Особливістю організації навчального процесу в даний час є посилення ролі самостійної роботи студентів над вивченням навчальної дисципліни. Привабливість навчальної дисципліни в значній мірі залежить саме від інтересу до самостійної роботи. Використання різних форм самостійної роботи, їх комплексне застосування дозволяє разом з інтересом до дисципліни підвищити ефективність навчального процесу в цілому.
Головною метою самостійної роботи студентів по вивченню дисципліни «Фінанси» є формування у майбутніх фахівців сучасного економічного мислення, спеціальних знань в галузі фінансів.
Завданням самостійної роботи студентів з дисицпліни «Фінанси» є поглиблення теоретичної та практичної підготовки. Поєднати теорію з практикою можна саме через самостійну роботу.
Самостійна робота над вивченням дисципліни «Фінанси» має ряд особливостей і обов’язково включає в себе:
Базовим матеріалом для самостійного опрацювання кожної теми є лекції. Вони дають студентам орієнтир для подальшого самостійного поглибленого вивчення дисципліни, вказують на більш складні поняття та положення. Тому ведення конспекту лекцій є обов'язковим. Питання, які викладено в конспекті лекції в скороченому вигляді, потребують обов'язкового самостійного опрацювання шляхом роботи з рекомендованими підручниками, навчальними посібниками, законодавчо-нормативною та довідково-інформаційною літературою.
У роботі над навчально-програмним матеріалом дуже важливим є вміння студента самостійно підбирати літературні джерела з будь-якого проблемного питання фінансових відносин, використовуючи інформацію бібліотек (звичайних та електронних), наукових сайтів в Інтернеті.
Найбільша кількість публікацій із фінансових проблем міститься в журналах: «Фінанси України», «Економіка України», «Економічний часопис-ХХІ», «Облік і фінанси АПК», «Світ фінансів». Перелік статей, опублікованих у журналі за рік, друкується в останньому річному номері журналу. Публікації на економічну тематику можна знайти в газетах: «Голос України», «Урядовий кур'єр», «Бізнес», «Галицькі контракти» та ін. Законодавчі документи публікуються у «Відомостях Верховної Ради України» та в інших періодичних виданнях (у тому числі в газетах «Урядовий кур'єр» та «Голос України»). Статистична інформація міститься в спеціальних виданнях Державного комітету статистики, Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Міністерства фінансів, Державної податкової адміністрації України або на їхніх пошукових сайтах.
Самостійна робота студентів передбачає опрацювання питань для самоконтролю за кожною темою робочої навчальної програми і підготовку до семінарських та практичних занять з кожної теми.
Обов'язковим завданням при вивченні дисципліни «Фінанси» є написання реферату, в якому студенти розкривають основні положення запропонованої теми, мають можливість висловити свою особисту думку стосовно проведеного дослідження.
Для самоконтролю набутих знань та перевірки самостійного засвоєння матеріалу студенти використовують поряд з питаннями для самоконтролю тести для самоконтролю, які складено відповідно до програми навчальної дисципліни «Фінанси».
Контроль успішності студентів здійснюється у формі поточного, модульного та підсумкового контролю з дисципліни.
Оцінювання засвоєння студентами навчального матеріалу під час проведення кожного аудиторного навчального заняття здійснюється через поточний контроль.
Через модульний контроль здійснюється оцінювання якості засвоєння навчального матеріалу змістових модулів. Передбачено написання двох модульних контрольних робіт за семестр. Модульні контрольні роботи виконуються за ключовими темами, які вивчаються протягом відповідного семестру, враховуючи питання для самостійного вивчення. Студент самостійно здійснює систематизацію вивченого матеріалу, а також тем і питань для самостійного опрацювання, які включено до модуля.
Підсумковий семестровий контроль(залік) здійснюється у письмовій тестовій формі після вивчення усіх змістових модулів, передбачених у даному семестрі. До підсумкового контролю допускаються студенти, які відвідали усі передбачені навчальною програмою дисципліни, аудиторні навчальні заняття та набрали кількість балів, не меншу за мінімальну.
ТЕМАТИКА РЕФЕРАТІВ
1. Виникнення та розвиток фінансів.
