Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Походження свідомості, її соціально-практична суть і основні властивості




Тема 4. ФІЛОСОФІЯ СВІДОМОСТІ

1. Основні філософські концепції свідомості.

2. Походження свідомості, її соціально-практична суть і основні властивості.

3. Структура свідомості. Свідомість і самосвідомість.

4. Індивідуальна і суспільна свідомість. Структура суспільної
свідомості.

Основні філософські концепції свідомості

Свідомість є світом почуттів, думок, ідей, волі та інших духовних явищ, які складають особливу реальність і позначаються поняттями «суб'єктивна реальність», «сфера ідеального».

За версією об'єктивного ідеалізму ідеальне (дух, розум, свідомість) може існувати об'єктивно, незалежно від людини. Людська ж свідомість тут розуміється як прояв, частка надлюдської духовної сутності: як продукт або інобуття «світового духу», «світу ідей», абсолютної ідеї, Божественного ро­зуму, як характеристика космічного універсуму і т.ін.

Суб'ективно-ідеалістичні системи розглядають свідомість людини
як замкнений внутрішній світ, як самодостатню реальність. Для представників такого підходу (Р. Декарт, Дж. Берклі, Д. Юм, Е. Гуссерль) суть свідомості потрібно шукати в самій свідомості, через дослідження її «зсередини», через
вивчення її структур і дії. Образ світу, яким він існує в людських уявленнях,
проголошується тут виключно проявом людської суб'єктивності (теза суб'єк­тивного ідеалізму - «світ є моє уявлення»). Не свідомість є відображенням
буття, а саме буття оголошується обумовленим специфікою структур свідо­мості.

Позиція гілозоїзму полягає в твердженні, що вся матерія мислить, свідомість є загальною властивістю матеріального світу. Це вчення приписує здатність відчуття і мислення всім формам матерії (як живій, так і неживій). З погляду гілозоїзму, вся матерія одушевлена або, принаймні, містить у собі зачатки мислення. Елементи гілозоїзму можна знайти, наприклад, у погля­дах Аристотеля, Дж. Бруно, Б. Спінози.

Вульгарний матеріалізм ґрунтується на ототожненні свідомості з ма­теріальними процесами в мозку людини. Розуміння свідомості як суто мате­ріального феномена з'являється вже в античному атомізмі (на думку Демок-ріта, все в світі, у тому числі і людська душа, складається з атомів). Проте особливу популярність вульгарно-матеріалістична концепція свідомості отримала наприкінці XVIII - на початку XIX століття з поширенням ідей дар­вінізму. Найвідоміші представники - Д. Фогт, Л. Бюхнер, Я. Молешотт, а найвідоміший вислів вульгарних матеріалістів - «мозок продукує думку, як печінка - жовч».

Діалектичний матеріалізм виходить з концепції відображення, згід­но з якої «свідомість - це суб'єктивний образ об'єктивного світу». За матеріаліс­тичною концепцією, свідомість породжується всім розвитком матеріального світу, його еволюцією. Але виникає вона не шляхом стихійного розвитку матерії взагалі, а внаслідок розвитку такої особливої форми матеріальності, як людська практична діяльність, соціальна форма матерії. Сучасний матері­алізм, на відміну від релігійних і ідеалістичних концепцій, основи духовності вбачає саме в людському суспільстві, в особливостях соціально-практичного і культурно-історичного буття людини в світі.

Свідомість - це пов'язана з діяльністю мозку здатність людини відображати і відтворювати світ в ідеальній формі, здатність ціле­спрямовано, творчо, активно відображати дійсність і перетворювати її в своїх інтересах.

Походження свідомості, її соціально-практична суть і основні властивості.

