Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема № 11. Конституційно-правововий статус органів Верховної Ради України




План:

1. Порядок формування Верховної Ради України.

2. Структура Верховної Ради України.

3. Функції та повноваження Верховної Ради України.

4. Законодавчий процес в Україні.

Література:

Базова: 1, 13, 15, 27, 35, 40, 46.

Додаткова: 2, 3, 14, 21, 25, 28, 29, 48, 49, 51.

Методичні рекомендації:

Відповідь на перше питання плану передбачає аналіз чинного Закону України „Про вибори народних депутатів України. Слід вказати види виборів народних депутатів, за якою виборчою системою вони проводяться, хто має право висувати кандидатів у народні депутати тощо. Особливу увагу слід приділити порядку розподілу депутатських мандатів та порядку набуття повноважень народними депутатами України.

Розкриваючи друге питання плану, слід визначити перелік структурних підрозділів Верховної Ради України, коротко характеризуючи статус і призначення кожного з них. Особливу увагу слід приділити визначенню функціонального механізму Верховної Ради України.

Висвітлення третього питання плану передбачає визначення прерогативних, предметних та інструментальних функцій Верховної Ради України, а також похідних від них повноважень. При цьому варто звернутися не тільки до Конституції України, але й до галузевого законодавства.

Останнє питання плану має бути розкрите на основі чинного Регламенту Верховної Ради України. При цьому слід звернути увагу на зміст основних стадій законодавчого процесу та склад їх учасників.

 

Тема № 12. конституційно-правовий статус народних депутатів україни

План:

1. Загальна характеристика мандату народних депутатів України, основні принципи їх діяльності.

2. Права народного депутата України.

3. Обов’язки народного депутата України.

4. Основні гарантії депутатської діяльності.

Література:

Базова: 1, 13, 19, 40, 46, 48, 49, 50, 63..

Додаткова: 17.

Методичні рекомендації:

Висвітлення теми слід розпочати із загальної характеристики депутатського мандату, зокрема розкрити його представницький, демократичний характер. Окремо слід спинитися на принципах правового статусу народних депутатів України. Особливу увагу приділити з’ясуванню сутності вільного мандату парламентаріїв, дати його юридичну оцінку.

Друге питання плану передбачає класифікацію прав народних депутатів, висвітлення їх змісту та функціональної ролі. Доцільно акцентувати увагу на таких правах парламентарів, як право ухвального голосу на засіданнях Верховної Ради України, право законодавчої ініціативи, право на депутатський запит та депутатське звернення.

Розкриваючи обов’язки народного депутата України, варто вказати на їх системність та органічний взаємозв’язок з правами депутата. При цьому слід мати на увазі, що обов’язки народних депутатів України випливають з їхнього спеціального правового статусу і жодним чином не відкидають загальні (конституційні) обов’язки згаданих осіб як громадян України.

Останнє питання плану передбачає висвітлення системи гарантій депутатської діяльності як певної системи загальних і спеціальних (юридичних) заходів, спрямованих на створення оптимальних умов для безперешкодної реалізації депутатами свого представницького мандату. Необхідно навести класифікацію цих гарантій і навести їх загальну характеристику. При висвітленні депутатських гарантій слід обов’язково звернутися до рекомендованих рішень Конституційного Суду України, в яких міститься офіційне тлумачення відповідних положень Закону „Про статус народного депутата України”.

 

Тема № 13. законодавчий процес в україні

План:

1. Законодавчий процес як різновид правотворчого процесу.

2. Законодавча ініціатива у Верховній Раді України.

3. Попереднє опрацювання законопроектів.

4. Обговорення і прийняття законів Верховною Радою України.

5. Промульгація законів Президентом України. Вето глави держави.

Література:

Базова:1, 35, 49, 50, 51, 54, 61, 63.

Додаткова: 50.

Методичні рекомендації:

Висвітлення теми слід розпочати із загальнотеоретичних аспектів і з’ясувати сутність законодавчого процесу як різновиду юридичного процесу. При цьому необхідно вказати, чим він відрізняється від інших видів юридичного процесу, зокрема правозастосовного та інтерпретаційного.

Наступні питання плану мають бути розкриті на основі чинного Регламенту Верховної Ради України, із залученням рекомендованих наукових та навчальних джерел. При цьому слід звернути увагу на зміст основних стадій законодавчого процесу та склад їх учасників. Особливу увагу необхідно приділити строкам здійснення тих чи інших процесуальних дій, правам та обов’язкам учасників відповідних стадій..

Розкриваючи стадію законодавчої ініціативи, необхідно визначити, кому належить право законодавчої ініціативи та в яких формах воно може бути реалізоване. Зверніть увагу на особливість права законодавчої ініціативи Президента України та його функціональне призначення. Окремо слід спинитися на особливостях внесення законопроектів про внесення змін до Конституції України та про державний бюджет України.

Третє питання плану потребує уважного аналізу чинного Регламенту Верховної Ради України та Закону „Про комітети Верховної Ради України”. Необхідно акцентувати увагу на значенні даної стадії для забезпечення якості пропонованих законопроектів, їхньої обґрунтованості та належної юридичної техніки. Обов’язково слід розкрити роль комітетів Верховної Ради України та провідних наукових установ у попередньому опрацюванні законопроектів. Окремо слід зупинитися на проведенні парламентських і комітетських слухань.

Висвітлення четвертого пункту плану має показати ключову роль стадії обговорення й прийняття законопроекту у законодавчому процесі. Для цього необхідно докладно відобразити зміст цієї стадії, розкрити поняття, зміст і цільове призначення кожного з читань законопроекту. Особливо слід спинитися на тому, скільки етапів включає в себе обговорення законопроекту, які з них є обов’язковими, а які – факультативними, як вони пов’язані між собою. Необхідно вказати форми голосування у Верховній Раді України, визначити випадки їх застосування та способи фіксації.

Завершуючи роботу над темою, слід розкрити сутність і зміст стадії промульгації прийнятого парламентом закону. Зверніть увагу на функціональне призначення права вето глави держави, підстави його застосування, юридичні наслідки та можливість подолання.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 329 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2335 - | 2045 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.