2. Історія розвитку фінансової науки.
3. Моделі фінансових відносин у суспільстві.
4. Фінансова політика політика України та перспективи її розвитку.
5. Фінансовий механізм: склад, структура, шляхи удосконалення.
6. Фінансове планування і прогнозування: перспективи розвитку в Україні.
7. Фінансова політика та фінансова безпека держави.
8. Фінансовий контроль в Україні.
9. Фінансова система як об'єкт управління.
10. Структурна будова та засади функціонування фінансової системи.
11. Сутність фінансів підприємств, їх функції і принципи організації.
12. Фінансові відносини суб’єктів господарювання та організація їх фінансової діяльності.
13. Формування фінансових результатів суб'єктів господарювання.
14. Кошторисне фінансування бюджетних установ.
15. Податки та їх роль у формуванні доходів бюджету.
16. Історичний розвиток податкової системи.
17. Податкова політика України та напрями її удосконалення.
18. Державна податкова служба в умовах переходу до ринкової економіки.
19. Бюджетна політика держави: стан та перспективи розвитку.
20. Бюджетна система України: становлення і розвиток.
21. Джерела фінансування бюджетного дефіциту та їх класифікація.
22. Джерела формування доходів бюджету і класифікація бюджетних доходів.
23. Державні видатки, їх сутність та класифікація.
24. Сутність і призначення державних фінансів.
25. Бюджетний кодекс України, його роль у регулюванні бюджетних відносин.
Підготовка та презентація реферату
Написання реферату сприяє засвоєнню знань студентів. Підготовку до написання реферату починають із самостійного вибору теми за визначеною тематикою рефератів, а також можна запропонувати свою тему. У такому разі вибрана тема має бути узгоджена з викладачем, який проводить семінарські заняття.
Починається реферат вступом, де необхідно обґрунтувати актуальність вибраної теми, її значимість. Це перехідний місток до основного дослідження, де відображається практичне і теоретичне значення теми.
В основній частині роботи викладається зміст досліджуваної проблеми. Зміст роботи треба викладати стисло, лаконічно, не припускаючи повторень та непотрібних відступів від теми.
Наслідком проведеного дослідження можуть бути пропозиції щодо напрямів розвитку сфери фінансів. Реферат має завершуватись висновками.
Наприкінці реферату оформляють список використаної літератури. Реферат виконується на основі рекомендованих літературних джерел та із залученням іншої літератури за темою реферату. Підбір літературних джерел здійснюється студентом самостійно. Використання матеріалів періодичної літератури підвищує якість виконаної роботи. Роботу з літературою потрібно починати зі складання повного списку книг, статей, нормативних документів з обов’язковим посиланням на джерело.
Текст реферату має бути написаний чітким, розбірливим почерком без пропусків та скорочень слів або надрукований на машинці чи набраний на комп'ютері. Реферат має обсяг 7-10 сторінок тексту. Текст роботи слід писати тільки на одній сторінці стандартного аркуша та розміщувати таким чином, щоб залишалися поля по 25 мм з кожного боку. При комп'ютерному наборі використовується шрифт Times New Roman 14 з міжрядковим інтервалом 1,5.
Номери сторінок проставляються у верхньому правому кутку. Титульні листи та зміст не нумерують
ся, але включаються у загальну нумерацію. Номери сторінок проставляють, починаючи зі вступу (зі сторінки 3).
Презентація реферату проходить на семінарському занятті, де розглядається дана тема, або він може бути захищений індивідуально. Представлення реферату на семінарському занятті дозволяє студенту сформувати навички виступу перед аудиторією, аргументування і відстоювання власної точки зору, вміння відповідати на питання. Доповідь з реферату не повинна перевищувати 7-10 хв.
Написання реферату дає можливість студенту навчитися самостійно вести пошук та опрацювання інформаційних джерел, систематизувати та узагальнювати матеріали, виявляти проблеми, дискусійні питання, проводити аналіз, вносити пропозиції, робити висновки. Критерієм оцінки змісту реферату є повнота висвітлення питання, зрозумілість, наявність власної думки.