Немає об'єкта пізнання складнішого, ніж людська свідомість. Проблеми природи свідомості, її походження, витоків і суті людського духу містять у собі багато таємничого. Свідомість є предметом вивчення не тільки філосо­фії, але й соціології, психології, фізіології, генетики, медицини. Йдуть диску­сії, висуваються гіпотези, але відповідей щодо багатьох найважливіших пи­тань, пов'язаних із свідомістю, ще немає. За висловом одного з філософів, «свідомість є щось таке, про що ми як люди знаємо все, а як учені не знаємо нічого» (М. Мамардашвілі). Це, звичайно ж, перебільшення: багато чого про свідомість вчені все ж таки знають. Зупинимося на тому, що сьогодні можна сказати про свідомість з достатньо високим ступенем достовірності.

1. Людська свідомість мас певні біологічні передумови.

Згідно з концепцією відображення, передумови свідомості закладені в самому фундаменті матерії. Всій матерії притаманна властивість, яка подібна до свідомості, але яка ще не є нею, - це властивість відображення. Відо­браження є здатністю однієї матеріальної системи фіксувати, відтворювати особливості іншої матеріальної системи при взаємодії з нею. Властивість ві­дображення виявляє себе на всіх рівнях матерії. Психіка тварин, наприклад, яка виникає внаслідок біологічної еволюції, є однією з форм відображення. Психіка є способом взаємодії живої істоти з безпосереднім середовищем, відображенням і переживання нею життєвого процесу.

Психічне життя властиве і людям, і тваринам. І психіка тварини, і пси­хіка людини має багато спільного, наприклад - єдину фізіологічну основу, а саме - діяльність центральної нервової системи з її безумовними і умовними рефлексами, що складають першу сигнальну систему. Але у тварин не виникло свідомості. Свідомість є не просто формою психічного відобра­ження, а його вищою формою.

Свідомість нерозривно пов'язана з мозком. Нервові процеси голо­вного мозку служать матеріальними носіями свідомості. Тривалий шлях еволюції відображення завершився оформленням головного мозку з його безмежним потенціалом можливостей. Головний мозок людини є найвищим рівнем стру­ктурної організації живої матерії, неперевершеною формою в світі біологіч­ного. Сучасні фізіологи стверджують, що мозок людини за своєю організаці­єю - система, не менш складна за Всесвіт з його фізичними характеристика­ми. Щодо окремих властивостей мозку, то у XX столітті стала, наприклад, відома складна спеціалізація мозкових структур, зокрема - асиметрія правої і лівої півкуль нашого мозку. Так, ліва - «мовна», «логіко-раціональна» пів­куля «відповідальна» за пізнавальну складову нашої свідомості, за всі види речової діяльності, включаючи розуміння мови. Вона також забезпечує про­цеси читання і письма, здійснення обчислювальних операцій. Права півкуля не тільки контролює орієнтування у власному тілі, у зовнішньому просторі, забезпечує правильну координацію, але й «відповідає» за чуттєво-образне сприйняття світу, за емоційну компоненту свідомості.

 

 

2. Соціально-практична сутність свідомості

Походження свідомості пов'язане з процесом антропосоціогенезу. Про­цес виникнення і розвитку людини називається антропогенез. Але людина - це істота соціальна, суспільна. Значить, поява людини зв'язана і з появою суспільства, тобто з соціогенезом. Антропосоціогенез - це єдиний у часі про­цес породження людини і суспільства. Свідомість історично сформува­лася в процесі антропосоціогенезу, на основі:

- праці (практики);

- суспільного життя;

- використання мови.

Особливістю людського способу буття стала поява практики - предметно-матеріальної діяльності, спрямованої на перетворення світу. Якщо тварина діє за біологічною програмою, за інстинктивною схемою поведінки, пристосовується до навколишнього середовища, то людина акти­вно перетворює його в процесі практичної діяльності. Тому свідомість - результат не біологічної, а соціальної еволюції. Свідомість має суспі­льний характер, вона можлива тільки в суспільстві і на його основі. Вона є суто соціальним явищем за своїм походженням і змістом. Можливості свідо­мості формуються і змінюються під впливом розвитку суспільства в цілому.

