагати вчителям в організації навчально-виховного процесу; сприяти самовихованню і саморозвитку учнів і створенню умов для самореалізації дитини, уміння сприяти розвитку учнівського самоврядування, контролювати власну поведінку.

Організаційні методи управління - система організаційних і розпорядчих впливів, спрямованих на досягнення поставленої мети.

-П-

Письмова нарада - це нарада, на якій ваша пропозиція з певного питання друкується на одній половині аркуша і розсилається учасникам наради для відповіді.

Порядок денний наради - це письмовий документ, що розсилається заздалегідь учасникам наради.

Прикладніуміння керівника навчального закладу – це уміння малювати, співати, грати на музичних інструментах, виразно читати, танцювати, користуватися технічними засобами навчання.

Принципи управління – це основні правила, положення, відповідно до яких формуються, функціонують і розвиваються системи управління.

Проблема – це розрив між бажаним станом (насамперед цілями) тієї або іншої системи та її станом, що фактично спостерігається.

Проблемна нарада – це нарада, на якій відбувається вироблення методів вирішення проблем, що існують.

Проектувальні уміння керівника навчального закладу – це уміння прогнозувати, передбачати розвиток педагогічного колективу, прогнозувати власну систему педагогічної діяльності; уміння моделювати цілі, завдання, зміст, засоби управлінської діяльності.

Професійна готовність резерву керівників до управлінської діяльності - особистісне, цілісне новоутворення, інтегральна якість особистості.

Професіограма – це:

1) науковий опис виду праці та необхідних професійних якостей, що може використовуватись у профорієнтації, підборі кадрів та ін.;

2) система вимог до спеціаліста, яка матеріалізується у його професійній діяльності;

3) опис сукупності систематизованих, науково обґрунтованих структурованих теоретичних знань і практичних умінь, які об’єктивно необхідні особистості для виконання тієї чи іншої спеціалізованої діяльності або посадових функціональних обов’язків;

4) ідеальна модель діяльності особистості, котра розкриває основні функції педагогічної діяльності вчителя, вимоги до його особистісних якостей, знань і умінь, необхідних для виконання цих функцій з урахуванням специфіки навчального предмета, а також його самонавчання та саморозвиток з урахуванням потреб суспільства.

-Р-

Регламентування - штатний розклад працівників даного навчального закладу або окремо виданим нормативним доку­ментом.

Роз'яснювальна (інструктивна) нарада - це нарада, на якій відбувається обговорення питань, що стосуються планування, звітності, оперативної роботи різних служб тощо.

-С-

Сегрегативна нарада - це нарада, на якій спочатку керівник робить доповідь, потім відбувається обговорення. Але в обговоренні беруть участь лише кілька працівників, яких визначає керівник.

Ситуація – вправа – це конкретний випадок, але він так пояснюється викладачем, що слухачам необхідно знайти вирішення, зробивши для цього певну вправу.

Ситуація – люстрація - це ілюстрація певного способу вирішення управлінської проблеми.

Ситуація – оцінка – це один із варіантів розв’язуванoї проблеми або альтернативні рішення, які пропонуються слухачам для оцінки.

Ситуація – проблема – це конкретний приклад із практики управління викладається як існуюча проблема, яку треба вирішити.

Стажування - набуття випускни­ками практичних та організаторських навичок, необхідних для педагогі­чної роботи на посаді, яку займають.

Спеціальні функції управління - це посадові функціональні обов'язки педагогічних працівників.

-Т-

Тема наради - це предмет обговорення. Ніж більш точно й у потрібному напрямку сформульований предмет обговорення, тим більше шансів одержати потрібний результат.

-У-

Управління - це діяльність, що забезпечує планомірний і цілеспрямо­ваний вплив на управлінську систему з метою її максимального функціонування.

-Ф-

Функції управління - певний розподіл праці, спеціалізацію у сфері управління.

-Ц-

Ціль наради - це опис необхідного результату, потрібного типу рішення, бажаного підсумку роботи (можливі варіанти цілей: попередній обмін думками, підготовка рекомендацій для ухвалення рішення, ухвалення рішення по питанню й ін.).

Цільове управління – це стратегія діяльності керівників школи, план досягнення визначеного результату в рамках обмежень, що накладаються засобами діяльності і динамічною системою внутрішніх критеріїв цієї діяльності.

Рекомендована література

Основна література

1. Акт проголошення незалежності України/ Рад. Україна. 1991- 31 серпня.

2. Атестація освітньої установи //Управління освітою.7-14 лютого 2001.-С10-11.

3. Білова В. Педагогічний менеджмент: поняття і теоретичні засади// Рідна шк.. – 2005.- № 2.- С. 26-29.

4. Боброва С. Науково – методична робота в гімназії як засіб підвищення ефективності навчально – виховного процесу// Рідна шк.. – 2005.- № 3.- С. 10- 12.

5. Баукова Уляна. Гуманізм освіти: Любов – це джерело виховання //Педагогічна газета. – 2010. - № 7.

6. Волчецька Л. Специфіка управління методичною роботою // Директор школи. – 2007. - № 31 - 32.- С. 34-40.

7. Даценко О. Моделювання в теорії та практиці управління освітніми організаціями// Директор школи. – 2008. – № 22 – С. 3 - 13.

8.Деревянкіна Н. Модернізація управління навчальним закладом//Директор школи. – 2008. – № 19. – С. 3 -5.

9. Жерносек І.П. Організація методичної роботи в школі. - К., 1995. 13.