Хоча передумови свідомості підготовлені еволюцією матерії (в першу чергу - біологічною еволюцією), проте не це стало причиною виникнення свідомості. Джерело людської духовності міститься (всупереч примітивно-матеріалістичній точці зору) не в нервовій системі, не в генній організації, не в закономірностях психіки і не в структурах головного мозку. Особливість суто людської форми відображення дійсності полягає саме в тих соціальних умовах, які змушують мозок людини в одну епоху сприймати так, а в іншу -інакше. Мислить не мозок, а людина за допомогою мозку, як висловлювався видатний радянський філософ Е. Ільєнков. Ключ до розуміння свідомості лю­дини - в світі суспільної практики, в яку людина включена.

Саме у культурі концентруються історично сформовані загальнолюдські цін­ності. Людина, будучи культурно-історичним суб'єктом, здатна виходити за межі будь-якого конкретного суспільства - у простір всесвітньої культури. Саме у цьому виявляється культурно-історичний характер свідомості.

3. Основні властивості свідомості.

Свідомості людини притаманне цілепокладання. У тварин цілепокладання замінюють рефлекси, тобто природжені реакції на імпульси від
зовнішнього і внутрішнього середовища. Причому, цілеспрямовано змі­нюючи навколишню природу, людина змінює саму себе.

• Перетворювати природу людина може лише відповідно до її (природи) власних закономірностей. Практика потребує вірного, адекватного відображення світу. Навіть чуттєвий рівень сприйняття забезпечується і контролюється свідомістю (а не
фізіологічними особливостями органів чуття). В результаті «орел бачить
значно далі, ніж людина, але людське око помічає в речах значно більше,
ніж око орла» (К. Маркс).

Свідомість є творчим відображенням. Свідомість - більше, ніж
просте відображення, вона здатна творити, здатна до внутрішньої самостій­ної роботи. Тварина здатна лише пристосовуватися до світу, прилаштовуватися до нього, тоді як «людина не тільки відображає, але і творить світ» (К. Маркс).

Свідомість нерозривно пов'язана з абстрактним (понятійним)
мисленням і з мовою
.
Ні того, ні іншого у тварин немає. У тварин існує
перша сигнальна система, на основі якої формуються умовні рефлекси. У
людини крім першої формується друга сигнальна система - мова, як специ­фічно людська система зв'язку, спілкування, передачі інформації. На відміну
від звукової і жестової передачі інформації у тварин, особливість людської
мови виявляється в тому, що здатність до неї не успадковується, а отриму­ється в процесі соціалізації. Поява мови - важливий чинник, що свідчить про
появу духовної діяльності.

Мова є засобом пізнання, спілкування, збереження і передачі інфор­мації, її називають зовнішньою оболонкою думки. У мові поєднується ідеаль­на основа (інформація) і спосіб її передачі за допомогою матеріального но­сія. Мова впливає на стиль мислення, його манеру, прийоми і способи. Дум­ка не просто оформляється в мові - вона в ній вперше фактично і формуєть­ся. Існують різні види мови: усна, письмова і внутрішня. Інформація, що цирку­лює на рівні свідомості, функціонує не тільки за допомогою усної або пись­мової (природної) мови. Свідомість здійснює себе і в інших знакових систе­мах, у різних штучних і символічних мовах (у музичній, математичній, у мові танців, квітів, жестів і т.ін.).

Свідомість має властивість «подвійної спрямованості». Вона
спрямована:

- зовні, на зовнішній світ (є пізнанням, відображенням світу);

- усередину, на внутрішній світ свідомості (є самосвідомістю).
Свідомість є здатністю людини не тільки пізнавати (відображати) світ, але й виражати суб'єктивне ставлення до нього, наповнювати його сенсом, суб'єктивним значенням, зіставляти свої знання з цілями і цінностями влас­ного існування.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 584 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2304 - | 2159 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.