10. Закон України «Про освіту» / Освіта.1996. №8.

11. Закон України „ Про загальну середню освіту”// Відомості Верховної Ради України. - 1999.-№28 від 16 липня 1999р.- С.547-562.

12. Ільїн О. Стратегія розвитку сучасної школи// Директор школи. – 2008. – № 23. – С. 3 -11.

13. Конституція України/ /Голос України.-1996. - №8.

14. Концепція загальної середньої освіти (12- річна школа) // Педагогічна газета.- 2002.- № 1 (91), січень.

15. Кравченко О. Науково – методична робота в гімназії// Директор школи. – 2007. - № 33. - С. 11-15.

16. Клещукова Л. Імідж навчального закладу як ресурс його розвитку//

Д иректор школи. – 2008. – № 27. – С. 3 - 32.

17. Королюк С. Управлінська культура керівника школи// Директор школи. – 2008. – № 37 -38. – 55 с.

18. Купреєва Н. Управління процесом професійного зростання вчителя // Директор школи. – 2008. – № 7. – С. 16 - 20.

19. Лемтюгова Т. Управлінський моніторинг// Директор школи. – 2008. – № 6 – С. 9 - 16.

20. Методична служба - школі. Інформаційно – методичні матеріали на допомогу працівникам освіти. Випуск 2 / Укл. Ю.В.Буган, Г.Г.Свінних,

В.І.Уруський. - Тернопіль, 2003.- 296 с.

21. Нормативно-правове забезпечення управління закладами освіти/ Укл. І.С. Демків, А.Й.Романюк, О.В.Козловська. - Тернопіль, 2002.- 176 с.

22.Онишків З.М. Основи школознавства. Тернопіль, 2003.- 176 с.

23. Савченко О. Системний підхід до модернізації змісту загальної середньої освіти// Рідна школа.-2010.-№1. С. 4-6.

24. Типовий статут середнього загальноосвітнього навчально-виховного закладу // Інформаційний збірник Міністерства освіти України.- 1993.- № 25. Фіцула М.М. Вступ до педагогічної професії. – Тернопіль, 2003.- 136 с.

26. Щекатунова Г. Впровадження педагогічних інновацій як механізм ефективного розвитку загальноосвітнього навчального закладу// Рідна школа.-2010.-№6. С. 24-26.

Додаткова література

1. Концептуальні засади демократизації та реформування освіти в Україні: Педагогічні концепції. – К.,1997.- 148с.

2. Крупеніна Н. Інспектування навчальних досягнень в умовах модернізації освітньої галузі // Управління освітою.-2002.- № 15; Моніторинг у середньому загальноосвітньому закладі // Управління освітою.-2002.- №2.- С.9.

3. Матвієнко П. Основи технологічного підходу до визначення якості освіти//Директор школи.- 2002.-№ 44.- С.3; Проблеми оцінювання діяльності навчального закладу// Директор школи.- 2002.- № 37. -С.11

4. МАТЕРІАЛИ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ( www.mon.gov.ua ) Про проведення педагогічного експерименту щодо запровадження кредитно-модульної системи організації навчального процесу у вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації/ Рішення колегії Міністерства освіти і науки України від 24.04.2003 р. Протокол № 5/5 – 3.

5. Мархлєвський В., Шукевич Ю., Паращенко Л. Шкільний бюджет: навч.- методичний посібник для керівників освіти.- К.: Таксон, 2011. – 154 с.

6. Мицька М. Доганяти тих хто попереду, не чекати тих, хто позаду//Все для вчителя. – 2009. - № 9 -10. – С. 2 – 7.

7. Лукасевич В. Педагогічна рада – рольова гра// Директор школи. – 2008. – № 36. – С. 9 - 14.

8. Нечипоренко В. Організація моніторингу освітнього процесу // Директор школи. – 2008. – № 13 - 14. – 55 с.

9. Онуфрієва О. Атестація педагогічних працівників// Директор школи. – 2008. – № 25 - 26. – С. 3 - 57.

10. Перехейда О. Локальні нормативні акти// Директор школи. – 2008. – № 2 - 4. – С. 3 - 48.

11. Організація методичної роботи в закладах освіти.- Тернопіль. 2002.

12. Положення про середню загальноосвітню школу України / Освіта. 1991., 12 липня.

13. Положення про середній з/о навчально-виховний заклад / Освіта 1993. - 3 вересня.

14. Салогуб В. Відповідальність без прав для вчителя. – 2009. - № 3 - 4. – С. 4 - 6.

15. Столяренко О. Ціннісне ставлення до людини: виховна модель толерантних взаємовідносин учасників навчально- виховного процесу// Рідна шк.- 2010. - №3.-С. 47 – 53.

16. Шелковнікова Н. Уміння управляти // Директор школи. – 2008. – № 33. – С. 17 - 25.

17. Чорнобривкін Н. Психологічні чинники прийняття педагогічних рішень // Рідна школа. – 2009. - №2 – 3. – С. 28 – 30.

18. Фомін О. Сучасний урок: проблеми, пошуки, знахідки// Директор школи. – 2008. – № 12. – С. 24.

19. Хорощак Н. Освітній менеджмент очима директора// Директор школи. – 2008. – № 48. – С. 3 - 48.

20. Шульга В. Школа, якою вона має бути// Директор школи. – 2008. – № 10. – С. 9 - 25.

21. Ярошинська, О. О. Школознавство: навч. посіб. – Умань: [ПП Жовтий О. О.], 2011. – 257 с.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 694 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2258 - | 2183 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.